Lara Colturi, ylli që mund ta vendosë Shqipërinë në hartën evropiane të skive

5 Shkurt 2023, 21:50Sport TEMA

Lara Colturi, ylli që mund ta vendosë Shqipërinë në

Suksesi i skiatores 16-vjeçare, Lara Colturi, e cila garon për flamurin shqiptar në gara botërore, nuk ka mbetur pa rënë në sy as tek media të mëdha botërore, përfshi ato, cilat e kanë të përqendruar vëmendjen për nga sporti dimëror i shpejtësisë së lartë.

Ka qenë këtë herë media e njohur zvicerane, “SkiActu”, e cila operon pikërisht në fushën e skive dhe përmes paraqitjeve të jashtëzakonshme të Larës në kamionate botërore, ku së fundmi ajo u rendit edhe e para për të rinjtë, ka gjetur rastin të promovojë edhe Shqipërinë, si një vend potencial për t’u futur në hartën e skive evropianë.

Kjo shkruhet për fenomenen 16-vjeçare, me gjak italian, por me një zemër dhe shpirt krejtësisht shqiptare.

Ajo është skiatorja më e re që ka garuar në “Cirque Blanc” që nga Mikaela Shiffrin dhe rezultatet e saja, janë shumë premtuese. Nëna e saj është ish-kampionia olimpike Daniela Ceccarelli. Dhe ajo po skijon për Shqipërinë.

Në moshën vetëm 16-vjeçare, Lara Colturi tashmë po bën shumë zhurmë.

Që në fillim të sezonit, shkurtesa “ALB” për Shqipërinë figuron në listat startuese të garave të Kupës së Botës për femra.

Ky vend i vogël ballkanik kishte pasur tashmë skiatorë në garat e meshkujve, por asnjëherë më parë në garat e femrave. Por ardhja e Lara Colturit i ka ndryshuar gjërat. Dhe logoja e Federatës Shqiptare të Skive në xhaketën e saj nuk është e vetmja gjë që e bën atë një skiatore të jashtëzakonshme.

Verën e kaluar, ajo mori pjesë në garat e saj të para FIS në Kili dhe fitoi të katër.

Në Kupën AmSud (ekuivalenti i Kupës Evropiane), ajo u shpall fituese në klasifikimin e përgjithshëm me gjashtë fitore në sllallom, gjigant dhe të kombinuar.

Kupa e Botës ishte hapi tjetër logjik dhe në garën e saj të tretë, ajo shënoi pikë duke përfunduar e 17-ta në një gjigant në Killington në nëntor përpara se të konfirmohej me vendin e 20-të në Semmering muajin e ardhshëm.

Disa javë më parë, nëse hapja gjigante e Sölden nuk do të anulohej, ajo do të kishte mposhtur shenjën e hershme të Mikaela Shiffrin.

Amerikanja e nisi karrierën botërore dy ditë para ditëlindjes së saj të 16-të. Shqiptarja katër ditë më vonë…

Që andej, për të bërë një paralele, ka vetëm një hap.

“Çdo gjë që bëj, dua ta bëj mirë. Ka diçka tek unë që gjithmonë më shtyn të bëj më mirë se herën e fundit”, shpjegoi Lara Colturi gjatë një episodi të fundit të podcast-it The Next Turn.

“Asaj i pëlqejnë sfidat”, shton nëna e saj Daniela Ceccarelli, dhe sa herë që ia ngremë shiritin, ajo e kalon sërish veten. Kjo është ajo që e bëri familjen ta hidhte kaq shpejt në Kupën e Botës”.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Daniela Ceccarelli (@danielaceccarelliofficial)

Duhet thënë se Lara Colturi praktikisht u rrit mbi ski.

Daniela Ceccarelli, kampione italiane olimpike super-G në Salt Lake City në vitin 2002 dhe bashkëshorti i saj, Alessandro Colturi, i cili në atë kohë ishte trajneri i saj, jetuan për dy vjet në Cirkun e Bardhë në një furgon të madh kampi, duke marrë edhe vajzën e tyre me vete, në skenat e ndryshme evropiane apo Kupat e Botës.

Çifti kishte edhe një shkollë skijimi. Natyrisht, Lara stërvitej me ekipin. Në të njëjtën kohë, skiatorja e re e dëshmoi veten në patinazh artistik, madje duke zotëruar kërcimet e dyfishta dhe duke marrë pjesë në garat rajonale. Një e papritur ishte ajo kur vendosi t’i përkushtohej kryesisht skijimit: E talentuara e jashtëzakonshme, ka mësuar se si të përdorë skajet e saj dhe të bëjë kthesa në akull, sipas nënës së saj.

Familja ende sot përbën bërthamën e ekipit, me Daniela Ceccarelli së bashku me vajzën e saj si trajnere. Një rol i dyfishtë që i lejon asaj të vëzhgojë si performancën sportive ashtu edhe mirëqenien e vajzës së saj, për të siguruar që ajo të marrë kohë për të studiuar, argëtuar dhe pushuar.

Dhe se ajo i mban këmbët në tokë, gjë që nuk është domosdoshmërisht e lehtë, sidomos kur në derë vijnë sponsorë të mëdhenj si ai me logon e Red Bull.

Më shumë se një skiatore e jashtëzakonshme, Lara Colturi është një adoleshente e lumtur dhe e shkujdesur, e cila qesh pothuajse sa herë që hap gojën.

“Unë argëtohem si e çmendur”, tha ajo në Semmering. Pavarësisht titujve të shumtë që e shpallin atë si Mikaela Shiffrin e re, ajo mohon të ndjejë ndonjë presion. “Jo vërtet, thjesht po argëtohem. Është si një lojë për mua!”.

Si qëndron ajo kaq e qetë me gjithë sytë nga ajo? “Unë nuk e di!” thotë ajo dhe qesh më fort. Si një adoleshente tipike, ajo nuk i bën vetes shumë pyetje.

Gjëja kryesore është se ajo mbetet “argëtuese”, qoftë në garë apo në stërvitje.

“Si trajner është e vështirë, sepse duhet t’i paraqes çdo ditë një situatë të re që të mos mërzitet”, vëren Daniela Ceccarelli. Në çdo rast, funksionon për skiatoren e re: në Kampionatin e saj të parë Botëror për Junior në Sankt Anton dy javë më parë, Lara Colturi fitoi një medalje të artë në super-G dhe një bronzi në gjigand.

Në tatëpjetë, ajo përfundoi e 4-ta, 0.05 sekonda larg podiumit. E inkurajuar nga rezultatet e saj, ajo u kthye në Kupën e Botës për të përfunduar dy herë e 17-ta në gjigantë, në Kronplatz. E gjithë kjo përkundër bishteve të pafavorshme.

Mbetet çështja e kombësisë së saj. Pse bën ski nën ngjyrat shqiptare kur nuk ka lidhje me bazën? Bashkëpunimi ekziston për dy arsye: vendi i vogël ballkanik kërkon të zhvillojë industrinë e tij të skive dhe për këtë arsye i ka ofruar një pasaportë, dhe për prindërit e Lara Colturit, ky opsion i lejon ata të qëndrojnë me familjen, ndryshe nga situata në të cilën skiatorja do të kishte mbetur në radhët italiane. Përveç kësaj, ajo ishte në gjendje të bënte shpejt debutimin e saj në Kupën e Botës, pa pasur nevojë të ngjiste shkallët e shumta tradicionale.

“Lara është një model për të rinjtë shqiptarë. Ajo është e motivuar, punon shumë, studion edhe paralelisht me garat. Jeta e një skiatori elitar është e vështirë, por ata që e duan vërtetë mund të kenë sukses dhe Lara është një shembull i kësaj. Uroj që ajo të jetë Shiffrin e radhës (Mikaela)”, tha Elvis Toçi, President i Federatës Shqiptare të Skive, i pyetur për të.

Lara Colturi është pjesë e një projekti më të madh që synon ta bëjë Shqipërinë, të izoluar prej kohësh, një destinacion të ri për skijim: për argëtim dhe për konkurrencë.

Më shumë i njohur për bregdetin e tij, vendi është megjithatë i përbërë nga 70% male, me maja deri në 2 mijë e 700 metra dhe mbulesë të mirë dëbore, sipas Elvis Toçit.

Por infrastrukturat janë thuajse inekzistente dhe 40 mijë shqiptarët që bëjnë ski e bëjnë këtë kryesisht jashtë vendit.

“Kemi statistika që tregojnë se 60 milionë euro largohen nga vendi në lidhje me sportin. Pra, paratë janë atje. Por duhet ta mbajmë në Shqipëri. Dhe ne duhet të tërheqim njerëz edhe nga jashtë, përfshirë edhe nga Zvicra,” vëren Toçi.

Federata shqiptare aktualisht ka vetëm 12 skiatorë në radhët e saj dhe për këtë arsye synon të zhvillohet. Një ide, e cila ende duhet t’i propozohet FIS-it, do të ishte krijimi i një Kupe Ballkanike për të bërë të njohur rajonin.

Edhe pse me flamurin e Shqipërisë, Lara Colturi nuk stërvitet atje: si shumë skiatore, ajo e ndan kohën e saj mes resorteve që ofrojnë borën më të mirë dhe kushtet më të mira. Por Elvis Toçi shpreson se strukturat e vendosura për ta mbështetur atë do të nxjerrin kampionë të tjerë në të ardhmen.

“Jam 100% i sigurt se së shpejti do të shohim rezultate të mira. Këto do të jenë rezultate së pari për Larën, rezultate individuale dhe njëkohësisht Shqipëria do të bëhet e njohur. Kjo është pikërisht ajo që ne po kërkojmë”, tha ai, duke parashikuar tashmë titujt botërorë dhe olimpikë për skiatoren e re.

Dhe për adoleshenten, çfarë objektivash?

“Oh, nuk e di,” murmurit ajo para se të qeshë përsëri. “Për momentin, prioriteti im është të argëtohem dhe pastaj të shohim!”.

Po sikur ajo tashmë të krijonte një sensacion në Kampionatin Botëror në Meribel?

Lini një Përgjigje