Kronikë per ata që bien dhe ata që ngjiten - Ç'ndodhi sot në Kuvend

1 Qershor 2023, 18:14Blog TEMA

Kronikë per ata që bien dhe ata që ngjiten - Ç'ndodhi

Nga Agron Gjekmarkaj

Sot Kuvendin e nderoi Katalinë Novak, presidentja  hungareze e cila bukur na foli për vlerat e familjes dhe na keshilloi që të shtiem e mos të kursehemi për të bërë çilimiqer.

Njëri- tjetrin pyesnim sa ke ti e nuk na dilte hesapi, kush një, kush dy, vetem Jorida kishte punuar në këtë drejtim dhe u ndie krenare kur tha kam tre qe me jete i pastë!

Ulsiu krojti mjekren dhe befas u mvrenjt teksa i regetiu mendimi se kush degjon të qara kalamaqerish neper shtepi, kur gjumi të keput indet dhe faqja ëndet mbi jastek! Të reflektoj mbi keshillat a qortimet e Babos apo të merremi me panolina perpelitej në dilema?!

E priti miken Ermua e cila ishte krehur e qelibarosur enkas për eventin dhe po për të kishte nxjerre nga senduku një kostum të ri ngjyrë pana. Tak e tak renditi fjalët  në një mireseardhje  të ndjerë. Ishte ora e saj.

Kosta i Gramozit dhe Lindites shfaqej  meit  e si kercu kur llafose me  veten me zë të brendshem duhet të quhem edhe Kosta i Ermos nashi? Hesapi nuk i dilte. Po keshtu qe Katalina të ndihej ngrohtë pritjes fillestare ju bashkua vetë Tao i cili duhet ti ketë shkoqitur bëmat e Huniadit dhe Skenderbeut. Presidentja hyri bashkë me udheheqesit dhe salla nuk ndalej në duartrokitje. Atmosfera e gezimit filloi më parë teksa prisnim ndodhinë.

Gerta u shfaq per herë të parë me xhinse qe i shkonin qamet  e ca si hequr nga shendeja. Aty ketu degjohej një marshallah marshallah. Mua më shihte venger dhe keqardhja  më pikonte gjak. U tundua por nuk u tund nga vendi kur Spiropali me naivitet e ftoi të zinte karrigen e Belës. 

Kur oferta tingelloi në ajer ngriva dhe psheretija mos mos e bej ketë më mirë prit Katalinen se me degju Sibilen se te pi e zeza. Gerta nuk levizi dhe u lehtesova, bashkë me mua dhe Bora Bilali mori frymë thellë. Karrigia e Beles dukej si Froni i Agamemnonit. Me e keqja kaloi. Vemendje të madhe mori Laert Duro i cili mbante një si domixhan qelqi të vogel në dorë.

Xhemal Qefalia  e pyeti si me ndrojë , ç'ke aty ndonjë raki ballë kazani, që të ngrohim xhanë? Laerti u drodh!!! Ç'thua i vikati këtu janë emocionet e partisë, lotet e Tezes  e cila qavi siç thonë devollitet kur Babo e levdoi për zgjedhjet! Une jam kujdestari i tyre. Ja preke po me delikatese se janë ënde të ngrohtë, me to do mekohen e bekohen si vaj i bekuar rilindasit e rinj!! J'allah j'allah renkoi Fadili ndersa Xhemali mbet fa fjalë dhe dy buleza djerse si medalje ju bënë dekor.

Llafet që Babo do ndryshojë kabinetin kanë trazuar goxha shpitra e ndezur dhe ëndrra. Pendavinji dhe Klodi shikonin Gerten mos ka ardhur dita  që të nderronin vendet? Krifca pa syze nuk shquante Braçen që ore  e çast i fanepset mbi poltronin   e saj! Kollçaku i regetinte ideja   bota po ndizet e shthuret  ndaj ka nevojë për gjeneralë që ta bëjne terbiet dhe veshtrimi qasej mbi Niko Nikoqirin. Margeriti u dukej e gjate here mbi re here nen re e here re vetë.

Delina qëkur ka parë ëndrren e keqe është bërë def nga sytë. Shalsi kujtonte kohet kur keshillohej nga Bora dhe shtinte fall me vete mos ai fat prapë do i buzeqeshe? Nese Elisa ngjitet a thua Babo ma jep mua atë qoshe kujtohej Blerina? Pa te keq i them një deputeteje socialiste Babo do të promovoje thuhet dikë ajo u gezua aq shumë sa nuk foli por iku me vrap se me dhëmb dhemballa tha. Eh shoket e partise!

Një tjetri i shpreha konsideratë djalë i mirë ky Çuçi kur sokelliu edhe Toni me Ben Pllumin janë deli çuna! Se kuptova!! Damo su pa por gojet e liga thonë që ai nuk kthehet në qeveri nëse Babo nuk i therret krah per krah me Taon.

Antoneta besonte se edhe bazës i ka ardhe vakti të perfaqesohet ndaj edhe nahia e hallë Ikonomit nuk do ishte keq. Mimi di Puccini u perqafua me ngrohtesi e mall në ndarje me Etilden tek shkallet si stafete brezash per horizonte te reja. I beri dhe shenjen e kryqit si bekim për punë te medha. Ne të opozites të bërë kashte e koqe nga merira e brenga buzqeshem vetem kur pamë që kryezevendes lideri Muli ishte prapë mes nesh dhe po kaq Bana e cila pasi u shua flakadani i revolucionit mbante nje qiri.

Në atë perqendrim mberriti kumti se Çyrbja në Lisbonë kishte kritikuar Klotilden për retorikë jo të duhur dhe minimizim të rolit të Babos më zhvillimet nderkombetare. Salianji dukej i menduar dhe mbante shenime kur foli Ermo dhe Katalina e pyeta çi ke kto more evlat ? Epo sa të rrojmë do mesojmë tha , nuk jam perbuztar.

28 Komente

 1. R
  R

  JE THJESHT PALLË

  1. P
   Pilo Lala

   Gjekmarkaj te pakten e ka kuptuar qe eshte perfaqesues i nje Partije kot. Njesoj si Grida qe iku te ekspozohej ne TV, ky na del nje here ne jave , na tregon si ishte gjendja e deputeteve. Me keto pershkrime, ky tregon ndjenjen e inferioritetit. Mua me duket sikur i paralajmeron: Po tu kem ne dore une, ju nxij jeten, te mos ju qeshe buza kurre.

   1. B
    Bureto

    Ky kllouni a eshte deputet? Nëse po, a e luan ate rol, apo aty eshte si reporter i ndonje TV apo portali, por që paguhet si deputet, më falni jo, sepse paguhet si nenkryetar i atij Parlamenti, nga taksapaguesit shqiptare, qe jane te detyruar të lexojne broçkullat e tij te neveritshme, një dite po, e njedite jo? nese e neverit ate parlament siç e paraqet, atehere pse nuk lë mandatin dhe te shkruaj pamflete dhe fejtone sa e si t'ia kete qejfi? Jooo! Kurre sidomos tani qe i'u rrit rroga dyfish dhe per te cilen votoi me të dy duart, dhe e fundit: A ka ndonje deputet si ky legen, shembull të dyte në per bote, se në Europë jo dhe jo? Si nuk del njeri nga aty brenda, t'i tregoje vendin?

   2. R
    Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

    LLUMI

   3. a
    astriti

    Deputet e politikan leshi as mish as peshk.Merr rrogen duke shkrujt per revisten Hosteni.

    1. S
     SADIU

     E tregon veten që je bajat dhe fallco. Mbesat e mija esse të tilla nuk i lexojnë se u vjen turp. Gjyshi, ky gjyshi me flok të bardha tregon dhe shkruan mesele të dobëta dhe të pakuptimta për personazhet që trajton. Mos është i goditur nga regjimi komunist ky dhe i dalin hijet në çdo kohë? E gjete të keqen gjyshi, po lexo dhe budallëqe të tilla që kur të fillosh të shkruash të të kujtohen këto dhe të mos gabosh. Jo gjysh më këtë nivel dhe këto mesele që tregon ky në këtë shkrimin të gjatë dhe të pakuptimt unë nuk e bëjë edhe tani në kërkesat që më përcakton mësuesja Mirë të keqen gjyshi por për të bërë punë të mira duhet të ballafaqohesh edhe me të keqen, pra nuk duhet të dalin si hije që ti tërhiqesh, puno të keqen gjyshi.

     1. M
      Muzaka i Ri

      Bravo or ti shoq, pas ketij shkrimi PEDEN e ke bashke, keta lloj jane per popull.

      1. g
       gjekmarkagjoni humorist pffff

       Po grida qe ky loku qau per te,sa ka?kjo byth fishkur ka planifiku ndonje me katundar salianjin,apo vetem mesazhe erotike

       1. R
        RREMA

        TI NGA SA SHKRUAN ME DUKESH SHUME SHAKAR. MUNDOHESH TE SHKRUASH E NUK TE MERRET VESH ÇFARE SHKRUAN.BENE MIRE TE BASHKOHESH ME ALFRED ÇAKON. DO ISHIT NJE PAL QE QE DO TJU KISHIN ZILI. PIKAAAA PIKAAAA SI NARD NDOKA VEÇ ME SHKOLLE

        1. D
         Demokrati orëve të para

         Që je idiot e dija por që të ishe kaq rëndë nuk e besoja. Vetëm budallallëqe shkruan o Gjekmarkaj që dole pallë edhe ti. Trap me zile,

         1. F
          Fiqiriu I maminsit

          Po ketij trapit qe eshte si vic i lepire se Kush I ka thene se je i kenduar dhe shkruaj ca gjera qe bejne per te qeshur vetem idiotet e races se tij te malokerise. Boll o trap.se le nam

          1. M
           Mara emigrante ne Itali

           Letrat tuja tan dashni ,i kam var ne yzerhane ,e kur shkoj ne qenef me dhi ,me bie nder nend zotnis tande .o pallosh kush te beri ty deputet ?kriminelat e pd

           1. r
            rita

            sa shpejt harron se si ke dale neper programe (perpara se me u ba deputet) tuej mbrojte te pambrojtshmen. Tane jeni legena, ti e more shperblimin, u bane deputet.

            1. M
             Mesuesja kujdestare..!!

             Pu pu puuu ç’nivel i ulet??!!!!!! Shume shume dobët..! Neser sill prindrit ne shkolle.!!

             1. T
              Toni

              Po per i jepni hapesire ketij. A e kuptoni qe eshte shume antikombetare,antinjerezore, e trishte, gjendja ku jemi njerezit qe na perfaqsojne. Bllokimi total i alternatives dhe hapsirave per te rinjte dhe te after. Kemi ngelur mes Rames dhe ketyre loqeve te lodhura.

              1. K
               Ku ku lokja per loqet qe polli!

               Ore po ky qe eshte bere kaq qingj, kaq hokatar babaxhan, ka bukembel, nuk eshte i njejti qe jepte kushtrimin si profesor i varfer i djegur per Liri, per djegien e Institucjoneve, per gjakderdhje dhe per rrezimin e regjimit me lufte?! Se ne te njejtin regjim Mavi jeton, qe duket se do te kape cerek shekullit ne pushtet, me zullumin qe trashet si mut dita dites, po ky sbzan ma! Si tribal berishist ishte revolucjonar haxhiqamilist, por si antiberishist dhe deputet eshte nje konformist regjimi dhe po' i shijon rehatin, begatine, rrogen dyfish, vizitat si personalitet ne Amerike, biles edhe kapercimin e ylberit tek gazeta TEMA, nga karabushi i Antenes tek intelektuali hijerende i editorialit kryesor.

               1. P
                Populli nuk duhet te votoje plera te tille po fain

                Doli prap ky trapi me syze . Nuk kam nerva te lezoj kete kerric por me qe fillonte si interesante pata durimin e lexoj dhe u binda me keshtu hajvane njethundrake pd kurre po kurre nuk ka per te erdhur ne pushtet . Epo kur mundohet te qesendisi ky mener gomar po i hyj pak ne hak gomarit duhet te kesh dy by . e nje ta cash e nje ta mbash pa le le kur thote BABO ky mut muti qe ta dije ky hajvan nuk vlen as sa nje ane e koqes te tij te me falin lexusit per gjuhen e perdorur por ky bajge e meriton verr verre asgje nuk thote vec qesendi .

                1. A
                 Albano Qillo

                 Dardha , bie nën dardhë , n't'kan pas thënë . Siç dhe thonë , ka bishtin . E të mbarë për bisht , një , nuk e ka , e thonë , q'e ka një pas , bisht . Siç i bën bisht njëriu i pa urëtë urase edhe të pjekurat i gjejmë përdhe plluqe . Kur vete e moti vranet si sot dita a n'mos si dje q'ish më keq , e t'zë furtuna në mbudhë , njerin e palos , frunë , se gjen gjë .

                 1. D
                  Dardani i Ri

                  Ky Gjekmarrja qënka një shpellar nga ata më injorantët. Ky e din që nuk e dëgjon dhe as lexon njeri megjithatë, nuk i ndahet mediave. Çfarë qenie e ndyrë! Si nuk mbaruan këta shpellarët tropojanë.

                  1. N
                   Nari

                   Nuk e di se kush ja ka mbushur mendjen ketij katunarit,se ka talent per te bere medemek "humor" !!! Ka dhene gjoja "doreheqjen" nga te gjitha funksionet ne PD,nuk mer pjese ne mbledhjet e grupit parlamentar,por mazallah se e leshon mandatin e deputetit,ose te pakten minimalisht postin e nenkryetarit te parlamentit,ne te cilin e ka propozuar PD

                   1. S
                    SPAK

                    Ky lloj te shkruari eshte e shek te 15te! Ketu ka ngelur ora e Saliut dhe Gjekmarkajve te tij! Por as turpin nuk e kuptojne! jane fshatare te prapambetur poete dhe shkrimtare! Jane antare te PD pjella te Saliut!

                    1. X
                     Xha Jaho

                     Mjaft mor më ! Se po le nom????????????????! Paguesh me taksat e shqipetareve qe ti po i ofendon deri ne palce me keto paçavure te nje bejtexhiu te peshtire! Stop stop stop or Gjekmuti se na e shpife! Dorehequ nga parlanebti se po na felliq dhe shkru kralliqe kur te jesh i lire sepse ne parlament eshte vend pune dhe ne shetbim te popullit. Sa turp????, Ju lutem gazetave mos publikone keto gomarlliqe sepse populli ka halle te tjera.

                     1. Z
                      Zeqine Sallaksja me GOP

                      Vazhdonnte tregoje me kembengulje qe eshte vetem TRAP! Nivel i papranushem? Propozij qe deputetve tju behet ai testi i idjotit para se te shkojne ne parlament?

                      1. S
                       Sorry

                       Thjesht, RR.. K...!

                       1. 0
                        007

                        Loku i Sali Kermes Rr. K.ri vazhdon qan per Grida Sumen bashke me kopilin e Sheges Sali - anjin e Lozhani gallate per popullin

                        1. "
                         "BOHOTINA"

                         Ne Korçe kur duan te te ironizojne thon: "Eshte djall i madh ky, te tall, te ben qojle!"... Gjasme ky eshte bere fejtonist. A dereziu ti...

                         1. a
                          astrit

                          Kete Gjekemarken ska burre none ta mare vesh. Ky ka ngrejt doren per perjashtimin e Berishes nga PD e gjith diten e dites merret a i ngrefet apo si ngrefet Berishes dhe PD zyrtare?. Ky me kujton disi Fan Nolin ( krahasimi i ben nder Gjekmarkes) Zogu me ushtrine e tij po marshonte drejt Tiranes per ti perzene puçistet e shtetit e Fan Noli gjente kohen ti binte fyellit per shtate pale qefe, dihet se ku perfundoi Fan Noli. O Gjekmarkaj nuk e di se sa i zoti je atje ne fakultet por ne politike ke ngataruar deren se sje per kete pune. Te mbajte shendetja!

                          1. k
                           koleg..., por shqipja nuk shkruhet keshtu

                           O prof. IDJOT..., shkruaj shqip se ska durim askush te te lexoj marrinat e tua dialetore.

                           Lini një Përgjigje