Andi Bushati: Shqipëria si ‘modeli Ruanda”, Rama si Pol Kagame

6 Nëntor 2023, 21:10Blog TEMA
Andi Bushati: Shqipëria si ‘modeli Ruanda”, Rama si Pol Kagame

Nga Andi Bushati

Marëveshja e nënshkruar nga dy kryeministrat, ai shiptar dhe ajo italiane, për të pritur në Shëngjin dhe në ish aeroportin e Gjadrit refugjatët që nuk do ti pranojë Italia, e zbret vendin tonë në kategorinë e një republike bananesh. Pavarësisht se gjatë konferencës së nënshkrimit të protokollit, Edi Rama foli për borxhet që i kemi Italisë dhe detyrimit që na lind nga aspirata për të aderuar në BE, të gjitha këto janë argumenta të dobët për të fshehur një të vërtetë të madhe. Po dhurohen territore shqiptare, për nderet personale të një kryeministri që nuk jep më llogari askund.

Faktet e tregojnë hapur se kjo është një “qokë” për Georgia Melonin. Shefja e ekzekutivit të gadishullit Apenin, që erdhi në pushtet me kartën anti emigracion, po dështonte në sy të publikut të saj përballë flukseve të pandalshme që zbarkonin në Lampeduza. Jo rrallë herë, vetë Meloni është shfaqur në media për të dhënë alarmin se valët emigrantëve të këtij viti janë të pa përballueshme dhe se Italia është e paaftë ti presë ato.

Më pas ajo shtyu dhe shpresoi shumë në një marëveshje mes BE dhe Tunizisë, që do ti jepte këtij shteti të Afrikës veriore, 127 milionë euro në këmbim të frenimit valëve me rëfugjatë. Kur edhe ky propozim nuk u pranua nga Tunizi, pozicioni i qeverisë së ekstermit të djathtë italian u përkeqësua. Meloni e vuri këtë shtator theksin e fjalimit të saj në OKB, te lufta ndaj trafiqeve klandestine dhe mendohet se nga ky moment ka filluar të hedhi sytë nga Shqipëria.

Kur shefja e qeverisë italiane ishte ende në Kombet e Bashkuara, mediat e vendit të saj folën për një takim surprizë me presidentin ruandez, Pol Kagame. Në lojë kuptohet se ishte emigracioni dhe marëveshja që Kagame kishte bërë në fillim me Boris Johnsonin dhe më pas me Riki Sunak. Ndonëse ende e pa validuar nga drejtësia britanike, ajo synon të shpjerë drejt Ruandës emigrantët që kërkojnë të vendosen në ishull, për të shqyrtuar paraprakisht aty kërkesat e tyre për azil.

Ai që njihet si “modeli ruandez”, i pranuar nga diktatori i fisit tuci, Kagame, u mendua fillimisht nga Meloni të zbatohej në ndonjë vend afrikan. Deri sa në lojë do jetë shfaqur Edi Rama, i cili pa pikë turpi deklaronte dy vite me parë se vendet e pasura nuk do ngrinin kurrë këtu, kampe refugjatësh. Gazeta konservatore britanike Telegraph njoftonte se gjatë samitit të Komunitetit Politik Evropian, në Granada, në 5 tetor, u zhvillua një sesion i paparashikuar i kryesuar nga kryeministri britanik Shunak dhe Meloni. Aty merrte pjesë dhe Edi Rama. Telegraf e quajti atë si mbledhjen më të frytshme të samitit pasi aty i’u hap rrugë modelit Ruanda. Pra Shqipëria pranoi të sillet si një vend i Afrikës dhe kryeministri ynë si Pol Kagame.

Që ky ishte një favor personal i njeriut që mbretëron në Tiranë, për homologen e tij që nuk po i kthen dot në vepra mallkimet anti emigrantë të kohës kur ishte në opozitë, kjo është një gjë që duket sheshit. Ndryshe nga rasti kur vendosi të merrte refugjatët afganë, as Rama vetë nuk denjoi të lodhej me justifikime humanitare. Shprehjet ne “jemi vend refugjatësh”, na takon të jemi solidarë”, isjin pa kuptim. Pasi kjo marëveshje nuk ka në themel këto kritere.

Atyre që vënë jetën në rrezik, duke ikur nga luftrat, varfëria apo diktaturat për të mbërritur në Evropë, nuk i jepet një mundësi. Ata do të përfundojnë në portin e Shëngjinit dhe në kampin e refugjatëve në Gjadër, në pritje të miratimit të kërkesës për azil në Itali. Dhe nëse ajo i kthehet negative, ata do të jenë të dënuar, sipas të gjitha gjasave, të mbeten përfundimisht në këtë breg të Adriatikut, gjë që as nuk e patën dëshëruar, e për të cilën as nuk ia vlente të vinin në lojë kokën.

Pra në një marëveshje si kjo e sotmja, nuk ka as parime, as humanizëm dhe aq më pak vendimmarrje demokratike. E vetmja vlerë e saj është se na bën të kuptojmë se në ç’rang është renditur ky vend, nën udhëheqjen e Edi Ramës.

21 Komente

 1. P
  Plasen Plehrat dolen jashte Kazanit

  ju a qifte Uganda faren e surratin gjithe juve Plehrave Tokske qe helmoni cdo dite kte popull .me diarene tuaj i far halesh

  1. k
   k

   Pse ti e di veten më mirë se Ruanda ? Parlamentaret çajnë dyert dhe pushtojnë selitë e partisë dhe zaptojnë Parlamentin e Republikës duke u futur nga dritaret si trupat e jeniçerëve në 1453 sulmonin Kostantinopojën ?Jeni më keq se Ruanda mendërish,por nuk e dini se jeni injorantë dhe mendjemëdhej vetëm se jeni pasuruar ne gjakun dhe fatkeqsinë e tjereve duke shitur hashash dhe kokaine gjithë botës.

   1. p
    pandelibida

    Ka plere me te madh se ty o Bushat. I shet mend atij popullit me ato shkrime banale. Ne raste se ne jemi Ruanda ti je nje palo gazetare qe eshte per te ardhur keq qe jeton ne ate vend. Tregoji atij popullit se nga e ke origjinen?

   2. K
    Kiri

    Nje bajge je o Bushat, por kur ke te drejte ke te drejte!

    1. P
     Populli

     I semure, alergjik, i cmendur ngaqe eshte inferior dhe nuk e pjerdh njeri, urrejtes pathologjik qe i pasqyrohet edhe ne fytyren e percudnuar, absolutisht asnje lidhje me gazetarine moderne - keto jane karakteristikat e Bushat Bllokut.

     1. P
      Populli koment top

      Populli ...bravo nje vleresim 100% te sakte. Ky njeri nuk ka cerveaux ooo pipi hysniut nuk vjen kembe refugjati ketu nuk e kalojne detin per te ardhur ne Lezhe o idiot kazanesh kjo marveshje eshte per te genjyere elektoratin italian . Fusni llogjiken jane nga afrika centrale kalojne shume shtete mbrijne ne Libye paguajne marin barkat e vogla mbrijne ne Lampedusa per te ardhur ne Lezhe haaas vetem ujku Cerrikut e besone

     2. M
      Mitrovicë

      Rrofte jevgu Pasha, rrofte Edi, qe na sjell ‘sheqer” nga deti!

      1. b
       ben.

       Bushat prit kur te dalin zgjebsat e rilindjes dhe te te shajne me liber shpie, nen parullen, o sa mire me ta hap bythen zezaku. Ja kjo kategori jane keta pedesatet e rilindjes. Mbasi vodhi ,talli, deboi per 10 vjet tani ju thote shqiptareve qe do ju shkerdhej genin. Dhe delenxhinjte e rilindjes do jene te kenaqur, qe partia jua solli diten qe ti shkerdhejne zezaket.

       1. U
        Uranjaku

        Pse njeriu bie kaq posht ne nivel inteligjence?! Sepse nese ne jete nuk e ke nxjerr buken e gojes me krahet e tu patjeter qe do falesh shpirtin per gojen. Ky eshte Andi Bushati. Turp Turp Turp.. sepse gjyshi i tij kishte vlera per kohen e LANC.

        1. E
         E verteta dhemb....

         Vite me pare kisha thexuar ne nje koment (ne Shekulli) se: nuk do te jet larg dita kur leshqene arabe ( te importuar)dhe leshqene turkoshqipfoles "autochthonous " do te hedhin valle se bashku duke katandisur vatonin anembane ne nje bourdhelo islamikesh.....sot vertetohem 100%! Cuditerisht komenti im edhe pse u montua fillimisht,disa minuta me von hiqet madje me justifikimin e moderatorit( i cili duket se ishte me patriot se une!!) duke me thexuar se:hiqet komenti juaj,per arsye "etike"dhe "dashakeqese" ndaj te ardhmes se shqiperise!!! Sot, livadhisin islamiket,xhamite,tellallet,sumat perpjet ne Iskander/Taxim square....fundja eshte e drejta e myslimon brother's te jetojne se bashku..... gezuar ramazonin!

         1. H
          Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

          Andi Bushati bën si i zgjuar. Rron me paratë e Shkelzen Berishës dhe nuk ka pikë burrerie si njeri. Italia është bere qender emigrantësh. Franca e Belgjika po ashtu. Anglia po ashtu. Ku është e keqja qe Shqiperia Ben biznes me këtë gjë. Kur opozita rend mbas kauzave të deshtuara, ne nuk kemi asnje shpresë se Rama mund të ikë nga pushteti. Nuk ka kush ta heqë. Dhe Bushati leh per të zotin. Neve na ka mbetur Rama ne dere dhe nuk dimë çfare të bëjmë me të. Se mos kemi tjetër.

          1. K
           Komunisti gjyshit Hysni

           Mis u shqehteso o nipi kriminelit kapo mos u shqehteso o djali spiunit bushati . Nuk vjen njeri ne Shqiperi nuk ka se si te vijne pamvarsishte qe jam kunder pasi nuk jemi ne komunitetin europien dhe nuk kemi asnje detyrim. Po nuk mundet qe rrefugjate qe vijne ne Lampedusa ti sjellesh ne Shqiperi eshte impossible ai nuk sakrifikoje per te ardhur ne Shqiperi o komunist i gjyshit Hysni

           1. l
            lani

            foli edhe ky goj mutihaleje

            1. E
             ENTSOE

             Ky gazetar do plasi nga marazi, se asnje analize nuk I del, Ben vetem pseudopatriotin, si duket e Ka ne ADN!

             1. G
              Gurabardhi

              Sa punë të mirë do të kishte bërë ajo vajza e sh. Hysni nëse, në vend të kërthizës, të të kishte prerë kokën, o Bushati.

              1. S
               Shqipetari

               Qendresa:Nuk na u ndane halabaket mije halesh me diplomat e babes

               1. T
                Toni ALB

                Po Italia, Gjermania, Franca, Britania etj qe pranojne emigrante cfare jane?!....Po sikur te ngjashmit ekstremiste si Bushati te kerkijne largimin e te gjithe emigranteve ne vendet e origjines cdo behet?!....

                1. d
                 dituria

                 Ti mire e ke o Bushat, po kur shkojne keta tanet jashte pse nuk i debojne, perkundrazi ju krijojne edhe kushte. Pak kane ikur ne Angli qe e mbyten me droge vendin. Pak kriminele shqiptare ka jashte shqiperise. Kjo gjuhe e urrejtjes nuk shkon. Edhe une personalisht jam kunder, por ama pak ndjeshmeri per ata qe mbyten ne dete, njerez jane. Nuk eshte faji i tyre qe jane te varfer e te pa shprese. Jeta ate fat u percaktoi. Me njerezor Bushat.

                 1. E
                  Erdogan

                  Kujt perpuqedh ti mbushesh "Mendjen" (mind angl) zoti Bushati. Idioteve? Jepini dhe Stemen e Kaurrit te Derrit Jeorgios Kastriotis fashisteve o Rama servili (Servis). Kjo ka mbetur o Ignorante dhe me keq akoma Idiot. E pagezuat Gjergj (Per aresye Strategjike) thote "historiani i famshem (fimi greq) Xhufi! Ndertoini edhe nje Bust Telinit qe donte ta bente kete Pashallek me kufij te Osmaneve deri ne Preveze. Nuk e kuptoni qe shkelni ne nje vend me Politizmo (Culture "shqip ")? Si nuk you vjen pak turp qe doni te here Ligjin e luftes Greqia kunder you bijve te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj? You jini te degjeneruar o Rama.

                  1. L
                   Loni ish dashnori i Grida Sumes, oh jo, Dumes

                   ???????????? Doli edhe ky! ????????????

                   1. N
                    Niko

                    Bushatllinjët gati me ura zjarri për çdo problem,më asgjë dakort.

                    Lini një Përgjigje