Shkencëtarët: Covid-19 nuk doli nga laboratori, ja si u përhap

27 Korrik 2022, 09:32Sociale TEMA

Shkencëtarët: Covid-19 nuk doli nga laboratori, ja si u përhap

Në qershor, Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi që shkencëtarët të vazhdonin hulumtimet për të gjitha origjinat e mundshme të pandemisë Covid-19 , duke përfshirë rrjedhjen  laboratorike, sipas CNN.

Dy studime të publikuara rishtazi kanë qasje krejtësisht të ndryshme, por arrijnë në të njëjtin përfundim: Tregu i ushqimeve të gjësë së gjallë në Wuhan, Kinë, ka shumë të ngjarë të jetë epiqendra e koronavirusit.

Në njërin prej studimeve, shkencëtarët nga e gjithë bota përdorën harta dhe raporte të mediave sociale për të bërë një analizë më të thellë. Ata sugjerojnë se edhe pse “rrethanat mbeten të paqarta”, virusi ndoshta ishte i pranishëm në kafshët e gjalla të shitura në treg në fund të vitit 2019. 

Kafshët mbaheshin afër njëra-tjetrës dhe mund të kenë shkëmbyer lehtësisht mikrobe. Megjithatë, studimi nuk përcakton se cilat kafshë mund të kenë qenë të infektuara. Studiuesit përcaktuan se rastet më të hershme të Covid-19 u regjistruan në treg midis shitësve që shisnin këto kafshë të gjalla ose njerëzve që bënin pazar atje. Ata besojnë se ka pasur dy viruse të ndara që qarkullonin te kafshët që u përhapën më pas te njerëzit.

“Të tetë rastet e COVID-19 që u zbuluan para 20 dhjetorit ishin nga ana perëndimore e tregut, ku shiteshin edhe specie gjitarësh”, sipas studimit.

Studiuesit studiuan rastet e para që nuk kishin lidhje me tregun, vuri në dukje Worobey, dhe ata njerëz jetonin ose punonin në afërsi të tregut.


“Ky është një tregues që virusi filloi të përhapet te njerëzit që punonin në treg, dhe më pas filloi të përhapej në komunitetin lokal përreth pasi shitësit shkonin në dyqanet lokale, dhe infektuan njerëzit që punonin në ato dyqane,” tha Worobey.

Studimi tjetër duket se përcakton kur filloi virusi të përhapej nga kafshët te njerëzit. Versioni më i hershëm i koronavirusit, ndoshta është shfaqur në forma të ndryshme që shkencëtarët i quajnë A dhe B.

Studiuesit sugjerojnë se transmetimi i parë nga kafsha te njeriu ndoshta ka ndodhur rreth datës 18 nëntor 2019, nga lloji B. Ata gjetën llojin B vetëm te njerëzit që kishin një lidhje të drejtpërdrejtë me tregun në Wuhan.

Autorët besojnë se virusi kaloi te njerëzit nga një kafshë brenda javësh.

“Këto gjetje tregojnë se nuk ka gjasa që SARS-CoV-2 të qarkullonte gjerësisht te njerëzit para nëntorit 2019 dhe përcaktojnë dritaren e ngushtë midis kohës kur SARS-CoV-2 u përhap për herë të parë te njerëzit dhe kur u raportuan rastet e para të COVID-19. “, thuhet në studim.

“Ashtu si me koronaviruset e tjerë, përhapja  e SARS-CoV-2 ka të ngjarë të jetë nga kafshët.”

Andersen tha se studimet nuk e hedhin poshtë përfundimisht teorinë e rrjedhjes së laboratorit, por janë jashtëzakonisht bindëse, aq sa ai ndryshoi mendje për origjinën e virusit. Për të zvogëluar shanset e pandemive të ardhshme, studiuesit shpresojnë se mund të përcaktojnë saktësisht se cila kafshë mund të jetë infektuar fillimisht dhe si, raporton abcnews.al.

“Përbërësit e një virusi zoonotik me potencial pandemik janë ende të fshehura në natyrë,” tha Wertheim. Ai beson se bota duhet të bëjë një punë shumë më të mirë duke mbikëqyrur dhe monitoruar kafshët dhe kërcënimet e  tjera të mundshme për shëndetin e njeriut.

Andersen tha se megjithëse nuk mund të parandalojmë shpërthimet, bashkëpunimi midis shkencëtarëve të botës mund të jetë çelësi për ndryshimin midis një sëmundjeje me një ndikim të vogël dhe asaj që vret miliona.

3 Komente

 1. E
  E verteta

  Bullshit! Keto studime jane te mbeshtetura me fonde nga ata qe na bene gjemen dhe qe duan te na thone qe ne nuk jemi kriminelet! Qe nje laborator studionte Covid-19, nuk do te thote qe u perhap ne qytetin ku ndodhej ai laborator. Ka plot laboratore ne bote qe jane ngritur per qellime bioterrorizmi dhe qe kane studiuar Covid-19. Nje agjent qe sperkat ushqimet ose ajrin ne nje qytet apo merkato mund t'a perhapi virusin shume shpejt. Djallezite dhe erresira qe ka perfshire sot boten ku politikanet edhe pse e dinin qe vaksina nuk punonte dhe me vdekjen e miliona njerezve, edhe pse te vaksinuar e tregon kete qe eshte perhapur nga keqadashes dhe jo aksidentalisht. Po ashtu, fakti qe vaksina u pergatit ne me pak se nje vit eshte tregues qe keta kane qene te pergatitur per infeksionin qe do te perhapnin. Pergatitja e nje vaksine merr nje dekade ose me shume sepse kerkon testimin e saj ne kater faza. Keto vaksinat e Covid-19 nuk kaluan neper keto kater fazat, por u futen menjehere ne treg. Fakti qe kompanite e vaksinave u mbrojten nga shteti me nje ligj te pergatitur enkas per te mos u hedhur ne gjygj tregon qe edhe politikanet jane te implikuara.

  1. G
   Genti

   Nuk eshte faji i kafsheve per viruset por i njerezve qe kane zaptuar dhe po zaptojne c'do pjese te globit dhe nuk po u lene aspak hapesire specieve te tjera, Nese ka nje virus te rrezikshm qe si pandemi po shkaterron Boten mbare ai jemi ne njerezit. Por kur te kemi zaptuar c'do gje atehere do vije edhe fundi yne. Ne nuk jemi pronare te Botes por pjese e zinxhirit jetesor qe po e shkaterrojme pa meshire per te kenaqur,orekset,epshet,urine per pasuri dhe egon per te zoteruar c'do gje. Thjesht po i hapim vetes varrin me duar tona pasi bota ben shume mire pa ne si specie destruktive.

   1. S
    Shtriga astrologe

    Do hame koken dhe e kemi hak , jemi qenie egoiste, shpirtngushte, te pangopur, mosmirenjohes, shkaterrues, qorra par excellence.... Si mund te shkaterrosh kete planet qe Krijuesi me kaq perfeksion ka krijuar per ne... Sa per ata qe tentojne te vene nen kontroll kaosin me hedhje virusi, jeni thjesht kunder ciklit natyror: nese jemi bere shume mbi kete toke me siguri nuk di e zgjidhni me 1 virus...lereni ciklin te ndodhe...

    Lini një Përgjigje