Ky plazh në Shqipëri ka ujin më blu në botë, lë pas edhe Greqinë!

28 Mars 2024, 18:41Turizëm TEMA
Ky plazh në Shqipëri ka ujin më blu në botë, lë

Një plazh në Shqipëri është renditur i pari për ujin me ngjyrën më blu në të gjithë botën.

Sipas një studimi të kryer nga “CV Villas”, që analizoi më shumë se 200 imazhe satelitore të plazheve nga e e gjithë bota, duke përdorur kodet digjitale të ngjyrave, ka rezultuar se plazhi i Pasqyrave në Sarandë ka ujin më me ngjyrën më të theksuar blu.

Ndër 30 plazhet më të mira që përputhen ngushtë me nuancën blu me kodin “YInMN”, 26 ndodhen në Evropë, me Greqinë që kryeson me shtatë plazhe në listë. Veçanërisht, Paralia Mpouka në Peloponez dhe Kassiopi në Korfuz renditen respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë.

Franca, Portugalia dhe Turqia gjithashtu hynë në top 10, ndërsa Shtetet e Bashkuara përfaqësohen nga Cannon Beach në Oregon, duke u renditur në vendin e 15-të. Destinacione të tjera jo-evropiane të paraqitura në listë përfshijnë Matira Beach në Bora Bora dhe Playa El Doradillo në Argjentinë.

Dominimi evropian në këtë listë mund të jetë një surprizë për shumë njerëz, duke treguar se Kontinenti i Vjetër është shtëpia e disa prej ujërave më të pastra dhe magjepsëse në botë. Kjo njohje mund të ndikojë ndjeshëm në turizmin në rajon, duke tërhequr udhëtarët që kërkojnë destinacione mahnitëse bregdetare.

Joshja e këtyre plazheve qëndron jo vetëm në ngjyrën e ujërave të tyre, por edhe në peizazhet përreth, kulturën lokale dhe eksperiencat unike që u ofrojnë vizitorëve. Mundësia për të eksploruar plazhe të tilla magjepsëse dhe piktoreske mund të jetë një tërheqje e parezistueshme për shumë turistë që kërkojnë aventura dhe relaksim.

47 Komente

 1. s
  sapa

  Ore nuk ja kalon askush shqiperise.Prandaj e braktisin shqiptaret!

  1. r
   riversi

   Nuk e braktistin, por shkojne te punojne fort per te nxjerre leket dhe te kthehen e te perballojne plazhin ne vere, te sulmuar nga te huajt.

  2. v
   vertetohet nga toponimi

   dhe agio saranda toke greke ka qene ....

   1. D
    Drejtesia e munguar

    Edhe Greqia sot tokë e Ilirisë ka qenë.... dmth shko fshij bythën me Greqinë tënde

    1. .
     .......

     Po bythqir po.

     1. A
      Arbëresh

      Po' dhe mami jot e jona ka qene.

      1. S
       Sebastiano

       dhe gopi i sateme grek ka qene...ik or pederast arixhi grek qire se gjysma e Ger qise eshte toke shqiptare

       1. K
        Kosta Margelliç

        Arixhi grek qire, o loqe mos harro te pallohesh se e ke me ligj tani te dobicit Mico e pastaj dil ketu te tallim karjanin

       2. A
        Ariste Ikonomi

        Kam qene ne kete plazhte Arimrekullueshem shume qytetare shkojne aty me dhjetra shezlong me cmime te larta per qytetaretdhe shteti s fiton asgje se japin kupona si ne cdo shtet

        1. S
         Sara

         kot nuk e quajne plazhi i pasqyrave

         1. E
          E verteta dhemb....

          7 Greqia 1 Albanistan (dhe ai ne toke greke Ag.Saranta)... gezuar Rramaxonin

          1. .
           .

           Je i madh.Είσαι μεγάλος .

           1. V
            Vasili

            Shko mor pederast i dhespot kakes mos shkruaj nga 3 here me emra te ndryshem se shpejt do zbulohesh e pastaj do te shkershehet gjineka, vajza dhe fisi jevg greko qire

            1. M
             Mihali

             I madh nga pas se ja hapen vrimen e bithes aziatiket qe po e pallojne ne mes te Athines ne karjan

            2. E
             E Verteta dhemb por sheron

             Cfare eshte Greqia, nje shtet fetar me popullsi etnikisht. arvanitas, sllave, turq e ca minoritete te tjera. Nese nuk me beson mua shko dhe lexo historianet franceze, e gjemnane qe e shetiten Greqine para se te behej Greqia qe eshte sot/ Cuditerisht edhe w nga plaxhet me te mira te Greqise se sotme jane serish nga troje qe jane banuar nga arvanitas si Peleponezi /Morea qe i kane kendyar kengen e vjeter arvanitasit e Italise dhe Korfuzi

             1. G
              Graqiret Sumqire

              O idiot, u quajt 'Ag.Saranta' nga Tepmplaret qe kalonin aty dhe ishin keta Templar murgjer te cilet ndenjen aty deri sa vdiqen. Madje thuhet qe keta Templar ishin Polak me origjine. Ik tani, nuk ka lidhje fare me Graqine.

              1. A
               Arb

               Pyte mamin tende cfare i pelqen me shume, suxhuku i Albanistanit apo i greqireve.

               1. A
                Arvanitasi

                Kurve e Janulle piçkes gjysma e Greqise eshte ne toke shqiptare o i paudhe, o byth çpum qe e hape verren tu u pallu ne Qishe me papune o evgjito grek qire

                1. A
                 Athinioti

                 Sum qim laje byçen se te pret dhespot kaka ne Qishe per te cpuar nga pas. Merr dhe papune e te qijeni 3 she, mos harro dhe dildon o zhabzinj te efshet grek qira

                2. E
                 Erdokurva

                 Fiksimi i arnauteve me Greqine. PO lereni Grekun se ka vite qe ben turizem ,ktu te mbysin plehrat rrugeve akoma ju krahasoheni me gerqine

                 1. P
                  Paske emer interesant zotrote

                  Kam pershtypjen qe eshte e kunderta gjithnje preudogreket (ata qe paguhen per propagande nga Greku por qe I solli Turku ne Shqiperi dhe as vete nuk e dine nga e kane origjinen dhe nga kompleksi qe kane I gjeten vetes nje memedhe me 300 euro) Jane ata qe gjithnje sulmojne ne keto portale. Po turizmi eshte akoma ne zhvillim ne Shqiperi plehrat Jane problem (por jovetem ne Shqiperi) por edhe ne Greqi nuk eshte kushedi sa me mire, aty ku eshte me mire Greket nuk shkojne dot se ia Kane shitur miliardereve the botes

                  1. R
                   Ramut bolja

                   Ashtu si po ja shet ramsi jugun e shqiperise miliarderve

                  2. M
                   Miço Kakis

                   Turizmin e çpimit burre me burre qe ja la si ves vellami anadollit. Ik ore loqe e nxorre supen per sot

                  3. N
                   Nje mik qe ju do te miren

                   Jepjani shpejt "investitorit strategjik" alias burrit te ndonjeres nga bibat qe i shkojne mbrapa "gjikandit" ...

                   1. D
                    Deni

                    Me mir ata se ta marrin kurvet greke

                   2. P
                    Po

                    Ore un e di se uji ska ngjyre kush do me shpjegoj pak?

                    1. B
                     Bregdeti

                     Ko derdhen ujrat e zeza te Ksamilit qe ka plazhin me te kalter ne bote

                     1. E
                      Erdogan

                      Jo vetem Vorio Epiri i Kastriotit ishte Greqi por edhe Turqia e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj ku ka lindur i pari Filosof i Perendimit Thales Greqi ka qene. Dhardhanos (Dardanele) i biri i Zeusit ka akoma emrin e ngushtices se Dardaneleve. Kjo zone ne Lashtesi quhej Ionia nga vjen dhe Termi Ionios Pellagos jo "Arbarit e Jonit" te Turkut Pellumb Xhufi.

                      1. P
                       Papandreu

                       Te ka mbet kaseta takuar vllai. Ndrroje nje here a derbardhe...

                       1. J
                        Janulles me bole kokes

                        Mos u pallo me ne Qishe te keqen se na merove fare ne hale-neve te lashte... Arixhinj jemi ne greket po na doli nami dhe si byth hapur me burra kuptohet. Gezuar kreshmen o pidha te Janulles

                       2. N
                        Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

                        Posi more edhe kur behet fjala per te ngrene mut, shqiptaret jane te paret. Boll me keto traplliqe. Keni bere ndonje "studim" sa ton pluhur gelqere eshte hedhur ne kete plazh, me gjithe se rekordin per kete material ndertimi e mbajne plazhet e Ksamilit.

                        1. S
                         Stefani

                         Mut han ti o byth shkaterru evgjitogrek qire dhe shko laj sumen se ndote vendin me arome kake, burre pidhi

                        2. Q
                         Qytetari

                         Plazh i bukur, por ka vetem nje lokal te qelbur me sherbim e gatim te poshter dhe cmime shume te larta, ka vetem 2 banja qe nuk kane kurre leter higjenike, rrallehere kane uje dhe era e urines arrin deri te plazhi...

                         1. D
                          Detari

                          Po është shumë e vërtetë që kemi ujin e detit me ngjyrën blu, më të mirë në botë! - Kjo nuk duhet të ns çuditë se të gjitha gjêrat që kemi ne në Shqipêri janë më të mirat ne Botë. - Kjo është e vërtetë KUR MENDON SE BOTA ËSHTË VETËM BRENDA KUFIJVE TERITORIALË TË SHQIPËRISË. dhe nuk ke parë asnjë vend tjetêr pêrtje kettre kufijve.

                          1. A
                           Arvanitasi

                           Dekari te kam thene gjineken ta ruash se u kenaq ne karjan me shqiptaret. Ska faj se ti ndjek urdherin e Miçokakis per tu shkep burre me burre ne ate toke bytharesh qe quhet Ger qi

                          2. D
                           Detari

                           lol greqia ka vende si kjo pafund...dhe me rere jozhavor si kjo

                           1. Z
                            Zhelal Mziu

                            Ore Shqiptare... do I therrisni mendjes a si e kini hallin... po boll se late nam duke fluturuar me pras... Shqiperia ka disa oaze, ka disa shkurre, ka disa kanale me balte ka shume kafshe dykembesoresh... vetem bukuri dhe turizem nuk ka...Ore po hyni ne Google dhe shikoni cfare eshte turizmi dhe bukuria natyrore pastaj flisni... Shqiperia... vendi i fshatareve dhe Injoranteve qe vijne era djerse100 m larg dhe ju vjen goja ere pusete... kapardisen si korbi perballe palloit duke I thene... shiko sa I bukur qe jam....

                            1. C
                             Cubi

                             Lexova mjaft komente dhe shumica t'a çajnë menderen!!!!!!!!!!!!!!!! Bota na vlerson dhe qenerit greke se duan. Unë them që arnautët jua q........ ç'ju përmban pragu. Edhe ju portalet që publikoni lajme këto lloj komentesh bëni shumë gabim,mos publikoni komente anti kombëtare dhe rracste për t'ju bër qejfin grekëve e anti kombëtare të shumt që po na dalin. Dhe cesht e vërteta mir e kan se ai që jua shk ka vdekur. Por po del perdit e me shumë në pah që ai ja paska ditur këtij derr mileti.

                             1. A
                              Aldi

                              Shqiperi o vend i bekuar!

                              1. B
                               Buti

                               Se mos thoni qe ky plazhi eshte merite e rames dhe rilindjes harbute

                               1. G
                                Go West

                                Erdogan, te lutem gjej kohen ti hedhish nje sy fjalorit Latinish-epirotisht, botuar 3 shekuj me pare. Boten para 3000 vjetesh e kam te veshtire ta gjykoj mbi legjenda. Flm paraprakisht!

                                1. N
                                 Na myten

                                 U turren trongujt nacionaliste po duhet me i sqaru qe ngjyra e detit varet nga lloji i gurit, reres apo bimeve qe ka ai plazh qe e ka bo Zoti dhe jo shqiptari. Po t'ia lesh ne dore shqiptarit ia fut me llac e beton deri ne Itali.

                                 1. S
                                  Selim Elbasani

                                  Or ti toponim/top muti. Po Moreja qe sot quhet Peloponez o arixhi greke ka qene?? Kane qene principatat e fiseve Bua, Zenebishi dhe Shpata or jevg injorant. Janina e te tjerat komplet shqiptare. Greket vetem ne Atiki kane qene, edhe atje jo 100% e poullsise. Po si te gjithe xhagurejt mendjen e kane te kapin ndonje cope gjithmon or katnar muti. Si ky Micotaqi sot qe po len nam me sjelljen prej jevgu, sic asht. Do t’kapi ene Laberine idjoti. Do haj i mut aq sa ka koken kurva…

                                  1. H
                                   Himarjoti Lab

                                   Bravo Sele!

                                   1. m
                                    myftari ,djali ali pashes ,,

                                    ti je myslyman ,,,arvanitasi nuk te do ,,se eshte grekorthodhoks ,,,

                                   2. E
                                    Erdogan

                                    Faktet historike te shkruara (fact angl) o Selim turku jane Ato qe nuk mund ti mohoni you bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj. Ato titujt Osmane Turkoallvanosat e vetequajture Skiptare i mbajten deri ne "clirimin" e Vorio Epirit nga Germania naziste dhe Italise fashiste. Prandaj nuk njifet Epiri si zone heronjsh Mithollogjike dhe Perandoresh sepse you kini nje plakushe si Tereza e Kalkutes si me te Famshmen! Edhe mua po te me japin Parate e Vatikanit,te kem nga pas C,N,N, Dojce Vellen,Bi Bi Cine etj dhe Serbimet Sekrete (Secret Servis) te jem dhe Katolike patjeter dhe per aresye te Misionit "Te Zotit per Paqen" te me japin Cmimin "Nobel" e bej patjeter. Youve o Genitsaros turk ne Identitet Selim Vellai edhe kur you thone qe jini nje vend myslimane thjesht pa Identitet dhe Histori you Reagoni (reaction) sikur nuk Eshte e Vertete (Non Este Vero). Mos harroni qe Shkolla e Pare Albanese u Hap (Open Skolio Proti) ne fund te sekullit (sentury angl) te 19-te. Ede ne 500 vjet turqi nuk egzistonit (non egzist angl). Ndryshe nik spjegohet (non spjegare ital) lufta tyaj ne krah te Sulltanit kur pooulli heroik Greke me ne krye Heronjte Arvanitas kishin dekada (dheka greq) te tera qe kishin filluar Revolucionin Greke per tu cliruar nga Barbaret Osmane. Kjo edhte e Verteta (Este Vero ital).

                                    1. ,
                                     ,,Janulla,,vetem i orthodhokseve

                                     shqiptaro arnaut kalldrem ,,gezuar Ramazanin,,,,,,Arvanit grekorthodhoks gezuar pashket ,,,,,

                                     Lini një Përgjigje