Një Asllani edhe për Milanin. Kush është “Kose”, blerja e re

20 Qershor 2022, 18:23Sport TEMA

Një Asllani edhe për Milanin. Kush është “Kose”,

Milani mori një tjetër Ibra. Ka flokë bjonde, një shqiponjë dykrenare të bërë tatuazh në kyçin e këmbës dhe një personalitet udhëheqës. Në krahun e djathtë shkruhet "Qëndo e fortë", një simbol se si një vajzë nuk dorëzohet. Pas të dytit në Olimpiadën e fundit: “Jam lodhur duke mos arritur e para!”.

Në ditën e marrëveshjes mes Interit dhe Kristjan Asllanit, mesfushorit me shpresa të mëdha të Empolit, Milani goditi për ekipin e femrave... me të njëjtin mbiemër: mori Kosovare Asllani, sulmuesja 32-vjeçare suedeze, nga c.v. dallohen: Manchester City, Psg, 43 gola për Suedinë, dy të argjendta olimpike, një vit në Shtetet e Bashkuara, pak më shumë në shtëpi dhe dy te Reali, ku ka shënuar 20 gola nga viti 2020 e deri më sot. Ata e quajnë atë "Ibrahimovic i futbollit të femrave". Lehtë për të kuptuar pse.

E njëjta kombësi, i njëjti personazh fitues, disa tatuazhe që përvijojnë karakterin e saj. E lindur në Kristianstad, në jug të Suedisë, miqtë e quajnë "Kosse". Prindërit janë shqiptaro-kosovarë të cilët emigruan në Suedi më shumë se tridhjetë vjet më parë. Para se të zgjidhte topin, ajo luajti hokej mbi akull për një kohë. “Isha mirë, por nuk më pëlqeu ideja për të qenë në patina gjatë gjithë jetës sime”.

Këpucë më të mira. Kënaqësi e shpërndarë: në karrierë fitoi dy kampionate suedeze, dy Kupa dhe një Superkupë me Linkopingun, skuadrën e jetës së saj. Në vitin 2010  luajti një vit në Amerikë me Chicago Red Stars, ndërsa mes viteve 2012 dhe 2016 luajti me PSG. Në vitin 2019  nënshkroi me Tacón, një klub madrilen që më vonë u bashkua me Realin. Historike menjëherë: goli i parë i ‘casa blanca’ u nënshkrua pikërisht nga ajo.

Babai përkthyes, nëna mësuese, pasi studioi për Ekonomiks zgjodhi futbollin. Turneu botëror e solli atë në Milano, ku do të takohet me idhullin Ibra. Kuriozitet: “Kosse” nënshkroi me PSG-në në të njëjtën ditë me Zlatan. Kanë kaluar dhjetë vjet. Po, ishte fati.

Lini një Përgjigje