VIDEO/ Magji dimri nga Devolli

2 Shkurt 2022, 10:37Turizëm TEMA

Devolli ngelet një ndër destinacionet më të bukura të Juglindjes.

Disa nga fshatrat e tij ofrojnë një magji të vërtetë dimërore ku mund të përjetosh momente të jashtëzakonshme që të ngrohin zemrën.

Ziçishti, Arëza, Nikolica, Menkulasi i Dritëroit, Treni, dhe të tjerë fshatra, ngelen disa nga pikat kyçe ku ka nisur të lulëzojë turizmi rural përtej Tiranës apo zhurmës së qyteteve të mëdha që po betonizohen dita-ditës.

Pavarësisht indiferencës thuajse totale që qeveria ka treguar ndaj kësaj zone, banorët e kanë gjetur vetë motivin e forcën për të ndërtuar infrastukturën e një vendi që ka se çfarë të ofrojë.

Agroturizmi dhe turizmi kulinar në këtë zonë është fantastik duke ofruar shijimin e ushqimeve karakteristike krahinore “made in Devoll” që ndërthuret me peizazhin e mrekullueshëm rural e ajrin e pastër.

Andaj, këtë fundjavë rëmbeni një shok, shoqe, pse jo dhe një kitare dhe nisuni për në Devollin e bukur.

Më poshtë po pasqyrojmë një nga atmosferat e përcjella nga poeti devolli Gjergji Dushku dhe shkrimtari Andon Andoni. (TemA) 

8 komente në “VIDEO/ Magji dimri nga Devolli”

 1. Bora e re says:

  shume bukur, ju lumte

  ja kush tregon kulture dhe shpirt te bute

 2. P says:

  Ju lumte. Na nxorret mallin e koheve te shkuara. Ju uroj te kini shendet dhe gjithmone keshtu te mblidhi.

 3. Julian Mekolli says:

  O miderator, te qifte derri arrzarken. Tashi mos e posto komentin.

 4. Julian Mekolli says:

  O moderator, te qifte derri arrzarken. Tashi mos e posto komentin.

 5. Julian Mekolli, bastardi Stolise says:

  Arrza per tu lavderuar? Balta deri ne gju, shtepite sikur jetojne derrat, bajgat neper rruge si plloca ne trotuar. Njerez qe lahen 1 here ne muaj e qelben era oicaqi qe 5 metra tutje. Kur u be Arrza turistike, vetem ai qe ka pjerdhur keto rreshta e di. Imagjino cfare duhet te themi per Voskopojen po tham Arrza Turistike. O ka plasur budallalleku sheshit o.

 6. Dimri duhet jetuar. says:

  Bravo Devolli! Shuuuuume bukur! Gjeja me e bukur, qe kam pare ne media gjithe keto kohe, se na plasen ekranet dhe gazetat me lajme pelin.

 7. Nexhat KITA says:

  MAGJI DIMRI, MAGJI SHPIRTI!

  JU KËNDOFTË ZEMRA sa JETA!
  NJERËZ QEJFI, NJERËZ të BUTË e HUMANISTË!
  GËZUAR me JU!
  Ju përqafoj nga GOSTIVARI

 8. Nji frymarrje qytetarise ne kte smog 30-vjecare toksik?
  Mos u mjaftoni me kaq te nderuar Korcare … Shqiperia ka nevoje per Muziken Qytetare?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje