Andi Bejtja: Rama ka kapur drejtuesit më të lartë të Amerikës, na ktheni demokracinë

26 Janar 2023, 20:30Blog TEMA

Andi Bejtja: Rama ka kapur drejtuesit më të lartë të

Edhe Andi Bejtja, ka bërë një shkrim për rastin e zyrtarit të lartë të FBI-së, që sipas tij, është paguar nga Edi Rama për të punuar kundër opozitës dhe Berishës.

Shkruan Bejtja

Mega afera tashmë e njohur “McGonigal” nuk mund të shikohet ngushtësisht si një çështje e drejtësisë amerikane apo në rastin më të keq si një serial thriller Netfliksi me zyrtarë të FBI të korruptuar nga rusët. Apo si një black comedy, në rastin e pjesës amerikano-shqiptare, ku një ish- agjent i sigurimit shqiptar i jep lekë borxh në dorë bosit të FBI-së dhe ku një drejtor i një kompanie kineze kënaq dhe fantazinë më të shfrenuar të regjizorit, se është në të njëjtën kohë dhe këshilltari pa pagesë i kryeministrit shqiptar.

Vetëm aktakuza e Jurisë së Madhe, si rezultat i një hetimi disa vjeçar, nxjerr dy konkluzione të gurta që shkojnë përtej jurisprudencës: gangsterët e përfshirë në këtë histori kanë përdhunuar sigurinë e Amerikës, ndërsa për shqiptarët na kanë përçudnuar jo vetëm imazhin e Amerikës, por mbi të gjitha na kanë futur në arkivol pluralizmin dhe demokracinë në Shqipëri.

Pjesa më dramatike për ne si shqiptarë, është momenti kur sekseri shqiptar, i jep para zyrtarit të lartë të FBI për të varrosur opozitën shqiptare me letra dhe fjalë të mara nga zyra e Kryeministrit shqiptar nga sekseri tjetër po shqiptar.

Thënë shqip dhe shkoqur, një Kryeministër i një vendi me më pak se tre milione banorë të mbetur, një zyrtar i lartë i FBI dhe dy sekseruq shqiptarë, jo vetëm thjesht vënë në diskutim sigurinë e Amerikës, por arrijnë të zhvendosën gjithë aksin demokratik të marëdhënieve Amerikë-Shqipëri, duke i bërë politikanët dhe diplomatët përtej oqeanit të gjykojnë dhe të veprojnë në mënyrë jo vetëm të padrejtë, por ndoshta dhe antidemokratike.

Nuk është çudi që një zyrtar i lartë atij niveli, që arrin deri aty sa t’i heqë sanksionet një nga oligarkëve më të mëdhenj rus, të mos ketë lehtësisht efektshmëri për heqjen apo vendosjen e një non grate të një politikani opozitar që armë të vetme kishte vetëm iPad dhe Facebook dhe për më tepër në një vend 3 milionësh ku Kryeministri i këtij vendi ngre dorën vullnetarisht për të marë muxhahedinë e afganë që dhe vetë Amerika e Madhe heziton t’i mbajë.

Ne nuk e dimë dot sot që po flasim sa janë kostot e fshehura finaciare të këtij operacioni për murosjen e opozitës në Shqipëri, (jam i sigurtë që janë shumë e më shumë), por dëmet që i kanë ardhur vendit nga kjo janë të pallogaritshme dhe Amerika e manipuluar pikërisht nga këto operacione mafioze në nivelin më të lartë, ka luajtur një rol kyç në përgatitjen e kostumit të këtij monizmi të pastër që po instalohet në Shqipëri.

Sot, ata që vazhdonin e sulmonin opozitën edhe pse në qivur, duke argumentuar se Amerika nuk gabon asnjëherë, janë më demode se kurrë, por më demode se kta janë ata që akoma nuk venë në pikëpyetje një nongrada pa prova dhe vazhdojnë të cilësojnë si antiamerikanë atë grup politik, social apo kulturor, që nuk bëri gjë tjetër vecse u mundua të ruajë pastërtisht pilarët e demokracisë në Shqipëri përkundrejt furtunës së një Amerike të manipuluar m’u në zemrën e saj.

Duam s’duam ky hetim i McGonigal në Amerikë, ka hapur një faqe të re jo thjesht në aspektin politik por dhe atë intelektualo-shoqëror. Për të filluar nga kjo e fundit, unë jam i sigurtë që intelektualë si Lubonja do ndiqen më me vëmëndje dhe më me kërshëri kur analizojnë gabimet e Uashingtonit, madje jam i sigurtë se makineria e propagandës shtetërore do e këtë të pamundur të gjejë dhe komentues dixhitalë me pagesë për t’ia vërsulur atij si anti-amerikan. 

Ndërsa politikisht, pas kësaj që ndodhi mund ta kuptoj që Taulant Balla vazhdon thotë “nuk i marrim parasysh propozimet e non grata-s në Parlament”, por e kam të vështirë ta imagjinoj se me çfarë kurajo morale, pjesa e mbetur e të ashtuqujturit grupi "Basha" të vazhdojë të mbajë vulën dhe kreun e grupit parlamentar.

Ndaj, Mega Afera Mc Gonigal nuk është thjesht një çështje drejtësie. Përfundimi i hetimeve mund të vërë në vend krenarinë amerikane dhe të rikthejë besimin te institucione si FBI. Po për ne është çështje jetike, është cështje pluralizmi e demokracie. Pas kësaj që ndodhi, madje na e keni borxh: Restore Democracy in Albania!

32 Komente

 1. s
  sokoli

  Ketij i ra nje here damllaja, gjalle qenka...

  1. k
   k

   Këta mynxyra ngjajnë me ato qentë e cirkut që bëjnë gjithshka dhe injorojnë prezencën e publikur,vetëm për karamelen që janë të sigurtë që do ja japi kujdestari.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Shume bukur Bejtjta ! Bravo per artiukullin ekselent ! Sa per keta bujqit qe komentojne ketu, keta jane te gjithe deficente, dhe krijesa halabake qe e kane IQ me te ulet ne Planet

    1. x
     xhemal

     Mondi fol si te duash duaje saline e salizmin bashke me bejtaxhiun,po' bujqit mos i ofendo se te japin te hash,te ushqejne o qenie njerezore,bejne Pune me dinjitet e nuk merren me llogje si andi e andet..andi na tregon demokracine e sali kermes qe e mbushi shqiperine me kufoma..turpi qofte me ju e historia do gjykoje si prishes te Shqiperise,..

   2. b
    ben

    Gjalle eshte, por i ka lene pasoja qe flet gomarlleqe

    1. S
     Salkari

     Nuk bie rufeja ne hale .....

    2. h
     huqi

     Rama kryeminister deri ne 2033.

     1. N
      Noci

      Ça jane keta gazetare qe shkruajnë dhe mendojne budallallëqe dhe ja servirin publikut sikur njerezit jane ne 91 kur ishim te etur per informacione dhe harrojne se sot kushdo nga ne futet ne faqen zyrtare te Drejtesise amerikane dhe merr informaconin real i cili nuk perkon me rrenat e ketyre gazetarëve si ky apo Bushati qe informacionin e marrin nga Saliu

      1. N
       Ndershmeri

       Bravo Andi rakia Duhet te jemi krenare qe kryeministri jone eshte kaq i zoti sa korrupton dhe ulleheqesit Amerikane Tani duhet ti drejtohemi Marsit.

       1. U
        Usa

        Gjallë qeka ky trapi nuk ja kishim pa surratin ka kohë.

        1. S
         Skraparliu

         Pse nuk i thua gruas qe ke ne kushtetuese te krheje demojracine bashke me ty.

         1. Y
          Ylli

          Humbje kohe te lexosh keta gomaret.

          1. s
           saliu duhet te shpallet terrorist

           qe tju sjellin dhjerokracine juve halet e saliut,shkoni sulmoni kapitolin ne uashington me cfurqet e ilirit

           1. T
            T

            Hahahahahahahhaha te iku kokra kanceroze qe do operoje mor pidhi vogel qorr ordiner

            1. Δoxo

             Aman na nxirrni nje Foto te ketij e te sandrit te Klanit ne vitet 90 ne Omonia te Athines se na ka Marre malli te shikojme se kush flet .flet amerika flasin dhe Bajgat e shqiptareve

             1. F
              Forca S.....

              Thjeshte produkt I dhjere I Bushatliut! Burre I Kew I ketij vendi! Te Fala Z. sot ne SPAK. Kunji po fillon t'ju hyj ne bythe! Mos u masonic se gjoja pobroni opoziten! Po mbroni parat e ndyra we keni marre. Kurre nuk keni dhene. Njerez te turpshem te quajtur Anal.

              1. A
               Aleanca për mbrojtjen e tallashit

               Lexova vetëm titullin! Andi,e meriton mbiemrin ta gëzosh,kësaj i thon bejte!

               1. E
                Emigranti U S A

                Ky mender gazetar eshte ai qe ja lepinte sto Beketit kishte kohe qe nuk behej gjalle njehere kujtova se ka ngordhur po qenka akoma se i duhen ketij mjedisi edhe hajvane si pune e ketij Lubonjes c’ti numurojme se ka plot . Me shume me terhoqi pjesa qe shkruante per nongraden pa fakte , se c’fare fakte kerkojne per nje kriminel qe vete me gojen e tij jo njehere po disa here thote do ta vrisnja EDI RAMEN kisha kater snajpera dhe nje ne dritare te zyres nuk e di si nuk ja mbushin syrin ketijgomari keto fakte. Ky soj gomari eshte i bindur se Rama ka korruptuar zyrtarin e larte amerkan si shume e pabesushme qe nje zyrtar amerikan ta uli veten per 225000 dollare te shkeli kushtetuten e vendit te tij se i do qefi Saliut dhe ndonje gomari si puna e ketij . Po le le na therret edhe Tos Boleonjen ne ndihme kur dihet qe ai (Tosi i bolonjave e ka shume xhan kuptohet Edi Ramen, edhe nje gje nuk e shohin xhamen qe sa me shume e luftoni kryeministrin atj aq me shume i rritet vlera dhe kete do ta shikoni ne 14 maj kur ta votoje populli me shumice apsolute mbi 75 per qind te bashkive do ti marre

                1. J
                 Jimi

                 Te vjen ndote ta besosh qe ky bicim te jete gazetar ! Po keshtu sic diskutoni ju na e bete Ramen Zeus !? Po po te ishte kaq i fuqishem Rama, te paren pune qe do te bente, ju bicimsezve do t'ju kishte fshire nga faqja e dheut, pasi juve i rendoheni kesaj toke !

                 1. M
                  Mondi

                  Nga mbiemri ky nga Elbasani eshte.Jam kurioz ta di,mos eshte Nipi i Shefqetit.Po pat ndonje me ktheni pergjigje,kot per kuriozitet e kam.

                  1. A
                   Adi pa dhembe krasta

                   Nuk je ne vitet 1945 qe ti konsiderosh njerzit qorra .Sot pjesa me madhe e shoqerise jane te shkolluar te civjlizuar ndoshta shume here me te shkolluar e kulturuar se ju , ndaje eja ne realitet vendosi kembet ne toke mos e zhvlereso veten deri ne ate pike sa njerzit te konsiderojne si bythlepires i non grates Berrisha apo i punesuar per nje cope buke turpe. Kur ti flet une qesh kur ti shkruan une talle bythen shko mer nje dushe lahu , rruhu se vjen era qelbesire kur shkembehemi ne shkallet e apartamentit..

                   1. J
                    Juristi

                    Fole edhe ti palaço? Mos kujto se do e kalosh lehte. Ti dhe yte shoqe jeni ne koken e Koorporates se Krimit ne Drejtesi duke vjedhur me mbivendosjet e pronave kryesisht ne zonat bregdetare dhe ne pasurite publike qe me dokumenta fallco i caktuat pronare baronet e krimit, liruat nga burgu kriminele te rrezikshem nepermjet manipulimit te provave dhe pasi u dhate lirine vazhduan vrasjet makabre, e ne te gjitha keto pehlivanlleqe te juristes se "famshme" te Foltores ti ishe sekseri me aktiv i ketyre pislleqeve duke kombinuar keto edhe me shantazhet nepermjet shkrimeve te tuat apo mashtrimeve ne vajtimoren fevzi ne favor tuajin dhe te pronareve te tu. Ti ke pjesen tende ne shkatrrimin e demokracise, te Drejtesise, te Fjales se Lire, te futjes se perçarjes ne popull dhe ne sulmin ndaj mikut me te mire te shqiptareve, SHBA e BE. por tanime erdhi fundi i juaj. Do paguani faturen e demeve ti e kushdo tjeter si ti. Keni shkatrruar jete njerezish, shkatrruat jeten e rinise. Demi me i madh eshte se ju te derguar nga Blloku e Sigurimi i Shtetit shkatrruat PRtine Demokratike te Studenteve te Dhjetirit dhe i vute flaken te djathtes shqiptare. Dhe nuk u a fal kush te gjitha keto. Gjeja me e mire qe ka bere Edi Rama, eshte qendrimi indiferent ndaj jush duke ju mbajtur larg. Ishit mesuar me pare me valixhe me euro, me shperblime me toka te shtetit, me tendera te majme, etj. Ndersa Rama eshte punetor, ka bere aq sa ka patur mundesi, nuk ka patur nevoje tu paguaje me rroga te majme qe ju kodoshet ti benit hosanara sepse publiku e di çfar ka bere e çfar jo dhe prandaj e votoi ne mandatin e 3-te. Nuk do ikni nga kjo bote pa u ndeshkuar per kete tragjedi qe keni krijuar.

                    1. (
                     (E.Dantes)

                     Andi Bejtja thjesht pa koment : Ik pirdhu e mos na çaj trapin o trap i trapeve. Ed Rames ti hash ate qe ka poshtë kërthizës o pis muti, po lexo pak çfarë thotë drejtësia amerikane o loqe per këtë zyrtarin e FBI "Not guilty','pastaj serviri shqiptarëve broçkullat e tua.

                     1. S
                      Sam

                      Divizioni i Bretkosave patronazhiste po pertyp sufllaqet e Rames. Shani o bastarde, ani se te gjitha ato qe thote Bejtja me fakte, jane te verteta. E fituat sufllaqen per sot. Shkoni beni çiçin tani, se ja bete qefin pallgjatit.

                      1. H
                       Himarioti

                       Prap doli në skenë ky top muti? Ky është qenef fare, nga ata që dhiste dikur Sali Berisha dhe, qenef i Berishës ka mbetur.

                       1. A
                        Adriatik

                        Ky eshte rrocke gomari nga koka te kembet.

                        1. b
                         bregdetari

                         Ky Bejtja është budallai më i madh që bën analistin

                         1. s
                          sanitarja

                          Me kete pisllikun nuk fshihet as bytha se ta ben me pucrra

                          1. T
                           Tani

                           Ju thoni rrocke , qen , legen po gruan ja beri Like Spiuni hajduti Antare te Gjykstes Kushtetuese, nuk vlen por i vlen Guarja ketij Zymbylit Rrofshin grate e Zymbylave . Gruaja e " mire " tebenaga pasha etj.

                           1. K
                            Ku na rane per pjese

                            S'del gje nga Tula si puna e ketij! S'ka nje shprehje idioti, qe gjasme flet pak. Por eshte genjeshter! Kok tul mbetet!

                            1. B
                             Bardha

                             Edhe ky paguhet per te hanger mut si gazetar O pika ku vajtur gazetaria ne Shqiperi ,ma merr mendja qe nuk e pranonin as stalle te lopve se cliron shume gaz metan

                             1. I
                              Ilir

                              Andi ose nuk ke kuptuar gjë ose bën rolin e budallait. Çudi si ju ftojnë në panele televizive me këtë nivel inteligjence.

                              Lini një Përgjigje