Veshi xhubletën në diplomimin në Amerikë, 22-vjeçarja me origjinë shqiptare: Përfaqëson identitetin tim

15 Maj 2024, 18:39Sociale TEMA
Veshi xhubletën në diplomimin në Amerikë, 22-vjeçarja

22-vjeçarja Mary Camaj, e cila është e sapodiplomuar në Shkenca Politike në Universitetin e Kolumbisë në shenjë falënderimi për të parët e saj, veshi xhubletën në ditën e diplomimit.

Ajo tërhoqi shume vëmendjen dhe fotot e saj u shpërndanë edhe në mediat shqiptare apo nga personazhe te ndryshëm.

Ne Amerike ajo punon për ish-këshilltarin e qytetit të Nju Jorkut dhe kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Mark Gjonaj.

Ajo tregoi se përse kishte zgjedhur të vishej me veshjen tradicionale në diplomimin e saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Doja të ndaja lajmi me të tjerët në rrjetet sociale dhe vendosa të vesh xhubletën time, është xhubletë origjinale, xhubleta e vajznisë. Mendova se meqë jam duke marrë diplomën në shkenca politike, pikërisht për Ballkanin ku jetojnë shqiptarët, unë mendova se xhubleta përfaqëson identitetin tim dhe një foto me një xhubletë flet 1000 fjalë. Kjo ishte arsyeja.

Ndërsa për ceremoninë e diplomës, kemi pasur një ditë të caktuar për të bërë fotot, nuk ka qenë dita e ceremonisë. Unë erdha shkova në shkollë dhe vesha xhubletën, jam ndier shumë krenare se xhubleta nuk është vetëm simbol i Malësisë së Madhe por i gjithë shqiptarisë”,-tha Camaj.

37 Komente

 1. A
  Aleksander kauri

  Xhubleten e vishnin katundaret e malit ,,,ne te fushes nuk e njohim ,,,,,

  1. M
   Martin

   Aleksander, nese je injorant, mos e trego; xhubleta eshte veshje kombetare e shqiptareve qe eshte e njohur edhe nga UNESKO. Vajza eshte krenari e shqiptareve, sic je ti turpi yne!

   1. s
    shqip

    Pergjigje shume e goditur. Do ishte shume mire qe kete lajm ta kishte pare edhe zoti Gjokutaj qe ka shkruar ne lidhje me origjinen e Bubulines, heroines alvanitase te Revolucionit Grek, para se ta botonte ate artikull tek TEMA. Shqiptaret mbeten shqiptare persa kohe qe lindin prej prinderve shqiptare. Pastaj se si ndihen ata ajo eshte pune tjeter. Pershendetje kesaj vajze per krenarine qe na jep per djemte e vajzat to qe na mbushin me shprese se kombi yne i lashte do mbijetoje sic ka mbijetuar ne mijera vjet.

   2. q
    qerosi

    Ore cope *ari! Ik more kellire meso te shkruash shqip, sepse te pakten, hajvaneria jote shprehet se ti nuk i njeh dhe nuk ia di kuptimin fjaleve qe tenton te perdoresh.

    1. N
     Nari

     E ke thënë mirë - Je vërtet katunar nga koka tek këmbët..

     1. l
      lani

      ik ore te qifsha robt

      1. T
       Tedi

       Ose je kaq negativ o te q...a motren. Ajo duhet vleresuar.

       1. M
        Malsori

        Ju te fushës vishni fustanella grash,nuk ke faj me njoh xhubleten

        1. i
         ilirian

         O Malsor cfare flet ... ata te jugut nuk jane shqiptare ... apo po ben lojen e atij te parit edhe duhet te punosh pak per corben qe te japin te hash ...

        2. A
         Aleks Mahmuti

         Na rrofsh topat ore Aleks bagla.

         1. Roberto

          Po normal qe ata e kane tradite dhe nuk jane katunare sic thua ti por malsore. Veshjet tona kombetare jane te famshme nga jugu ne veri dhe jane te vleresuara ne te gjithe boten per vlerat e tyre.

          1. S
           Shkodrani

           Bukur t'rrika! Urime per dipllomen dhe suksese ne jete! Malsoret e New York-ut perbejne lobin me te shendetshem shqiptar ne SHBA. I lumte sepse jane atdhetar te vertete dhe ndihmojne te gjith ata qe flasin shqip, pavaresisht dialektit apo fase. Ne Boston komuniteti eshte qelbur me ish komuniste qe merren vetem me llafe, tashme eshte larg koha e Nolit dhe patrioteve qe themeluan Vatren.

           1. A
            Aleksander Suma

            Ti qeke çun fushe si Tore Suma nese e njef

            1. Roberto

             Haha jo Tore suma por Tore Bytha hahhha.

            2. E
             ENTSOE

             Universiteti I Kolumbias NY, Jo I Kolumbise!!!

             1. N
              Noci

              Jam ne moshe dhe e mbaj mend edhe para 60 vitesh kete veshje.Edhe plakat ishin te bukura me ate veshje,te gjitha te gjata te shendeteshme ,siç i bente mali.Te pakten e dijne qe kemi akoma vajza qe e duan vendin e tyre,ashtu siç eshte

              1. P
               Pak dinjitet mos u boni karagjoza

               La nomë për tu dukur. Co kjo karagjoze , studentet e tallin nën zë duke ja bo gjoja qefin……

               1. P
                Pjeter mustaku

                Ku e njeh dinjitetin ti, mor te hongert mortja!

               2. A
                Alba

                Amerika vend I mrekullueshem qe i hap mundesite per te gjithe pa paragjykime nga vjen. Fatkeqesisht ne vendet fqinje femijet shqiptare kishin turp te flisnin shqip e jo me te vishnin kostum tradicional. Respekt

                1. M
                 Mashkullori

                 Po si ta njohesh ti morre,fashist Grek,Xhubleten Shqiptare? Kete nuk keni arritur ta vidhnit,sic keni vjedhur Fustanellen,sepse ky eshte profesioni juaj,jo vetem te pasurive kulturore.Vjedhjen me te madhe,e keni ne fushen e Historise,te Gjuhes Iliro-Pellazge,te Figurave historike Arvanitase,kontributore te medhenj te Pamvaresise te Greqise te sotme,etj, etj... Nuk kemi nevoje te te pyesim ty perse nuk e njeh ti qytetar injorant,sepse e njeh UNESKO duke e futur ne Trashegimine Materiale Boterore...

                 1. M
                  Me avash shoqe

                  O Mero Koketjegulla sa shqiptare ka ne Bote dhe sa diplomohen nuk kane te mbaruar, je gazete per ne librin e Rekordeve Guinness, asnje vend ne bote nuk jep foto te tilla te diplomimit.

                  1. N
                   Ndue Oroshi

                   Qofsh bekuar o vajze!

                   1. Q
                    Qinani

                    Vetem mustaqet i mungojne hunde derres. Qishmerisht e pa qishme.

                    1. j
                     janulles me rrocke bythes

                     nuk eshte greke o bythqir i janulles. Ato dhe pidhi sateme jane plot me lesh

                     1. S
                      Shkodrani

                      Vete-qihu fundrrin e qelbun!

                     2. N
                      Nik

                      Mos na sillni lajme te tilla se na pikellohen Z. Vehbiu dhe grekomanet!

                      1. N
                       Nik

                       Ti "Aleksander" nuk njeh vehten çfar je jo te njohesh te tjera gjera qe nuk t'i rrok karadakja!

                       1. A
                        Adrian Zagori

                        Flori vajzë. Veshja Ilire grish bukuri mëndjesh e fizike. A ka më bukur dhe më të vërtetë se kaq. Shëndet dhe suksese o vajzë.

                        1. I
                         Iliri

                         Xhubleta eshte simbol i veshjeve te identitetit tone ,natyrisht qe ne zonat fushore nuk eshte perdorur per vete karakteristikat e kohes dhe vendit

                         1. L
                          Lana

                          I lumte çupes dhe suksese ne profesion!

                          1. M
                           Minella Goga

                           Shume bukur! Bravo !

                           1. M
                            Mandi

                            Veshje shumë e bukur. Sa për veshje katundarësh mund të them se në shkollë kishim katundarë që e këpusnin 10-tën , kurse nga qyteti rralle gjeje me nota te mira. Edhe partizanët dhe ushtarët e UÇK-së në Kosovë shumica nga fshati ishin. Njeriu nuk duhet të paragjykohet nga prejardhja ku është rritur.

                            1. S
                             Shqiptari

                             Nu e dij cfar moshe keni ju qe shani, nese jeni te moshes mbi 40 vjec turp te keni, nese jeni me te rij ju kerkojme ta doni Shqiperine. Nuk eshte turp te perhapesh kulturen tone. A ikeni pare shume popuj te botes qe reklamojne veshjet e tyre, kudo folni shqip dhe ne evente vishni kostumet kombtare.

                             1. N
                              Nga nj lab në Londër

                              Mos u mërzitni nga ato që thotë Aleksandri,sepse aq di e aq bën.Mëndja e tij është e shkurtër dhe sytë e tij shikojnë gjer tek hunda e vet.Xhubleta është një veshje shqiptare shekullore e cila është veshur nga vajzat dhe gratë e Malësisë së madhe që shtrihet edhe në Mal të Zi.Xhubletën e ka veshur Nora e Kelmendit dhe Tringa e malësisë.Me atë veshje vajzat malësore ngjajnë si lule të bukura mali.Në duhet të jemi krenar për vajza të tilla,të cilat ruajnë traditat dhe zakonet e të parëve tanë edhe në mes të qytetërimit perëndimor.Çikës(po e them si e thërrasin malësorët) i uroj shëndet e suksese në jetë.

                              1. m
                               mehmet trimi

                               Xhubleta ,,nga vet fjala eshte xhup per gra ,,,,me shum e perdornin myslymanet qe banonin ne maj te malit ,,,,orthodhokset nuk perdornin xhubleta ,,,,kete di un ,,,,,ju ca mendimi keni .....

                               1. A
                                Arbërori

                                Mehmet kari. Xhubleta është mijëravjeçare, nuk ka të bëjë me myslimanë e me ortodoksë. Je thjesht një bajgë arabe, asgjë më shumë.

                               Lini një Përgjigje