Te fundit

22:40

22:30

22:20

22:10

21:58

22:00

21:47

21:37

2022-03-04 15:43:24Politika TEMA

15 komente në “Po ç’ne!? Krahasoni Putinin me Hitlerin?”

 1. Na mbytën idiotët e Sali Komunistit. says:

  Bravo, Frrok Çupi. Penë gjeniale.
  Edhe emri i Hitlerit i bën nder Putinit. Jo se është me i mire Hitleri, por nuk krahasohen. Kohera të ndryshme, motive të ndryshme.

 2. Bubuzhel Berati says:

  Nese themi qe Putin eshte Hitler atehere cfare mund te themi per Ameriken ? Krimet e e bera cfare ishte bombardimi Beogradit pa mandatin e OKB .
  Askush nuk e justifikone nderhyrjen ushtarake Ruse por duhet te ndalojme me hipokrizine, servilizmin e peshtire ndaje te madhit
  Ne krahinenen e kosovo vendoset fotografia e presidentit ukrainas i veshur ushtarakishte elozhe pa funde dhe diskriminohet Hashim Thaci njeriu i luftes apo nje tjeter clirimtarenuk e di ne cile bote jetojne keta provinciale.
  Shume nherez nuk e kan fare konceptin e Rusise thone Ruset nuk jane Ruse Rusia eshte federate ka rrethe 300 lloje racash dhe shtetesh te ndryshme .
  Nje filozofe koqevarie thoshte ne nje emisione kazane Ruset dhe Ukrainasit jane si ne me Shqiptaret dmth koqevaret nuk jane Shqiptare te mbyte padituria Ruset dhe Ukrainasit nuk kane nje gjuhe por nje rrenje sikurse frenjgjishtja me italishten jane latine por nuk kuptohen nje Ruse mund ta kuptoje nje ukrainas ne masen 40%.
  Konflikti Ruso Ukrainas eshte i thelle fajtore jane ukrainasit fajtore eshte media fajtore eshte politika dhe viktime jane injorantet.

 3. Ceni says:

  Njeriu ka shume ligesi brenda vetes. Kur ligesia aktivizohet dhe nis e dominon qenien, e keqja e tyre nuk ka kufi. Pa arritur majen ata nuk duken dhe aq te rrezikshem. Po kur arrijne dhe fitojne fuqi vendimmarrese. Mos o zot!

 4. Dora says:

  Aspak nuk jam dakort……. Krahasimi me Hitlerin eshte per shkak te katastrofes se papare qe mund te ndodhe dhe me shume gjasa me te madhe se ajo e Hitlerit. Nuk duhet te presim te vdesin 30 milion njerez ne nje lufte, qe krahasimi Putin-Hitler te mos cedoje. Armet e shfarosjes ne mase qe ka ne dore Putini as nuk mund te krahasohen me ato te Hitlerit, ndaj lufta e nisur pa provokim dhe me cmendurine e pritshme nga Putini qe nuk do te pranoje ne asnje menyre terheqjen dhe deshtimin, e bejne shume te nevojshme qe te gjithe njerzve, edhe me shume ruseve te thjeshte, tu rikujtohet cmenduria e Hitlerit. Mos harroni se keshtu u tolerua dhe u nenvleresua Hitleri ne pushtimet e para. Kur historia te flase per Putinin sigurisht qe nuk do shkruaje “ashtu si Hitleri beri dhe Putini”, por sot gjithe njerezimi duhet te ndergjegjesohet per rrezikun shume aktual ndaj historia e Hitlerit dhe njerzve qe e mbeshteten, duhet te kujtohet.
  Kujdes….. lufta e IV Boterore, do te jete me gure dhe me hunj….

 5. Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve says:

  Fol o Frrocko te lumte goja,
  fol dhe mbro te drejtat tona,
  ke 30 vjet qe po na orienton,
  studio me studio po ligjeron,
  nga prehri me preher te c’do pushtet,
  peshtyj e lepi te gjithe prej dhjetor ’90!

 6. Qytetar i zakonshem says:

  Fjala çeles qe ka perdorur Çupi eshte “te durosh me krenari dhimbjen ae te sjell lideri” . Ky koncept e zgjeron kritiken per çdo individ qe pranon te vuaj per çfardo lloj ideje.

 7. ilir says:

  O Frrok Llulla, do flasesh per monstren e Moskes apo do cfrysh dufin me Saliun qe te dekonspiroi si ish spiun sigurimi?!

 8. qytetari says:

  Sikur Froku te shkruasnte me kete stil dhe kaq qarte 30 vjet perpara, do ti kishte ( ndoshta ) kursyer shume dhimbje popullit te tij. Ato qe shkruan jane shume bindese dhe me shume art. Ndoshta ne fillimet e tij ka qene i ri dhe me pak eksperience. Luftoi shume te groposte sa me thelle Enverizmin…dhe nuk pati mundesi te shifte cfare po i mbinte nene kembe…Me gjithate sot eshte nje pene e dukshme.Urime

 9. koli says:

  Frrok, kijtuam se ishte artikull per Putinin po ti ke hallin e doktorit. Merr nje brisk per doktorin o frrok ose gershere. Dhe je qe je futi nje te qethur se je bere si konstandini i ngritur nga varri.

 10. Alban says:

  Frroku,masoviku i lagjes sime. Me kujtohen si sot ‘expeditat” e Frrokut dere me dere per heqje antenash dhe per tin nxjerre qe ne gjashte nga shtepia per te votuar per Frontin Demokratik te Dulles.

 11. Skypion says:

  Ne kuadrin e legjendave glorifikuese per nje nder monstrat e historise se njerezimit, Leninin, thuhej se ishte aq i mencur sa lexonte diagonalisht!
  Ta marrim si te vertete. Nese Lenini do te kishte perpara nje tekst te Frrok Cupit, mbase do te ishte deshtimi i tij i vetem ne kete menyre gjenuine te te lexuarit.
  Masakra qe Cupi i ben sintakses shqipe eshte e tmerrshme; madje edhe me e tmerrshme se ajo qe i ben se njejtes shemri i tij ne elukubracion, Spartak Ngjela.
  Pertej kesaj, le t’i kthehemi pak historise jo pak komplekse te marredhenieve te shqiptareve me sunduesit peseshekullore osmane, te cilet , duhet ta themi kete, kane pjesen e tyre te pergjegjesise, se pse edhe sote e kesaj dite kemi kaq shume idiote verdalle.
  Dihet se Mirdita i pat rezistuar trimerisht sunduesit aziatik, duke ruajtur fene, kulturen dhe traditen e lashte arberore. Por, sic thote ajo shprehja e urte popullore “cdo fis e ka nje pis”, edhe Mirdita pati pisin e vet: Lleshin e Zi, i cili kishte nje batalion me pisa te tjere, qe i venin ne ndihme Sulltanit turk, perhere kur ai e shihte te nevojshme; me pak fjale, vriste dhe priste ne emer te sulltanit.
  Mirdita heroike me heroizem rezistoi edhe gjate regjimit komunist; por edhe kesaj radhe, pati ca pisa qe bashkepunuan me komunistet ne raprezaljet qe keta te fundit bene ndaj malesoreve trima mirditore.
  Ky soj pisash eshte edhe me i keq se ai i Llleshit te Zi, sepse, te pakten, ai i bente masakrat ne emer te sulltanit ne popuj te tjere. Pisat gjakprishur te Mirdites ne kohen e komunizmit, i benin ndaj njerezve te fisit te tyre.
  Nje i tille eshte edhe Cupi. Nje ish gazetar i ZP, leves se partise sic quhej atekohe, ne te njejten kohe nje bashkepunetor i Sigurimit famekeq te shtetit ( zoti Eduart Zaloshnja e pat akuzuar ne sy ne nje studio televizive per kete pisllek), eshte nje nder ata pisa, ata qe bejne me turp Mirditen martire, me sherbimin qe po i ben ish-partise se punes, partise socialiste te Rames me shoke.
  E thashe kete, sepse ky eshte shkaku i masakres qe ai i ben sintakses shqipe; coroditja politike, kulturore, mendore ka sjelle si pasoje coroditjen gjuhesore.

 12. Vesho Veshi says:

  Përshëndetje Frrok, me këtë ese, mora vesh që je i madh, shumë i madh në përkufizimin e ligësisë së përhershme që ndjek këmba këmbës Qytetërimin të etiketuar Djall nga Kleri, Borgjez nga Bolshevizmi dhe Islamik nga IdeoMadhja e mentalitetit BizantoOtomano-Rus.

 13. Vjosa.al says:

  Gjithëmonë e më shumë, From Çupi po bëhet edhe më konfuz në shkrimet e tij.
  Kërkon të sjellë ide ndryshe nga rrymat dhe nga mediat përrerth, por nuk shprehet dot qartë, krahasimet i çalojnë, konkluzionet i bëhen kontraverse, madje edhe të gabuara.
  Rëndom thought se kur mendimet nuk janë të qarta, edhe gjuha dhe fraza që bëlbëzon ato është e paqartë, mëdyshëse, e patretëshme.
  Si gjuha, fraza, krahasimet dhe simbolika e Çupit në këtë shkrim dhe për fat të keq Jo vetëm në këtë shkrim, por në një sërë syresh prej një kohe bukur të gjatë.
  Dhe konkretisht zoti Çupi:
  Krahasim Putin – Hitler qëndron sot deri në detaje.
  – Rivendikimi i hapsirave jetike për perandoritë që donin të ndërtonin.
  – Propoganda dhe shplarja e truve për popullatat që i brohorasin;
  – Ngritja e ushtrive gjigande të armatosura deri në dhëmbë;
  – Arrogance e kërkesave ultimative, kërcënimeve dhe e shantazheve cinike ndaj fqinjëve dhe Evropës.
  – Sulmet dhe okupimi i teritoreve përrerth të pretenduara me popullata të njejta me të tyret, me pretekse fallco me cinizëm dhe duke injoruar të gjitha normat dhe traktatet ndërkombetare.
  – Egërsia dhe krrueltia e aksioneve të tyre ushtarake dhe invasioneve ndaj popullsisë civile, fëmijëve e grave, spitaleve dhe shkollave.
  Është për tu vënë në dukje se Jo vetëm ngjajnë si dy pika uji portretet, psika, arroganca, planet, ambicjet, aksionet ushtarake dhe invazionet e tyre ndaj fqinjëve dhe Evropës por, për fat të keq, edhe reagimet dhe veprimet e Evropës dhe Perëndimit për ti frenuar ata, Hitlerin në 1933-1942 dhe Putinin pas sulmit mbi Gjeorgjinë, aneksimit të Krimesë dhe invazionit të Ukrainës, ngjajnë si dy pika uji gjithëashtú, vetëm fjalë e deklarata formale, e ca sanksione gjysmake financial e ndërkaq që qindra milliona euro vërshojnë si lumë çdo ditë nga bankat e Evropës në Rusi për të paguar gazin rus ende të pa sanksionuar megjithë blla-blla-bllatë për sanksione dhe solidarity me Ukraine.
  Vetëm këto parà do t’i mjaftojnë Putinit të aneksojë gjithë Evropën Lindore, përfshirë Poloninë dhe 3 vëndet Balltike.
  Sa kohë që aventurieri dhe terroristi rus Putin, që ka mbrapa një konglomerat industrialo ushtarak e financiar që e mbështet dhe e ndërsen për të ringjallur Bashkimin Sovjetik dhe sferen e tij të dikurshme të influences, do të përdorë Asin e vet, dmth kartën e shantazhit dhe kërcënimit si superfuqi bërthamore, as NATO vetë apo antar i saj nuk do guxonte të ndërhynte kundër Rusisë.
  As vetë Gjermania, superfuqia ekonomike dhe financiare e Evropës, por që i ka duart e lidhura nga Traktati i Paqes me Aleatët e Mëdhenj që nga LII Botërore.
  Ka ardhur koha pra, përballë ringjalljes së kuçedrës ruse që nuk ka frena, që Gjermania në kufinjtë e kësaj kuçedre, të kthehet në një superfuqi bërthamore.
  USA, Britania dhe Franca duhet Jo vetëm ta pranojnë këtë imperativë të kohës, por ta ndihmojnë Gjermaninë në këtë ndryshim gjeostrategjik epokal, i pëlqen ose jo Rusisë.

 14. Xeni says:

  O Zot, doli prape KUFOMA.
  Tani po ben specialistin e luftes. !!!!!.

 15. Nje mergimtar says:

  Cdo “Lider”i nje vendi ka individualitetin e tij,sado te perbashketa te kene.Sejcili vleresohet nga populli i tij edhe nga opinionet boterore.Cfar emri duhet tu vihet Bushit per luften ne Irak,Presidenteve amerikane per luftrat pas 1945-s e te tjere?Natyrisht,sulmi i Rusise kunder Ukraines eshte nje akt i rende i Putinit.A e nxiti bota perendimore kete lufte?PO!Le te analizoj sejcili veten dhe mund ti therasin mendjes per te gjetur zgjidhjen. Dihet se ne kur behet lufte harxhet i paguan populli.”LIDERET” duhet tua paksojne dhimbjet e jo tua shtojne.Nje fakt qe nuk e flasim kurre:Amerika ka ditur qe luften ta kryej jashete kufijve te saj ndaj lulezon..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

12:58 Politika

13:35 Politika

12:53 Politika

12:23 Politika

11:52 Politika

11:04 Politika

10:17 Politika

10:08 Politika

09:45 Politika

09:44 Politika

Më të lexuarat

13:07 Blog 11 komente

09:21 Politika 18 komente

18:00 Politika 12 komente

09:58 Politika 18 komente

10:17 Sport 4 komente

13:25 Politika 32 komente

Blog Tema

21:09 Blog

17:33 Blog 35 komente

17:27 Blog 8 komente