Polonia zyrtarizon stadiumin ku do të luajë ndaj Kombëtares sonë

18 Mars 2023, 15:09Sport TEMA

Polonia zyrtarizon stadiumin ku do të luajë ndaj Kombëtares

Federata Polake e Futbollit ka njoftuar së fundmi se ndeshja e kualifikueseve të Europianit ndaj Shqipërisë, e planifikuar për në 27 mars, do të luhet në PGE Narodowy.

“Ne me të vërtetë donim të luanim në shtëpinë e kombëtares polake, PGE Narodowy. Ky vend është një vend me fat për ne, është vendi ku kemi avancuar në Kampionatin Evropian 2016 dhe 2020, si dhe në Kupën e Botës 2018, dhe ne gjithashtu donte të luante në Varshavë për EURO 2024.

Operatori i stadiumit na siguroi se vendi do të ishte plotësisht i sigurt dhe gati për t’u përdorur për ndeshjen e marsit kundër Shqipërisë. Megjithatë, ne e vonuam vendimin tonë derisa të bëheshin inspektimet përfundimtare dhe dokumentet përkatëse na u paraqitën për ta konfirmuar këtë. Në fund të fundit, siguria është gjëja më e rëndësishme për ne”, tha presidenti i PZPN, Cezary Kulesza.

Kujtojmë se Shqipëria luan ndeshjen e parë në këto kualifikuese kundër Polonisë, e cila nga ana tjetër e nis fushatë ndaj Republikës Çeke në Pragë më 24 mars.

“PGE Narodowy” është një stadium me kapacitet  prej 58 e 500 personash dhe është ndërtuar në vitin 2008.

Lini një Përgjigje