'Çe ke në terezi ti, i fut një tralala edhe…Spiunin e vrau Milua', disa nga batutat e filmave dhe komedive shqiptare që përdoren edhe sot

23 Maj 2020, 22:20Kulturë TEMA

Filmat shqiptarë i kemi parë që kur kemi qenë të vegjël, dhe prej tyre kemi marrë shumë batuta që i përdorim edhe sot në jetën e përditshme.

Edhe pse disa nga filmat janë të xhiruar në periudhën komuniste, sërish ia kanë dalë të jenë thumbuese dhe të mbeten në mendjen e shqiptarëve.

Disa janë batuta që mund t’i përdorësh në tavolinë me miqtë, e disa të tjera mund të të nxjerrin nga një situatë e sikletshme.

Këto janë 20 nga batutat nga filmat shqiptarë që përdoren edhe në ditët e sotme. Nëse keni ndonjë tjetër, mund të na i thoni në komente.

1 – Po ti me cilin sy e pe? Atë me xham apo atë pa xham? (Filmi: “Kapedani”)

2- E rregullove traktorin? – Po, baba – Beji shurrën baçes tani (Filmi: Brazdat)

3 – “Ëndrra janë, bëjnë vaki edhe nuk dalin.(8 persona plus)

4 – ”Çe ke në terezi ti, i fut një tralala edhe… Po kjo tona, kjo tona që nuk hahet as me vaj e as me uthull. Krushqi me Jovan Bregun? Pupupu… Irenkë pse të djeg miza moj xhan? Po kur u bë dhe i biri i tetës, Sandër Mafishja, mos ngeltë djalë më këmbë. S’kisha bërë ndonjëherë nga këto anonimet. Sa ditë e bukur ishte dje! Po pra ka rënë shi gjithë ditën. Unë për vete dola shëtitje. Normal pa Tomin se e kishte zënë gripi. (Pallati 176)

5 – “Kujdestar surrat patate, mirë ja bëmë Zotërisë sate” (Lulëkuqe mbi mure)

6 – “Shoku Kopi, shoku Kopi. Dua edhe akullore edhe çokollata. Cuk, po ti do më vdesësh mua!”(Dy herë mat)

7 – “Bam Bam, dy herë! U pa jeta ime Bushi. ”(Dashuri me krisma)

8 – “Duron Ollgë zeza duron. Shitën gomarin blenë biçikleta, e çoç u duket vetja. (Zonja nga qyteti)

9 – “Bisht i qenit, bisht qeni do mbetet. “(Dora e ngrohtë)

10 – “Gërmo Tare gërmo se aty kam groposur qenin e ngordhur ”(Përballimi)

11 – “E Gjeta Vangjel! Gjino, rritu të kapësh fikun “(Përrallë nga e Kaluara”)

12 – “Pulave u ka hije të kakarisin vetëm në kotec” (Kapedani)

13 – “Njeriu gëlltit diku një lugë çorbë të prishur dhe e vjell tërë jetën.” (Ilegalet)

14 – “Maje, këtu të godas.” (Përparimtari)

15 – Po me urën ç’patën?”(Kur zbardhi një ditë)

16 – “Atë e di unë” (Njeriu me top)

17 – “Alo, Alo Dede … a më dëgjon” (Filmi: Rrugë të bardha)

18 – “Një për mamin, një për babin…” (Filmi: Kur xhirohej një film)

19 – “Midhja … mbretëresha e qytetit tonë” Alo, familja e shokut Kopi? (Filmi: Dy herë mat)

20 – “Po pse ashtu ngulet gozhda mor karafil?” (Filmi: Shoku yne Tili)

21 – “Për ty Shanikooooooooo” (Filmi: Prita)

22 – “Ky është flori e shkuar floririt, or Tunxh” (Filmi: Udha e shkronjave)

23 – “Pa u tharë kjo plagë, dora tjetër do të marrë hak” (Filmi: Mësonjtorja”

24 – “Pafshi në ëndërr gjellë pasanikësh” (Filmi: Lulëkuqet mbi mure)

25 – “Spiunin e vrau Milua (Ilegalet).

16 komente në “‘Çe ke në terezi ti, i fut një tralala edhe…Spiunin e vrau Milua’, disa nga batutat e filmave dhe komedive shqiptare që përdoren edhe sot”

 1. Artisti says:

  1. Eh te kishim ca qereste
  2. Kjo ishte loja nga Ndrek Cula
  3. Po une nuk jam banke mor bir prap nga i madhi Ndreke.
  4. E mandej parja shpon detin nga i madhi Loro Kovaci tek Toka jone
  5. Jo jo nuk eshte Shaqo nga ato nga i madhi Lazer Filipi
  6.Po hani e , hani o hani c’ti bej drejtorit nga i pa harruar I Kadri Roshi
  7.etj etj…….

 2. Kinostudio says:

  Kush e gjen titullin:

  Xhixha eshte e re do na pjelle!

  ??

 3. Smile says:

  1. “Mbahu Kryetar”, “Hidh parrulla Llambi Guri hidh”, “… Po pako ishte e mbyllur, o u mbyllsh atje nga mos dalsh me.. “, “Ke shan ti, sherbimin e tregetise socialiste? “, “Mik i forte, kontroll i bute” (Rrethimi i Vogel)
  2. “Aha, me peshk do te besh dasem ti. Nese ske pula, te jep kjo kocke”, “Ore shok kush je ti, inspektori i tregetise? Jo ore cne, inspektori i dashurie”, “Kur u be i mire ky shejtan. Epo po te rrish me pozitive…” (Shoqja nga Fshati)
  3. “Ky eshte nga ata doktorit qe pasi te sheron mire e mire, te thote semundjen qe ke patur. Dhe ti ke qene goxha e semure” (Zonja nga qyteti)
  4. “… Thesin aga!”, “Gabimet e mia nuk jane te nje kuadri ne rritje por te nje njeriu ne renie”, “Packa, packa, edhe buka e misrit e mire eshte” (Perballimi)

 4. Aleks says:

  Do ta kerkoni Vloren gjeneral

  Listat tona jane teper te perpikta

 5. Epirioti II says:

  25 e dyte (e shkruar me nje fryme) – Pallati 176 eshte teater. Po hyre tek territori i Komedive dhe estradave nuk mbaron lista).

  Për atë karafilin tënd e ka fjalën – Shoku ynë Tili
  Nata është e gjatë, rrugës ka plot shtigje të verbra – Udha e Shkronjave
  Më pyet e më do i verbri sy – Udha e Shkronjave
  Kiu fiu këtu, Kiu fiu atje – Udhëtim në pranverë
  Mbaje shofer se më shpëtoi – Kur zbardhi një ditë
  Përshtyva, u tha dhe nuk erdhe.. – Tomka dhe shokët e tij
  Po ti shife një herë se nuk të myt – Njësiti guerril
  O Guri, o trim me fletë – Mëngjese lufte
  Hajde ikni që këtu, …edhe nga rruga ikni ikni – Mengjese lufte
  A po don ti Gjin me i luftu turqit – Skënderbeu
  Dashurinë e vertetë e lejon edhe feja Rudinë – Komisari i dritës
  Ik ere pirdhu me gjithë kaçile – ????? (film me ballista-partizanë)
  E hongri zyba – Debatiku
  O Sali Protopapa, hajd ma puth një herë ktu mbrapa – I teti në bronx
  Po puna e komisarit ishte loja – Duel i heshtur
  Osh punëtore e re lali, me e pa shife sa të dush, por bo vaki se e prek me dorë – Rikonstruksioni (Erjon Mustafaraj për Maniola Nallbanin)
  U mbush ajo arka – Mëngjese lufte
  Kush dëgjoi krisma ? Ja pra që krisma nuk ka patur – Lulëkuqe mbi mure
  Të të këndoj një këngë, të të recitoj një vjershë – Beni ecën vet
  U bëfsha dru – Tomka dhe shokët e tij
  Ike Plaku Mere, ike – Njeriu me top
  Në Shqipëri lulet i hanë gomerër – Koncert në vitin 1936.
  Pije ka da të dush, po dama niks. – Horizonte të hapura
  Baba e dha pëlqimin – Kur hidheshin themelet
  Kulla e barit nuk do digjet – Kur hidheshin themelet
  Të duam për nuse – Malet me blerim mbuluar

 6. bledi says:

  Shabano leni llafet Shabano
  Padroni vjen pas pak
  Kulla e barit nuk do digjet
  Babi do me sjellesh prap buke lepurushi
  Po ky qenka miell
  Koran koran sa me shume koran
  Çeshte keshtu mor Pjeter memecit i erdhi goja
  E paskeni pasur dashnore kolektive
  Ta tregon Islami
  Puntore e re lali me sy shife sa te duash po me dore mos e prek
  Me jepni 1 kreher
  U befsha dru etc jane te peditshme ne jeten Shqiptare

 7. Usa says:

  Me qe ra fjala, cbehet me ate operacionin tuaj te famshme Bolla e zeze.Me duket filmi.Njesiti gueril!

 8. Nabukodonosor1 says:

  Kete nusen do ta marim partizane.Ene hoxhe efendiu i ka bo lanet komunistet.Aha me voneae -delegatet iken.Pijeni ju keqen nena-eshte nga duhani I Rremes,etj nga filmi”Shtigje lufte”

 9. Kapinove says:

  26 -Sbehet shaka me miellin e gjermanit.
  27- Ti kaur i d…. je i ardhur ne kete fshat, ste takon tu japesh mend ketyre burrave te ndershem.
  28- Vet Hitleri ka njohur kufijte e Shqiperis etnike, cte keqe ka me mire xhizmja e ushtarit gjerman opo e atij rus.
  (Filmat kujtoini vet)

 10. Lymi Tutit says:

  Tek 4 – Pallati 76,ja vlen te permendet,batuta e famshme e te madhit Roland Trebicka : …… Amani more se mos na ka ndodhur gje nga ndermarja (?) … e keni parasysh kohen,se kujt i “plaste” per ndermarjen dhe kjo lloj,”disidence artistike”,bente qe edhe karriket “shkuleshin” se qeshuri ! Mendoni qe shprehja ka vlere edhe sot ? Besoj po.Lymi Tutit

 11. Filma Shqiptarë says:

  Ç është kjo? Automatik xha Sadik! Mëngjeze lufte
  Abedin mba shënim! Këshilltaret
  Dëgjo, se po te vranë mos mu kthe i gjallë! Prita
  Po jo se do na duken Allatet Komisar! Yjet e netëve të gjata.

 12. Filma Shqiptarë says:

  Ç është kjo? Automatik xha Sadik! Mëngjeze lufte
  Abedin mba shënim! Këshilltaret
  Dëgjo, se po te vranë mos mu kthe i gjallë! Prita
  Po jo se do na duken Allatet Komisar! Yjet e netëve të gjata.
  O Nënat!!!! Për ty Shaniko !!! Ku po shkoni o derra,,,,,

 13. KUSUREMADHI says:

  me i qete me i qete o arif..po me shau mo…i teti ne bronz….o arifi po ku je o der be deri….i teti ne bronz…ska gjo ije na do te fitojme..shtigje lufte…

 14. Ujku Plak says:

  Po ike o Vani na lere rehat, nuk e shikon qe jemi te zene, Vani : Po pse mo une e kam fajin se zieni ju , se Vani i kishte hedhur Benzin zjarrit. Ose Irena : Cfar thua o xhaxhi Vani si i hengri Burrat ajo, ai : Nuk i hengri mishe jo, por ja hengri shpirtin gerr verr, gerr verr

 15. tarasi 2 says:

  O Zot do me ike jeta mes ketyre injoranteve, po lulet ku ti le,, je njecik pusht ti Fotaq,filmi Koncert ne vitin 1936 ,,Soll lili i sateme ,,,topin e kam une penalltin do ta gjuaj une,,,,e me te pifsha dolline ti me je per tregeti, ,aga thesin ,, u qrua e nje bajge nga qyteti,,” na ke na ke” filmi Perballimi

 16. ⚙️Ingranazhi says:

  Rruges u shkulem se qeshuri me shakat e krripura te Duçes ..
  Nje qeli te ftohte, akull , apo shtratin e bute te sinjora Pertinit …
  I ke dhene uje gomarit…
  Do me besh kakardhi do me besh…
  More qelbaniker, ju erdhi keq per dashin …
  Nje shoku i Gjeegjit eshte dhe nje far zyber zyber mbiemri nuk me kujtohet…
  Dorezoi dhjeçen Gjergjit…
  Ti je plaka e Remes ….(une jam plaka e Pezes)
  Ti je Kanani ….
  Une do qelloj shoferin , ti ate tjetrin…
  Hape or bab se jam Shabani …
  S’kam Shaban une
  Tahir lluku babashta…
  Ec perpara ta tregon Islami …
  E fejuara e Merkur Kalos, ekuipazhi e donte …
  Do ta kerkojme Vloren , Admiral …
  Eshte djali i vogel , ushtar ne pashaliman…
  E terci e verci
  Mazllem ç’kemi ë .. hiç…
  Mato njeri kollos…
  Te vran o Miti te vran…
  Tralala mbete gjithe jeten o i zi ,ik ore bajge..
  Thesin aga…
  E dija qe s’ do vinte , jo or jo ai erdhi po kishim filluar punen…
  Degjuam krisma
  Ja pra qe krisma s’ka pasur…
  Po hani ë , hani hani ça ti bej drejtorit …
  Me mbani se po bie
  Spiun majmun sapun
  Me te vegjlit te futen ne menx te tjeret te ngrohen ne diell..
  Une te godas , halle ta kem,vajze ta kem ,djal ta kem une te godas…
  Ik moj kukumjaçk ..
  Po kush je ti ? Po ta thash djali i kovaçit ,po pse sa djem ka yt at ….
  Jepi kike , forca kike , lexo aty oj ky kike kike …
  mere mere lupi mere mere xhupi …
  Shoke !! Spiunin e vrau Milua …
  Gelltit diku nje luge çorb te prishur… etj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje