“O Zot jemi habitur dhe nga kjo thënie e këshilltarit të Ilir Metës”, Diana Ziu tregon telefonatën që e ofendoi

22 Nëntor 2021, 22:25Kulturë TEMA

Kompozitorja e njohur Diana Ziu ka publikuar një letër në rrjetet sociale drejtuar presidentit Ilir Meta. Ajo shprehet se së bashku me bashkëshortin e saj, po ashtu një aktor i dashur për shqiptarët Vangjel Toçe, prej 3 vitesh janë propozuar për titullin “Mjeshtër i Madh” dhe nuk e kanë marrë.

Diana Ziu është e indinjuar që me vepra të suksesshme prej shumë vitesh, shteti të mos e vlerësojë punën e bashkëshortëve.

Ajo tregoi se ka qenë një telefonatë nga këshilltari i presidentit Ilir Meta, i cili sipas saj, e ka fyer me përgjigjen që i ka dhënë.

Znj.Diana tregoi se nga institucioni i Presidencës iu tha që nuk mund të jepen dy medalje brenda të njëjtës familje:

Po sa njerëz kanë qenë artistë të mëdhenj dhe kanë vdekur, dhe pas vdekjes as që nuk u është dhënë ky titull?!

Pra artistë të mëdhenj që kanë ikur nga kjo botë pa ia dhënë atë titull dhe pas vdekjes nuk e do askush. Por jo t’ja japësh një këngëtari që doli këndoi këngë tallavaje, ka kënduar 3 këngë ose 5 tekste dhe tani artisti i kombit apo i merituar.

Është një letër që vërtetë na ka revoltuar. Pastaj është dhe një gjë që më ka bërë shumë përshtypje, në telefonatën e fundit që u fyem shumë.

A ka mundësi ta sqarojmë ka qenë biseda në fjalë, se në qoftë se është fjala që mund të bëhet vetëm Vangjeli ose vetëm Diana se 2 veta nga një familje nuk lejohet.

O Zot! Jemi habitur dhe nga kjo thënie e këshilltarit të presidentit Ilir Meta. Ndoshta Ilir Meta nuk e di por është me të vërtetë një turp që të thuash po mirë dy veta nga një familje?! Po mirë ç’do të thotë kjo 2 veta nga një familje?

Po mirë ne jemi 5 veta në familje të tërë artistë jemi përveç Denadës, ja u bëmë 4. Të katërt ne nuk duhet të jemi artistë?”

 

32 komente në ““O Zot jemi habitur dhe nga kjo thënie e këshilltarit të Ilir Metës”, Diana Ziu tregon telefonatën që e ofendoi”

 1. Skerd says:

  Ndahu nga Vangjeli qe t’ju dekoroje te dyve

  1. Ilirjan says:

   Duhet te kendosh “Baftjarin” zonje! Presidenti yne ka shije te holla per artin. As ju as burri juaj… nuk dini ta kendoni Baftjarin, dhe as beni pjese te grupi “ciftelia”?

   1. ben says:

    Ose jepini ca dollare apo euro se vdes presidenti yne i (c)nderuar per para dhe do shikosh qe do ju beje artiste boterore qe te 4 pjestaret e familjes. Kur ka ra presidenca ne dore te Like Floririt, beji mutin atij institucioni.

  2. Terzi Kostumi says:

   O zonja Ziu Toçe, ti i bie pianos, nuk i bie teneqesë.
   Duhet të keshë këmbë e shalë të bukura, si gruaja e karagjozit të presidentit Kallaku, që të dekorohesh.
   E çu pa pastaj ?
   Me ty do të flerë Presilesh Meta ?
   Kur ka zoçkat rrotull, dekoron gjelucat e tyre, për ti mbuluar pislleqet e veta.
   Nga ty e nga Vangjo, nuku ka interes. Jeni pleq e në pension.
   Çdoni më ? – kështu arsyeton Meta, burri medemek burri i Moniçkës….

 2. Balo says:

  Kombi i Ilir Metës ,nuk ju njeh ju për artistë të nderuar dhe të vlerësueshëm!
  Për kombin shqiptar ,sigurisht jeni të nderuar dhe të merituar për vlerësimet e larta të tij,por fatkeqësisht Ilir Meta përfaqëson një komb tjetër!
  Kombin e bijve të kurvës!

  1. Na mbytën idiotët e Sali Komunistit. says:

   Balo,
   ?????????

 3. Juliano says:

  Mund të bëheni të pestë, por blushi dhe kulla çar do marin. Kështu që të marësh duhet më parë të japësh. Harrove ti zonjë se u bënë shqiptarë brenda ditësh nga afgani apo libia, ku morën pasaportat shqiptare. Pastaj presidenti nga LSIja vjen, kur punësonte LSIja të rijtë, pesëmijë të reja lekë, shkonin për monin e qazim mulletit, se kishte i tuf me kalamoj?. Ky sështë president por një karagjoz që akoma thotë se do bëjë gjyqe nëpër botë për të mbrojtur veh’ten, si saliu në francë kur e zbon SHBA. Mjer ti e mjer ne,,,,,

 4. pretorian. says:

  Vetem kryetare partie nga nje familje lejohet. Ilir Bajga. Familje bajge. Njerez bajge.

 5. Ilir Kulla do i jete pergjigjur besoj! Se ai eshte sh i zgjuar per te sqaruar njerzit!!! Po i del zgjuarsia nga plonci. Eshte tamam GOMAR…Ashtu jane te dy, si qeni edhe i zoti, GOMERE….vafshin te dy mu ne te semes edhe Ilir Kulla edhe Ilir Meta….Njeri me plere se tjetri

 6. Franci says:

  Skeni pse habiteni zonj , mesohu te mbash radhen , tani prioritet kane kasapet ,cobenet , tregtaret , magazinjeret , pronaret e restoranteve ….radha juaj eshte me vone …vec nje keshille nga mua , mos u ngutni , per pak kohe , medalja e frmosur nga hajduti kombetar do tu vije turp atyre qe e kan …..kaq kisha per te thene moj zonje e nderuar ….

 7. Nje mergimtar says:

  Behu perkrahese e LSI-is dhe do te merrni jo pese dekorata nga Presidenti(sa jeni ne familje) por gjashte te keni edhe per me vone.Ju zonje bashke me bashkeshortin e keni marre medaljen per punen e bere nga respekti qe kane shprehur artedashesit e populli.

 8. muzikati says:

  E nderuar Diana,po si mund te pretendosh te marresh medalje perpara kengetareve te tallavave ti dhe yt shoq!Disi e habiteshme pasi jeni te fundit ne shoqerine Shqipetare qe nuk keni kuptuar qe ai(presidenti) eshte presidet tallavaje e per rrjedhoje medaljet i takojne kesaj shoqerie artistesh!Psh.per kete fund viti ai do dekoroje Qiim Peken,Bes Kallakun,Mevlani e plote tallava si keta!Ndaj e ngateruar adrese znja.Diana.Mos pretendo per me shume se Preideti eshte perfaqesuesi me i denje i tallavave!Ta gezoj Baftiari.

 9. Drejtesia e munguar says:

  Turp nuk eshte qe presidenti nuk jep medale por qe vendi ynë nuk ka një institution te vleresoje artistet…

 10. pjeter says:

  Une nuk e kuptoj pse ju duhet nje vleresim nga nje bande qe rri ne presidence!!!!
  E thote edhe vete,nuk ka lene kengetare tallavaje pa bere me medalje,nuk ka kuptim pretendimi per medalje,perkundrazi, me mire pa nje te tille,nuk eshte se merrni na nji vleresim te madh.

 11. Jorgo says:

  ore c’ka bere kjo Diana se nuk e kam parasysh c’lloj artiste eshte

  1. Roberto says:

   Diana Ziu ka mbaruar Konservatorin per kompozicion ka dhene mesim ne Liceun Artistik dhe institutin e larte te arteve ,kompozitore e disa kengeve dhe veprave te tjera muzikore. Gezon respekt nga studentet dhe koleget e saj por Agush Metes i pelqejne ato qe i ulen ne preher.

  2. ardi says:

   kompozitore me fame ore dhe shiko letren e saj ne face bukun e saj dhe aty informohesh tamam per artisterine e saj.

  3. Ardiana says:

   Ka krijuar muzikë dhe krijuar vepra muzikore. Ka edukuar bijët e nënave pa patë kurfarë interesi, por duke i mbështetur m e shpirt dhe zemër artisti.
   Por kur interesi i një intelektuali të ri që e shikon muzikën si mjet ndjellës për këngëtare haremi, natyrisht nuk ka se si të dekorojë njetëzit e duhur.
   Media ka shumë informacion për këtë grua të larzë dhe të mirënjohur nga e gjithë Shqipëria dhe kudo në botë.

 12. Sali Ram Berisha says:

  Banda e Ilir Metes dekoron kanibalet e shoqerise si Mehdi Bushati me shoke dhe keta jo se kane shkelqyer diku dhe dikur, ( vetem per te nxjere familje nga banesa e tyre e per ti internuar ne gulaget e socializmit ) por se jane persona qe ndikojne te kanibalet “analiste” “opinioniste”, te cilet shprehen ne favor te njerzeve pa pike vlere.

 13. Dhe mendoj se kjo ” Kritike ” ber nga e nderuara z.Diana Ziu ,
  eshte ne vetvehte nji Thirrje Qytetare ,nji Trikitje e forte ne dyert e Myllura te Artit
  ne kto 30 – vjet ,
  siedhe rrespektimit te Artisteve te Vertete jo atyre te rruges ,qe i knaq veshin Presidentit Nastradine te cepanit !
  Ky shkrim i z.Diana Ziu , duhet te jete nji Teme e gjate debati Intelektual dhe kerkon venjen ne levizje ,
  te mendimit qytetare dhe atij Artistike madje edhe Akademia ka per detyre te ngreje ne Nivelet e duhura
  kte Teme mjaft kritike per ate shoqeri .
  E keqja eshte se nji fshatar si ilir meta , nuk e lidh asnji Vesh me Artin e Vertete dhe Muziken Qytetare
  dhe se Kultura e tij mjerishte (jo per faj te tij ) le shume per te deshiruar .
  Dhe kte presidenti e demostron ne gjithe veprimtarine e tij . Ai nuk njeh e sdi cdo te thote Artist as Kulture qytetare ,
  dhe eshte nji person qe i mungon cdo lloj Morali Njerezore (kur dijme se kush eshte te gjithe )
  qe di vetem te abuzoje me gjithcka ne jete ,sepse thjeshte nuk njej e misheron asnji Principe e Kulture Qytetari .

 14. "BOHOTINA" says:

  Po te dha medalje hajduti une do dyshoja per meritat e tua dhe te Vangjelit, ndonese me keni lene mbresa me arritjet tuaja…

 15. Agron says:

  Rrespekt për Ju Zonjë dhe për bashkëshortin Tuaj. Durim. E drejta do vendoset herët a vonë, sigurisht në të gjallë Tuaj.

 16. robert says:

  Djana dhe Vangjo qe te maresh titull duhet te jeshe guzhinjer, kamarjer, hajdut, militant, kondrabandist e ist e ist…….

 17. Zylo says:

  Do te behesh e zgjuar ne fshatin e budallwnjve.Si me dhite eshte rritur buk ka njohuri per njerzit e artit,pastaj atij po i iken pushteti aty e ka mendjen Likja.Me vjen keq jetojme ne kohen e maskarenjve thjesht kaw

 18. Velo says:

  Je më e nderuar që nuk të dekoron një monstër. Vlerësimin dhe dekoratën ta ua ka dhënë populli me duartrokitje dhe respektin për punën tuaj.

 19. DENI says:

  Nese ky president do te me jepte nje dekorate , do ta flakja me neveri, do ta konsideroja ndotje te personalitetit dhe profesionit.

 20. Tironsi says:

  ZONJA DIANA E SI MUND TE DEKOROJE PRESIDENTI AKTORIN VANGJEL TOÇE KUR KA TE TJERE AKTORE TE TJERE QE KA DEKORUAR SI P.SH.AKTORIN E MADH JULIAN DEDA, APO AKTORIN E PA PERSERITSHEM BES KALLAKU APO RESTORAT FRESKUN PER PAÇEN E VEANTE QE GATUAN.
  SI NUK E PASKE KUPTUAR QE KEMI DHURATE NGA RAMA PRESIDENTIN ME KARAGJOZ E PALAÇO NE HISTORINE E SHQIPERISE.

 21. Tomori USA says:

  Zonja Djana, jini njemij here e nderuar dhe e respektuar nga publiku, keshtu sic kini qene dhe jeni, se sa, te menjit nje dekorate , kapacke nga nje president i shkarkuar nga parlamenti per , shkelje te kushtetutes, abuzime me detyren, njeri i kooruptuar dhe i deskredituar ne opinjoni publik. Faleminderit edhe njehere ciftit Toce per, gjithcka qe i
  kane dhene publikut gjate 3- 4 degadave.

 22. kirurg says:

  Po dy kryetar partie brenda një familje lejohet?… hahaha!

 23. Atdheu says:

  E nderuar zj.Djana dhe z. Vangjo, nuk eshte fare cudi qe ne kete vend njeriu nun merr ate qe meriton. Edhe ne rastin tuaj nuk eshte fare cudi, sidomos preteksi qe kane nxjerre, qe nuk vleresohen (nga ana e Presidentit) dy persona nga e njejta familje.
  Kurse une mendoj ndryshe, do te ishte nje ofendim per ju sikur t’i merrnit keto vleresime nga ky zagar Presidend, qe nuk ka lene me minj e me mace pa dekoruar. Dhe shume e shume artiste te tjere qe i vlereson gjithe populli nuk kane marre respektin e duhur nga ky. Mos u merzisni kohe me te mira do te vijne. Pershendetje.

 24. Shaqo says:

  …dhe me e fundit A DI TI ZONJE E NDERUAR CFARE ESHTE E SI BEHET MUZIKA TALLAVA? E BEN APO E LUAN DOT? JO, nuk ka vleresim per ju, ne nga fshati vetem tallavane duam; tjetren mbaheni per veten tuaj e te tjeret si ju, me konservator!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje