Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh më 14 maj…

30 Nëntor 2023, 21:50Blog TEMA
Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh

Nga Eduard Zaloshnja

Në zgjedhjet e prillit 2021, PS-ja mori 60% të votave në territorin e Bashkisë Himarë. Dhe ajo epërsi socialiste ishte autoktone bio, sepse prej rrezikut të Covid-19, shteti shqiptar i bllokoi kufijtë me fqinjët. Si rrjedhojë, zgjedhësit himariotë me banim në Greqi nuk mund të vinin me autobuzë të paguar për të votuar…
Po para pandemisë, si ishte situata elektorale në Bashkinë Himarë?

Më 2019, gara u zhvillua pa kundërshtarë, sepse opozita i bojkotoi zgjedhjet. Por më 2017, PS-ja mori 57% të votave në territorin e Bashkisë Himarë. Ndërsa më 2015, kur edhe “minoritari” Beleri ishte drejtpërdrejt në garë, vetëm 27% të votave mori, kundrejt 56% të votave që mori socialisti Goro…
Vijmë tani tek 14 maji i sivjetshëm.

Socialisti Goro kishte përballë sivjet vetëm “minoritarin” Beleri, që mbështetej nga Berisha me gjithë partitë opozitare, si dhe nga minoritarët e autobuazave të paguar që erdhën nga Greqia. Mund të ketë patur shumë arësye pse himariotët e këtushëm të mos ishin aq entuziastë për të votuar përsëri socialistin Goro, por u bë më se e qartë se minoritarët e autobuazave të paguar ishin më se të motivuar të vinin nga Greqia. Kjo, pas arrestimit të Belerit në një grackë korrupsioni të përgatitur nga policia e qarkut Vlorë.

Nuk dihet se çfarë ose kush e motivoi policinë e qarkut Vlorë për t’i ngritur grackën ku ra brenda Beleri si derr në thes. Nuk dihet se sa firo personale elektorale mund të ketë patur Goro nga mënyra e qeverisjes së tij në Himarë. Por dihet se numri i i autobuzëve që erdhën në Himarë nga Greqia për 14 majin arriti një rekord historik – kjo, sipas raportimit nga terreni të shumë mediave televizive.

Teksa kryeministri, presidenti e gjykatat e Shqipërisë mundohen aktualisht të lundrojnë nëpër ngushticat shkëmbore diplomatiko-juridike që ka krijuar çështja “Beleri”, analiza e mësipërme na tregon se kjo çështje mund ishte zgjidhur thjesht elektoralisht me një fitore të Goros më 14 maj. Duke e lënë arrestimin e Belerit pas 14 majit…

7 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Keta laroshkruesit vertet nuk kane te sosur....me c@r njeri sesa tjetri..!?

  1. N
   Nik

   Znj. Zaloshnja thote qe "peshku" Beleri,i rene ne rrjeten e korrupsionit elektoral ngritur nga Policia e Shtetit, me mire do te ishte te ishte hedhur prape ne det, dhe pas zgjedhjeve te "kapej" prape?! Jo ore zoteri, je gabim, ligji i shtetit ligjor eshte i ftohte si akulli, po u kape ne flagarance, ose po re ne rrjete, s'ka kthim mbrapa. Keto te tjerat jane "Llogje Kavaje"!

   1. 2
    2023

    Deri tani kemi nje preçedent te rrezikshem, gati nazist, ku nga kendej e tutje shteti shqiptar nuk mund te guxoje me te arrestoje "minoritare" qe vjedhin ne flagrance vota dhe gjithçka tjeter, qe kryejne akte terroriste, qe vrasin, qe destabilizojne, qe zaptojne toka. Vazhdim te prçedenteve te tmerrshem te Greqise, si terrori dhe erresira 200 vjeçare ndaj te gjithe minoriteteve, gjenocidet ciklike, spastrimet etnike, ligji i luftes, operacionet fshesa, aktet terroriste si ai i Peshkepise, mbytjet e emigrandeve ne Egje dhe torturat ndaj tyre, riciklimin e planeve shoviniste permes pensioneve falas dhe blerjes se mizerjes, perdorimit shovinist , mafjoz dhe destabilizues te kishes, bllokadat dhe gjobat fashiste ne Ballkan. BEja dhe SHBA nuk mund te qendrojne indiferente ndaj nje sjellje te tille kaq te rrezikshme dhe kaq kompromentuese per imazhin dhe parimet e tyre! Gjithesesi eshte per tu pergezuar sjellja e kryeministrit britanik, qe gjoja nen pretekstin e statujave qe mbuluan ne menyre diplomatike shkaqet e verteta te krizes, izoloi Greqine ne pretendimet dhe rrolin e saj te rrezikshem, duke i dhene nje mesazh te qarte. Gjermania dhe Spanja gjithashtu u treguan te qarte. E pa falshme heshtja e SHBAve dhe Frances... Ka ardhur momenti qe Greqia ti nenshtrohet demokratizimit te saj dhe te marre fund terrori teokratik 200 vjeçar i nje shteti jatollahesh mbi popujt e tjere jo greke qe perbejne shumicen e Greqise. Pavarsisht mirqenies se interesave gjeopolitike, miljardave, armeve dhe historise fake qe e dopuan ne 200 vjet, Greqia eshte shume prane nje kolapsi te ngjashem me ate te ishJugosllavise se Titos, shume me demokratike se Greqia teokratike bashkimeuropjanse.

    1. A
     Afrikani udhetues

     Ka ardhur koha qe te respektohen te drejtat e njeriut edhe ne Shqiperi. Ketu mire qe te drejtat juridike s respektohen, prokurore, e shefa policie e deputete sillen me nje diktat aboslut. Te fikin llampat po i kundershtove. Por gjithashtu dhe e drejta e debatit s egziston. Po e kundershtove tjetrin te ofendon direkte. Faleminderit Greqise qe po e ndermer kete incentive dhe ishalla na permiresofte.

     1. D
      Demokrati idealist

      Mua nuk më bëhet vonë për lapanjozët e autobuzëve të paguar nga Gërqia,por më vjen keq për ata 600 votues nga Labëria që votuan kriminelin vorioepirot Dhionis Belerin nga Progonati i Kurveleshit.Këta bukëshkalë që votojnë për interesat greke në Shqipëri nuk duhet të harrojnë krimet që bëri ushtria greke kundër Labërisë më 1914.Gratë e Labërisë me djepat në krahë e fëmijët në gji me zjarr e hekur u përzunë nga shtëpitë të cilat ua dogjën kriminelët grek.

      1. k
       km

       Bravo Za-lushnja.Ja gjete zgjidhjen.Ndaj Beui dhjere nga Progonati duhet te lirohet.Na duhet per programin e PD,Foltore,P...i Lirise per helenizimin e Himares.Nuk mund te p ranohet qe Himara,pjese e Laberise te mos helenizohet.Per shokun tend" Beu i dhjere" i Progonatit duhet te dalim te gjithe ne proteste e te therrasim "na i Rrofte Grueqira".

       1. m
        moj kasolle ku na mblodhe

        Kush ja kontrollon statistikat,ketij pseudo sondazhisti,qe nga nje sy i paanshem me te dy kembet,ne toke,duket qe jane shifra te stisura,te shkarravitura nga dora e zaloshnjes,per menyren si eshte formuar ai.Prandaj Tema,eshte ne prestigjin e saj,te mos botoje ne te ardhmen,statistikat te ketij lloji,pasi zaloshnja,as nuk ka as mjete dhe formimin,per te paraqitur shifra te nje anketimi objektiv.

        Lini një Përgjigje