Haga në hall… ndihmoni prokurorin!

3 Prill 2023, 17:13Blog TEMA

Haga në hall… ndihmoni prokurorin!

Nga Kristaq Xharo*

E ashtuquajtura Zyra Speciale është strukturë e sistemit kosovar të drejtësisë me përbërje, tre gjyqtarë dhe dy prokurorë, pa asnjë lidhje gjeografike, morale e historike me Kosovën. Do të ishte e mirëpritur nëse kishin njohuri modeste për luftën 100-vjecare kundër kolonializmit serb. Vendi ku jepen vendimet e gjykatës speciale të Kosovës është Haga, shumë larg Kosovës. Gjyqi kundër UÇK pretendon të jetë historik, por asnjëherë nuk do të mund të jap ndonjë mesazh të tillë, për aq sa po e shtrembërojnë historinë. Përkundrazi, rrezikojnë të jenë paradoksalë sepse referohen në histori që shoqëria kosovare i ka kapërcyer para 30 viteve dhe duke u shqiptuar në kohë krizash, vetëm se krijojnë kriza artificiale. Edhe deklarimet e mjaft emisarëve politikë dhe diplomatikë nuk e bëjnë aspak më të besueshme, përkundrazi më politike gjykimin.

Halli i Hagës shtohet sepse dy burimet për lëndë të parë, dyshja Dickut (Marti) dhe Karlës (de Ponte), por edhe bodrumet e Beogradit kanë harxhuar gjithë materialin e sajuar dhe pjesa më e madhe e dëshmitarëve janë vetdemaskuar. Nëse konfirmohen deklarimet e njeriut më të besuar të Trumpit (Grenell) aktiviteti i gjykatës është tërësisht i paragjykuar, por i justifikuar vetëm për të vet mbajtur në këmbë një strukturë artificiale dhe tërësisht jashtë kohës. Këtë e përforcon edhe Financial Time, ditën e djeshme kur e quan Gjykatën një krijesë që mbart të gjitha pozicionet politike të vendeve që përfaqësojnë.

Një miting madhështor. Kujt po i drejtohet Haga? Imagjinoni që Haga do ta shqiptojë këtë vendim, të vetëquajtur historik, për të ardhmen e popullit të Kosovës në sheshin “Skëndërbej” në Prishtinë në një miting nën moton “Liria ka një emër”. Dita e djeshme ishte manifesti më i fuqishëm, i popullit në mbështetje të komandantëve të vet. Mitingu tregoi që populli është shumë më i madh dhe më i fuqishëm se partitë politike. Ishin me qindra mijëra “dëshmitarë”, që vështirë mund ti mbajnë Zyra e Posaçme e Hagës, si një krijesë për Kosovën, por me qëndrim dhe me përbërje, jashtë Kosovës. Pikërisht këta do të flasin në emër të popullit të Kosovës, atje në sheshin ku ndodheshin dje. Përndryshe nga ata dhjetëra, që prokurori ka thirrur në Hagë, ata qindra mijëra ‘dëshmitarë’ i thirri ndërgjegjja e tyre për të qenë në krah të komandantëve.

3 prilli, në Hagë, një ditë me mjegull, do të kujtohet si një ditë kur do të goditej historia e luftës së Kosovës. Pas qershorit 1999, ku UÇK së bashku me NATO  çliroi Kosovën, shkurtit 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë, me bekimin e aleatëve të mëdhenj dhe të 2010 kur u konfirmua, përfundimisht legjitimiteti  i Republikës së Kosovës, vjen dita që do të gjykoj flamurtarët e këtyre ngjarjeve. Ditë që më shumë vjen si një shpagim për Serbinë se sa një merak për Kosovën.

Haga vjen me një akuzë sa konfuze aq edhe të paragjykuar… hall i madh. Pavarësisht nga aftësitë e aktrimit të prokurorit të sotëm,  jo kosovar, në Hagë, jo në Kosovë, akuza mbeti përsëri në nivelin e pamfletit politik pa taban, ngjashëm me atë që ngriti para tre vitesh prokurori Smith. Befasi dukej gjatja për luftë të armatosur midis partive politike… Në emër të kujt, nga kush, deri ku…flitet për vitet ‘98-’99, kur luftohej për mbijetesën e kombit.  Prokurori në mënyrë gati kaotike shpallte një akt-akuzë të mbushur me terma kriminale, por më tepër duke kërkuar ndihmë në kohë dhe motive të papërcaktuara, midis partive në Kosovë, për të fituar pushtet kur pushteti ishte në duart serbe, pushtuesi që kryente gjenocid, spastrim etnik, përdhunime. Edhe për fëmijët, por edhe naivët lufta në atë kohë kishte vetëm dy fronte, pushtuesi dhe bashkëpunëtorët, që digjnin e vrisnin Kosovën dhe UÇK, që luftonte të mbronte jetën e njerëzve. Akuza  duke shmangur pushtuesin serb e zhvendos objektin e luftës kryesisht  midis shqiptarëve. Ndoshta prokurori beson në një luftë me topa bore…

Një prokurori dhe gjykatë në hall. Akuza e ngritur më parë mbi librin e Karlës (de Ponte), dhe të Dickut (Mart) të provuar si produkt i shërbimit sekret serb, tashmë po i bashkëngjiten kapituj me lidhje të dyshimta, me fashikuj të hequr e me dëshmitarë mjaft të dyshimtë. Akt-akuza, po luan me një  topi të grisur e të shfryrë pasi nuk respekton kauzën, kohën dhe hapësirën. Përgjakja historike  midis Serbisë dhe Kosovës shtrihet në histori të gjatë, por prokurori shumë pak duket se i intereson dhe e shmang nga konteksti. Duke shmangur në kohë me mbulesën e injorimit historinë e masakrave të shtetit serb mbi popullsinë shqiptare ai përdor gjuhë me pak dallime nga ato  Ruanda, Eritrea apo Kongo (Kinshasa). Hallet e Hagës shtohen kur lidhen me ngjarjet dramatike në Ukrainë, apo me vendosjen në një kontekst me Rusinë dhe Putinin që nuk po bëjnë asgjë më pak se Serbia në kohën e Milloshevicit. A do të gjykohen edhe komandantët ukrainas një ditë siç po ndodh me ata kosovarë. Ka mjaft ngjashmëri, por në të dy rastet po gjykohen  komandantë që luftojnë të shpëtojnë kombin e tyre. Serbia vështirë të bëhet më e mirë duke dënuar shqiptarët…

Paradokse dhe parodi të akuzës… Ndërsa  Haga dhe sejmenët flasin se  padia është individuale, e vërteta e dukshme është se në të përfshihet gjithë zinxhiri komandues i UÇK. Aq saktë  sa është zgjedhur ky zinxhir edhe bodrumet e Beogradit do ta kishin zili.  Me gjethen e fikut, akuza përpiqet të mbuloj objektin e goditjes që në rreshtat e tjerë zbulojnë gjithë kontekstin e gjykimit. Akuza qartësisht godet thelbin, qëllimin, instrumentet, format e organizimit  dhe arritjet e luftës. Naivitet apo padituri djallëzore. Çfarë mbetet më tej… gjithçka kthehet në një pamflet politik. Edhe në Beograd edhe në Hagë e dinë se çfarë mund të jetë një ushtri pa linjë komandimi? – Turmë e armatosur është pak, lëvizje kaotike…një qellim për tu kthyer aty ku nisi… pas kësaj Beogradi ka të gjithë të drejtën ta konsiderojë luftën e vet të drejtuar kundër kriminelëve, banditëve dhe emrave të tjera që do ti dhuronte gjykata. Është tërësisht një ide djallëzore për të deformuar karakterin çlirimtar, të drejtë e human  të luftës çlirimtare të UÇK dhe aspak  një luftë e brendshme politike, civile, vëllavrasëse dhe mbi baza të urrejtjes. Këtë e gjen në aktakuzë, ku në mjaft raste nuk kujdesen as për ta mbuluar…

Çfarë nuk dëshiron të shoh akuza…?   Pavarësisht ku përpiqet të notojë akuza, interesante mbetet që gjykimi i UÇK është në rastet e rralla të historisë botërore ku gjykohet çlirimtari, ai që mbron popullin nga pushtuesi dhe bashkëpunëtorët e tij. Dhe më tragji-komike një UÇK e vendosur që në ditën e parë në një linjë me aleatët perëndimorë. Të gjithë e dinë se kush qëndronte pranë këtij formacioni dhe reagimi për çdo vendim e veprim të komandantëve të saj.

Serbia përdor me shumë sukses strategjinë e kompensimit,  që ka për objektiv  diskreditimin e shtetit të Kosovës dhe paraqitjen e tij si shtet i dështuar, i drejtuar nga persona të inkriminuar.  Makineria e propagandës e Serbisë është e ‘shkëlqyer’ për shpifje dhe intriga. Ishte kjo strategji dhe pjesë e saj propaganda agresive  që e nxori shumë shpejt Serbinë  nga pozicioni i  fajit dhe agresorit në atë  të viktimës. Por, ndërsa  Serbia ka një strategji të qartë, gjithmonë e ka pasur, Kosova,  por jo vetëm, gjithë shqiptarët  e kanë vështirë ti përgjigjen me strategji efektive. Alvin Toffler thotë që  strategjia është mënyra që të dallon nga të tjerët dhe në mungesë të saj me apo pa dashje,  do të jesh pjesë e strategjisë së dikujt tjetër, ndoshta edhe kundërshtarit.

Është një  periudhë, që  tregon se ‘kohët e arta’ për shqiptarët kanë kaluar dhe sinjalet janë për një gjeopolitikë të vështirë. Lufta si vazhdim i politikës ndryshon mjetet, por jo aq qëllimet dhe objektivat. Ndërsa shtetet e mëdha e kanë të vështirë të dështojnë  të vegjlit e kanë më të vështirë të mbijetojnë. Fuqia e butë, dhe fuqia e fortë,  shprehet Joseph Ney, themelues i teorisë neoliberale,   raportet me partnerët strategjikë  nën kontekstin e veprimeve të sinkronizuara, mbeten edhe për shqiptarët e vetmja rrugë e mbijetesës dhe suksesit. Lavdi UÇK!

*Profesor për Çështjet Ndërkombëtare të Strategjisë në UET

34 Komente

 1. T
  Trotski

  Shkrim i sakte dhe profesional.E Verteta nuk mbulohet dot me shoshen e Agjentures Serbe te perfaqesuar nga Zyra "Speciale" e ngritur per "Bemat" e UCK ,duke lene menjane Mizorite shekullore te Hordhive Serbe.Pafajsi per heronjte e UCK !!!! Boll me shpfje te stisura ne bodrumet e Beogradit

  1. P
   Perparim Shaqiri

   Po Millosheviqi pse e pranuat kriminel me gjetjet e Hages?

   1. m
    millosh kopiliqi

    Problemi i hages eshte vetem budallaku dhe idiotizmi i Lugoves Ky ishte perqaresi me i madhe i kosoves. Gabimet dhe budallakite e Guroves kane lene pasoja te renda

    1. L
     Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

     Sepse hapi luftën në Ballkan.

     1. k
      komentues falas

      Perparim Shaqiri ! Une nuk jam nga trevat e Kosoves, por kjo s'me ben te te kthej nje pergjigje qe e meriton. Per sqarim se qenke i pa informuar dhe s'e paske lexuar ashtu si duhet shkrimin me larte po e ke lexuar si nje tradhetar i popullit shqiptar te Kosoves dhe bashkepuntor i serbit dhe me pak fjale po e shpreh ashtu si je. Gjykata qe "gjykon" udheheqesit e Luftës çlirimtare te Kosoves nuk eshte Gjykata e Hages, por gjykata kosovare qe e ka aprovuar parlamenti kosovar dhe ka qendren e "banimit" ne Hage me qellimin gjoja se duhej te ishte larg ndikimeve te Kosoves dhe perbehet nga prokuror dhe gjyqtar te huaj, por ne ligj eshte gjykate kosovare dhe parlamenti Kosoves ne qoftese neser apo sot mblidhet dhe me nje ligj te posaçem e shkrine si gjykate brenda 24 oreve, por kete nuk e lejojne bota perendimore qe e detyruan Kosoven ta themeloje me pahir, ashtu si bene me Shqiperine etnike qe e ndane ne 4 shtete Ballkanike. Ky eshte perendimi vangelluar , jo i Lasgushit por i Londres dikurshme dhe Frances per shqiptaret. Pyetja jote tregon se je pjese e tradhetise se luftes Kosoves, je pjese e "akuzes" ndaj udheheqjes Luftes kosovare per liri dhe pavaresi. Millosheviçin e gjykoi gjykata Nderkombtare e Hages dhe jo gjykata kosovare qe banon ne Hage! Kaq e thjeshte, por dikur ne Shqiperi egzistonte nje reviste "Ylli" qe ne fundin e saj vazhdimisht kishte nje diçiture: "pohojne me gojen e tyre", ishte fjala per kapitalizmin dhe ti e pohove me gojen tende se kush je. Kosovaret qe themeluan shtetin e tyre sot duhet te nisnin marshimin per ne Hage ne kembe per te kerkuar dhe mbrojtur lirine dhe pavaresine e Kosoves qe po u a rrezikon ajo gjykate duke mohuar Luften e UCK dhe udheheqesve te saj. Ne lufte per çlirim nga okuptaori shkohet per te luftuar dhe vrare me pushke armikun dhe bashkepuntoret e tij qofshin dhe vendas dhe jo per tu puthur me armikun dhe tradhetaret. Ky eshte ligji luftes dhe per kete behet lufta.

     2. H
      Hasani

      Shume idiot qenke mo Trotski qe beson shkrime te porositura. Nuk u bene shqiptaret te vene ne diskutim autoritetin dhe juridiksionin e gjykates nderkombetare jo protesta po te hidhen perpjete. Keta birbot nese provohet qe kane vrare njerez duhet te denohen kushdoqofte. Pritni perfundimin e gjykimit.

      1. B
       Baca Adem

       Hasan mavria, na i rrufsh te tria, po pse krahasohet dhuna e okupatorit serb , qe shkaktoi mijera viktima shqiptare, me luften e drejte clirimtare te UCK ? Kush u rreshtua me armikun , padyshim qe e priste fundi . Dhe ishin vetem ....120 vete. Te kesh turp. Renegat.

       1. B
        Baca Hazir

        Oh Baca Adem dhe ti do vdesesh si spiun njesoj si Baca Adem. Ti nuk ke tru e nuk i kupton cfare shkruajne njerezit e ditur ndaj mos bej shume kakerdhi?!

       2. P
        Per HASAN nevojtoren

        PATJETER TI HASAN VICIDOLI DO JESH KELYSH I SALI TRADHETARIT,SE AI KERKON DENIMIN E THACIT,,,NA RRUAC TOPET O HASAN PACAVURJA,,,DHE LAJ GOJEN O KELYSH I RRAHUR KUR I QUAN KOMANDANTET E UCK BIRBO

        1. B
         Batoni

         Po jo mor Gomar mos ha mut kot se nuk i kupton gjenat ti o koke karri. Kosovan e çliroi NATO se po te ishte per UÇK edhe sot atje do ishin serbet tani duke shtypur ndonje turkeshe apo arabeshte me bythe te majme kosovare? Ik pirdhu!

       3. P
        Prangat e padukshme te Kosoves

        Keto na i kane bere "miqte e ngushte" sepse komandantet nuk ju dhane cfare ata kerkonin. Komandantet mbajten koken lart dhe me ndershmeri. Por, miqte nuk duan ndershmeri. Ata duan perulesi ndaj governatoreve qe "cliruan" Kosoven per ta mbajtur ate nen pranga te reja. Populli i Kosoves duhet te filloje prape levizjen per pavaresimin real sepse nen keto pranga te reja po kerkohet tu kafshohen copa nga trupi i Kosoves dhe t'iu hidhen llokma mishi dhe kocka qenve te Serbise. Dhe pse? Sepse ja u kerkojne interesat gjeopolitike dhe financiare te miqve. Kush do tia dije per nje cope Kosove shqiptare. Shqiperia keshtu eshte copetuar dhe pshurrosur nga te gjithe qe kemi patur prane dhe larg. Nga Bashkimi Sovietik, tek Kina dhe tani tek Amerikanet. Pa permendur qe ne kete loje te felliqur interesash kane qene edhe Italia, Gjermania, Franca, Britania dhe Rusia apo Austria. Fqinjet vetem na kane kafshuar dhe na kane rrembyer copa te medha tokash. Sot, nuk ka miq! Ka vetem nga ata qe ta futin kur ti nuk e pret, ose je idiot dhe mendon qe miqte i ke per jete.

       4. P
        Poseidon

        PERVEC SERBISE DOSJA U PERGATIT NE BODRUMET E VETCUNDOSJES SE ALBINO OCIT DHE OSMANOVICTPOR EDHE TE. LULBASHOVICIT E SALEH KARAXHICIT...........................

        1. H
         Hashim Danilloviq Hagabagla

         Hajnshim krimineli do te kalbet ne Hage. Dite e bekuar per popullin e Kosoves dhe atedheun tone, e dite e zeze per rrjetin e profitereve te luftes dhe pjelles kriminele. Uroj Denim minimal 50 vjet burgim per kete krye kriminelin Hajnshim Thaqi qe ka shkaterru nje komb te tere, denimi i tije do te ishte nje revolte drejtsie dhe shprese per kombin shqiptar. Lideri i kombit shqiptar kryeministri Albin Kurti e mposhti Milloshin, i mposhti edhe  klysht e Isa Ramushk Kadri Fatmut Hainshim Danilloviqin dhe e qlìroj Kosoven nga serbet dhe kelbcat shqiptar. Populli i Kosoves te eshte falenderues i perjetshem o Albin Mbret Kurti. Thank you, PM Kurti. You are a nightmare to your enemies: Vucic, Thaqi, Haraçdinaj, Krroqja, Bojleri dhe Kardi Gelbaza. Ngushllime per preCednikun Hajnshim uqkurci qe do te kalbet ne Hage.

         1. k
          komentues falas

          Shiko sa armiq dhe tradhetar qe dine e shkruajne shqip paska brenda Kosova!! Dhe pastaj nxirr konklyzionin se a duhen vrare tradhetaret apo jo!

        2. G
         Gjergj

         Shko ore pirdhu!

         1. R
          Realisti

          E verteta mbulohet qe cke me te per sa kohe ne kemi shqiptare qe punojne kundra shqiptareve. Shembulli me i mire jane arvanitasit greke qe jetojne si hije pa lidhje me identitetin e tyre duke quajtur veten greke. Moho veten tende dhe nje dite identiteti yt ka mbaruar.

          1. P
           Pilo Lala

           Me kete llogjike , Gjeneralet e Ukraines do shkojne te gjithe ne burg. Mund te jete e vertete. UCKja cliroi Kosoven.

           1. U
            UQKaka

            Karin tem e qliroj uqka muqka karapyqka e cubave te malit. Kosoven e ka qliru NATO. Posht uqkurcat liri Kosoves.

            1. Z
             Zymber

             O Pilo Lala mos u tremb se nuk I di te gjitha? Zymber

            2. F
             Fatmir Berberi

             Te lumte dora dhe mendja e ndritur o Kico !Zjarr te perqendruar ke nxjere nga mendja ,se i tille ka qene dhe mbetet armiku historik i shqiptareve .I kombinuar ,ky lloj zjarri do kishte patur efekte me te medha ,por cfar ti besh qe ne Kosove,baruti eshte i lagur dhe armet me larghedhje te madhe jane jashte funksioni e destinacioni. Ne mes te zjarrit je formuar dhe zjarr nxjer nga mendja,prandaj meriton respect te pa fund ! Ju uroj shendet.

             1. S
              Shqipe ETNIKE

              i Nderuari Artikullshkrues:; shume mire i thua ti po Hajde te te Kuptojne "Sejmenet " e UDB-s ne Kosove.. 1.Prokurori e di se pati nje Lufte Midis Serbeve Pushtues dhe Shqipetareve, por AKUZAT kunder Krereve te UCK-s, jane bere per "Trajtimet" qe ka bere UCK-ja, kunder Individeve Serbe dhe Shqipetare qe kane BASHKEPUNUAR me Pushtuesin Serbe, dhe KUNDER Shqipetareve..me thene thjeshte Gjykata Kerkone "Drejtesi" per Spunet e Vrare apo Zhdukur Serbe apo Shqipetare ne perjudhen e Luftes 1998-1999-te.. 2-Pra Prokuroria ka Ngritur Akuza kunder Krereve te UCK-s..ne Baze te Komunikatave qe Hodhi ne ate Kohe UCK-ja..ku Denonte per shembull nje Spiune Serbe, apo Shqipetare me Vdekje dhe ne Emer te Popullit.. 3-Pra Organi i Akuzes:E mbeshtet Akuzen e Saje te "Trajtimi" qe u ka bere UCK-ja disa apo edhe dhjetra Personave gjate Luftes.. 4-Pyetje per Prokuroret dhe Gjykatesit e Hages eshte:PO A PATI BASHKEPUNETORE ME PUSHTUESIN??Kunder Popullsise Shqipetare??PO..po keta Bashkepunetore si duhet te Trajtohen??Kur jane keta qe tregojne ose me mire themi Spiunojne Bazat e UCK-s, Depot e Armeve,Njerezit qe Furnizojne UCK-e etj..dhe mos Harrojme se Pothuaj gjithe Popullsisa Serbe qe banonte ne Kosove, u Tregua AKTIVE NE Vjedhjen e Pasurise se Shqipetareve, kur shikojme Traktore te Ngarkuar me Televizore-Frigorifere...dha ppa Harrua qe jane Pikerishte keta "Kallauz" qe edhe Vrisnin pas Shpine, ose edhe Direkte me Doren e Ushtarit Serbe.. 5-"Deshmitaret" qe ka Prokuroria jane nje Tufe Genjeshtaresh Imagjinare qe shumica per te Fituar AZIL ne Europe, nen Cilesine e "Deshmitarit te Mbrojtur", nuk kane lene gjithcka pa Shpifur dhe Intriguar kunde4r UCK-s..biles ka edhe nga Ata qe jane INSTRUKTUAR dhe Paguar nga UDB-ja Serbe..keta jane Serbe, por edhe me se Shumti.."Shqipetare foles".. 6-Mbledhja e te dhenave kunder UCK-s..Fatekeqesishte Filloj nga Vete Shqipetaret qe ishin Pjese e Pushtetit te Miloshevicit ne Kosove, si dhe nga Antare te LDK-s se Rugoves, ishin keta qe i kane Bere Sherbimin me te Madhe Serbeve, biles disa nga ata qe Mblidhnin te dhena Kunder UCK-s..i kemi sote ne Qeverine e Kosoves, si dhe i kemi Politikane ne Shqiperi si Lulezim Basha, apo edhe Vajza e Sali Berishes(Qe shume Kosovare Vdesin nga Dashuria)..Argita Berisha Malltezi, qe ishte edhe "Perkthyese" e Gjuhes Serbisht-Shqipe dhe Anasjelltas.. @@Arrestimi i Krereve te UCK-s ne Kosove eshte INTRIGA me e Madhe Politike e Shekullit do ta Quaja, kunder Interesave te Kombit Shqipetare prandaj gjithe Shqipetaret qe jane Shqipetare Duhet t Ngrihen ne Mbrojtje te Vlereve te UCK-s..sepse nese UCK-ja ka nje Emer athere ky Emer Eshte:Thaci....Veseli...Krasniqi..ect.. te Besoj Denglat qe thuhen se nuk "Gjykohet UCK-ja" eshte Indjotesi...ose Justifikim qe e "Njehe" vetem Albin Kurti dhe Vjosa Osmani e bija e UDB-shit,---lol

              1. H
               Hašim Danillovič Učkurc Hagabagla

               Hajnshim krimineli do te kalbet ne Hage. Dite e bekuar per popullin e Kosoves dhe atedheun tone, e dite e zeze per rrjetin e profitereve te luftes dhe pjelles kriminele. Uroj Denim minimal 50 vjet burgim per kete krye kriminelin Hajnshim Thaqi qe ka shkaterru nje komb te tere, denimi i tije do te ishte nje revolte drejtsie dhe shprese per kombin shqiptar. Lideri i kombit shqiptar kryeministri Albin Kurti e mposhti Milloshin, i mposhti edhe  klysht e Isa Ramushk Kadri Fatmut Hainshim Danilloviqin dhe e qlìroj Kosoven nga serbet dhe kelbcat shqiptar. Populli i Kosoves te eshte falenderues i perjetshem o Albin Mbret Kurti. Thank you, PM Kurti. You are a nightmare to your enemies: Vucic, Thaqi, Haraçdinaj, Krroqja, Bojleri dhe Kardi Gelbaza. Ngushllime per preCednikun Hajnshim uqkurci qe do te kalbet ne Hage.

               1. K
                Kosova

                "Hašim Danillovič Učkurc Hagabagla" paske ngrene shume plehra dhe plehrat do te te hane.

                1. D
                 Dardania

                 Mese e vertet e topi se luan ????

               2. ÇEKIÇI

                PROKURORINË E KANË NDIHMUAR OSMANOVIÇKA KURTOVIÇI BERISHIÇI BASHIÇI DHE GJAKU SERBO SLLAV QE ËSHTË NË DAMARET E ATYRE SHQIPTARVE FAQEZI

                1. B
                 Blablabla

                 TE RROJ NATO PO TE ISH PER UÇK NJE MUT ISH PAVARSU KOSOVA. SA PER SHKRIMIN E KTIJ XHARRES PROFESOR I UNIVERSITETIT TE HENRI ÇILIT ESHTE FOLKLORIZEM QE SI SHERBE KUJT. GJYKATA SPECIALE SE RRU FARE PER PROTESTAT ETJ BLABLABLA TE SHQIPTARVE. PO KA PROVA AS QE NUK DISKUTOHET DENIMI STANDARTI ESH I NJEJTE.

                 1. G
                  Gora

                  Eshte jasht cdo imagjinate te gjukohen kokat e UCK, pa ata kosova do te ishte nen zgjedhen e Serbise. Kjo gjukate duket shum e stisur me kujdes dhe duhet te shperbehet. Si mund te gjykosh UCk qe ishte duke mbrojtur popullin civil!!

                  1. V
                   Vlonjat Shqiptar dhe patriot deri në vdekje.

                   Shqiptari në pergjithsi, nuk kupton dhe nuk e ndjen forcen bindse të fjalës, pa e sharë dhe ofenduar rëndë. Ty dhe Ju, që keni sharë UÇK-në heroike dhe komandantët e saj, që sot gjinden në aneksin e burgut Serbo-Rus në Hagë të Hollandës, jua shkerdhefsha unë personalisht, bashkë me të gjith hamshorët e kombit Shqiptar, motrat, gratë, nënat dhe krejt rracen ku ti keni. Ju shkerdhata nuk e koptoni arsyen, nuk i kuptoni rrethanat, nuk e koptoni momentin dhe nuk e kuptoni rrezikun kapital të ekzistencës së popullit të Kosovës në kohen kur UÇK-ja e ndihmuar nga Amerika, jua shkerdhyen rracen shkaut Serb dhe bashkpuntorve të tyre, tradhetarve Shqiptar. Një fjalë popullore thotë "që kur ti i tregon budallës me gisht se ku është Hëna, budalla shikon vetëm gishtin", pra, sa do të arsyetoj me keta rracë-qirë në lidhje me luften e popullit Shqiptar kunder fashizmit Serb, keta rracë-qirë tradhetarët, flejnë gjumë të dehur nga shlivovica. Rroftë kombi Shqiptar. Rroftë UNÇ që çliroj Shqiperinë në luften e 2-të botrore dhe rroftë e kurrë mos u harroftë lufta dhe heroizmi i UÇK-së dhe i komandantëve të sajë, për çlirimin e gjysmës së Shqiperisë, Kosovës martire dhe heroike. -ps : Nuk jam nga Kosova, por jam nga jugu i Shqiperisë, që kam luftuar në rradhët e UÇK-së heroike, dhe familja ime ja ka hapur deren 26 vellezerve dhe motrave Shqiptar nga Kosova, kur i ka detyruar fashizmi Serb me lëshue vatrat e veta gjatë luftës në Kosovë. Ti dhe Ju, klyshët e kurvave shqip-folës, po ju pyes, çfarë keni bërë për nënën Kosovë kur plasi lufta....!!! Ty dhe Ju spuhunjve, tradhetarve dhe rracë-qirve shqip-folës, bashkë me kopilin e Shiqeres, tradhetarin Sali UDB-ash Berisha, jua shkerdheftë krejt Kosova dhe Shqiptarhania rracen. Rroftë Kosova. Rroftë UÇK-ja. Nderim dhe rrespekt për komandantët e UÇK-së deri në vdekje.

                   1. C
                    C

                    Bravo Vl Shqipetar

                   2. P
                    Popull

                    Fuck bastardeve serbe...

                    1. A
                     Asd

                     Dmth do te behet drejtesi me pankarta? Demostratat popullore nuk tregojne asgje pervecse jemi nje popull bananesh. A nuk kemi ndjekur me pankarta Enverin, Berishen, Ramen e kedo qe merr pushtet. Populli duhet te qendroje ne shtepi dhe te ndjeke procesin. Prokuroret e Hages po kerkojne te bejne drejtesi per 300 viktimat qe sot e kerkojne ne nje proces gjyqsor. Une preferoj te ndjek faktet, ne respekt te drejtesise per te cilen pretendoj qe duhet ta gezoje cdokush edhe po te jetoje ne "periferite" e ketij populli te lumtur pankartash me hov revolucionar. Turp edhe per Ramen qe shtiret sikur i dhimbsen Thaci me shoke, nderkohe qe bluan vetem si tua bleje votat shqiptareve mjerane.

                     1. Xyz

                      Cikli i jetes se perandorive!

                      1. G
                       Genti

                       Le të zgjasë sa të dojë gjykimi në Hagë. Rezultati do jetë pafajsia e komanantëve të UÇK-së. Në fund do u mbyllet goja serbëve në Beograd dhe zagarëve të tyre në krye të Kosovës që nuk resoektojnë as veteranët e UÇK-së e aq më pak komandantët e saj në Hagë. Është e turpshme si mbështetet dhe votohet një lëvizje anarkiste dhe talebaniste si LVV që interesat e popullit të Kosovës i ka shkelur me dy këmbët.

                       Lini një Përgjigje