Napoli, Milani dhe Interi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, treshja italiane që prish "agjërimin" e 17 viteve

16 Mars 2023, 10:11Sport TEMA

Napoli, Milani dhe Interi në çerekfinale të Ligës së

Napoli nuk i zhgënjeu pritshmëritë. Kapërcimi i pengesës së Eintracht me një fitore të dyfishtë (2-0 në Gjermani, e ndjekur nga 3-0 në ndeshjen e kthimit në ‘Maradona’) jo vetëm që ia shtoi kënaqësinë e kualifikimit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve për herë të parë në historinë e vet, por i lejoi futbollit italian të kthehet dhe të fitojë, pas vitesh që nuk ishin aspak emocionuese.

Një kënaqësi e rëndësishme kjo e kualifikimit të tri skuadrave italiane në mesin e tetë më të mirëve në Evropë. Një treshe e papritur në njëfarë kuptimi, por që iu përshtatet të gjithëve duke pasur parasysh atë që propozuan jo vetëm djemtë e Spallettit, por edhe Milani (i cili eliminoi Tottenhamin e Antonio Contes) dhe Interi (që likujdoi Porton).

Italia e topit rikthehet të ngrejë zërin në Europë dhe e bën këtë me tri skuadra në çerekfinale, diçka që nuk kishte ndodhur prej rreth 17 vitesh. Në fakt, duhet të kthehemi në edicionin 2005-2006 për të parë tri skuadra të Serie A, të afta për të arritur në çerekfinalet e kompeticionit më të lartë continental për klubet.

Në atë kohë ishin Juventusi (i vetmi ekip italian që ndaloi në fazën e grupeve në këtë edicion), Milani dhe Interi, skuadrat italiane në grupin e tetë më të mirëve në Evropë, por vetëm kuqezinjtë shkuan në gjysmëfinale.

Juventus u eliminua në fakt nga Arsenali, i cili më pas ishte në gjendje të luante deri në finalen e Parisit (2-0 në ndeshjen e parë, me golat e Fabregas dhe Henry, dhe një barazim pa gola në Torino), ndërsa Interi nuk arriti të kapërcente pengesën e Villarrealit (fitore 2-1 në shtëpi, disfatë 1-0 në Spanjë dhe eliminim me rregullin e golave ​​si mysafir).

Milani, në vend të kësaj arriti të kapërcejë Lyon-in falë një fitoreje 3-1 në ndeshjen e dytë në “San Siro” (dy gola nga Inzaghi dhe një nga Shevchenko), vetëm për t’u ndalur në gjysmëfinale dhe për t’u eliminuar nga Barcelona, ​​e cila së shpejti do të ishte e kurorëzuara kampione e Evropës.

Ishte një periudhë historike krejtësisht e ndryshme nga ajo aktuale dhe këtë e vërteton edhe një fakt: Juventusi, Milani dhe Interi ia dolën gjithmonë të kualifikoheshin së bashku në çerekfinale edhe në edicionet 2002-2003 dhe 2004-2005.

Prandaj, kjo është treshja e katërt që futbolli italian ka dërguar në çerekfinale të Champions-it. Edicioni 2022-2023 ka edhe një risi tjetër: asnjëherë më parë, katër trajnerë italianë nuk janë kualifikuar në çerekfinale, ndërsa këtë vit Spalletti, Pioli, Inzaghi dhe Carlo Ancelotti (në krye të Real Madridit) vijojnë garën.

Të ëndërrosh për një finale tërësisht italiane, siç ndodhi në edicionin 2002-2003 (fitorja historike e Milanit me penallti kundër Juventusit në Manchester) është ndoshta e tepërt, por ndërkohë është mirë t’ia japësh disa merita futbollit italian…

Lini një Përgjigje