FOTOT: Rana e Hedhun, kartolinë për turistët

10 Mars 2022, 17:42Turizëm TEMA
FOTOT: Rana e Hedhun, kartolinë për turistët

Monumenti i Natyrës Rana e Hedhun është një nga destinacionet më të preferuar të turistëve vendas dhe kryesisht të huaj vitet e fundit.

E gjendur në rrëzë malit të Rencit, në veriperëndim të Shëngjinit, duket si një parajsë bregdetare në shpatin e malit.

Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura (AKZM) ka publikuar një fotogaleri nga Rana e Hedhun si një kartolinë për turistët që mezi presin ta pushtojnë.

Monumenti i Natyrës Rana e Hedhun, aty ku dunat gri të rërës shkrihen me të kaltrën e detit. Është një pamje që nuk mund ta gjesh askund tjetër. Një grumbull i stërmadh rëre që zbret nga maja e malit e deri në det, përfaqëson një rast unikal të grumbullimit të madh rëre nga era në bregdetin e lartë. Ai është 600 m i gjatë dhe rreth 100 m i gjerë.

Ka vlera shkencore gjeomorfologjike, didaktike dhe turistike. Vizitohet nga deti, por dhe nga Shëngjini.

 

7 komente në “FOTOT: Rana e Hedhun, kartolinë për turistët”

 1. Ponce Pilati says:

  Nje te tille shume here me te madhe ka ne Pilat, Gjini i Biskajes, France.

  1. Grekuyt says:

   Cfare diekari! faleminderit per informacioninin . Pasha zotin qenke i ditur dhe i shetitur !

 2. k says:

  Rana e vjedhun !!!!

  1. I. Hoti says:

   Replike per k arin e vetquajtur.. Bukurire shqiptare te vrasin syte .. Dielli te vret syte

 3. k says:

  Mos hyr ne debat me idiotet,se te terheqin ne territorio e vet dhe te mundin me eksperiencë.
  O.Wilde.

 4. vk says:

  edhe ne foto nuk fshihen dot plerat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje