“7 vite burg": Nga seksi tek alkooli, ja rregullat e rrepta që duhen respektuar gjatë Kupës së Botës në Katar

21 Qershor 2022, 17:45Sport TEMA

“7 vite burg": Nga seksi tek alkooli, ja rregullat e rrepta që

Eventi më i madh futbollistik në glob, Kupa e Botës do të zhvillohet në muajin nëntor dhe dhjetor në Katar.

Të shumtë janë njerëzit që do të udhëtojnë drejt vendit lindor për të mbështetur kombëtaren e tyre, por pse jo edhe për të shijuar atmosferën që kompeticione të tilla krijojnë.

Megjithatë, organizatorët e eventit kanë paralajmëruar të gjithë tifozët për rregullat e reprta që duhet të respektojnë, sepse në të kundërt i pret burgu.

“Në Katar nuk do të ketë përjashtime dhe ka shqetësim pasi nuk lejohet ajo që është e zakonshme në vendet e tjera të botës. Për shembull, seksi është krejtësisht jashtë menusë, përveç nëse dikush udhton me gruan e tij.

Nuk do të ketë festa dhe të gjithë duhet të jenë shumë të kujdesshëm nëse nuk duan të kalojnë 7 vjet në një burg të Katarit. Seksi jashtëmartesor dhe homoseksualiteti janë të ndaluara në Katar dhe shkelësit dënohen me këtë dënim. Nuk do të ketë foto pijesh apo gjëra të tjera në vende të hapura pas ndeshjeve”, tha një burim policor për “Daily Star”.

I njëjti paralajmërimi i ashpër u dërgua nga Nasser Al Hater, CEO i komitetit organizativ.

“Siguria e çdo tifozi është e një rëndësie të madhe për ne. Por shprehjet publike të dashurisë nuk janë pjesë e kulturës sonë, ato nuk lejohen dhe kjo vlen për të gjithë”.

Ndërsa Komisioni i Lartë kujtoi në çdo drejtim se “Katari është një vend konservator me traditat dhe zakonat e veta” dhe në fund sekratari i përgjithshëm i Federatës së Futbolli, Mansour Al Ansari, u dërgoi mesazhin e tij atyre që mund të jenë duke menduar të shprehin mbështetjen e tyre për komunitetin LGBT.

“Ata që duan të demostrojnë në favor të komunitetit LGBT, le ta bëjnë në një shoqëri ku kjo pikëpamje do të pranohet, por jo në vendin tonë”.

3 Komente

 1. R
  Roberto

  Ju lumte. Mos lini asnje mbeshtetje per LGBT. Nuk i kushtohet kohe mbeshtetjes dhe rritjes se brezit te ri me normat normale te nje shoqerie por ju jepet mbeshtetje bythqirave te botes kudo ku jane. Jo 7 por 117 vjet burg jepuni ketyre monstrave seksuale qe te zhduken nga faqja e dheut se po mesojne edhe femijet e vegjel qe duhet te respektohen bytheqirat neper bote. A ka ndonje familje shqiptare te pakten qe do qe djali apo vajza e tyre te mesoje qe ne moshe te vogel te behet bythqir????Kjo eshte fatkeqesia me e madhe e nje njeriu.

  1. S
   Sportdashesi

   Atje , more Roberto , nuk behet fjale vetem per homoseksuale , por per cdo lloj dashurie . Nuk mund te shkosh e te rrish me te dashuren ose te fejuaren , sepse arresohesh e denohesh 7 vjet . Po a ka te ri ne bote , qe nuk ka nje vajze te dashur ? Lejohet vetem burre e grua , me dokumenta , te martuar . Nuk lejohet asnje pije alkoolike , ndryshe arresohesh . Me nje fjale , nje bote muti islamike , te dhjefsha mu ne boteror . Po nuk kane faj sportdashesit e botes , fajin e ka federata boterore e futbollit ,qe e shpuri kampinatin ne nje tjeter Planet , ku jetojne kafshe islamike .

  2. a
   andi

   Arabet jane njerezit me fals ne planet. Pjesa me e madhe jane bythqira qe qihen gjithe diten ne bythe dhe nga ana tjeter thone jo LGBT.

   Lini një Përgjigje