Task forca për ujërat larës, Balluku: 90 ditë kohë bizneseve, të vendosin impiante përpunimi

6 Shkurt 2024, 18:50Sociale TEMA
Task forca për ujërat larës, Balluku: 90 ditë kohë

Të gjithë bizneset që aktivitetin e tyre ekonomik e shtrijnë pranë zonave bregdetare, liqeneve apo dhe lumenjve, duhet të vendosin impiante përpunimi para se të shkarkojnë ujërat e ndotur.

Ky vendim vjen disa muaj para fillimit të sezonit turistik dhe u komunikua për bashkitë dhe operatorët turistikë nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ajo e Turizmit dhe Mjedisit.

Belinda Balluku deklaroi se nuk do të ketë asnjë tolerancë ndaj subjekteve që nuk zbatojnë këtë detyrim: “Të gjitha subjektet që preken nga ky akt normativ kanë kohë 90 ditë duke nisur nga sot, për të vendosur impiantet e përpunimit të ujrave të ndotura”.

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, kërkoi nga bashkitë që të njoftojnë të gjithë operatorët mbi detyrimet e reja, për të patur në vijim një sezon turistik me ujëra të pastra në brigjet tona.

Detyrimi për instalimin e impianteve të trajtimit dhe largimit të ujërave të ndotur përfshin të gjitha llojet e subjekteve, duke nisur nga strukturat akomoduese, agroturizmat, bujtinat, hotelet, komplekset turistike, baret, restorantet, etj. Për kontrollin e menaxhimit të ujërave të ndotura do të ngrihet një task forcë e dedikuar nën varësinë e Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës-Kanalizimeve.

Sipas të dhënave nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, në total pranë atyre që quhen ujëralarës janë 9000 subjekte. Task-Forca e ngritur do të ketë përgjegjësinë edhe të vendosjes së masave administrative, në rast të konstatimit të shkeljeve. Vlera e gjobave do të variojë nga 1,5 milionë lekë, në 2,65 milionë lekë.

6 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Belinda, ke te fala nga Met Hasa. Po perplasen grupet e Altin Lames me te Met Hases. Belinda Balluku vs Erion Veliaj

  1. l
   lani

   BAXHELLA QE VJEDH FONDE

   1. V
    Vlora.Vlora

    Po ngopet gopi Belindes me leke ,eshte si puna e pusit qe s ngopet me uje ,ca u be me tigrat ne vlore moj Belinda qe s kane prodhuar as nje kw ,se nje tiger tjeter e kemi ne Lozano ,Cfarer ben SPAK

    1. A
     Adriatikme

     O Vlora Vlora,po te jesh nga Vlora,me sa mbushet pusi me gnelpera aq mbushet pidhi sateme me loqe.

     1. V
      Vlora.Vlora

      Te ka vajte ndonjehere motra me skaf italise ?Jam nga vlora ta shkerdhej dhe gruan dhe cupen

     2. V
      Vigjilenca

      Punët tek ne nuk duhet të bëhen me urdhër dhe me fushata. Çdo detyrë duhet të bëhet në mënyrë rigoroze dhe e vazhdueshme.Aty ku çdo institucion punon dhe kontrollohet, aty themi që ka shtet në të kundërt sundon rrumpalla.

      Lini një Përgjigje