"E kam shkruar për plehrat politike dhe njerëzore që do duatrokasin byth*lëpirjen tënde", ja si u censurua nga media revolta e skenaristit të njohur pas mesazhit për Mehdi Malkën

28 Korrik 2019, 11:57Kulturë TEMA

Vangjel Kozma, i njohur ndryshe si skenaristi historik që prej vitesh ka shkruar tekstet e aktorëve të “Portokalli-së”, si dhe ka sjellë disa nga materialet më të suksesshme teatrale, mbrëmjen e djeshme bëri një reagim publik lidhur me veprën e tij «Marr guximin» e cila u interpretua në ambientet e Teatrit Kombëtar nga aktori Mehdi Malkaj.

I njohur për natyrën e tij antikonformiste, në reagimin e bërë Kozma shprehej se krijimi i tij ishte marrë pa leje dhe se nuk është dakort që të bëhej pjesë e një aktiviteti me ngjyrime politike.

Ndërkohë, edhe pse mediat pranë opozitës raportuan mbrëmjen e djeshme çdo zë kritik kundër shembjes së teatrit, duket se nuk i kanë kushtuar aspak rëndësi autorit të veprës që ata duartrokitën në sallë.

Vangjel Kozma, u botua fillimisht në gazetën “TemA” dhe më pas në tre portale të tjera. Sa i përket platformave informative që çdo ditë publikojnë çdo qytetar “dixhital” dhe jo vetëm, duket se nuk kanë preferuar t’i kushtojnë hapësirën që i takon shkrimtarit të njohur të cilit në mënyrë të turpshme i fshinë edhe emrin nga vepra.

Nëse do të bëjmë një kërkim të thjeshtë, edhe mediumet që i predikojnë çdo ditë qytetarëve vlerat e lajmit, kanë zgjedhur të censurojnë skenaristin.

Po çfarë tha Kozma që zemëroi opozitën, artistët dhe mediat pranë saj?

”Marr guximin” unë e kam shkruar si revoltë ndaj atyre plehrave politike dhe njerëzore që do duatrokasin sonte bythëlëpirjen tënde provinciale, injorante dhe mjerane.

Vazhdon të sillesh pabesisht dhe poshtërsisht duke vepruar prapa krahevë.

Turp të kesh, po prapë të mëshiroj se të njoh më mirë sesa njeh ti veten. Lëpirje të mbarë!”

Ai ka komentuar edhe debatin në lidhje me shembjen apo jo të Teatrit Kombëtar.

“Ndërsa, në lidhje me atë që po diskutohet sot, që të prishet apo jo, po deklaroj që ajo barakë turpëruese që quhet Teatër Kombëtare duhet shembure bashkë me atë bandë mjerane dhe mediokre që përfaqëson primitivizmin në luftë me qytetërimin” u shpreh Kozma në prononcimin për gazetën TemA.

27 komente në ““E kam shkruar për plehrat politike dhe njerëzore që do duatrokasin byth*lëpirjen tënde”, ja si u censurua nga media revolta e skenaristit të njohur pas mesazhit për Mehdi Malkën”

 1. Doktori says:

  Po shifi ne fytyre dhe percaktoje karakteri,cerja tregon shpirtin-thone turqit.Malkaj me koke te rrume,ka fioluar te rruhet dhe nga trute,thone qe eshte ne formacionin e atyreLGBT-ve

  1. Komentuesi says:

   Medi Malkaj nuk eshte as sa nje qime e bythes se Zotit Vanjel Kozma.

 2. Bilbilenjet says:

  Respekt.Ke te drejte zoti Kozma,por vesh debili me emrin Medi Malkaj? Ai eshte injorant.

 3. duaje says:

  Ti e ke shkruar per nje pale, mjeshteria e Mediut e paraqiti si per cdo pale dhe te rriti vleren ty o Koz!

  1. undefined says:

   M.Malkaj asht bir kurve, klysh dhe hajn i sal tam shiqere birishes dhe ilir florinit. Edhe une marr guzim ta perdhunoj.

 4. Shoku says:

  Nuk po e permend emrin e fshatit,sepse me vjen keq qe ai poull me ate deshire te madhe per te lexuar,per aktivitete artistike te kishte ate vater kulture . E kur ne vitet 1967,Divjaka kishte nje pallat kulture i karahasuar ate kohe edhe me ate te Lushnjes. Po keshtu edhe Krutja. PO cila ishte vatra e kultures ? U pershtat nje stalle qesh. U hqen qete sespse ishin ne mes te fshatit e u vendos vatra e kultures. Ndersa ndertoheshin zyra e shtepi te reja , vatra e kultures ngeli per shume vite ajo stalla e qeve. Me vone mesova se ishte ngritur nje shtepi kulture jo me mure kallami dhe e lyer me balte e bajga lope,por si e kerkonte koha. Me skene te larte e me karrike dhe jo stola.
  Aqsa qesharake do te ishte sot ajo stalle lopesh e kthyer ne vater kulture , aty midis vilave qe jane ndertuar ne kete fshat,sa jo vetem brezit te ri,por edhe brezit qe lexoi , kendoi e hodhi valle ne ate vater kulture ,do t’u vinte turp nga vetja e tyre e do ti kishin vene kazmen me kohe.
  Po kaq qesharake qendron ne mes te Tiranes ,e cila eshte kthyer ne nje qytet modern Europjan, stalla e kuajve te italise fashiste e kthyer ne teater kombetar. Po,po, sot ajo ndertese( teatri kombetare) nuk ka asnje dallim nga ajo vatra e kultures ne fshatin ku kam punuar disa vite, me perjashtim te karrikeve mbuluar me cope te kuqe. Godina e vatres se kultures ishte e ndertuar me kallama ,balte e bajga lopesh, godina e teartit e ndertuar me mbeturina algash,fije shkrepsesh apo ashkla druri… Jam i bindur se ai qe e projektoi kete ndertese ,po te ishte gjalle do te habitej ;si ka mundesi qe ajo stalle kuajesh te egzistonte edhe sot ,aq me shume teater kombetar , kur ai e projkyoi per stalle kuajesh ,pastaj e adaptoi per defrimin e ushtareve ,ashtusi stalla e qeve u adaptua ne vater kulture,por me vone u shemb se u ndert ua shtepia e kultures,moderne per kohen ne fshat…… Vlerave historike t’u gjenden menyrat e ruajtjes ,qofte si salle brenda godis se re.

 5. N.VJOSA says:

  Të lumtë Z.Kozma,
  Ti nuk nxjerrke fjalë, por z j a r r
  nga goja!…
  Këtë Mehdi Pordhën e kam patriot, or mos qoftë!
  Fyen Kryeministrin dhe sillet si lango, shperdoron demokracinë se po të shante dikur Mehmet Shehun, do futesh vet 7 pashë nën dhè…!
  Pa karakter!
  Nje Lango që perdoret nga langot!

  1. ''kurre mos'' luftoni'' me derrat[sunitet],sepse ju leroseni ndersa derrat[sunitet] zbaviten......''[G.B. Shaw] says:

   jeni te gjithe nje kallup: SUNITE TE PAFYTYRE!
   Mehdi eshte prototipi muslimon shqipfoles.
   rraca juaj azere vec mostra te tille ka nxjerre nder shekuj……….plehra!

 6. Me falni, por ju.Kozma nuk qenkeni artist. Qenkeni nje cinik qe vuani nga komplekse. Me ndieni, por une qe lexoj dhe shijoj artin, deri me sot nuk di te kem pare apo te me kete rene ne dore nje veler si Pallati 176 i te mrekullurshmes Adelina Balashi. Ju jeni dhe do te mbeteni ky qe jeni. Nje njeri i vockel.

  1. durrsaku says:

   Mjere vendi yne me injorantë si Kole Brana i Mokres!

  2. Nul Noka dhe Paloka says:

   O Kole,
   Vangjel Kozma dhe Jani Duri kane Dy dekada qe mbajne gjalle Portokalline si skenariste.
   Ndersa ti vetem se ha buke, shkon me banje, dhe pjerdh neper telefona.
   Por kujton sikur kush je dhe jep vleresim per njerez qe e kane lartesuar veten kaq shume me pinen e tyre, sa ti duhet te ngresh koken lart to shikosh.
   Po ç’tu desh o Kole? Sa kohe qe nuk flisje, nuk e dinim qe ishe trap.

 7. A ke ddgjuar per Shekspirin? Nje tituñl, te pakten per, te nje vepre Tuajen. Qenkeni edhe naiv. Nuk e kuptoni se kjo nuk eshte lufte per TK, por lufte per te fituar miliona, ne ikje, ne menyren dhe rrugen me te poshter. Zotni, mos fyej ata qe u dhane jete dhe etike zkeceve tuaj banale.

  1. juristi says:

   Ju formati Kol Brana prej Mokrre sduhet te jene andej pasi vertete e paske degjuar Shekspirin por sbesoj te kesh lexuar nje faqe prej tij.Ju vetem nje kollos te artit e letersise keni nxjerre, shokun Fahri Balliu dhe pike.Ti sdike as shkrim e kendim bre Kole,por duke llomotitur idiotesira te tilla ka shume gjasa qe te te shperblejne kur te vije pd-ja ne pushtet pas 2-3 dekadave te te bejne minister per arsim

 8. BRSS says:

  FYTYRA ESHTE PASQYRE E SHPIRIT TE GJITH JAN FYTYRA TE NEVERITURA FYTYR MUTER POR NUK KUPTOJ QE MERENI ME KETA KUSH I PJERDH KETA DHE ÇFAR DO BEJN NJE MUTE QE TE HAN DHE AJO SHURRETORE DO PRISHET DHE KETA DO SHKOJN NE TE SEMES BASHKE ME LUL SUMQIRIN AKTORA LESHI

  1. shqipe says:

   Nderime brss,jam ne mendimin tend!
   Kjo germadha e italis ndertuar ne’39,
   as me shume as me pake ka pamjen,apo syfetin e Mehdiut

 9. N.VJOSA says:

  Kadarajeja ka te drejte kur thote:
  SHQIPERIA NDODHET SOT NE NIVELIN ME TE KEQ TE NDOTJES MORALE QE KA NJOHUR NDONJEHERE.
  NGA KJO GROPE AJO OSE DUHET TE DALE ME NGUT OSE DO FUNDOSET PERGJITHMONE…
  Gjuha qe perdor ky bicim aktori me emrin Malkaj, tregon gropen ku kane rene disa aktore te keqperdorur nga politika amorale dhe e piste.
  Per M.Malkaj do te thosha se ka nje humbje te ekuilibrit mendor, gje qe vjen edhe nga e shkuara e tij, qe ka lene gjurme ne shpirtin dhe karakterin qe ka, per te dalluar te miren nga e keqja.
  Cfre do presesh nga aktore qe tille , qe kane vite qe nuk kane realizuar nje veper te hajrit, por perdoren qorrazi nga banda kriminelo-hajdute e Monstres se Vicidolit…

 10. Alban Dega says:

  “FALEMINDERIT QE NUK NA VRAVE !”

  – Ato te orevrareve !?

  – Nje Dopolavoro “ Rrezik Vdekjeje!”

  – “Faleminderit qe nuk na vrave !”

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Idete ? Cilat ide !
  Ato per te mbrojtur nje teater nevojtore te rrenuar apo per te perkrahur nje opozite dopolavore pa tru, pa ide, pa koke, kuturu ala futja kot qe te dali plot !
  Per cfare ideshe e ke fjalen zoti Malko !
  Idete e idealet jane prodhim i trurit jo i prapanices!
  A e ndoqe videon me deklaraten e mendjendriturit Jusuf Vrioni !?
  Ai teater duhet shembur para 55 vjetesh kur u kthye ne rrezik vdekjeje per artistet dhe artdashesit!
  Materialet e ndertimit te tij kishin afat skadimi 25 vjecar, thote i madhi Jusuf Vrioni …
  I ka thene te gjitha me fakte te gjalla per vetem 30 sekonda ne intervisten me Blendi Fevziun !
  Kur flasin titanet duhet te heshtin hajvanet, thote nje shprehje filozofike 4200 vjecare kineze.
  Ndaj beni artin! ky eshte misioni juaj madhor… detyra juaj .
  Teatri behet nga arkitektet, projektuesit dhe zbatuesit jo nga artistet!
  Ne nevojtore behet …
  Ti si artist e di cfare behet ne nevojtore!
  Nuk po ta them qe te mos i vije era ketij reagimi!
  Ndaj mos u beni klloune as gaztore te nje opozite hajgare nga truri e barbare nga mendesia, qe ne pushtet e ktheu krejt Tiranen ne nje nevojtore masive !
  Ndaj mos u beni kamikaze te nje lideri humbameno te saj qe per kater vjet ne krye te Bashkise se Tiranes nuk ndreqi dot nje sahat tek Kulla e Sahatit te saj .
  A e di cili eshte mallkimi me i rende ne vendlindjen e Sales dhe timen, Malesine e
  – Ju vrafte ora !
  Si keta orevrare qe bashke me oren e tyre vrane edhe vetveten edhe Shqiperine mbi 15 here ne 13 vjet SaLikekraci !
  Ne vendin e atij teatri dopolavore, artistet e vertete duhet te vendosin mbi germadhat e atij teatri germadhe nje pllakate me epitafin:
  “- Faleminderit se nuk na vrave!”
  Persa i perket sorrave Zoti Malko me mire go pranoja glacen e sorrave se jashteqitjen e horave ne trurin tend e artin tend te nakatosur ore i vrare ore

 11. julio says:

  I nderuar Kozma, luanet prehen e sulmojne bashke, kur vjen puna per ta ngrene, turren kush te marri me shume. Keshtu jane dhe keto pseudo artiste qe bejne skenare artistike me dhimbjen e shembjes se gazermes Ali Rizait. Kulla e barit do te digjet thoshte Laja tek filmi.

 12. Sit back and relaks■●▪%^* says:

  Dhe kush flet, Merua qe nuk censuron asnje, a pika mu ne bythe.

 13. Sit back and relaks■●▪%^* says:

  Dhe kush flet, Merua qe nuk censuron asnje, a pika mu ne bythe…

 14. PODGOZHANI I MOKRES says:

  O Kole Brana i Mokres! Sa mire qe i kupton konjukturat e ngaterruara politike. Dhe fiks fare, si Shekspiri i Madh, fet e fet, i jep spjegim brilant, fenomeneve. Vetem qe ke nje ngerç te vogel: pa dashur behesh konop ne doren e horrave.

 15. Mesuesi says:

  Zoti Kozma. Medi Malkaj eshte nje aktor, qe per te qene i suksesshem, ka punuar, sikurse punon dhe sot, me kembengulje te jashtezakonshme. Nje njeri qe e di ceshte puna, sepse ka punuar qe i vogel dhe, edhe pse ne kushte te veshtira, teper te veshtira, ka care i vetem, per te arritur me tere mundin e vet endrren per tu bere aktor. Respekt per te, per devotshmerine e tij. Per rolet qe ka patur ne skene, mbetet nje artist i dores se pare. Sa per bythelepirjen, i nderuar Kozma, terhiqe sa me pare, se nuk te nderon. Turp, njemije here turp. Djersa e Mediut eshte ne tere qenien e tij. Ne qe e njohim ate si njeri dhe artist kemi te drejte te revoltohemi me fjalorin tend. Perpiquni, zoteri ta njihni me nga afer te mirin, te pastrin, aktorin Medi Malkaj.

 16. dulla says:

  VANGJEL KOZMA JE GJIGAND POR NUK KE CI BEN SE BISHTI I QENIT BISHT QENI MBETET….
  ATY MBLIDHEN VETEM ATA QE I PUTHIN BYTHEN PER NJE VEND PUNE PLUS CA KURVA QE E QUAJNE VETEN AKTORE DHE JANE TE TILLA VETEM PER FILMA PORNOGRAFIK SI AJO PLASARI ME SHOQE…..

 17. lola says:

  me habit nje intelektual si kozma jam dakort askush ska te drjete te marri vepren e shkruar prej tij pa i marre leje pa e pyetur por kur behet per qellime qe kane interes kombetar do thuash qe aty kishte shume nga opozita si spektatore ska rendesi rendesi ka mesazhi qe sjell kjo veper. me habit fakti qe skane llogjike se kuptojme qe sbehet FJALE PER TEATRIN SI GODINE SE RAMA AS DO TJA DIJE PER ARTIN, POR GRABITJE NE EMER TE POPULLIT TE ATIJ TERRITORI. DO TEATER TE RI TI KOZMA DUA DHE UNE PO TA BEJE DIKU TJETER PSE THUA TE SHEMBET AJO KARIKATINE KUR DO MBUSHET ME KULLA KA ME TURP QE VIDHET PRONA PUBLIKE, FJALOR IRONIK PO KURSEJE PER PORTOKALLINE JO TRIM E CUB NE GAZETE. MOS GJYKO MALKAJ SI KARAKTER PERSONAL PUBLIKUT SI INTERESON I INTERESON PERSONAZHI AKTOR. ME VJEN KEQ PER KETE GJUHE FJALORI SKANDALOZE HUMOR NE KOHERET E DHIMBJES MORALE. ME VJEN KEQ

 18. Nuk ia vlen te replikosh. Se ne nuk dime te flasim dhe te komunikojme si njerez. Kaq

 19. Durresakut zhe Juristit, ju flm per komentet tuaja. Me duket se nuk e keni kuptuar thelbin e kpmenteve te qe kam percjelle. Gjithesest, ju flm dhe gjithe te mirat per Ju.

 20. kunati i shokut Luli says:

  O MENDER mesues i vicidolit,ik tani se e bere detyren e shtepise…..shko te marresh pjesen e shperblimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje