VIDEO/ "Skënderbeu nuk mbrojti Shqipërinë", reagon Paskal Milo: Pse nuk del një historian të më kundërshtojë, po vajza tralala e Koço Kokëdhimës?

28 Maj 2020, 18:15Kulturë TEMA

Historiani dhe ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo ka reaguar pas publikimit ne portale te deklaratës së tij, se heroi ynë kombëtar ishte sllav dhe se nuk mbrojti Shqipërinë, por krishtërimin.

Milo thotë se po i bëhet presion nga disa qarqe myslimane të cilët ai i konsideron si “ekstremistë islamikë”.

Ndërkohë, ai shtron pyetjen se pse nuk kundërshtohet nga historianët.

“Pse nuk del një historian ta kundërshtojë, por del vajza e Koço Kokëdhimës, çfarë përfaqëson ajo? Ajo është tralala zura një galë”, thotë ai.

Gjithashtu Milo sqaron se si qëndron e vërteta e deklaratave të tij lidhur me origjinën e nënës së Skënderbeut.

Në intervistën për Tirananews.al Milo shton se mbështet deri në fund tezat, të cilave ju referohet.

“Në Shqipëri ka një numër presionesh që vijnë nga qarqet ekstremiste islamike.
Në këtë rast duke goditur figurën e Skëndërbeut që ndali pushtimin osman, që iu bë barrikadë pushtimit të Evropës nga osmanët dhe që Skëndërbeun e kanë akuzuar si tradhëtarë të osmanëve dhe si tradhëtar të islamit, duke e nxjerrë Skëndërbeut si një nga udhëheqësit e botës së krishtere, evropiane të asaj kohe, argumetojnë tezat e tyre që Skëndërbeu është tradhëtar. Pra godasin figurën e Skëndërbeut duke përdorur tezat e mia. Shumë dinake”, thotë ai duke shtuar se: 

“Nuk e kam shpikur unë, unë u referohem historianëve dhe dokumentave të tjera. Ky montim është bërë qëllimisht edhe nuk e thonë që unë këto deklarata i kam bërë para dy vitesh, duan të japin përshtypjen që unë këto deklarata i kam bërë këto ditë”, shprehet Milo.

Më tej ai nënvizon: 

“Ju e këni të qartë që në politikën e gjeo-Ballkanit, Shqipëria, Kosova dhe shqipëtarët, ata i mendojnë si baza mbështetëse për penetrim të mëtejshëm të islamizmit ekstem në Ballkan. Sepse mbështeten në faktin që shumica e shqipatërëve janë të fesë muslimane dhe duke bërë këto gjera ata duan të penetrojnë thellë e më thellë në shoqërinë shqiptare. 

Sidomos tani ku në Ballkanin Perëndimor kryqëzohen influenca dhe presione të ndryshme dhe ku presionet e qarqeve islamike janë të pranishme. Pjesë dhe instrumet i kësaj fushate për ta penguar këtë rajon për tú bashkaur me Evropën”, përfundon Milo. (TemA)

77 komente në “VIDEO/ “Skënderbeu nuk mbrojti Shqipërinë”, reagon Paskal Milo: Pse nuk del një historian të më kundërshtojë, po vajza tralala e Koço Kokëdhimës?”

 1. Anastas Kullurioti says:

  Po pse e quan veten historian ky hale . Ky flet pa fakte . Skenderbeu ne letrat qe i dergonte mbretit te Napolit deklarohej Epiriot toke 100% e banuar me popullsi Shqiptare ne shekuj. Ky per nje kothere buke nuk ka gje qe nuk ben edhe Trumpin e ben Grek. Ky merr pension nga Greqia per te shpifur dhe mashtruar . Te ishte sllav Skenderbeu vendet sllave rrotul do ta kishin bere hero . Por ata vetem vitet e fundit per te percar Shqiptaret po mundohen te vjedhin edhe figurat tona historike.

  1. Nuk vendosin ata says:

   Nderime Anastas. Faleminderit per komentin.

   1. Hoxh Armandi says:

    Si perfundoi puna qe turkoshqiptaret allahu akber 5 here ne dite mendjen te rexhepi…merziten per Gjergj Kasteiotin???

    1. Kelmendi says:

     pikerisht i dashur, vraje pak mendjen..a nuk eshte pra kjo prova perfundimtare qe ka shume here me pake fetare ne shqiperi se sa mendoni, le pastaj myslymane. A nuk tregon kjo se ka dekada te tera qe armiqte e Shqiperise po mundohen t’i mbushin mendjen botes edhe ne se shqiptaret jane myslymane?

   2. Hajredin Qyshka says:

    Me te vertete nena e Skenderbeut ka qene sllave por i ati ka qene shqiptar. Nuk ka rendesi toka por fara. Cfare mbjell, do te mbije, pa varesisht se cila eshte toka. Pavaresisht se Gjoni ka qene ortodoks, Historiani i nderuar e di se qe nga ndarja e perandorise romake nga perandori Teodosius ne vitin 396 teritoret e banuara nga arberit ishin nn juridiksionin e Bizantit por kjo nuk ve ne dyshim kombesine e Kastrioteve. Kjo gje konfirmohet nga dokumentat e kancelarive te asaj kohe. Ku ishin komshijte tone deri me sot? Skenderbeu ka qene dhe eshte emblema jone, figura qe bashkon shqiptaret pavaresisht besimit. Pavaresisbt se zotrote jeni burre i kenduar, mendoj se keni nevoje te ktheheni prapa ne mesjete e te hulumtoni me thelle e me objektivitet pasi miqesisht, megjithe se nuk njihemi Ju them se teoria juaj i ben nder dhe ju perdorin si reference shtresat me te errta te fqinjeve qe bejne c’te munden per te na paraqitur si qytetare te dores se dyte. Mendoj se ketyre qarqeve po i beni nje sherbim te pacmuar.
    Meqe i a keni hyre kesaj rruge te qofte rruga e mbare e faqja e zeze.

  2. Mona Putona says:

   Po te ishte Sllav do shkonte te mbronte tokat sllave jo ato Shqiptare.

   1. Flm says:

    O DEBILA, o Truthare, … si nuk ju shqetesojne qindra OJF-t dhe portalet Turko-Islamike, qe “jane hedhur ne sulm”, investojn ne percarje, investojn ne njollosjen e heronjve dhe figurave kombetare.
    Por ju shqetedon ato te verteta qe thote Milo.
    ###
    Nuk e shikoni qe kjo video vjen nga portali “Osmanllij” i cili portal ka hedhur ne i ternet qindra video pro Otomane. Nuk pyesni veten perse dhe nga financohen keto video ???
    ###
    Ju o Debila kompeksik dhe inferior, e keni bere historin lemsh … vetem e vetem qe te krijoni nje histori ne metrat tuaja.
    ###
    Skenderbeu nuk e njfte termin Shqipetar, ai ishte sa Arb po kaq Serb, dhe per ate periudh Vllazerie ndermjet fqinjve Orthodhoks te perandoris Bizante ishte dicka normale.
    ###
    Pushtimi Osman detyroj zbrazjen e Aberis dhe ripopullimin ne masen 75% me popullata Aziatike.
    Vet Turdiu e pranon prejardhjen nga Irani (lexo internet intervista e Turdiut, “Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë”).
    ###
    Kjo popullat qe u vetquajt Shqiptare, nuk ka lidhje me Arberin, prandaj dhe kjo ngateres, ky lemsh i madh Historik.
    Tjeter Shqipo, tjeter Arb. Sa lidhje kane Egjyptjanet e Sotem me Faraonet, aq edhe Turk-Arnautet me Arberin e Skenderbeut.

    1. Dullopoulos says:

     E ke gabim flm, Greqia e sotme nuk ka lidhje me helenet, dhe e dime shume mire se cfare beri Oto Bismarku qe ate Rumeline tende , ta bente greqi me zjarr e hekur duke e denatyralizuar ate me “homogjenizimin ” e dhunshem dhe qe ne emer te ortodoksise (qe rojti e lulezoi dhe ne hijen e sulltanit) duke pagezuar greke gjithe kombesite e tjera ne ato territore, dhe per me teper u be nje mish mash me Altarin e Herojve te Greqise ,kur dihej se shume nga ata ishin komite ne armiqsi me njeri tjetrin . Edhe sot u kercasin kockat atje ku i keni varrosur. Skenderbeu fliste shqip, dhe ai i bashkoi shqiptaret per ti bere balle kesaj te keqeje, dhe pikerisht nje figure e tille ju mungon . Ai na ben te ndjehemi krenare si pasardhes te tij. Te fala Karaman- lisit e Kara- xhaferrit.

     1. Flm says:

      O llap-opullo perseri ke tendencen ti ngaterosh gjerat, vetem e vetem qi ti shpetosh te vertetes.
      ###
      Skenderbeu ishte Arb, termin Shqiptar nuk e njofi as sternipi i Skenderbeut, sepse ky term u shpik ne shekullin e XVII nga ata kolon Turkoman qe nuk perfaqesoheshin me emrin Arberi.
      ###
      Per Helenet e sotem termi Greqi nuk perdoret sepse nuk i perfaqeson, ata ndihen Helen dhe jan krenar per kete.
      Ne te kundert me Shqipot.
      ###
      Helada eshte Ethnosi me i vjeter qe jeton akoma edhe sot me te njejtat karekteristika kombetare, Emrin kombetar (Helada), Alfabet, Gjuhe, Territor, Emra, Toponime, Heronj … te gjitha keto te pa ndryshuara per 3.5 mije vjet.
      ###
      Pas 2 mije vjetesh u perdor termi Etnos tek te gjithe popujt.
      ###
      Fuqit e medha thjesht shfrytezuan revolucionin Helen kunder Turqve, ishin thjesht si “amplifikator”, qe te kontrollonin ne te ardhmet kete shtet.
      ###
      E kunderta ndodhi me Shqipot, qe “fituan” pamvaresin te fundit ne Ballkan, momentin kur vet Turqia u largua.
      Dhe perseri nuk munden te krijojn shtet pa ndihmen e Austro-Hungaris, Italis …
      Po keshtu dhe Kosova, vetem me ndihmen e BE-s dhe SHBA-se.
      ###
      Prandaj “ri shtrember e fol drejt”, dhe leri perallat me Otto dhe Arvanitas, se po te ndiheshin Shqipo, do te clironin dhe krijonin Shqiperin dhe jo Helladhen.

  3. Shqiptar i ndershem says:

   Aq sa pashe ne videon e mesiperme, Paskali tha vetem qe nenen e kishte sllave dhe ishte lindur ne nje ambient fetar ortodoks. Nuk tha qe Gjoni, i ati ishte sllav. Pra nuk shoh ndonje shpifje, perkundrazi shoh nje urrejtje nga ana juaj pathologjike prej nje islamiku radikal qe vetem edukate nuk kane. Se te tjerat i keni me bollek!

   1. zhaku i pamposhtur says:

    ‘Shqiptar i ndershëm ‘ po të pyesësh edhe tfgs edhe ai kështu të përgjigjet pra të thotë se jam shqiptar i ndershëm dhe i pastër por i dhëmb shpirti për eladhën veç. .unë nuk jam as historian dhe as politikan. .e pashë videon e Milos dhe më erdhi për të vjellë nga pasioni i tij dhe mënyra sesi ai mbronte tezat e tij antikombëtare..nuk po i referohem aspak historisë por po i referohem faktit që Milo ka qënë ish ministër i jashtëm i Shqipërisë dhe edhe sikur të jenë të vërteta tezat që ai mbronte ai nuk duhej të shprehej aq i sigurtë duke ditur që gjitonët tanë jugorë kanë krijuar një shtet të bazuar mbi gënjeshtrat dhe pavarësisht fakteve historike ata u qëndrojnë besnik gënjeshtrave të historisë së tyre dhe unitetit
    kombëtar..është shumë e turpshme për një person të veshur me pushtet të dali dhe të bëjë deklarata të asaj natyre. ..zoti Milo as më shumë dhe as më pak me ato deklaratat është në një linjë me anastas janullaton sepse edhe anastasi thotë se ortodoks me kombësi shqiptare nuk ka pra të gjithë ortodoksët e Shqipërisë kanë origjinë greke dhe shteti i sotëm grek ortodoksët shqiptarë i njeh për ‘omogjenis’ pra për grekë dhe shumica e këtyre janë të gjithë me pasaporta greke. ..pastaj ti ‘shqiptar i ndershëm’ qënke edhe goxha psikolog i zoti,duhet të jesh ‘diplomuar’ nga bodrumi i anastasit sepse nuk ke arsye dhe fakte ti vësh tabelën dikujt për dy rreshta që shkruan dhe ka mendim të ndryshëm nga i yti. .unë si shqiptar që jam kur nxehem mund të shaj me mënyrat klasike që shan çdo shqiptar por të akuzoj dikë për ‘islamik radikal’për ‘sunit’ apo ‘turkoshakë’ jooo këtë sharje as e kam përdorur dhe as nuk kam për ta përdorur kurrë sepse nuk kam komplekse fetare sikurse nuk ka pjesa dërrmuese e shqiptarëve. .fjalët’ turko arab sunit xhihadist islamik ‘e të tjera të kësaj natyre janë fjalë të dala nga bodrumi i anastasit për të përçarë shqiptarët sikurse bën edhe paskal milo. .

    1. Kreator says:

     Po ti mor Zhak c fare je?qe kushdo qe ka mendim tjeter nga ty,ti e nxjerre ate nga bodrumet.pa degjo tani dhe dicka nga mua.po pse o bythqir legen hiporkit kur vjen puna te xhihadistet qe kane permbytur Shqiperine?ty more plehre e dale nga medresete nuk ulesh te na shkruash filozofira?vetem para dy jave u kap nje terrorisit qe strehoej ne shtepine e nje deputeti shqiptar. Dhe ate greket ta sollen?sa biznese vitrina kane islamiket ne Tirane ore bythqir dhe askush nuk bene ze .dhe ato greku ti solli?po terroristet qe jane kapur ne evrope me pashaporta shqiptare.dhe ata greku I pajisi?po ti pse nuk thua sa paguhesh nga t.i.k.a e sulltan erdoganit ore plehre?

     1. Theatre and Drama says:

      o kurdhi i anastasit(janullatusit)
      une nuk kam pare askund asnjerin ketu qe te mbroje xhihadistet,
      ai po thote,
      nje personi si Paskal Milo nuk i takon te hedhe hipoteza te tilla mbi origjinen(nenen) e Skenderbeut,duke patur parasysh pretendimet e fqinjeve.,
      e ti thua medreseja,Erdogani..
      si xhihadistet si kurdhet e anastasit,njesoj jeni,asnje ndryshim..te helmuar nga ideologjia fetare,te trushpelare nga prifterinjte dhe hixhallaret,te prirur per te shkaterruar identitetin kombetar..madje jeni gati te beni aleance me njeri tjetrin si dikur haxhiqamilistet me autonomistet e vorje beqirit fillim shek.e kaluar kunder pavaresise se Shqiperise..
      por nuk ja arrini dot kurre o kokrrat e byth.qirave,se jeni pak ne numer..shume pak
      nejse
      tani si do e ndajme ket muhabet,,Skenderbeu eshte serb apo grek..apo 50/50?
      nga e ema ishte “serb”..nga I ati (Jannis) ishte “hellen” ahaha..

      1. Kreator says:

       O tragjedia.Nqs nuk I kuptove ato qe kam shkruar atehere nuk eshte faji im.por nuk ke faj.nje sunit aq e ka hapiesiren.

       1. Theatre and Drama says:

        jo,une e kuptova shume qarte,
        por ta thashe mesiper,
        njesoj jeni ju kurdhet e anastasit(janullatusit)me dumbabistat..por jeni pakice dhe ketu mbyllet..
        ..
        sa per sunitet,ja ku i ke ne Qipro,po behen gati 50 vjet qe e shkerdhyen popullin kyprio-grekyiot dhe ju asgje skeni bere hahah

        1. Kreator says:

         O Beqir.o tragjedi.se ke kane shkerdhyer turqit (me qe vetem kete fjale di ti thuash)kjo duket nga emri qe ke ti dhe gjyshi jot.se c fare kulture dhe cfare feje ke.kuptove tani o Beqir?ja kete duhet te kuptosh pik se pari o Beqo tragjedia.qe dhe nick name e ke vene me dy arte qe dolen nga Greqia.

         1. Theatre and Drama says:

          hahahahaaaaaa…ja si e nxorri koken kurdhi i anastasit(janullatus)
          sa ca emri ka gjyshi im(ne fakt dy gjysher te prinderve,jo te mijte)dhe kontributin qe ka dhene per Shqiperine nuk ja ke idene fare o budalla..
          sa per turqit
          shkerdhimi qe turqit i kane bere historikisht grekut para mbrapa eshte FAKT,kete nuk mund ta mohosh dot,mos te te vije fare keq…vetem nje fakt te them,harremet e sulltaneve dhe pashallareve ishin te mbushur kryesisht me femra te seres suaj,greke dmth,…futu ne Wikipedia

          1. Kreator says:

           O Beqir tragjedia.Qe na dole dhe me gjysher heronj.e pra meso se andej nga une jam kemba osmane dmth e te pareve te tu nuk shkeli kurre ne 500 vite.dhe kuptohet qe as nizame shkuam si te paret e tu.qe kur ktheheshin mbas sherbimit ushtarak nuk dinte se I kujt ishte femija.i tij apo I spahiut te zones.kte ta theme sepse shikoj qe fjalen shkerdhim nuk e heq nga goja.keshtu o Beqo tragjedia jane gjerat.

          2. Theatre and Drama says:

           hahaha..nizam thote kurdhi i anastasit
           po ik o budall,se ju ne vend te nizameve dergonit femrat e shtepise qe te çfrynin loqet e sulltanit… femrat e seres suaj vlenin shume me teper,nizamet e shkrete luftonin ndersa femrat e seres suaj pillnin sulltanë te vegjel
           sa per ne,ndaç beso ndaç mos beso, ne keto troje kemi qene,kemi folur gjuhen tone,kemi mbajtur flamurin tone(ti ca flamuri mban kot me t pyet,ate shqiptar apo breket e anastasit bardhe e blu,mos ki frike ta deklarosh)
           kemi ruajtur identitetin tone,dhe ne fund kur erdhi puna,kemi mare armet iu kemi q.re kurvat seres suaj(grekut dhe bashkepuntoreve te tij)andej nga zona e Korçes ne 1914-1916…ne nje moment kur fatet e Shqiperise vareshin ne fije te perit,
           turku,po,nga krahu tjeter ju ka shkerdhyer per hesap te vet por kjo eshte histori tjeter,kete ju s’doni ta degjoni hahahahaaaaa…
           more vesh re bekiris tis tragodhijas.

          3. Theatre and Drama says:

           edhe dicka tjeter per te gjithe kurdhet e anastasit(janullaros),
           pervec turqve,rol te madh kane luajtur edhe sllavet(serbet,bullgaret etj) ne shkaterrimin e Perandorise Bizantine
           ishin dyndjet sllave qe e dobesuan Perandorine Bizantine kur zbriten ne Ballkan ashtu sikur turqit e dobesuan ne Lindje..
           ..
           nje fakt(e keni po te doni ne nje dokumentar grek per Rrethimin e Costantinopoles 1453)
           ne Rrethimin e Costantinopoles nje kontribut te madh luajten edhe serbet,keta ishin “urithe”ose “germues”,pra specialiste ne hapje tunelesh dhe vendosje eksplozivesh nen muret e keshtjellave,taktike kjo e perdorur nga Sulltanet osmane..aq specialiste te zote ishin,saqe Brankoviç dergoi nje grup te tille,posaçerisht per ti dhene ndihme aleatit te tij,Mehmet Fatihut,gjate Rrethimit te Costantinopoles..Brankoviç dergoi gjithashtu 1000 kalores ne ndihme te Mehmetit..
           kjo trupe u vu nen komanden e Zagan Pashes,kryegjeneralit te ushtrise osmane ..
           kujdes,
           Brankoviç i pat dhene me pare vajzen e tij,Mara Brankoviç Sulltan Muradit per harrem..kini parasysh?
           “Ne te gjitha rrethimet,te Rodos,Qipros,Maltes,Vienes,Kretes etj..kane mare pjese serbet si “urithe” ne krah te ushtrise osmane..”

           nje vit pas Renies se Costantinopoles,pra ne 1454,me gjithe ndihmen e Brankoviçit,si per ironi ushtria osmane e pushtoi Serbine..
           eh more kurdhet e anastasit..sa te pa ditur jeni,
           dhe pikerisht se jeni te tille pa ju genjen greku kollaj..

   2. bashkim says:

    Shqiptar i ndershem,ne ishJugosllavi quheshin ata shqiptare qe ishin me Tito dhe Millosevicin dhe serbet ua shkerdhenin grate dhe motrat nga para dhe mbrapa.Tash pasardhesit e tyre jane keshtu si puna jote,nuk e duan luften e UCK,nuk e njohin shtetin e Kosoves ,nuk e njohin presidentin …..

  4. AC/DC says:

   O [email protected] me nyje ku e shef greun ketu. Ti ben tamam ate.qe akuzon Paskali,islamist [email protected]! Beheni keq kur degjoni krishtrim ,zhvillim,pasterti. Doni vetem pisllik prapambetje e bythen perpjet. Rrace muti!!!

  5. Andi says:

   Skenderbeu nuk ka si te mbronte Shqiperine. Sepse Skenderbeu jetoi 500 vite para se te krijohej Shqiperia. Trupat osmane te udhehequr nga gjeneralet shqiptare jo vetem shpartalluan Skenderbeun me trupat e tij mercenare kriminale qe paguheshin nga mbreti i Napolit. Por mbajten te pushtuar Italine e sotme te jugut per dy vite. Po ashtu pushtuan dhe Austrine. Perandoria Osmane dhe gjeneralet e famshem te saj nuk pirdhnin per Skenderbeun. Sepse ka qene nje ushtarak i dores se trete ne rangun e gradave qe kishte. Por nuk kane pasur mundesine dhe fuqine te shkonin pertej brigjeve te Adriatikut pavareshit se e kishin zgjeruar territorin osman pothuajse deri ne kufi me Kinen dhe kishin marre po ashtu dhe Afriken veriore.Skenderbeu eshte kthyer ne nje figure qesherake e hiperbolizuar. Ku nuk ka nje portret origjinal te tij. Ku nje here na shfaqet si herkuli dhe nje here me strece si tranvestit.

  6. Andi says:

   Anastas. Po te donin te na e kishin marre sllavet Skenderbeun e kishin marre me kohe. Se jane krijuar shtete para Shqiperise. Por nuk ka qene figure e njohur. Vete shqiptaret e kane njohur shume vone. Busti i tij ne Tirane u vendos nga viti 1967.

 2. lisi says:

  Mbiemri jot Milo qëbdron në anën e errët të historis duke shërbyer grekut që nga 1914 deri më sot, Mamaja e Skënderbeut ishte shqiptare dhe kjo gjë është vërtetur dhe ti duhet të lash gojën kur flet për Skënderbeun se je ti filosllav bashk greku dhe sërbi janë orthodoks dhe kjo gjë i bashkon ata në luftën kundër shqptarit LAIK!

 3. Anastas Kullurioti says:

  Po pse deklaratat e Milos do prisnin vendet Sllave rrotull nesh per ta bere Skenderbeun hero. Ato kane mbi 150 vjet shtete dhe nuk e ben Skenderbeun hero te tyre sepse ai nuk eshte as Serb as Malazez as Maqedonas as Grek. Ne 2020 Milo po ju ekporton Slavveve identitetin e Skenderbeut. Pse je kaq gomar qe shet keto endrra .

 4. Xhoni says:

  Po pse nuk ke pun tjeter o injotant ..me historine e skendetbeun do merresh.pse nuk shef historin tende nuk e di nga e je..

 5. Albana says:

  Skenderbeu ishte shqiptar dhe luftoj per Shqiperine dhe u be pengese e trupave otomane te shkonin drejt perendimit. Shqiperia ka qene dhe do jete ne Europe. Jane bere si bisha sllavo komunistet qe udha e Shqiperise po shkon drejt perendimit aty ku I takon natyralisht. Pengese Jane pikerisht keta qe Jane paguar per te bere propagande nen petkun e “historianit”, politikanet qe per interesat e tyre kane shitur shqiptaret. Ka ardhur koha e shqiptareve qe ne perputhje dhe me interesat e fuqive perendimore ti bashkohen families europiane aty ku I takon. Eshte shansi me I madh qe kemi patur ndonjehere.

 6. Sotir says:

  Po mamaqimja e Pas-kalit e dini qe e ka emrin Athina. Per te gjithe ato qe se dine.

 7. Sotir says:

  Po mamaqimja e Pas-kalit e dini qe e ka emrin Athina. Per te gjithe ato qe se dine.
  E ky grek i peshtire kapet pas skenderbeut qe ka qindra vjet qe i ka humb vula.

 8. Ilir says:

  E paska pasur hak grushtin e S L ne Bruksel ky zagar antishqiptar.

  1. zhaku i pamposhtur says:

   Është çmenduri kjo gjë që bën Milo. .ky ka marrë urdhër të prerë nga asfalia greke për të bërë këtë deklaratë kaq të turpshme. .po të ishte në një shtet tjetër kjo deklaratë do të ishte fundi i karrierës politike të këtij antishqiptari sharlatan që dikur ka qënë edhe ministër i jashtëm. .ne kemi një kryeministër plehrë që është vënë në shërbim të grekut kemi një president kryeplerë i ardhur në pushtet me ndihmën e asfalias kemi edhe një opozitë komplet të kompromentuar. .është fat që akoma kemi një shtet shqiptar. .me këta politikanë që kemi ne nuk ke çi do armiqtë sërbo-greke. .

 9. Kosta says:

  Historine e Gjergj Kastriotit e di i madh e i vogel.E di dhe Evropa dhe gjithe bota se e tille eshte permasa e Kastriotit.Po une do ti sugjeroja z.Paskal Milo si historian qe eshte te trajtoje temen e historise se Arvaniteve dhe Cameve ne trojet e tyre dhe qe Greqia u mohon te drejtat, dhe a eshte genocid fshehja e historise se nje kombi qe eshte baza e Greqise se sotme??

  1. Kristi says:

   Të lumt, jam dakort me ty!

 10. Genti says:

  Se pari nuk i ka luajtur mendja historianeve te vertete te merren me nje pacifist historie.
  Se dyti teoria qe jane duke perdorur tezat e tua z.Milo eshte e stisur rishtazi nga ti ne keto momente per te mbuluar si thote populli m..me sh..
  Une nuk e di se kujt historiani u je referuar dhe sa historian eshte ai te cilit i je referuar por, di shume mire se historianet e vertete bashkekohes te Gjergj Kastriotit(Skenderbeut) kane pohuar se lufta e tij ne mbrojte te truallit te arberit pengoji turqit dhe mbrojti katolicizmin perendimor. Jo me kot e ftuan ti ndihmonte dhe ne Itali e tu mesonte artin te luftes me njesi te vogla. I gjen keto shkrime ne arkivat e Venedikut me kuintale.
  Sa per dijeni ishin njemije here me te zote akademiket e kohes se Alex Budes ,Cabejit etj. dhe e dinin shume mire se kush ishte Vojsava por, kurre nuk bene gabime trashanike te evaluojne emrin me kombesine apo me historine ne vazhdim. Daullja qe vazhdoni ti bieni Z.Milo ben muzike per dashakeqet e Shqiperise. Nese mendoni se jeni vertet historian duhet ta dini qe historia i flak tej dhe i denon ata qe e shtremberojne me qellim apo pa qellim.

  1. Besnik says:

   Po ti je plere o grek i ndyre bashke me ate vajzen tende qe ka punuar kaq vite ne ambasaden greke edhe ka qene pjes e grupit te mafies se vizave greke. Por jo vetem ti mor rrace e ndyre por edhe myslimanet bashke me Islamiket i vini anes figures se Skenderbeut se ka qene i vetmi figure qe u beri balle callmaxhinjeve turq edhe grekeve e sllaveve te tu.

 11. Atdhetari says:

  Nuk të doli KUSH sepse: NUK DO KUSH TË MERRET ME NJË TË Ç”MENDUR MATUF pse JO dhe SPIUN I MAMADHISË dhe KOROFOLLAQISË dhe ASFALISË Greke. Që Është Ulur Këmbëkryq në Pushtetin Shqiptar Më Parë se Enver Hoxha të Merrte Pushtetin. Ndërsa për Ty SHËRBËTOR E SPIUN Grek Një Pjesë e Mirë e Intelektuallve Shqiptare që më Kohën e Enverit të Thërrisnin Grek ( me shumë të drejtë!?). Tamam Siç kishe Dalë dhe Dole Realisht! Kuptohet dole tek GENI I Milo-ve të Himarës Spiunë e TRADHËTARË! Por t’i u Mbulove dhe të MBULOJË ASFALIA Bukur!? JO MË KOT SHPESH HERË KAM THËNË SE SI KA MUNDËSI QË KOHA E ENVERIT KA PATUR SHUMË TRAFHËTARË ndërsa Sot JO!!!!!!???? ÇUDI dhe Kaluar Çudis! Aq Sa Ç’farë NUK I MORRE KËSAJ SHQIPËRIE! “MIRË JA BËRE” JA KANË BËRË dhe JA BËJNË t’i, rama, berisha, meta dhe basha!? Jo Rastësi Ardhja e Janullatosit dhe Dhënia e Shtetësisë. Jo Rastësi Nafta Serbisë. Jo Rastësi Falja e Detit dhe e RËRËS Shekullore të Bregdetit Jugor i Falet Greqisë! Jo Rastësi Varreza Greke me Sumicë. Jo Rastësi Kisha e Kryqe Maleve. Shumë herë më Shumë nga ç’kishte dhe çka Realisht greke apo besimtarë orthodhokse. Jo Rastësi Vodafone dhe Banka nga Greqia. Jo Rastësi Ilir Meta pak ditë s’e të Zgjidhej President Takon Presidentin Grek Prokopis Pavlopulos (sot është një grua presidente!). E PËRSËRIS ASGJË NUK ËSHTË RASTËSI! Por Milot Nuk Janë Vetëm tek “Demokracia Sociale”!?. Ata i ke Në Presidencë (pyet ilir metë e tedi bush). I ke në Media TV dhe të Shkruar. Por NE NUK KEMI SA SHISH APO SHIK DHE AS AGJENCI OSE INTELIGJENCË. Ato quhen Berishë, Nano, Meta, Rama dhe Basha! POR JO TË SHTETIT ku MILOT LIVADHISIN!?

  1. Besnik says:

   I ke thene te gjitha por ke harruar edhe myslymanet edhe callmaxhinjt qe po e mbushin Shqiperine ne cdo cep me Xhami. Vatani i therret Shqiptaret e vertet.

 12. Aty qendron gjenialiteti i SKENDERBEUT tek mbrojtja e krishterimit says:

  …dhe mbrojtjen e krishterimit e bene te gjith shqiptaret me gjak shqiptari dje dhe sot.Eja ketu o drite qe vine andej nga perendon.

 13. Marin Barleti says:

  Eshte me te vertete turpi I botes c’are ndodh ne Shqiperi.Pse?. Sepse historia e Skenderbeut eshte shume e thjesht.Marin Barleti eshte I vetemi historian qe te gjithe historianet dhe pseudo historianet e tjere I referohen. Duhen 3 dite te lexosh 200 e ca faqe te M Barletit dhe asgje tjeter. Sigurisht konfuzioni qendron se pseudo historianet japin gjoja pjese te zbulimeve te tyre historike, qe ne te vertete jane pjese e liberit te Barletit. Tani per ata qe se kane lexuar le te them disa gjera shkurt.
  1- Shqiperia sekzstonte ne ate kohe sic sekzitonin as Greqia , Serbia, Italia dhe gjithe shtete e sotme te Evropa
  2- Skederbeu luftonte me trimeri per te mbrojtur trojet e babait te tij dhe kejo perfshinte ato troje ne very te Shqiperise se sotme. Kurse motivi ishte sigurish kristianizmi (skishte marksizem leninizem ne ate kohe). Besimi ne Zot ka gjene dhe do mbetet burimi i vetem dhe kryesor I patrioteve te vertete. Asgje tjeter
  3- Martesa me meme slave perseri eshte normale ne ate kohe per qellime aleancash dhe ky fenomen eshte shume shekullor. Per kete eshte fakt edhe bibla. Gjithashu shume sulltane u martuan me shume gra te krishtere, qofte greke,armene apo slave tj etj te kesaj nature. Pra gra nga familje te famshme
  Pra kryesorja ketu eshte se njerezit me mentalitetin dhe botkuptimin e sotem perpiqen te spjegojne realitetin mbi 500 vite me pare dhe ky eshte absurditet ose ne gjuhen me te perkedhelur Injorante.

  1. abc says:

   – Dmth kishte nen Serbe dhe luftoj per Krishtetizmin Orthodhoks (si Feja kryesore e perandoris Bizante).
   – Sipas marlin Barletit, kur u kthye ne Kruj therri te gjithe Arbet (dhe jo Shqipot, sepse ky term u shpik ne shekullin e XVII) e konvertuar ne musulman.
   Asnje kundershtim.

 14. Marian says:

  Ky Milloja ne nje emision te rtsh thekson se ne Shqipeti jane vrare mbi 12000 ushtare greke ne luften me italianet.Sheti grek pretendon 7-8000.Ky dhe mero baze ja shton edhe nje 4000.

 15. Kur flasin budallenjte says:

  Paraardhesit tane e mbrojten krishterimin me gjakun e tyre, por pastaj fatkeqesisht u vrane e u masakruan dhe ata qe ngelen ne shumice u islamizuan. Nena e Gjergjit ishte sllave, sic mund te ishte arberore gruaja e ndonje priresi sllav. Keto jane fakte te bashkejeteses ne ate kohe dhe nuk mund ti hedhesh poshte me deshira patriotike te disa budallenjeve sot.

 16. miku says:

  Pamvarsisht qe Milo, eshte perfaqsues i qarqeve greko- serbe, ketu ka te drejte!Cdo populli apo kombi ju duhet nje person per te mbrojtur gjenezen e tij kombetare, por Gjergj Lastrioti e shume eshte mit ssesa e vertete.Ketu ka nje paradoks:-Ose do te jete Slenderbe se do jete Gjergj Kastrioti! Me dy emra spekullohet.Sa per ate qe thote Milo, se jane qarqe extremiste myslimane, kjo nuk eshte e vetete.Keto kane qarqe me synime te warta per ta tregiar Gj.K ashti sic eshte ne te vertete.E VERTETA E MADHE ESHTE SIPAS PAPES SE ROMES;-“LALORES I KRISHTERIMIY” , ky eshte emri me i goditur.Nuk mund te jesh hero kombetare, kir ne brigjet e Erzenit, ju ka prere koken mijera myslymaneve, me te vetmin faje se kishin zgjedhur Islamin si fe.HERO KOMBETARE PER KOMBIN SHQIPETARE ME TE MIRAT DHE TE KEWIAT ESHTE BETEM NKE DHE KY ESHYE :-ISMAIL BEJ VLORA, KY ESHTE HEROI I TE GJITHE KOMBIT SHQIPEYARE.KETIJ TI NGRIHET MONUMENTI NE MES TE TIRANES.

  1. Shqiptare mos bini vikktima te provokacionevegreko-sllave says:

   Paskal Milo, ne rastin me te mire, tregon qe nuk e ka lexuar fare te vetmen veper autentike per heroin tone kombetar “Historine e Princit te Epiroteve – Gjergj Kastriootit”
   Po te kthehet te ajo veper si e vetmja histori autentike per Skenderbeun, e priftit katolik Marin Barletit, do te shikoje se ne tere fjalimet e tij Skenderbeu permend vetem shqiptaret dhe bashkimin e shqiptereve dhe asnjehere krishterimin.
   Pse jane kaq injorante keta historiane? Perse nuk lexojne te pakten kete kryeveper te historise shqiptare?
   Kush eshte qellimi? PERVEC GREKUT dhe SERBIT, kujt i sherbejne keto diskutime fetaro-percarese per heroin tone kombetar?
   Le te me thote dikush se kjo nuk eshte perpjekje e paturpshme per te percare shqiptaret ne ketomomente te veshtira qe kalon kombi yne.

 17. XXX says:

  Skenderbeu si simbol rezistence mund te egzistoje vetem ne nje Shqiperi laike. Ne kushtet e sotme ku ekstremizmi fetar i te tre feve ka shperthyer dhunshem, Skenderbeu si simbol bashkimi as qe mund te imagjinohet.
  Ne realitet Skenderbeu, per islamiket e sotem dhe te djeshem, eshte nje armik i tmerrshem. Shqiptaret muhamedane nuk i bashkoi ne nje flamur me te tjeret, por i masakroi pa meshire, kur edhe vete kishte qene edhe me islamik se ata.
  I frymezuar nga kryqezatat, nisur me bindjen per te bere jo nje mbreteri shqiptare, por nje kryqezate dhe nje perandori orientale ne emer te Krishtit, Skenderbeu deshtoi duke perfunduar ne nje i nenshtruar i Napolit , i perdorur nga Vatikani dhe Europa si barriere antiosmane, i vetmuar, pa Europen, pa askend, vetem me nje grusht shqiptaresh ne shfarosje, te hedhur ne humneren e nje rezistence sfilitese, te pashprese, vetvrasese, absurde, te cmendur, por ne fund heroike.
  Edhe Fan Noli ben pyetjen per Skenderbeun, se kush eshte ai lider i madh qe terheq njerezit e tij ne humnere, drejt nje lufte vrasese, te pashprese, vetem per egon e tij, i perdorur vetem nga interesat meskine te Europes, pa marre parasysh se cfare do ti ndodhe kombit te tij pas aventures se tij?
  Rezistenca e Skenderbeut ne kushtet dhe carkun e tmerrshem nga i cili nuk doli kurre, ngelet rezistenca me e cmendur dhe me e madhe ne te gjithe historine e njerezimit, por tju thash islamikeve ta venerojne si hero, eshte ide idjote.
  Feja e shqiptarit fatkeqsisht nuk eshte shqiptaria, por turku, greku, Papa, Janulla, Erdogani dhe shqiptaret e katranosur e nje qind copa, eshte me kollaj ti bashkoje paraja, se Skenderbeu.

 18. StAlban says:

  Milo ke rrjedhur kisha respekt mendoja se Ishte historian shume i pjekur e i besuar po ky doli i tredhur nga trute mamaja e Skenderbeut rjedh tribet e triballeve ku eshte sot Beogradi e rethinat dhe jane Ilire sh e thjesht Milo i rjedhuri te studioi Triballet te nxjerre perfundimin ata ishin Tribe qe pas luftes me Aleksandrin e madh urryen fiset e tjera Ilire-Thrake-Dardane-Makedonase si suliotet me camet mysliman dhe Shqipetaret e Ali pashes dhe u bashkuan me Grekun krijuan Greqine e sotme dhe Triballet u afruan me Sllavet dhe krijuan Serbine e sotme po ne brendesi si Greku dhe Serbi kane shumice Shqipetare Illyrian Milo Gomari i humbe vlerat

 19. artur b. says:

  le ta provoje profesori qe nena e Skenderbeut ishte sllave me fakte historike, jo me llafe se keshtu paskan thene ca historiane para tij.
  po e beri ka 100.000euro. ja thuaj Mero. po nuk e provoi dot une dua vetem 5000 euro. ja mban bytha?
  injorant jo historian, se nuk ka prova te plota nese ishte sllave apo arberore, thjesht thuhet se ishte e bija e zotit te pollogut,dmth lugina e Vardarit
  qe dhe sot eshte shqiptare. nese nje shqiptar banon sot ne maqedoni, te themi ne Shen naum, do te thote se eshte maqedonas? logjike peshku jo , historiani.
  sa per emrat e familjes Kastrioti , si dhe te gjithe zones, ata jane emra fetare, dhe ne zonat qe mbulonte ortodoksia serbe doemos nga keta emra do perdoreshin. ky profesori e ka emrin Pascal, mos do te thote gje se eshte francez?
  duket e ka zene pleqeria se nuk flet historiani keshtu si muhabete grash te lagjes

  1. Tema says:

   Thuaja Turi se mushka mushk mbetet !

 20. beni says:

  Nena e gjergjit apo xhorxhit ose Georg vojsava brankovic,e bija e durad,gjyro,gjergj brankovic i nipi Carr Stefan llazarevic i vllaj i durad brankovic Vuk brankovic dhe kusheriri Hamza Danilo brankovic i ATI e gruja e vojsaves Jovan kastrioti dhe vari tij ndodhet ne epirin e jugut!
  Vllezerit e gjergjit,kostandin e stanisha,motra Mara mamica e cila u Martua me mbretin trajko ne bosnje!
  Kostumet arbereshve u ngjajne atyre serbo-bullgareve se bashku me Ter toponimet ne arberin e djeshme e albanin e sotme!
  Nemenja dhe psardhsi tij Car Stefan dushan eshte Historia reale e shqiprise!
  Demagoget orientale gjithnje kann heshtur dhe fallsifikojn realitetit Historik!!!!

  1. undefined says:

   Po te nisemi nga ky badallalliku yt qe ke shkruajtur….i gjithe Ballkani nga Sllovenia deri ne Peloponez eshte i mbushur me toponime sllave…edhe kostumet e arbereshve i gjen ne ate Greqi …..dhe jo vetem ne Bullgari apo vendet sllave soc pretendon o koke loqe…sepse jane te nje shtrese shume me te vjeter dhe shume bullgare…serb…boshnjak apo kroate…greke kane rrenje ilire si shqiptaret….por nuk i sollen me vete kostumet sllavet…barit e stepave por i gjeten ketu ne krte Gadishull…prandaj mjaft na bete “historianin” me komplekse inferioriteti…kallare…

   1. beni says:

    Nga Dole ilir ti mir loqe,ilir i turqise!
    Un nuk die diku te flitet ilirisht,kjo eshte sajese Kroate!!
    Katolicizmi Po perpiqet qe te mbjelle percarje Duke nxitur qarqet ekstremistet orientale,atje ku Ben edhe ti pjese?

 21. Hydajeti says:

  Athina ka qene dhe esht e Grekut pamevaresisht se joteme edhe mund te ket lindur ne Greqi por ti je shqiptar dhe jo kopil Greku

 22. Shqiptare mos bini vikktima te provokacionevegreko-sllave says:

  Paskal Milo, ne rastin me te mire, tregon qe nuk e ka lexuar fare te vetmen veper autentike per heroin tone kombetar “Historine e Princit te Epiroteve – Gjergj Kastriootit”
  Po te kthehet te ajo veper si e vetmja histori autentike per Skenderbeun, e priftit katolik Marin Barletit, do te shikoje se ne tere fjalimet e tij Skenderbeu permend vetem shqiptaret dhe bashkimin e shqiptereve dhe asnjehere krishterimin.
  Pse jane kaq injorante keta historiane? Perse nuk lexojne te pakten kete kryeveper te historise shqiptare?
  Kush eshte qellimi? PERVEC GREKUT dhe SERBIT, kujt i sherbejne keto diskutime fetaro-percarese per heroin tone kombetar?
  Le te me thote dikush se kjo nuk eshte perpjekje e paturpshme per te percare shqiptaret ne ketomomente te veshtira qe kalon kombi yne.

 23. mik says:

  Ne e pranojme se Homeri, aty gjeti Akilin,
  Greqia, Aleksandrin e Madh,
  Turqia, Skenderbeun.
  Njerez keta te se njejtes rrace, te te njejtit gjak e te te njejtit gjeni .

  Alfons De La Martin 1790 – 1850
  City mbi Shqiptaret : Historie de la Turkue 1855.

  Ne 150 vjet e ketej, ka filluar fushata per ndryshimin e etnise se Aleksandrit te Madh. Sot historia boterore e njeh si Grek, edhe pse asnje nga historianet e lashte nuk e pohon kete.
  Mbas Aleksandrit te Madh, duket sikur dojne me asimilu edhe Skenderbeun. Ndoshta mund t’ia arrijne, mbasi nje pjese e konsiderueshme e Shqipetareve e quan tradhetare.

 24. Mario says:

  Pis shit Paskal. Dihet qe kur ishe minister shume here flitej qe ishe agjent i grekve,me kete qe paske thene per Gjergj Kastriotin e paske mbushur kupen.Po pse mor pis plak matuf qe e mban veten per te zgjuar dhe nje njeri qe kemi dhe mburremi ne gjithe boten edhe kte doni tna e hiqni dhe ta poshteroni mbas gati 600 vitesh.Lere or pisa Skenderbeun aty ku eshte se vetem ai dhe Nene Tereza na ka ngelur ,te gjithe te tjeret na i kane marre greket e qelbur dhe hajdute,serbet,malazezet, maqedonsit,asnje gje seshte me shqiptare prej ca historjaneve legena si puna jote,te thone greket fol dhe ti flet me vrap.Kush ishte ai legen kryeminister qe te beri ty Agjentin e asfalise minister.Eh sa keq perfundoi ky komb,nje qelpsin grek tall bythen me kete vend.Turp pis burre qe ke mbi 70 vjet qe ha buke ne vendin e Gjergjit te madh.

 25. anton says:

  E kame urryar Ibrahim Rugoven,por ne nje ka pasur te drejte.Nuk u besonte politikaneve nga Shqiperia dhe i anashkalonte nuk donte te kete pune me ta.Dhe tash pyes veten si ka pasur mundesi qe minister i jashtem i Shqiperise te jete Paskal Millo dhe ate ne kohen e luftes ne Kosove.Flitet me te madhe se Janulatos eshte regjisor i politikes ne Shqiperi?

 26. Konjak says:

  Teme e re , dava e vjeter . Kjo teme , mbi orgjinen e GJergj Kastriotit , nukse eshte e re , ka kaq shume kohe , sa kaohe kane shtetet per rreth qe jane fuqizuar , dhe e kane patur mundesine , per te shtuar siperfaqet e shtetit te tyre , ne kurrizin e popujve , akoma , te pa cliruar , e pa organizuar , ne nje shtet te tyre . Sa per GJergj Kastriotin , ka te dhena te sakta , e te vertetuara se , fliste shqip – apo Ilirisht , familia Kastrioti , ishte Shqiptar – apo Alban ,luftrat e Kastrioteve , per vendin e tyre jane te mirnjohura , qoft per mbrojtjen nga perandoria turke , qoft per mbeshtetien qe i dhne perendimit -per aq sa mundi- .E vertetuar kjo nga shkrimet bashkekohes , GJon Buzukut dhe Marin Barleti . Sa per orgjinen sllave te Kastrioteve , nukse ka asnje arsye te mendohet ;,- nese nena e tij ishte sllave- , s’ka asnje arsyetim per ta quajtur sllav . S’mund ta mendoj se zoteri Milo ka shprehur mendimin se , Kastriotet jane sllav , thjesht se Skenderbeu ishte ne mbrojtje te Shqiperareve dhe kristianizmit . Te mbrosh kristianizmin , s’dotethot se je Sllav . Barleti thot ; GJergj Kastrioti , princ i shqipetareve dhe gjithe epirit . Pretendimet kundra se vertetes , jane thjesht –shashk– per konsum te dites .

 27. korrekti says:

  Pascal, jam nga ai rreth i veriut te shqiperise qe te kemi votuar me shume deshire ne vitin e mprapshte 1997. Por sinqerisht per keto qe ti ke shkruar dhe mundohesh te argumentosh jane te mese te turpshme dhe te te denueshme. Kjo per nje qytetar te thjeshte, jo me per nje historian. Te perdhose figuren e heroit kombetar nje “profesor”, nje “historian” vetem ti qofsh. Turp e faqen e zeze te kesh. Spas teje: ti po sulmon Skenderbeun, heroin tone te madh kombetar, sepse “muslimanet po penetrojne ne ballkan”. Ç’eshte ky justifikim feminor. Kaq poshte ke rene apo ke rrjedhur tani ne pleqeri.Po ke qene edhe minister i puneve te jashtme te shtetit shqiptar more derzi. Kaq shume qenka investuar Janullatosi tek ti. Turp, faqen e zeze te kesh. Perfundove jeten e karieren tende si tradhetar, mbeturine

 28. Aleks says:

  E çfarë faktesh ka ky Zotëria? Nuk i përkiska Krishterimi shqiptareve? Ky Paskal Milo (Molla greke) po tregon prejardhjen e te parëve te vet , jo te Gjergjit.

 29. Genci Hoxha says:

  Pyetja eshtr se gazeta tema ka nje video me logo
  The osmanlit?
  Ropt nga ti kini ju dhe osmanilit tuaj te felliqur

 30. T.S says:

  O budallenj mos u inatosni kot. Nena e Skenderbeut ishte sllave ashtu sic ishte shqiptare gruaja e mbretit te Serbise Brankovicit (Angelika), ashtu sic ishte hungareze dhe gruaja e Zogut. Kot nuk ju vuri emra Sllave femijeve. Pa me thoni pak perse motra e Skenderbeut quhej Mamica…emer puro sllav? Perse vellai i Skenderbeut vdiq murg ne manastirin Serb ne mal te Shenjte. Baba i Skenderbeut i dhuroi manastirit serb 2 fshatra. Dokumenti i firmosur nga Gjoni i shkruar ne Serbishten e vjeter egziston dhe sot ne Mal te Shenjte. Mos u mundoni te analizoni historine kur ju zjen koka nga nacionalizma te prapambetura Ballkanike

 31. Ak47 says:

  Dy fjale per Milon. Nese Vojsavava do te ishte sllave, Gj.K Skenderbeu do fliste gjuhen e nenes, pra sllavisht. Kjo nuk del ne asnje rresht apo germe te historise. Perkundrazi rrethi i ngushte i Aleksandrit Zot ( Skender Beg) perbehej nga arber si ne Stamboll apo kudo tjeter ku ishte emeruar. Ai dhe shqipja( gjuha e perendive) eshte berthama e kombit. Kaq per koqe mollen. Sa per rrezikun islamik, ai eshte shume i prekshem dhe ndaj tij duhen masa te menjehershme nga qeveria dhe shoqeria civile.

 32. altin isufi says:

  Ne lenden e historise,ne Skenderbeun e kemi mesuar se eshte shqiptar,me nene e babe.Nje nga autoret e atyre librave shkollor eshte dhe z.Milo,i cili nepermjet studimeve te tije te kohes dhe se bashku me historian te tjere formuan historine e Sqiperise. Me studimet e tyre moren dhe tituj shkencore ne ate kohe.Tashti po hedhin poshte studimet e tyre.Nuk e kuptoj cfare po ndodh,mos valle i kane marre kot ato tituj?

 33. american16al says:

  Shqiperia eshte bote e cudirave, nqs nena e Skenderneut ishte serbe dhe ai eshte serb!!
  E gjithe bota e di ate per shqipetare vetem serbet dhe Milo e dine per Serb !!!
  Qelbesira te tilla prodhon Shqiperia pa mase!!!

  1. Per Mavrot says:

   Po te kishin qene shqiptaret islamika apo terrorista-si predikojne keta shurdhjesat e Janulles qe jane shtuar goxha ketu ne gazeta tema Milo nuk do kish shanc qe te ishte ne pushtet po shqiptaret jane po pull evropian keta shurdhjesat e Janulles ketu le te shikojne pak ngjyren e lekures dhe do ta kuptojne qe e kane prejardhjen nga vendi i Turdiut po dhe pak me poshte vellezrt arab. Ketyre ju plas zemra qe skenderbeu eshte luftetar shqiptar. Meta level te mburren me TFG ai eshte heroi I tyre. Ptu ju dhjefsha rracen.

 34. Taulant says:

  O milo ike e puthu me janullatosin o Sahan lepires nuk e njollos dot figuren e Gjergj Kastrijotit ti pis

 35. Lani says:

  O Milo ik e puthu me janullatosin o Sahan lepires qe mundohesh te njllosesh figuren e Gjergj Kastrijotit ti je historian leku ik o pis

 36. rexha 10 says:

  PO LUFTA NACIONAL CLIRIMTARE ISHTE LUFTE PER TE CLIRUAR VENDIN ,APO LUFTE CIVILE ??????????????????zoti MILO. SE NUKE KA HISTORIAN
  AI VENDE NUKE DO TE THOTE SE TI KE TE DREJTE.PO PYETE NJE HERE SALIUN SE MOSE TE JAPE NDONJE VARIANTE TJETER ,SEPSE AI I SHKATRROI TE GJITHA ARKIVAT TE HISTORISE TE ATIJE KOMBI. EDHE NJE HERO KOMBETARE QE KISHIM NA E BERE GREKE.

 37. Mjeshtri says:

  Epo vilat si do ti besh ti o palaco eeee

 38. suliot says:

  gjergj kastrioti nuk ka qene shqiptare keto teori jane nga rilindasit ortodokse dhe evropa per te shkeputur shqiptaret nga myslymanizmi te urenin turkun per ndryshe nuk mund te behej shtet shqiptar identiteti shqiptar ishte turk sepse ata shqiptare ishin perandoria osmane truri i saj , shqiptaret shtypnin kryengritjet e popujve te tjere ne ballkan, greke, sllave bullgare rumune, ishin pashallare shqiptare dhe ushtare shqiptare, te gjitha kryengritjet ne greqi jane shtypur nga shqiptare, cfare peralla nje i krishtere hero i myslymaneve shqiptare, nuk e kuptoj, emri eshte ivan ne dokumenta dhe jo gjergj, ivan kastrioti, george kastrioti por shqiptaret e shqiptarizojne

 39. Ilmi Veliu says:

  Unë jam historian por jo me origjinë serbe apo greke si që eshtë Milo. Jam i gatshem te dal ne debat me te por ai eshte i paguar dhe duhet te mbroi teorinë greko-serbe. Unë kam pasur disertacion doktorature me titullin ,,Origjinma e Skënderbeut sipas dokumentave osmane e bizantine,, në Universitetin e Shkupit,para komisionit maqedonas dhe me fakte e argumente arkivore e detyrova komisionin sllavomaqedon ta pranoi dhe vertetoi teorin shkencore se ,,Kastrioti ishte me origjinë shqiptare,, dhe se ishte djali i Voisavës,vajzës së princit shqiptar të pollogut – Gërgur Tribalda. Maqedonët dhe Universiteti i Shkupit e kan pranuar teorinë se ai ishte shqiptar dhe i biri i një shqiptareje kurse Nano e Milo, qe paguhen nga grekët nuk e pranojnë këtë teori …….Fan Noli do te filloi te qajë te varri për budallat qe ka lënë pas……

  1. O.Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles jane birazeret tane turq'' says:

   shiko qitapet e stambollit per origjinen tende o turkoshak[100 karat] psevtoistorian e lere origjinen e G.Kastriotit[jo skenderbeu]………ajo mund te iluminohet vec nga kristianet shqiptare apo serbe a greke,ok!

 40. SHOKU I MINELLES(MILO) Fier says:

  I Nderuar Paskal Milo:Kame Njohur Personalishte Vellain tuaj Minella Milon, kur ai (I Ndjeri) Punonte si Noter, ishte Njeri qe Kishte Fituar Respektin e Shume Fierakeve ,se paku nuk dilte Hapur per Problemet qe KONSIDEROHEN TABU…por edhe Nuk e Fshihte qe ishte Njohes i Gjuhes Greke, pa Lene te Kuptohej se kishte ndonje Konsiderate te Vecante per Greqine…(Duke qene “Greke” edhe vete)..
  Nuk e kame Njohur Minelle SI I THONE Fjales Rrugeve, por kishim Kontakte Pune, dhe Ai me RESPEKTONTE per Shkake te Njohurive te Mija ne Gjuhet e Huaja..
  1-i Nderuar Paskal,Pyetja ime eshte ne se Nje Historjane apo Komentatore apo Analiste, ne Greqi do te Vinte ne Dyshim sadopake te Qenet e Teodor Kollokotronit Greke???????????????????Pa Pritur Pergjigjen tuaj, po ju theme se Ai apo Ajo Gazetare, apo Historjane, do te vinte ne Dyshim te qenet e Kollokotronit Greke, DO TA LINCONIN FAMILJARISHTE NE MESE TE ATHINES, apo diku ne ndonje Qytet Tjeter..
  2-Shqipetaret edhe une ,jemi Indiferente ne Shume Gjera, por juve Z.Milo NUK JU LEJOHET te Beni Deklarat qe Cenojne Drejteperdrejte NDERGJEGJEN KOMBETARE TE SHQIPETAREVE Sikur se eshte Rasti i Heroit tone Kombetare…Juve nuk ju LEJOHET edhe sepse keni Qene dhe jeni AKTIVE Ne Politiken Shqipetare, duket se ketu keni GABUAR dhe Besoj se kjo eshte bere me DASHJE, ketu nuk kemi te Bejme me nje “Studimin” tuaj…por kemi te Bejme me Dicka Tjeter…JU JENI DUKE NDJEKUR NJE LINJE ANTISHQIPETARE me then Qarte..
  3-Ka shume Varjante te Historise se Skenderbeut, por ju vete Beni GABIM kur thoni se Skenderbeu “Nuk Mbrojti Shqipetaret” por Krishterimin???Verte e Besoni kete??????Ka shume FAKTE qe Flasin te Kundertet..dhe ajo qe eshte me MADHORE ESHTE SE Skenderbeut NUK JU BASHKUAN NE LUFTE Ortodokesit apo KATOLIKET si Greke(Te sotem) apo Serbe, si dhe Italjane…Biles keta qe Permenda me siper PERFITUAN nga Lufta e Arberoreve(Shqipetareve)..
  4-Po ti shohim Gjerat ne Kohe, Arberia e Atehereshme si dhe Gjtihe Europa,ishin Thuajse te Krishtere, te Gjithe, dhe nese i ati i Skenderbeut Martoj Vojsaven keshut behjeshin Lidhjet e Martesave per Kohen, Gjoni Konsiderohej nje “Prince” i Vogel…
  Skenderebeu per te MBIJETUAR Ndryshoj 3-e here Fene i Dashur Paskal Milo,por ai ASNJEHERE NUK DEKLAROJ SE “Luftonte per Krishterimin”..
  @@Kalores te Krishterimit e Beri Vendeiku, si dhe Mbreti i Napolit…te Mos Zgjatem…Skenderbeu ne Berthamen e Ushtrise se tije kishte VETEM SHQIPETARE -ARBEREORE,dhe “Vellezerit” Ortodokse Serbe Nuk u bene Pjese e Ushtrise se Rregullt te Skenderebeut, pati vetem Mbeshtetje Spontane, nga Serbet, kur ua kerkoj Skenderbeu…sa per Greket..as qe Behet Fjale..Asnje Greke i kohes nuk ju Bashkua Ushtrise se Skenderbeut….
  5-Me 1993.shin Rastesishte ne Athine, Shkova te Vizitoj nje Shoke Shkolle, dhe i Zoti i Shtepise (Greke) i thote Shokut time qe Diten e Djele na Kishte te Ftuar per Dreke ne Shtepine e tije….Greku kishte Ftuar edhe nje Doktor, dhe nje Tjeter qe ishte Kapiten Anijesh…dhe duke Ngren dhe pire Rezine, Biseda erdhi te SKENDERBEU, sepse Guraja e Greku na Tha se ishte ARVANITASE, dhe Fliste nje Shqipe te Qarte..Biles me Tregoj edhe Nje Liber qe e Quanin Historia e Skenderbeut (Versjoni Greke)…Te Gjithe te Pranishmit Filluan te Thonin se Skenderbeu ishte “Greke”…gje qe jo vetem nuk me Pelqeu, por Pamvarsishte Moshes se Re, ne Menyre Diplomatike fillova tu Shpjegoja se Skenderbeu ishte Shqipetare , sipas Historise Shqipetare…Pllakosi nje Heshtje Varri, dhe i zoti i Shtepise duke pasur Thiken ne Dore qe Pastronte Peshkun me thote:Ti e do me kete qe kame une ne dore ..dhe me drejtoj thiken ne Drejtim te Gjoksit….Nje Hshtje e Pakendshme, dhe na Vuri te Gjitheve ne Siklet…Nderhyri Gruaja Arvaitase, dhe tha Lere kete teme, dhe le te Flasim per Muziken ect…
  Z.Milo ti them keto SEPSE:Greket e Bejne Skenderbeun Greke, Serbet, Serbe…dhe Ju qe Hanin Buken e Shqipetareve..Nepermjete “Argumenteve” tuaja po na Beni Nenen e tije Vojsaven “Serbe”…??????????????Gje qe eshte Shume e Diskutushme…SEPSE NUK KA ASNJE TE DHEN QE TE THOTE QE Skenderbeu Zoteronte Gjuhen Serbe,(Se paku une nuk e di)…
  @@Ju Milo Thoni, pse Zonjusha Kokedhima Besa, “Diskutoj” ME jU?????????Dhe Pyesni:Ku jane Historjanet Shqipetare?????Pra Ju z.Milo..kerkoni te HAPNI NJE DEBAT, qe nuk eshte ne Interesin e Shqipetareve, ne funde te fundit…dhe nese doni te Dini me Shume, @@Ka Historjane Shqipetare(Kosovare)..qe jo me shume se 6-te..Muajesh kane Shkruar ne GAZETEN DITA, mbi Prejardhjen e Vojsaves….DHE KANE FAKTUAR SE AJO VJEN NGA DAMRE SHqipetaresh…
  I Nderuar Milo:Kaloni Ditet e Pleqerise suaj ne Paqe me Shqipetaret,se paku Zoti Kico Mustaqi KA RUAJTUR Respektin per Shqipetaret duke Deklaruar ne Greqi:Shqiperia me Beri Minister, dhe Greqia Roje Magazinash…..Po ju Z.Milo,Kujte i Sherbeni me “Historite” e tya???Vetem Shqipetareve jo…???????????????????????????

 41. Diplomati says:

  Ooo po Ku ka me tralala dhe e papafte se vajza e Paskalit qe e ka bere babi dhe diplomate e dhe e tregon me gisht gjithe Ministria si personazhi me qesharak dhe idiote klasike? Si mund te nxjerre nga goja e flase per vajzen e dikujt ky burre me ate vajze gjysmake ne shtepi? Figure e poshter dhe i paturp qe smeriton asnje hapesire mediatike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje