Xheni Karaj: Që 7 vjeç e kuptova që pëlqej një vajzë, me dëshirë s’do kisha zgjedhur të isha lesbike. Unë s'jam djalli

3 Dhjetor 2022, 10:29Sociale TEMA

Xheni Karaj: Që 7 vjeç e kuptova që pëlqej një

Aktivistja e komunitetit LGBT, Xheni Karaj, ka komentuar filmin që po shfaqet në kinema, i cili promovon homoseksualizmin, “Strange World”, i përkthyer në “Botë e mrekullueshme”.

Në emisionin “Arnautistan”, ajo deklaroi se filmi nuk i referohet komunitetit LGBT, por se është film për fëmijë dhe në një moment është kur një fëmijë i thotë gjyshit se pëlqen një djalë.

Sipas saj, në të gjithë fabulën, filmi flet për familjen e Itanit ku zbulohet një planet i mrekullueshëm dhe ku janë kafshë interesante.

"Në film flitet për marrëdhënien at-bir. Zhurma u krijua në momentin kur Itani bisedon me gjyshin, i cili e pyet nëse pëlqen dikë. Nuk ka asnjë linjë pasiononte.

Kjo është futur shumë bukur nga Disney, dhe njerëzit që krijojnë këta filma janë ekspertë, i krijojnë për një arsye të caktuar. Përfshirjen e personazheve LGBT.

Kishte të tjerë që thoshin janë shërbëtor të djallit. Unë nuk besoj se jam djall, jam një qytetare. Mendoj se dhe fëmijët LGBT duhet të ndihen të përfaqësuar dhe të përfshihen në filmat vizatimor.

Është mirë jo vetëm për fëmijët gej, por edhe për të tjerët se do kenë shokë. Si do e mësojmë që ta gjuajë me gur, apo ta pranoj. Personazhi në film është adoleshent.

Mosha ku një fëmijë kupton orientimin seksual është 9-11 vjeç. Një tërheqje drejt gocave më të madhe se ndaj djemve, e kam ndjerë që në moshën 7-vjeçare.

Madje mbaj mend dhe personin. Në moshën e adoleshencës rreth 14 vjeç kam parë një film, hera e parë që pashë.

Se në fillim mendoja se isha e vetmja dhe nuk kishte njerëz lesbike dhe gej. Nuk kishim internet atëherë. Në ato vite nuk ka pasur personazhe publike.

Filmi i parë që unë ndesha. Çdo natë vendosja televizionin me shpresë se do e shihja atë film, me shpresën se do identifikoja vetveten, përmes një personazhi", tha ajo.

E pyetur nëse gej lind apo bëhesh, deklaroi se është diskutim që ka vendosur në dilemë edhe shkencën.

Sipas saj, ka aspektin biologjik, por edhe social dhe kulturor.

"Unë personalisht, nuk do kisha zgjedhur kurrë me preferencën tim që të isha lesbike, në një vend që e di se do të nxihet jeta.

E di shumë mirë se çfarë kalvari vuajtjesh është. Nuk mendoj se është zgjedhje, personalisht mendoj se është diçka e lindur.

Nuk u bëra heteroseksuale nga filmat që pashë dhe nga familja heteroseksuale që kisha. Nuk ndodh! Nuk ka pse të ndodh e kundërta dhe me fëmijët e tjerë.

Nuk bëhesh gej se qëndron me persona LGBT, ose je, ose nuk je. Procesi i pranimit të vetes është proces i gjatë, ndaj deklarohen dhe në moshën 50-vjeçare.

Madje mund të jesh detyruar të bësh jetë heteroseksuale", u shpreh Xheni Karaj.

20 Komente

 1. N
  Na mbyten budallenjt

  e ka fajin mbiemri qe ke karaj,prandaj nuk do car

  1. K
   Kovi

   ska ce do k...n Shife llapen sa te gjate e ka e knaq pjeshken

  2. S
   Sokaku

   Përse më duhet orientimi seksual i dikujt, kur orientimi dhe ndjenjat e mia janë të miat dhe nuk i duhen askujt. Mjaft më me diskutime të tilla se më duket se po vjen dita të dalin në parakalime personat hetero. Dhe prapë nuk më duhet fare. Unë në respektin tim dhe ti respekto veten. Boll më.!.!.!

   1. P
    Pickaxhiu

    Gei nuk lind por behesh.Me jepni edhe mua ca valut dhe jam gati te qi gjithe boten ne byth

    1. S
     Sokol

     Po Cheni. Nuk je djalli dhe ste gjykoj per intimitetin. Por filma per femije shtate a tete vjec qe tua paraqisesh jeten seksuale si nje zgjedhje ne supermarket mos shfaq. Ne ka nje gje antikiteti na mesoi eshte se nje rrace e tere( grejet) provonin ( vetem si rezultat i edukimit) mardheniet intersex. Dhe si prind a si xhaje a daje ( si cdo shqiptar) do doja te shihja vajzen djalin nipin a mbesen me femije. Kjo nuk do te thote se nuk do i doja nese do te ishin gay. Do i doja me shume per te kompesusr edhe dashurine e munguar nga shoqeria.

     1. f
      franci

      Keto duhen djegur me benzine... Plera...

      1. v
       vlonjatet

       QELBESIRA, na vjen per te vjelle kur ju shohim.Edhe mediat boll jane marre me to, ti shperfillin se shume kohe televizive I japin kesaj kategorie jo njerezore por kafsherore

       1. C
        Cufe

        Yt plerat e mutit Prandaj duhet te ishte gjalle ai BURRI Enver Hoxha

        1. t
         tata luigji

         bravo goce ndjek qefin tat,mos harro ti besh llap te vrima e bythes por pasi te dali nga banjo

         1. A
          Anisa

          Nuk do e perjetoja mir po te ishte femija im i till pse te genjej nuk jam dakort ne asnje kendveshtrim , zoti krijoi burrin dhe gruan dhe familjen , prandaj na mallkoi se e dinte cdo ndodhte , do i kthehem kohes se enverit ku ta gjejm ne cdo kendveshtrim moral , jetesor , edukativ , familjar .

          1. A
           Anthogjinianë

           Nuk dua të bindem se ky është mallkim , i , si e citon , ose e shkuan ma mirë , tjetër noimë përmallia , malli , dhe një kapriçio t'i koet njerëzimit nga ( ? ) enigmë . Pranimi i këaj të " ndryshmeje " në bazë të " normales " , " kjo që shoqëritë që e ka kushtëzuar ka prapë atë ç'shomë dukën , edukatën , kulturën . Ai ranci katër mbi ne , nuk'o fare po fare n'binah , si hitleri i rrjedhur nga burgjitë , trutë e kaptinës . Sokakut kur shkojmë ka të ngeshëm , që ç'nuk u thur . Por a ka një cak ? Po duhet të ketë një . Manjakët për shëmbull s'duhet të na imponojnë , kjo eshte kundra natyrës , e kundërta e dukës heteoanë . Blëtë ti grez'ca . Merr frymë thellë , e shi retë si do shkehen . Ndri o dritë

          2. U
           USA

           O NDYRESIRWE NA U ZHDUK NA EKRANI SE NA FELLIQE , NA BEN MORAL MOI NDYHRESIRE CFARE EDUKATE TE SHOFIN FEMIJA KE TI , TE BEHEN SI TI , ME MIRE TE VDESIN SE TE JENE SI TI YYYYYYYYYYRRACE E DJALLIT SHKOFSH NE FERR SE FERRI TE PRET USA

            1. T
             Toma

             Strange world thote gazekari perkthehet bote e mrekullueshme! Gazet(k)ari i meruas perkthehet: bote e cuditshme! Se ska si te jete e mrekullueshme me bythqira e lezbike. Zoti ka dhene femren per mashkullin, ndryshe quhen mutacione.

             1. K
              Kjo bote ka marre tatepjeten

              Ti duhesh plasur brenda qekur perdor frazen “femijet LGBT” per nxitje te dhunes seksuale ndaj te miturve! Edhe ky film eshte pjelle e propagandes dhe lobimit te perversitetit tuaj! E keni shfrenuar guximin tuaj te ndyre duke shkuar deri tek femijet, sepse normalet e ketij vendi dhe kesaj bote jane strukur ne qoshe nga frika e te etiketuarit raciste!

              1. B
               BueShpata

               Xheni Karaj eshte kokrra e injorantes dhe harbutes. Nuk kam gje kunder dashurise te se njejtit seks por te flasesh per preferencat seksuale te femijve 9-11 vjec eshte krim dhe disinformim. Identiteti seksual krijohet ne moshat 13-19 vjec e jo me pare. Xheni injorantja shpreson se nese femije pa identitet seksual ne mosha te parakohshme do perfshihen gabimisht ne marredhenie te te njetit seks do i rritet numri i perkrahsve e ndjekesve qofte gabimisht. TURP

               1. C
                Coli

                Lame shume edukuese per rinine jep Tema,bravo.Shpresoj qe dhe vajza e Meros te jete lesbige dhe djali ti qihet me ndonje Afgan e dasmen ta bejne ne Tepelene.Mos harro te ftosh dhe Sorrosin.

                1. L
                 LILI

                 EDHE GJUHEN E KE SI BOIE . U SHOFSH,LILI

                 1. ?
                  ?./

                  Ka një politikë perëndimore për të nxitur dhe përhapur homoseksualitetin. Bënë namin duke sharë Katarin se nuk i pranon "modat" perëndimore dhe LGBTQ-të nê hotelet e tyre. Na kishin parashikuar që të gjitha ekipet europiane të mbanin edhe një shirit në krah ku të shkruhej "One love"! dhe u tërbuan kur FIFA nuk i lejoi! Ku e kanë hallin këta që duan të shkatërrojnê familjen?! Homoseksualët nuk duhet të persekutohen për sëmundjen e tyre, por njëkohësisht nuk duhet nxitur përhapja e kësaj flame. LGBTQ-të nuk kanë pse të kenë të drejta më shumë se njerëzit e zakonshëm. Me sjelljen e tyre dhe mbështetjen që kanë gjetur nga konglomerati Soros ata kanë ndyrë dhe njollosur edhe institucionin e martesës. Si mund të lejohet të martohen 2 burra bashkë?! Si mund të pranohet që një burrë të pranojë të "sodomizohet" nga një mashkull tjetër?! Dhe pastaj të organizosh edhe "Gay pride"?! Martesa është burrë - grua dhe fëmijë. Ka një luftë qytetërimesh sot në botë rreth këtyre çështjeve. Shumica e vendeve dhe popujve të botës nuk e pranon "yxhymin" LGBTQ në punët e familjes dhe jetën shoqërore. Le të bêjnê çfarê të duan me bythën e tyre por le t'i lëjnë njerëzit dhe sidomos fëmijët rehat. Ndryshe do hanë një hu mu aty ku u pëlqen aq shumë!

                  1. D
                   Dori

                   Xheni e dashur,ti shkërdheu me ke të duash,por personat si ti janë thjeshtë neveri. Mos na e paraqit si vlere. Ti do melonin,putinin,dhe presidentin turk. Se këta këtu,nuk te bëjnë derman

                   Lini një Përgjigje