DOSSIER: Ky është gjyqi i parë politik në Teatrin Kombëtar, 1300 spektatorë të 17 dënimeve me vdekje (emrat)

Muajt e parë të pas Luftës sundoheshin nga revanshi i komunistëve për të shtrirë pushtetin në çdo qelizë të jetës në vend.
 
 Lajme arrestimesh dëgjoheshin gjithkund në kryeqytet. Në qendër, godina elegante e kinema “Kosovës”, dikur “Savoja”, i kishte mbyllur dyer për publikun artdashës. 
 
Data shënonte 1 mars 1945. Pranvera e parë nën regjimin e ri komunist. Atë ditë dyert e kinema “Kosovës” do të rihapeshin sërish. Mbi 1300 vetë do të ishin spektatorë të një tragjedie, e cila do të përfundonte vetëm 44 ditë më vonë me 17 intelektualë të pushkatuar.
 Në atë kino-teatër, të përshtatur si sallë gjyqi, kryeqytetasit do të ishin dëshmitarë të të parit gjyq politik të regjimit komunist në Shqipëri.

Tre muaj pas çlirimit, Shqipëria nuk kishte themeluar ende një Gjykatë, por Këshilli Nacional Çlirimtar kishte firmosur që më 15 dhjetor 1944 ngritjen e të parit Gjyq Special, i cili nxori në bankën e të akuzuarve 60 nacionalistë, kundërshtarë potencial të komunizmit, të akuzuar si kriminelë lufte, edhe pse Shqipëria ende nuk kishte ligj për krimet e luftës.

Procesi gjyqësor do zhvillohej në 31 seanca, nga 1 marsi deri në 13 prill 1945. Në vendet e trupit gjykues ishin ulur 9 drejtues komunistë.

Kryetar i i gjyqit ishte emërua Koçi Xoxe (teneqexhi, me 5 klasë shkollë), ndërsa anëtarët e trupit gjykues ishin: Hysni Kapo, Beqir Balluku, Hajdar Aranitasi, Gaqo Boboshtica, Medar Shtylla; Faik Shehu; Halim Budo dhe Gaqo Floqi. Prokuror i Gjyqit ishte Bedri Spahiu. Më 10 mars 1945, u emëruan si ndihmësgjyqtarë të Gjyqit Special edhe Bilbil Klosi, Gjon Banushi dhe Haki Toska.

Pas 31 seancave me 13 prill 1945 u shpall vendimi i këtij gjyqi. Në këtë foto të Agjencisë telegrafike shqiptare shafqet Koçi Xoxe në momentin teksa lexon vendimin e gjyqit për 60 të akuzuarit. Në fillim lexon 17 dënime me vdekje:

Aqif Përmeti (politikan, ish-ministër)

Bahri Omari (politikan, ish-ministër)

Beqir Valteri (deputet, antizogist)

Daut Çarçani (prefekt)

Dik Cami (zogist, ushtarak)

Fejzi Alizoti (nënshkrues i Shpalljes së Pavarësisë, disa herë ministër)

Gustav Mirdashi (ish-ushtarak austriak, oficer i lartë i ushtrisë shqiptare)

Hilmi Leka (politikan, ish-ministër)

Ismail Golemi (ushtarak, ballist)

Javer Hurshiti (nëpunës, ish-ministër)

Kolë Tromara (politikan, ish-ministër)

Kostandin Kota (ushtarak, ish-ministër)

Reshit Merlika (deputet, I afërm i Mustafa Merlika Krujës)

Shyqyri Borshni (ushtarak)

Tahsim Bishqemi (ushtarak)
Terenc Toçi (patriot romantik arbëresh, jurist, politikan)

Zef Kadarja (nëpunës karriere, drejtor i Zyrës Sekrete, drejtor i përgjithshëm i Policisë)

Të 17 të dënuarit me vdekje do të shihnin për herë të fundit këtë sallë kinemaje ku regjimi komunist po luante të parën tragjedi të stilit sovjetik për publikun e gjerë.

Dy ditë pas këtij vendimi 17 të dënuarit me vdekje do të pushkatoheshin pranë Kodrës së Priftit në Tiranë.

Të dënuarit e tjerë, pjesa dërrmuese me burgime të gjata do të linin jetën qelive të errëta e në vuajtje të shumta…

Ky gjyq shënoi veç të tjerash, stacionin e parë të një serie të gjatë e të pandalur të gjyqeve ndaj kundërshtarëve të regjimit komunist, që zgjati gati gjysmë shekulli.(Kujto.al)

REMOTE_ADDR:[]

79 komente në “DOSSIER: Ky është gjyqi i parë politik në Teatrin Kombëtar, 1300 spektatorë të 17 dënimeve me vdekje (emrat)”

 1. Zigur Qarri says:

  Nje fak me shume,qe rrit rendesine historike te Teatrit Kombetare.
  Nese kerkon te zhdukesh nga rrenjet nje komb,fshiji gjurmet historike.
  Kete po bën Rama tani.Nuk besoj se nuk eshte i vetedijshem se çfar dëmi
  po i shkakton kombit shqiptare,ndryshe nuk akuzonte aq shume kundershtaret
  e tij si “esadiste”,per ti bere paraprite akuzave te esadizmit te tij ekstrem
  antishqiptare.Rama duhet te bëjë testin e droges,nese eshte 1% i sinqerte.

  1. Teuta says:

   Zigur, je bo si sifoni i halese te Sali Qenit qe e çon mutin perpjete!

   1. Gureziu Zigur says:

    Bravo Teuta. Edhe dicka tjeter nese e ke vene re. Ziguri e shkruan gabimisht mbiemrin e tij Qarri, Duhet te filloje me K dhe K te madhe.

    1. Zigur Qarri says:

     Meqe ke marre indetitetin tim,ti pretendon se njeh edhe K….tim?!
     Te fala asaj qe ta ka treguar!

    2. E di si eshte puna says:

     KOLABORACIONISTE E FASHIZMIT
     Harry Fulc (shefi i Zyres per Shqiperine,i Sherbimit te Inteligjences Amerikane gjate Luftes), në raportin që i dërgon Uashingtonit në shtator 1944 shkruan: “…duke qenë tepër feudalë në pikëpamjet e tyre i përziejnë ato me metodat fashiste dhe nazizmin gjerman…Këto gërshetohen mirë prandaj nuk është e rastit që anëtarët e një grupi të tillë përkrahën planet fashiste, duke krijuar një truall të përbashkët me nazistët gjermanë, ata nuk i besojnë popullit të tyre me pretekstin se është injorant dhe primitiv, ndërsa në të njëjtën kohë adaptojnë masa të cilat e mbajnë në kushte injorance, varfërie dhe primitiviteti…Ata preferojnë që njerëzit të jenë të nënshtruar…ata nuk kanë hezituar dhe nuk hezitojnë të përdorin mjetet më vicioze dhe më të ashpra për ta mbajtur popullin në kushtet e nënshtrimit dhe frikës.
     Anëtarët e këtij grupi me pozita shtetërore, nuk kanë hezituar t’i venë emrin komuniste, çdo shfaqjeje të pakënaqësisë, apo çdo shprehjeje të dëshirës për kushte më të mira, elementë të këtij grupi janë:
     1. Bejlerët, pronarët e mëdhenj të tokave në Shqipërinë e mesme dhe të jugut:
     Vërlacët, Vlorat, Libohovat, Vrionët etj.
     b.Bajraktarët, dhe kapedanët mysliman të Matit, Dibrës, Lumës: Dinet, Elezët.
     1. Katolikët fashistë të Mirditës, Shkodrës, Dukagjinit: Markagjonajt, Krujat,
     Bushatët, Çobat, Harapët.
     d.Elementët ballistë, shumica e të cilëve, ka dalë nga grupet e mësipërme dhe shtresa e bejlerëve të mesëm e të vegjël, kasta e oficerëve profesionistë të ushtrisë dhe xhandërmarisë, zyrtarët profesionistë dhe tregtarët e pasur, doktorët dhe gjykatësit e privilegjuar, me ndonjë përjashtim të vogël shumica janë me prirje nazifashiste dhe përfaqësojnë interesat thelbësore më antidemokratike të vendit”. (Dokumenti original në arkivin e DASH: A. M 1211/16/875.01/9-2244)
     “…Sipas të dhënave të vendeve të ndryshme, në periudhën 1945-1955 në Europë janë zhvilluar 13607 procese gjyqësore kundër tyre. Vendi që ka vuajtur më së shumti nga kolaboracionizmi ka qenë Franca, prandaj aty edhe qëndrimet ndaj tyre e dënimet kanë qenë radikale. Për të vendosur mbi baza ligjore dënimin e tyre, Asambleja Konsultative e Francës, në gusht-shtator 1944, aprovoi dy ligje për dënimin e atyre që “i kishin dhënë ndihmë Gjermanisë dhe aleatëve të tyre, që kishin dëmtuar unitetin kombëtar, të drejtat dhe barazinë e shtetaseve francezë”.
     Sipas të dhënave zyrtare, në Francë u zhvilluan 170 mijë procese gjyqësore ndaj kolaboracionistëve, ku 120 mijë vetë u dënuan, nga të cilët, 4785 vetë me vdekje. Vetëm 4 muajt e parë, mbas çlirimit të Parisit, janë dënuar me vdekje 6763 vetë nga të cilët 1500 prej tyre janë ekzekutuar menjëherë… Sipas shifrave që japin studiues të ndryshëm, në Francë janë ekzekutuar me gjyqe të rregullta, gjyqe të shpejtuara ose pa gjyqe, 20-30 mijë kolaboracionistë”.
     “Statistikat flasin qartë për urrejtjen dhe qëndrime të pafalshme ndaj kolaboracionistëve në Norvegji, Belgjikë dhe Holandë. Kështu në qoftë se në Francë janë dënuar 12 vetë ndër 10 mijë banorë, në këto vende janë dënuar nga 40 deri në 64 vetë për 10 mijë banorë. Tepër të prerë e kategorikë kanë qenë holandezët ndaj kolaboracionistëve. Qeveria Holandeze që ndodhej në Londër prej disa vitesh, kishte filluar përgatitjet për “spastrimin e madh” Që në Londër ajo kishte bërë ndryshimet e duhura në Kodin Penal. Për këtë qëllim ishte ndryshuar dhe përfshirë në kodin e ri dënimi me vdekje për tradhtarët e atdheut…
     Norvegjia konsiderohet vendi ku kolaboracionistët janë dënuar më rëndë se kudo në Europë. Megjithëse një vend me popullsi prej rreth 3.3 milionë banorë, në Norvegji u akuzuan për kolaboracionizëm 92 mijë vetë, u nxorën para gjykatave 46 mijë kolaboracionistë, nga të cilët 37150 vetë u dënuan me afate të ndryshme burgimi, ndërsa 60 vetë u dënuan me vdekje (kryeministri Kuisling u dënua me vdekje dhe u ekzekutua në sy të turmave që kërkonin me ngulm ta shihnin me sytë e tyre vdekjen e tij).
     Viktima të urrejtjes popullore u bënë edhe 50 mijë vajza e gra që kishin pas marrëdhënie intime me oficerë apo ushtarë gjermanë, 14 mijë prej të cilave kishin lindur fëmijë nga këto marrëdhënie. Ato u arrestuan dhe 5 mijë prej tyre u dërguan nëpër kampe përqendrimi…
     Në Danimarkë menjëherë mbas çlirimit u arrestuan 20 mijë vetë të akuzuar për kolaboracionizëm. Më 1 qershor 1945 parlamenti danez, ratifikoi një ligj të ri që parashikonte dënime të rënda për bashkëpunëtorët e pushtuesve. Para gjyqit dolën dhe u dënuan 15742 vetë, nga të cilët 3641 vetë me mbi 4 vite burgim, 62 vetë me burgim të përjetshëm dhe 78 vetë me vdekje.
     Në Belgjikë kolaboracionistët u ligjëruan ‘me shtetësi të humbur’, madje u vu në përdorim një term i ri, “joshtetas” (pa shtetësi). Para gjykatave u nxorën 57 mijë vetë, nga të cilët u dënuan 23584 vetë për “kolaboracionizëm politik”, 31831 vetë për “ndihmë ushtarake” pushtuesve, ndërsa 20652 personave ju hoqën të drejtat civile. 42 vetë u dënuan me vdekje, disa prej tyre u ekzekutuan në prani të turmave. Rreth 2 mijë vetë u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërsa rreth 5 mijë vetë u dënuan me nga 10 deri në 20 vjet. Tërheq vëmendjen një fakt interesant. Për disa vite mbas lufte, çdo belg që donte të zinte një vend pune, ka qenë i detyruar të merrte një çertifikatë garancie politike, ku kryesorja ishte qëndrimi i tij gjatë luftës…
     Në Luksemburgun e vogël, janë dënuar për kolaboracionizëm rreth 10 mijë vetë, nga të cilët 12 prej tyre me vdekje.
     Tepër ashpër u sollën me kolaboracionistët në Çekosllovaki, madje ekzekutimi i tyre kishte filluar pa mbaruar lufta… Gjatë dëbimit të tyre nga Çekosllovakia, në vitet 1945-1947, janë vrarë 20 – 30 mijë vetë, por numri më i madh i tyre janë eliminuar, ditët e para mbas largimit të pushtuesve gjermanë, apo siç është quajtur, gjatë “dëbimit të egër”.
     Në Austri u shpallën 130 mijë vetë në kërkim, nga të cilët 23 mijë iu nënshtruan proceseve gjyqësore, ku u dënuan 13.600 vetë, ndër të cilët 43 vetë me vdekje…”

   2. Zigur Qarri says:

    Ti e fakton qe je sifoni halese,prandaj mos me ngatrro me veten!
    Ne vend qe te komentosh,leh dhe numuron pordhet e mia!

   3. Baton KITA - Gostivari says:

    TEUTA, ti je pjesë e barbarivandalizmit beton. Qenie pa fije sensi civilizimi.
    I mbeteni më qafë një figure, si “Ziguri” me edukatë dhe kulturë patriotike e njerëzore.

    1. kuc says:

     Kush te pyeti ty mor teveqel.
     Idot me delire madheshtie, fshatar 🙁

  2. zaim zajmi says:

   PO, ZIGUR. kështu zbehet e asgjësohet e kaluara e shqiptarëve. Mallkim.

  3. eh, ç'me gjeti! says:

   Uuuu, prape Ziguri. Ngado qe kthej koken, me del para Ziguri sikur eshte lidhur per huri.

  4. Ec aty says:

   Kush ju tha qe zhbehet historia! Ne kurre nuk do e harrojme se u denuan me pushkatim kolaboracionistet dhe tradhetaret e atdheut, pas Clirimit! Gjyqet ne Shqiperi u mbajten ne gjithe vendin (ashtu si ne gjithe Evropen), ska rendesi ne kete apo ate salle. Ky eshte nje nder per kombin shqiptar. Nje komb qe nuk vetepastrohet nuk ka te ardhme! Kjo eshte nje nga faqet me te lavdishme te historise sone!

   1. Ec gaxhoi says:

    Ne kurre s’do harrojme qe udheheqja e partise dhe larot e tyre i lyejten duart me gjak per te mbajtur
    pusht-shtetin e enver hoxhes

    1. Ec aty says:

     Zhuls rrugesh mos harro : Gjaku i tradhetareve te kombit vlen sa gjaku i pushtuesve te kombit!

     1. Sauku says:

      O laro enverist zhulsa ngelet ju me komandant te pshurrurrur te cvasrrosur

      1. Ec aty says:

       Zhuls, ne bejme historine ju beni zhvarrime!
       Nuk mbulohet dielli me shoshe 😛

       1. Sauku says:

        Zhvarrimet i beri historia mor zgjeps,te pelqen apo s’te pelqen ty, or klyshi i enverit
        Yt…..dobic komunisti kokeloqe tru thare,majmuni i ri qe fabrikoj partia jote shkerdho
        komuniste,produkt bastardi brez mbas brezi

   2. zaim zajmi says:

    ANI, OR KOKËHALE, ahere përse e shembni të kaluarën tuaj të lavdishme antikombëtare?

    1. Ec aty says:

     Ne nuk shembim historine, por ne bejme histori duke e ndertuar historine dhe duke respektuar te kaluaren 🙂
     Historia qe ne ndertojme eshte e PAVDEKSHME!

     1. Ec gaxhoi says:

      Historia e Monstres eshte vertet e pa vdekshme

      1. Ec aty says:

       As mos ki dyshim per kete 🙂

     2. zaim zajmi says:

      mbi gërmadhat e të kaluarës, ishte dhe është deviza juaj barbare

     3. zaim zajmi says:

      Tamam me K. XOXEN gjykatës. Përpara për të shfarros shqiptarët, he murtaja ju shfarrostë!

      1. Ec aty says:

       Kolaboracionistet e fashizmit nuk ishin shqiptare por TRADHETARE! Ne i shfarosem dhe prape do i shfarosim po e kruajten sumen dhe te behen kolaboracioniste ( se e keni ne gjak ju). Vath ne vesh mbajeni, FUNDERRINA 😉

  5. lugati says:

   ju qekeni turr te gjithe zigurit..sepse ju pelqen mbiemri qe ju hyfte mu n’byth ishalla se keni qef ju kamunistat me u qi o rrace kurvash..masanej ma etiketoni zigurin sikur me qene me salen..kur dhe ju e dini shume mire se sala osht nona e idealit te juj kanceroz komunist..ziguri e ka shkrujt perfekt te verteten..por sic dihet ne shqipni kush thote te verteten e sulmojne te gjithe per rrenacak…e per te cmen..ju flisni per okupator e kolaboracionis po ju mer parazita nuk permeni se partizanet e juj i komandote dyshja serbe mugoshe popovic…po juve nuk permenndni vrasjet e qemal stafes.m.kacacit.m.gjinishit..masakren e lushnjes..masakren e tivarit etj etj..o plena njerez qi shisni voten per i thes mill..e kote qe shani salen ju kamunistat se ju shpetoj nga litari dhe o gjaku juj prej katilash..masanej jua ka fajin ziguri..jo mor jo ziguri o m’rregull fare..jeni ju qi jini rrac kurvash serbe

   1. eeeeej says:

    A ti ishe qe kishe ik pa leje nga Kopshti zoologjik mre Lugat!?

    1. Komunisti says:

     Eeej…..o majmuni enverist nuk futesh ne kopeshtin zollogjik
     ti i perket pyllit o shkerdho.

     1. eeeeej says:

      Lugat katnari, paske nderru emer!? Bravo bravo. T’paska bo mire kopshti zoologjik uahahahahaaaaaaaaaaaaa
      M’ke ndalu futjen ne kopshtin zoologjik e!? Ik se tallesh, po une jam zoologu qe merrem me studimin e kafsheve dhe dukurive si puna jote mre, kom carta bianka!

 2. Nuk ishin formuar gjykatat dhe u be gjyq special dhe per 50 vjet nuk pipetiu njeri….
  Salinjte dhe antikomuniste komuniste vetem duaryrokisnin dhe jepnin jete per partine dhe shokun enver.
  Ndersa sot e 28 vjet qe kishim gjykata nuk u be asnje gjyq special per keta specialet si hysni kapo e co por nipi i hysniut na eshte bere kunder gjyshit si saliu.
  Dhe keto gjykatat 28 vjecare vetem vodhen e perdhunuan nje popull te tere prandaj duhet bere nje tjeter gjyq special per keta hajdut e per bushatrat e lubonjat ….

 3. VFLP says:

  VDEKJE FASHIZMIT DHE KOLABORACIONISTEVE!

  1. zaim zajmi says:

   VFLP, pajtohem me ty.

   VDEKJE ANTISHQIPTARËVE, KOLABORATORË të nazisocialistëve sovjeto-jugoslavoMiladinDushanë!

   1. VFLP says:

    Jam dakort, por ti si paske shpetuar mor ballist i qelbet!? Do i terheq verejtje UCK-se ne Maqedoni, qe nuk eshte treguar e vemendshme. Te ta gjejne strofkullen dhe do marresh ate qe meriton 🙂

    1. baton gostivari says:

     UCK-ës, ose sherbëtorëve në krye të BDI, që bëjnë krushqi me VMRO-në naziste. Mirë që e di se kush vret atdhetarët shqiptarë në FYROM!

     Jeni pjella e vllamërisë me Miladinin dhe mundoheni tradhëtinë kombëtare të na e shitni për atdhetarizëm.

     Bëri të fala krahut antishqiptar të BDI, të avancojnë statusin e luftëtarit të pjesëmarrësve të UCK-ës; le të mos merren me likuidimin e atdhetarëve shqiptarë e le të mos i lëne të bredhin rrugëve të uritur e të vuajnë të zitë për të mbijetuar.

     1. VFLP says:

      Ke te fala nga UCK-ja ne Maqedoni! E dime shume mire se kush keni qene dhe kush jeni, e dime shume mire qe e keni sabotuar luften ne Kosove dhe ne Maqedoni. Po ashtu e dime shume mire se jeni xheloze per luften dhe arritjen tona. Ne luftojme me arme kunder sllavit ju luftoni me shpifje kunder nesh. Ju jeni kolaboracioniste te lindur, qe ne kohen e osmaneve dhe as sot nuk hiqni dore nga vesi juaj i ndyre. Cdokush qe lexon e ka 2 gram tru, e kupton kush eshte kush!

    2. arban shmili says:

     VFLP, qelbësirë.
     Nuk njohim ne Maqedoni sllave, Dardani i thonë, pjesë e ILIRISË, o pjellë e Miladinit!

     1. VFLP says:

      Pusho ti fshatar injorant! Lexo shkrimin e meposhtem te “Me thene te drejten” me te cilin dakortesohem plotesisht :
      Makedonia Veriore – shteti i trete shqiptar ne Ballkan 🙂
      MAKEDHONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE,AS BULLGARE
      Per Makedhonine e lashte, pavaresisht perpjekjeve neogreke apo sllave,historia eshte shume me e thjeshte dhe e qarte :
      – makedhonasit e lashte nuk kane lidhje me sllavet! Keta, sllavet pra, jane te ardhur ne Makedhoni dhe ne gjithe Ballkanin ne shek VI-VII (pra 1000 vjet pas Lekes se Math) dhe jane sllave ashtu si sllavet e tjere (saktesisht sllavo-makedhonasit jane etnikisht bullgare dhe flasin nje dialekt te bullgarishtes)
      – makedhonasit e lashte nuk ishin helene ( e jo me nga keta greket e sotem)! Vete helenet e lashte e kane dokumentuar qe para 2.500 vjetesh se makedhonasit ishin “barbare” dhe flisnin nje gjuhe tjeter. Nuk ka asnje dyshim per kete. Kur e thoshin helenet e lashte atehere,c’rendesi ka se c’thone neogreket e sotem! Vete Leka i Math e ka mesuar helenishten ne moshen 15 vjecare (ashtu sic mesojme sot anglishten) dhe keto jane te shkruara e zeza mbi te bardhe,s’ka asnje dyshim! Ka shume te dhena dhe fakte historike qe tregojne se makedhonasit e lashte nuk ishin helene. Ja disa shkrime te lashta :
      -“Dimosthenis ka thene se makedonasit nuk ishin helene”
      Shtetari athinas Dimosthenis (Dimosthenis, Third Philippic, 31)
      “… jo vetëm jo helen, po as i lidhur me helenet, majde as edhe nje barbar nga çfaredo vendi që mund ta quash te nderuar, por një kërcim i keq nga Makedonia, prej nga nuk ishte kurre e mundur të blije qofte edhe një skllav të mirë”
      “Incidenti i Filota-s” i përshkruar nga historiani romak Quintus Curtius Rufus në “Historinë e Aleksandrit”.
      – “Aleksandri i kërkon Filotas të flasë në gjuhën e tij amtare makedonase”
      Aleksandri i Madh flet para makedonasve të ushtrisë së tij: “Makedonasit do ta gjykojnë rastin tuaj”, tha ai. “Ju lutemi shënoni nëse do ta përdorni gjuhën tuaj amtare para tyre.”
      Filota i pergjigjet Aleksandrit : “Përveç makedonasve, ka shumë të pranishëm, të cilët, mendoj, do ta gjejnë më lehtë për ta kuptuar, ate qe do te them, nëse e përdor gjuhën që ju vetë e keni përdorur. Qëllimi juaj, besoj, është vetëm për t’u mundësuar më shumë njerëzve për të kuptuar ato qe une them. ”
      Pastaj mbreti tha: “A e shihni se sa fyes eshte Filota, madje edhe me gjuhën e tij amtare? Ai vetëm ndjen neveri për ta mësuar atë, por le të flasë ashtu siç dëshiron – vetëm mos harroni se ai është përbuzës i mënyrës sonë të jetesës, ashtu siç është perbuzes i gjuhes sone”.
      Pausanias (1.1.3) flet për një luftë midis heleneve dhe makedonasve:
      -“Leosthenët u vune në krye të athinasve dhe heleneve te bashkuar dhe i mundën makedonasit në Boeoti dhe përsëri i detyruan te largohen nga Lamia, jashtë Termopileve”
      – Makedhonasit e lashte ishin fise pellasgo-illyre. Shqiptaret shpesh here ne histori quhen makedhonas. Gjate periudhes romake,ka pasur periudha te gjata kohore kur kryeqendra e Provicium Ilyiricum-it ishte Seleniku!
      Makedhonia eshte nje nga krahinat shqiptare (Dardani,Makedhoni,Epir,Illyri). Ne Kalabri ne zonat arbareshe atje (ne Piana degli Albanezi) eshte ndertuar qe ne shek e XIX-te nje monument, ku ne qender eshte vendosur shqiponja dykrenore dhe ne kater cepat e tabllose jane vendosur pikerisht emrat e kater krahinave shqiptare : Dardani, Makedoni, Epir, Illyri! Behet fjale per vitet 1800, perpara se Shqiperia te behej shtet i pavarur. Fatkeqesisht vetem shqiptaret nuk e vrasin mendjen dhe nuk e rivendikojne Makedhonine (te veriut dhe te jugut) nga pikepamja historike, megjithese shkencetaret percaktojne vetem shqiptare si pasardhes te makedhonasve te lashte. Figura e Lekes se Math sidoqofte eshte vendosur ne monedhen kombetare shqiptare qe ne 1926-n .Monedha “1 Lek” e emetuar ne 1926, ka portretin e Lekes se Math ne nje ane dhe ne anen tjeter Leken e Math mbi kale. Monedha jone quhet Lek pikerisht ne perkujtim te Lekes se Math te Makedhonise. Pikerisht kete portret te Lekes se Math qe gjendet ne monedhen tone te 1926-s, kane vendosur greket ne monedhen e tyre “100 Dhrahmi” ne vitin 1978!!!!
      MAKEDHONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE,AS BULLGARE

 4. IVONI says:

  mos na tregoni “miselera me xhinxhilera ” . por paraqisni dhe akuzen , qe me siguri ka te beje me veprimtari kriminale kunder vendit ..! .. dhe zogu mbret ishte , por vendin e shiti ..!

 5. gjithsecili hakun e vet. says:

  JAN ber ato gjyqe qe beri e gjith bota e qytetruar me ne krye aleatet e luftes dyt botrore u denuan kriminelet e luftes dhe ndimsit e nazifashizmit qe luftonin kunder popullit dhe atdheut ne interes te pushtusit , ne te ter boten spiunet e nazifashizmit dhe ndimsit e tyre u denuan me vdekje kush kishin ber krime , pjesa tjeter u futen neper burgje, shteti BELG kriminelve si puna ktyre i hoqi fare nenshtetsin belge i lan si plera pa atdhe se nuk meritonin atdhe , shtei i sapo krijuar shqiptar vetem i futi ne burg , pra nuk ishte e vetmja PPSHja qe e beri kte pra shteti i dal nga lufta , por ne ter boten tradhetaret dhe ndimeit e nazifashizmit moren denimet me vdekje bile ne angli e ne franc i vrisnin si qent ku i gjenin pa gjyq rrugve kishte dhe me keq , kush nuk beri krime por ishte simpatizant dhe ndimes i nazizmit pa noj qeder te modh shkoj ne burg kaq ky esht realiteti nuk kishte si te ishte ndryshe , nuk ishte si sot qe saliu shkaterroj shqiperin vrau 100 mij njerez ne 97ten dhe ne gerdec dhe kapardiset ne parlament kto komba vetem sot ndodhin.sot meritojm politikanet qe kemi.

 6. ehminon says:

  Si intelektuale? Keta ishin te gjithe fashistë dhe nazistë pergjegjes per sa e sa shqiptare patriote te masakruar. Ne France, tradhetaret u pushkatuan me qindra pa gjyq fare, rrugeve te qyteteve.

  1. arban shmili says:

   Ti, or ehmuton, intelektualët, resp ata që sakrifikuan cdo gjë për të dashurën Shqipëri natyrore, nuk i pandeh për intelektualë, ndërsa sllavin teneqexhi e trajton për dritë të atdheut tënd bolshevik dhe intelektual. Haj, or mende haj; hah or shpirtkatran, mjer!

   1. Duhet te informoheni qe te kuptoni says:

    Intelektual patriot eshte ai qe kur atdheu eshte i pushtuar ushtarakisht, lufton me pushke ne dore per lirine e Atdheut dhe kishte plot intelektuale ne Luften NacionalClirimtare qe luftuan dhe dhane edhe jeten per liri e Atdhe! Ndersa ai qe bashkepunon me pushtuesin quhet TRADHETAR, qofte intelektual, qofte analfabet, qofte fshatar, qofte qytetar, qofte injorant, qofte i ditur, qofte pasanik, qofte varfanjuk, qofte i bukur,qofte i shemtuar, qofte i gjate, qofte i shkurter, qofte keshtu apo ashtu… Le te perpiqet kushdo ta justifikoje kete kolaboracionizem me cfare ideje apo qellimi qe te doje, qofte me Shqiperi natyrale apo me Shqiperi marsiane. Ai mbetet TRADHETAR. Po deshe ti, i quajme Intelektuale TRADHETARE 🙂

 7. Virusi says:

  Mallkuar Enver Hoxha dhe mbeshtetesit e tij.

  1. Hani mut, qeras qeveria. says:

   Mallkuar picka e sat´eme, qe ka nxjerre nje idiot si ty o “virus”.

   1. Virusi 2 says:

    O kurve enveriste qe te ka qirosur qeveria tet’eme tet’shoqe e tet’bije,
    familjarisht karaputane e shkerdhyer enveriste

   2. arban shmili says:

    Han që han

    Shko e hiq mall në Korenë e Veriut…

    1. eeeeej says:

     Koreja e veriut nuk e rru hic per debila si ty dhe Trapi 😀

 8. Xha Braho says:

  N hapet barkun ju te Temas me keto lajme nga portali fantazme(portal i mashtrimit) kujto.al qe drejtohet nga Kryebythelepirsi I Salehut Agron Tufa aka Tufa Tufa Zerdeli.

 9. Emigranti says:

  Ziguri eshte Salihi me Shkelzenin e bejne me rradhe duke hedhur helm,akoma se keni kuptuar……😂😂😂😛😛😛😛

 10. Xha Brahua says:

  Mire ua kane bere. Jo me kot kane qene ish-ushtarak dhe ish-ministra pragshkerdhyerit me themel

 11. olimpia says:

  Ketu paska patur 31 seanca…Ne Itali ,France ,dhe kudo ne Europen e pushtuar nga nazistet ,bashkpunetoret e tyre u pushkatuan sapo u kapen.Bile edhe vajzat qe shkonin me ushtaraket gjermane u trajtuan pa meshire ,u lincuan nga turmat ne mes te shesheve.Mero ,boto komplet perse u pushkatuan ,ne te kunderten ver nje qylaf ballisti dhe ik ha pula…Kjo nuk eshte gazetari por mashtrim publik,eshte ndyresi qe shitet ne publik ne menyre te paturpeshme.Ne nje shtet serioz prokuroria hap nje hetim per mashtrim publik.Por Shqiperia eshte shnderruar ne nje vend ku mashtrimi,poshtersia ,krimi dhe korrupsioni i mbjelle nga hitleruci primitiv ka perfshire te gjkitha qelizat e politikes,medias,nderkohe qe shoqeria civile nuk egziston ose eshte thjesht loder ne duart e politikes dhe oligarkeve.Sa per kujtese,Mero ,kerko ne internet dhe do te gjesh filmime te plota mbi fatin e bashkepunetoreve te fashizmit.Po ke pak moral botoi…

 12. eshte bere e pa durueshme says:

  O gazetar a kushdo qe e ka shkruar! Po ata te pakten luftuan me nazi-fashizmin dhe tradhetaret e vendit per ta çliruar Shqiperine dhe fituan bashke me koalicionin boteror, ndersa keta gjyqtaret e sotem i emroi Saliu tek plepat dhe per q8 vjet te qine nene ty mbare e prape. Cili eshte ndryshimi apo mjafton qe te kaluaren ta bejme te zeze, ndersa te sotmen e ka marre lumi dhe e ka çuar ne det.

 13. VIKTIMA??? says:

  ore nuk po na thote dikushe nga “Demokratet e thekur” Shqipetare KUSH BASHKEPUNOJ ME OKUPATORIN??????????IK MO SE JA KENI Q::RE NENE dhe Baben kesaj Pune….
  KETA TE MESIPERMIT, te gjithe ishin te “Kulluar”??????????????
  @@@@@@@@@@Turpe eshte kur Shkuresi iketij Artikulli na Citon”; U Gjykuan 60-te Nacjonaliste Potencjale te Kundershtimit ndaj Komunizmit..””???????????Ik o Pirdhuni….
  JA NA TREGONI ME TEPER HOLLESI..per secilin cila ishte AKUZA??????????????

  1. NY. says:

   Viktima ; i kulluar ishte Miladini dhe Dushani qe i dhane fuqi monstres per te
   sakatuar inteligjencen dhe per te ngritur injorancen e izolimit.
   Kush bashkepunoj me armikun okupatorin ?!!! Ti them une meqe se nuk e di :
   Memet Shehu,Kadri Hzbiu,Beqir Balluku,Fadil Pcerami,Todi Lubonja,Hito Cako
   Petrit Dume Nesti Nase,Fecorr Shehu,Miallaq Zicisti……lista s’ka fund
   Sic e sheh te gjithe paskan qene llum para e mbas “clirimit” te atdheut prej sherbimeve
   Jugosllave.Kush ishte i kulluar ? i zgjedhuri komandant me thike mbas shpine, “heroi”
   kriminel i popullit.

   1. eeeeej says:

    Lale ke ngaterru kohet historike, a kupton!? Pa u pallu jot’ome nuk kishe si te lindje ti. A i kupto kohet e shkuar dhe e ardhme? A mer vesh o sumkapuc, me tru sa nje kokerr orizi?

 14. demo says:

  Ne France ashtu ndodhi,u pushkatuan kolaboracionistet,sepse Franca kishte hasem Gjermanin,,.Edhe Serbet kane hasem gjermanin,,,kurse shqiptaret kane hasem Serbin.ATA QE U PUSHKATUAN NE KETE GJYQ ISHIN ARMIQ TE INTERESAVE TE SERBISE DHE TE FRANCES,edhe te Rusise po deshe..Kaq e thjeshte eshte.Shkoni sulmoni ambasaden Amerikane,se edhe amerikanet i kane hasem sllavo-greket.

  1. uuuue says:

   Ti ke nevoje per psikolog! Po Amerika e a kishte atehere hasem Gjermanine, po Italine, po Japonine!? Po sot?
   O BUDALL s’jane per karagjozet me shkolle fillore keto muhabete, a kupton ?

 15. Poshte Fashizmi! says:

  Ismail Golemi sikur dy jete te kishte, ne te dyja meritonte plumbin!
  Na hapet barkun me keta fashiste e bashkepunetore te tyre ju te Temes.

 16. Sit back and relaks■●▪ says:

  Mjafton Koci teneqexhiu me 5 klase shkolle si kryetar gjyqi qe ti kuptosh te tera. Koci Xoxe, intelektuali prej teneqeje, gjyjates llamarine.

 17. Sit back and relaks■●▪ says:

  Mjafton Koci teneqexhiu me 5 klase shkolle si kryetar gjyqi qe ti kuptosh te tera. Koci Xoxe, intelektuali prej teneqeje, gjyjates llamarine. .

 18. Sit back and relaks■●▪ says:

  Mjafton Koci teneqexhiu me 5 klase shkolle si kryetar gjyqi qe ti kuptosh te tera. Koci Xoxe, intelektuali prej teneqeje, gjyjates llamarine. ..

 19. dauti says:

  Duhet dhene me i plote zhvillimi i ketij gjyqi. Aq me teper qe ne te gjithe seancat e tij kane asistuar perfaqesuesit e ambasadave amerikane, britanike dhe sovjetike ne ate kohe ne Tirane. Vete keta perfaqesues e kane quajtur gjyqin te rregullt dhe te pandehurit jane shpallur kriminele lufte, sipas percaktimit te bere ne Konferencen e Jaltes.
  Ne te gjithe Europen demokratike perendimore jane zhvilluar gjyqe te tilla. Shikoni rastin e Norvegjise, Danimarkes, Italise e, sidomos, Frances, ku u ekzekutuan me dhjetra mijera bashkepuntore te nazizmit.
  Vetem ne Shqiperi behet “nami” per kolaboracionistet. Po kjo eshte nje semundje qe do kaloje dhe gazetaret tip “Kaloshi” do mbeten pa pune.

  1. zaim zajmi says:

   Daut Katravalli, nga Tivari!
   Franca, Franca…është shtet me demokraci TEKNIKE, ose formale. sic thuhet.
   Franca ka një të kaluar të errët, a lá Robers Pierre, kasap.
   Franca e torturoi dhe e masakroi pronarin gjeni RENAULT, ngase “bashkëpunoi” ekonomikisht me pushtuesin, ndërsa mbante gjallë me bukë me qindëra mijëra vetë. Franca “demokratike” e shtetëzoi uzinën e uzinat e Renaultit, një vjedhje a lá stalince e enveriance, por emrin e produktit RENAULT nuk e “shfarrosi” se ia donte qejfi i arkës shtetërore.
   Franca ndalon të flitet zyrtarisht gjuhë tjetër, pos frëngjishtes, brenda kohe që shtyp bretanjezët, baskët dhe korsikanët. Franca, Franca.
   Pse ti kokë nuk merr shembull Suedinë, Finlandën…?

   1. uuuue says:

    Sepse keto vende (Funlande, Suedi) ishin vende fashiste dhe kolaboracioniste te fashizmit o Zaim Zavalli nga fshatrat e Gostivarit (tyrceli i shpif)
    Me mire do ishte te merrnim shembull Gjermanine naziste, uahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa
    Ik o budall me te meta mendore 😛

    1. zaim zajmi says:

     Se këto shtete, ti or i pagdhendur kanë një sens tepër të lartë patriotik dhe Finlanda e VOGËL ia rrafshoi dhëmbët ushtrisë së famshme mish për top të Stalinit.
     Nga L2B e këndej kush ka qenë në pushtet në këto shtete “fashiste” or kokëkënetë!

     Ti je një mjaltë njeriu që zhgarravit vetëm. Përse, or kokëkënetë, Amerika e dërgoi si ndërmjetësues ultimatumi AHTISARIN tek Srbia shoveniste, më fal socialiste.
     Nuk bëj debat me ty, se je bretkosë, por me kokat si ti….

     1. uuuue says:

      E kuptoj se je fashist dhe pinjoll ballisto-kolaboracionisti. Shko rri andej nga Finlanda dhe behu “patriot” finlandez, se ketej nga ne plehrave si puna jote i quajme TRADHETARE dhe ju fusim plumbin bythes! Ketu i thone Shqiptari o qelbanik fashist!
      Finlanda ka qene bashkepunetore e Gjermanise naziste (edhe Suedia ne menyre te fshehte) megjithese hiqeshin si neutrale. Kjo per shkak te vasalitetit ndaj Gjermanise dhe pamundesise per ta kundershtuar fuqine e saj. Finlanda per shkak te kolaboracionizmit me nazizmin dhe humbjes se Luftes ndaj Bashkimit Sovjetik, ka humbur shume territore pas Luftes se II-te, si zona e Karelias qe sot jane pjese te Rusise. Nuk ka fare rendesi qe ne Finlande apo Suedi kane drejtuar socialdemokratet pas Luftes. Amerika ka patur interesin e vet per t’i perkrahur keto vende pas Luftes (edhe sikur te ishin fashiste apo socialdemokrate), ne menyre qe te pengonin influencen e Bashkimit Sovjetik.
      Edhe mos harro or njeri i TRASHE, Amerika ben punen e saj dhe jo tenden apo te finlandezit! Bashkepunon me fashiste e komuniste, me socialiste e popullariste, me majtiste e djathtiste, me fetare e ateiste, si ti dale e nga ti dale me mire per interes te vet! Bashkepunon dhe i detyron ato vende te bejne ashtu sic do Amerika, nese do te demokratizohen i demokratizon (si ne Evrope), nese nuk do te demokratizohen nuk e ben (si ne Ameriken latine). Nese interesin e ka te kundert, Amerika eshte kunder te gjitheve atyre qe thashe me lart, pa dallim! Kupton o “i zgjuar” nga stalla e lopeve!?

 20. fundi i ish funderinave te asaj kohe says:

  KTA ishin tradhtaret kryesor dhe zbatusit e urdhrave te nazizmit ishin kuislinget , ministrat e qeveris naziste ,kriminelet e vendit ,po kur thot fevziu ,alizoti firmoses i panvarsis ,po ishte dhe firmoses i pushtimit SHQIPRIS o pler , vdekjen e kan merituar ishin kriminel qe kishin lyer duart me gjakun e popullit dhe te luftetarve per çlirimin e vendit . .

 21. Mentari says:

  Ndertesa e Teatrit eshte prove e gjalle e Historise se fillimit te krimeve te Bandes Enveriste antishqiptare.Duhet mbrojtur dhe bere Muzeum e Pabesise se ish krimineleve Komuniste.

  1. Ec aty says:

   Gjyqet dhe Drejtesia kunder kolaboracionisteve, jane faqe e lavdishme ne historine e kombit tone. Nje popull ka gjithmone nevoje te vetpastrohet, perndryshe nuk perparon!

 22. kamenica says:

  Shkrime te tille, qe kane 30 vjet qe iu serviren shqiptareve si ilac qetesues ndaj perjetimeve te turbullta dhe kriminale te ketyre tri dekadave, kane si qellim te terheqin vemendjen nga maskaralleqet e sotme. Po te veresh me kujdes, autoret, duke perfshire edhe ata ( sidomos ) te kujto.al, bejne cmos t’i paraqesin gjyqet e pasluftes si padrejtesi, raste te padegjuara ne bote, gjyqe kunder ” nacionalisteve “, ” intelektualeve ” e te tjera procka dhe mashtrime. Edhe ne shkrimin e mesiperm, ky gjyq etiketohet si ” tragjedi e stilit sovjetik “. Mirepo, e verteta eshte se me mijera gjyqe jane zhvilluar pas Luftes se Dyte Boterore edhe ne France, Angli, Belgjike, Norvegji, Holande, Itali etj. dhe me mijera njerez jane pushkatuar. Madje, edhe prostitutat jane burgosur me motivacionin pse kishin shkuar me ushtaraket e ushtrive pushtuese dhe, keshtu, iu kishin hequr stresin dhe lehtesuar fushatat pushtuese. Ne gjyqin ne fjale, nuk perjashtohet mundesia te kete pasur edhe ndonje te pafajshem ose jo aq te fajshem sa te merrte denimin kapital por, e verteta eshte se shumica e tyre jane denuar si bashkepunetore te pushtuesve dhe per akte kriminale kunder vendit dhe ne sherbim te pushtuesve. Nuk hidhen poshte gjyqet e gjykatave ( qofshin ato edhe gjykata jo shume kompetente ) me shkrime gazetash dhe propaganden e pasardhesve biologjike dhe shpirteror te bashkepunetoreve te pushtuesve.

 23. Pokeristi says:

  Ky akt makaber i qeverise te pare “demokratike “ te kryasuar nga monstra , perbindeshi Hoxha tregon qarte disa objektiva qe synonte dhe i realizoi antishqipetari Enver gjate sundimit despotic,gati gjysem shekullor.
  Pushteti u morr me lufte terroriste dhe nga momentet e para dhe deri ne fund u mbajt me krim e terror.
  Intelktualet ishin armiqte evidente te kriminelit Hoxha.Dhe gjate gjithe jetes se tij s’u ngop se shfarosuri sa majtas e djathtas,duke ecur drejt “fitorjeve “e duke e ndjere vehten triumfator liberal e human.
  S’ka nevoje per analiza e debate qofte per krijimin e PKSh -se,qofte udheheqjen e luftes vellavrase,antifashiste “clirimtare”’apo Mukje.
  Ky akt i pa shembullt antishqipetar asgjesimi fizik i inteligjences patriotike shqipetre per 50vjet,ne menyre te vazhdueshme dhe te pa ngopur flet qarte se sa te kethjellet kane qene ata intelektuale qe s’pranuan bashkepunim me komunistet te tipit Hoxha.
  Ata nuk e njihnin plotesisht Hoxhen,por dinin shume per Stalinin dhe historine Bashkimit sovjetik.
  Sot kane kuptim me te qarte e me real fjalet e te ndjerit Petrit Kalakule:Pushtimi fashist,paskesh qene lule,para pushtimit komunist.

  1. VFLP says:

   Pokerist kokbolja, DENIMI I MERITUAR per kolaboracionistet e fashizmit quhet DREJTESI!
   Hakmarrje liri
   deshmori therret
   qe ra per liri
   per truallin e vet!
   Ne nuk i harrojme kenget tona te trimerise, dhimbjes dhe hakmarrjes! Mos na detytroni ti kendojme perseri, se edhe durimi e ka nje cak 🙁

 24. beni says:

  Ju jeni e ngeleni zotri e patriot or Koçi Xoxe tër islamike që punonin për Hitlerin e interesat e austro Hungarisë!
  Këta kan ngrit kokën edhe sot kodoshet e orientalizmit!
  Të lumtë or patriot i krishterimit Koçi Xoxe që re viktimë e orientalizmit e shkerdhetave Enver e Mehmet pjella të kurvëri se orientale!!!
  Rrofshin e qofshin miqtë tanë serbe greke e italiane për tër krishterimin shqiptar,poshtë shkerdhetave orientale bastarde të trojeve tona!
  Lavdi Koçi Xoxe e veprës së tij!

  1. U dhime duke qesh says:

   Ehaaaaaaaaaaaaaaa, ti je ne kohen e neandertalit o debil 😀 😀 😀 😀 😀

 25. eh, ç'me gjeti! says:

  Meqense jemi tek kjo teme, po ju jap nje dokument te historianit dhe profesorit te Universitetit te Harvardit, Ëalker Laqueur ku thote: ” Pas luftes dyte boterore, ne zonen britanike u shqyrtuan me shume se dy miljone raste denazifikimit…..Ne Belgjike (ne 8 miljone banore) u hapen 634 mije çeshtje penale dhe 77 mije vete u denuan si bashkepuntore te pushtuesit. Ne Holande 150-200 mije vete, burra e gra u hetuan si bashkepuntore. Ne France u denuan 120 mije vete, duke perfshire 4785 denime me vdekje ( prej te cileve u ekzekutuan 2 mije). Midis te ekzekutuarve kishte dhe shkrimtare e gazetare. (“Europa ne kohen tone” faqe 23-24 dhe 28.)
  Philip Petain edhe pse ishte heroi francez ne luften e pare boterore, Franca e denoi me vdekje. Keshtu Norvegjia me Vidkund Quislingun.
  ATEHERE PERSE ANKOHEN KUISLINGET TANE ? Vetem se keta i denoi nje regjim komunist ? I rrini bythes siper mos tu çfryje se ka tere jeten qe u çfryne e ulurin! Edhe ju pseudogazetare apo pseudo historiane te tipit Butka apo Tufa- shishtufine.

 26. Anila says:

  Si nuk iu ben perhtypje qe gjyqi eshte zhvilluar me 31 seanca, me avokate mbrojtes dhe ne prani te perfaqesuesve te aleateve te medhenj: Britani e Madhe, Bashkimi Sovjetik dhe SHBA? Keta kane qene ministra te qeverive kuislinge, qe bashkepunuan me pushtuesit e vendit, Italine fashiste dhe Gjermanine naziste. Shikoni pozicionet qe kane mbajtur ne qeverite kuislinge. Keta ishin tradhetare, para se te ishin antikomuniste.
  Gjyqi eshte zhvilluar i hapur, pra te gjithe kishin mundesi ta ndiqnin ose te mesonin se cfare behej aty.
  Si mund te botosh nje gjyq, duke mos vendosur fare akuzat qe iu bene te akuzuarve.
  Historia e Shqiperise do flase nje dite edhe per keta “antikomuniste” qe punojne ne Institutin e Agron shkrimtarit, qe paguhet nga taksat tona dhe shkruan vetem ne mbrojtje te atyre qe u damkosen me vulen e tradhetise. Keshtu nuk ben. Por, edhe kjo e ka nje arsye…cdo dite po vriten njerez, po vidhet pasuria e perbashket, po varferohen njerezit…sigurisht duhet terhequr vemendja nga ceshtjet e dites dhe jepen lajme te tilla.

  1. arban shmili says:

   GANILA!
   Me gjykatës K. Xoxe na paska qenë gjygji i hapur….!!!!
   Qelbësirë, qelbësire! Torturat e ushtruara mbi shqiptarët e burgosur të duken “të hapura”…
   Ja si rrjidhte procedura e “hapur”.
   Torturoheshin të akuzuarit. Iu premtohej jeta, ose dënim i vogël, në këmbim të pranimit.
   Vriteshin dy zogj.
   U tregohej të huajve – ja. ata pranuan bashkëpunimin, pra faji, në një gjykim të hapur,
   Opinionit të brendshëm i servirej fajësia dhe arsyetimi i dënimeve kapitale.

   Metoda të Stalinit, të kopjuara e zbatuara mbi kokën e të dashurve tanë.

   1. heu bre says:

    Kaq shume sa te kane shpelare trurin ty, ndonje dite do na thuash se dielli rrotullohet rreth tokes. Ik o budall merru me larje pjatash me mire 😛

 27. Pokeristi says:

  Komentues te dashur!
  Te gjitha aleancat te gjitha mareveshjet kane ne esence te tyre qellime globale te shprehura e te thena hapur,kane edhe qellime dhe arsye nacionaliste te mfshefta dhe te pa thena.
  Jane elita intelektuale,intelektualet e shkolluar ata qe i hartojne keto aleanca e mareveshje dhe jane po intelektualet patriote te cdo vendi,qe i cveshin nudo keto aleanca e mareveshje.
  Te gjithe duhet te kujtojme dhe te kuptojme thelle qellimin global te aleances anglo-sovjeto-amerikane kunder Gjermanise naziste dhe po te gjithe duhet te vecojme interesat nacionaliste,te specifikuara sipas cdo vendi.Me fjale te tjera Curcilli antikomunist i betuar,Roosvelti po i tille,bene aleance me nje kriminel sadist te semure komunist Stalinin,perballe nje nacionalisti po sadist e kriminel me permasa e me reziqe globale,Adolf Hitlerin.Te jemi te sinqerte,te gjithe paten parasysh ne rradhe te pare interesa personale nacionaliste,pastaj interesat e gjithe botes dhe Shqiperise tone.
  T’i duam dhe t’i respektojme intelektualet patriote,intelektualetpatriote shqipetare.

  1. E di si eshte puna says:

   “intelektualet” si puna jote, atehere dhe sot luajne poker dhe mbajne gishtin ne sume!
   Intelektualet e vertete ishin ne balle te Luftes dhe ne sherbim te Atdheut!

 28. Anila says:

  Per Arban Shmilin!
  Ama te dashurit e tu ishin keta?! E po, ke te drejte, pasi heshte gjysme shekulli, fol tani.
  Gjyqi ishte i hapur, pavaresisht se kush ishte kryetar gjyqi. Trimat e thone njefjale para vdekjes, sepse asgje nuk ndryshonte ne fatin e tyre. Te gjithe keta ishin kuislinge, besoj e kupton kete. Nuk kishte nevoje t’i torturonin, sepse ishin shpallur kriminele lufte, sepse kishin luftuar krah gjermaneve, ca ne qeveri dhe ca ne ushtri, si ai ballisti aty, Golemi.
  Franca pushkatoi 10000 te tille, midis te cileve edhe prostituta te thjeshta. Shqiperia nuk vrau gra per veprimtarine gjate luftes.
  Secili ka te drejte te vajtoje njerezit e tij te dashur, keshtu bej edhe ti. Por, shkruaj ketu, duke thene se cfare akuze iu vu te dashurve te tu. Pastaj, themi edhe ne ndonje fjale. Keshtu, o nGarban!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X