A është polici gogol?

1 Nëntor 2022, 18:00Blog TEMA

A është polici gogol?

Nga Mitro Çela

 -Dialog me policin Krenar Lubeshaj-

 Ndaluam makinën buzë rrugës.

 Ezmerka shkoi të marri pensionin.

 Unë qëndrova në makinë.

 Erdhi polici me bllok në dorë. Uli bllokun.

 -Kam dy pyetje. Së pari: këtu ndalesa e makinës është me pagesë?

 Së dyti.

-Kur do ta bësh dasmën e tretë?

 Unë: -Për pyetjen e parë përgjigja është në dorën tënde. Gjobë!

 Për pyetjen e dytë vendos Filip Çakuli. Një ditë më tha:

 -Po u martove për herë të tretë, shpenzimet e dasmës i paguan Fiksi. Me një kusht:

-Bekimin duhet të ta japi Janullatusi.

-Kam një pyetje të tretë: pse gazetarët na shohin me syrin e njerkës?

 -Unë jo. Mes FB kam shumë polic miq. Një polic në Berat më lërkoi librin “Mes Kosovës dhe Epirit”. Ia nisa online.

Para disa javësh  po shkonim në Durrës. Ezmerka e ka “këmbën” të rëndë. Makina mori vrull.

 Na ndaloi një police femër.

Pa dokumentat dhe i tha Ezmerkës:

 -Po të fal se me zotin Mitro jemi miq në FB.

 -Të besoj-tha Krenari. Por dëgjomë edhe mua. Bëj shërbim afër shkollave.

 Prindërit këshillojnë fëmijët:

-Kujdes në klasë, se do ti them xhaxhi policit dhe u piu e zeza!

-Një nënë ushqente vajzën në rrugë, duke i thënë:

-Po nuk e hëngre sanduiçin, do ti them xhaxhi policit!

 Dhe për shumë prindër polici luan rolin e gogolit!

 -Ka raste që policët janë pa edukatë -tha Ezmerka.

 -E drejtë. Ka edhe policë malukatë. Marrin rushfet. Ka dhënë kronika edhe Fiks Fare.

 -Por ka edhe qytetarë pa edukatë. Fëmijët e VIP-ave janë arrogantë.

Shajnë policët. Ngasin makina nga 100 mijë euro dhe tallen me gjobat-sepse i paguan babi.

 -Dje ndalova një makinë. Shoferi-emigrant -Pse më ndalon? E kam me ngut.

 -Pse nuk ke venë rrip?

-Pse duhet rripi në Shqipëri?

-Nga targa, duket që jeton në Angli. E vë rripin në Londër?

 -Sigurisht. Atje ka shtet. Këtu është rrëmpallë.

 -Ashtu? Po të vë gjobë maksimale.

 -Shaka! Unë nesër nisem në Angli. Gjoba të mbetet në bllok!

 -Gabohe! Bota e internetit është sa një shtëpi: gjoba të ndjek si “pullë” poste.

 -Një ditë një fëmijë ngiste një benc. Goditi një burrë të vjetër.

Në krah i rrinte babai. Doli nga makina.

 -Më jep dokumentat. Patentën dhe lejen e qarkullimit. Pas një jave do dalësh në komision. Ata vendosin.

 -Avash avash-foli burri. Më njeh mua? Jam deputet…

 Nderova dhe u largova.

 -Dëgjo zoti Mitro! Ka një gjë të bukur: Në komision nuk ndërhyn as Bledi Çuçi!

6 Komente

 1. 1
  19

  Pa kuptim humor per disa idjot we e mbajne veten per te zgjuar ose qe kan ren ne dashuri me injorancen e vet.

  1. G
   Gopi Zina Sallakses shkerdhates

   Ik o Mitro loqja? Na shkrive bythen me keto qe shkruan? Ik tako Filipin te qerasi me nje konjak se te ben mire!

   1. G
    Gimi

    Policia duhet pastruar nga barkalecet qe jane per turp

    1. M
     Mal Cori

     Gimi, po ja nji herë në Shqipni o burrë malcie !........... . Aha, mesa duket paske nja 10 vjet pa ardh....

    2. S
     Shaqo

     Sa poshte po bije niveli i gazetes. Pse o Mero ke ngelur keq qe merr borxh Mitro Celen?

     1. A
      Asd

      Policet ne Shqiperi nuk jane te keqinj por nuk dine te bejne punen e tyre ne menyre ligjore, nuk kane profesionalizem dhe shpesh kapercejne kompetencat, nuk njohin ligjet dhe marrin urdhera verberisht, nuk merren me ate qe duhet, shkelesat e vertete te ligjit nuk i ndalojne dot, merren shume me trafikun dhe makinat ne vend te ndjekjes se krimeve, pergjimit te telefonave, ndjekjen e shperndaresve te droges, pergjimet ambientale etj, por mbi te gjitha nuk kane kapacitetin dhe nivelin arsimor ne pershtatje me nivelin e postit qe mbulojne. Policet me te "ashper" (E keni vene re?), jane ata qe marrin ryshfete korrupsioni.

      Lini një Përgjigje