Gazetat sot janë tregti: Shesin kartë të shtypyr, si bakalli që shet djathë

15 Nëntor 2018, 18:36Dossier TEMA

Nga Mid’hat Frashëri

Gazetat sot në botë janë tregti: shesin kartë të shtypyr, si bakalli që shet djathë të kripur.

Po në fillesë dhe më tepër akoma në shekkulin, që shkoi, në nisje të lindjes së kombeve, gazetat kanë qenë vegla ideje, organe për të frymëzuar patriotizmin, për të mbrojtur të drejtat e popullit, për të luftuar armikun.

Meqenëse edhe Shqipëria është në fillim të jetës politike, meqenëse nuk kemi shtyp të përditshëm, as posta të shpejta, duhet edhe fletët tona të jenë lajmëtarët e interesave të kombit dhe të vendit.

Në qoftë kështu, në qoftë se çdo botues ndjen madhërinë e detyrës, mendohem: sa prej fletoreve shqip, që shtypen sot, do të guxojnë të vazhdojnë botimin e tyre?

Mjerisht, shumë gazetarë kanë pandehur se fleta e tyre është një send pa rëndësi, si fjalët që thuhen në kafene, në mes të zemërimit dhe inatit, të hedhura në krahët e shtytjes së minutës, pa u menduar fundi, pa llogaritur ç’pemë, ç’dobi ose ç’dëm mund të bjerrin.

Çdo shkrimtar është një këshilltar, po gazetari është edhe më tepër akoma: një predikonjës, një njeri, fjalët e të cilit, të hedhura së sipri katedrës, mbeten e qëndrojnë. Edhe e shihni sa përgjegjësi ka ai që thotë ato fjalë.

9 komente në “Gazetat sot janë tregti: Shesin kartë të shtypyr, si bakalli që shet djathë”

 1. sit back and relaks says:

  Ashtu eshte, prandaj iu bashkua gjermaneve sepse gazetaria dhe shtypi ne kohen e fyhrerit ne gjermani ishte ne nivele te larta, bile gebelsi kujdesej personalisht per titujt dhe artikujt patriotike neper gazetat gjermane. Duket qarte qe Mithati qe ne ate kohe ishte nje dashnor i shtypit te lire dhe demokratik.

  1. u dhime duke qesh says:

   DUHET TI BEJME KERKESE MINISTRISE SE KULTURES DHE VETE KRYEMINISTRIT RAMA, QE TE SJELLIN NE ATDHE ESHTRAT E NIPIT TE GJERGJ KASTRIOTIT, TE FAMSHMIT HAMZA KASTRIOTI!
   PASTAJ ESHTRAT E HAMZAIT DUHET TE VARROSEN PRANE VARRIT TE GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUT, NE KISHEN E LEZHES!

 2. sit back and relaks says:

  Ashtu eshte, prandaj iu bashkua gjermaneve sepse gazetaria dhe shtypi ne kohen e fyhrerit ne gjermani ishte ne nivele te larta, bile gebelsi kujdesej personalisht per titujt dhe artikujt patriotike neper gazetat gjermane. Duket qarte qe Mithati qe ne ate kohe ishte nje dashnor i shtypit te lire dhe demokratik…

 3. Nik says:

  Besoj se Gazetari Xhevdet Shehu nuk eshte dakord me çka thene Mitat Frasheri sepse Mitati ishte armik i Enverit.

 4. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


  @Mid’hat alias Lumo Skëndo
  .
  Na e the me vepra
  jo vetëm me fjalë
  kur u bëre burrë
  e kur ishe djalë.

  Me mbetjet e tua
  na qelbe Liqenin
  si çi(o)ban i huaj
  tok me Ed’ Legenin.

  P.S.
  Dy emra i kishe
  të venin për shtrat
  një si Lumo Skëndo
  tjetrin si Mid’hat.
  .
  Në mes Atdhetarve
  t’a gjetën një varr
  vulën dot s’e heqin:
  Je një TRADHËTAR!

 5. Sinqeritet says:

  Kush boton shkrime te shellires kolaboracioniste tradhetare,vrasese?
  HARAM.

 6. Nipi-uk says:

  Turp i thuren lavdate nje sherbetori te nazizmit dhe tradhetari kombetare.
  Eshte koha te mbrojme patriotat dhe jo tradhetaret.

 7. Fadil says:

  Miku Gopisti i NSHRAK-ut!
  Ore, idiot, pa më thuaj ku i gjete gjithë këto fjalë denigruese. Ore, edepsëz, kush je ti të poshtërosh të madhin Mid,hat. O KAZAN PREJ RAKIE, O LEGEN, O OTURAK.., si nuk të vjen turp, të merresh me shtrembërimin e fakteve. SIKANANI.

  1. Tanguli says:

   Fadil Cari, po ti kush je mor SHKERDHATE e FUNDERRINE qe guxon dhe ve ne dyshim faktet historike te padiskutueshme : Mitat Frasheri ishte KOLABORACIONIST I FASHIZMIT, ashtu sikur Hamza Kastrioti ishte kolaboracionist i turqve!
   Kuc Fadil halabaku, kuc kuc kuc! E verteta zhytet por nuk mbytet dhe ne jete te jeteve ky Mit’hati do ngelet TRADHETAR I INTERESAVE TE ATDHEUT DHE BASHKEPUNETOR I PUSHTUESVE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje