Nuk ka më lajm, çapitet rrugës e nuk ia del në krye

7 Mars 2023, 13:49Blog TEMA

Nuk ka më lajm, çapitet rrugës e nuk ia del në krye

Nga Frrok Çupi

A ka lajm për sot? Këto që lëshohen mediave duken më shumë thërrime të vjetra ose copa të reja që nuk ngjiten me njëra tjetrën.

Rrallë kush e kishte marrë në sy sot lajmin e vërtetë të ditës: Vizita zyrtare e kryeministres së Danimarkës në Tiranë. Por edhe pse ngjarja politike shkoi deri në fund, prapë rrallë kush ‘e mori në sy’. Një nga gazetaret ‘e vjetra’ në moshë diku te 25, pyeti kryeministrin Edi Rama:

Gazetarja: Pse nuk i çoni të gjitha partitë të regjistrohen në zgjedhje?

Rama: Nuk ka asnjë parti që nuk regjistrohet, partitë do të shkojnë si Çeço në zgjedhje…

Sa shumë lajme tentuan të dalin në ato pak minuta; lajme si bari i dobët i dimrit. I pari, tentohej për tu bërë lajm ‘pse partisë së Berishës nuk i hapni rrugës për në zgjedhje?’. Ende pa dalë në jetë, lajmi vdiq: Berisha nuk ka më parti; nuk ka parti që në shtator 2021, por në datë 3 mars vendosi edhe gjykata.

I dyti: Kryeministri u përgjigj se ‘asnjë parti nuk mbetet pa u regjistruar’. Lajmi ishte më shumë për shkruesit e tij: Mos i thoni parti asaj që nuk është parti!. Ka  një kohë shumë të gjatë kur shkrues dhe folës  të lajmit vazhdojnë ta quajnë ‘Foltoren’ si PD, gjë që ka dezinformuar publikun. Edhe në konferencën me Danimarkën, lajmi kthehet te bishti: Ku është sot partia e Berishës?

I treti, lajmi i vërtetë nuk quhet, ndërsa lajmi që shpiket tenton të nxjerrë kokë. Marrëdhëniet e Shqipërisë me Danimarkën, që dot u manifestuan përmes një akti kulmor shtetëror, përbëjnë ngjarjen më të rëndësishme. Pse këtu nuk prodhon ‘lajm’ me peshë një gjë që ndodh mes nesh dhe shteteve të Europës?

Ka më shumë arsye se sa vetë arsyet e lajmit që çapitet rrugës e nuk del mbi dhe:

Arsyeja se qysh në kohën e gjyshërve të reporterëve të sotëm, lajmi i jashtëm ‘nuk kishte pikë rëndësie’. Ishte kohë izolimi dhe ‘hamë bar, por nuk kemi punë me ata’. Gjyshërit ikën, por nipërit mbajnë në gji të njëjtin ‘izolim’. Lajm quhet ajo që ndodh prej këtu në Tropojë, ose vetëm në Viçidol.

Arsye tjetër: se Danimarka (ose Luksemburgu, ose Norvegjia, ose edhe vetë Amerika), nuk kanë këtu një pronar ose parti që u qëndron pas reporterëve dhe i cyt ‘thuaja këtë të Alibeajt…, thuaj për Berishën’. Tanimë as revista Hosteni nuk qarkullon më, por hosteni mbi reporterët bezdis lajmin dhe të vërtetën.

Arsyeje pse këtu nuk quhet lajm ajo që ndodh mes nesh dhe shteteve të Europës? Kohët e fundit ngjarjet mes nesh dhe Perëndimit kanë bërë hapa të pa ëndërruar. Danimarka është anëtare e BE dhe thotë këtu se ‘Shqipërinë do ta votojë për në BE; thotë edhe se ‘Tirana është një aleate e besueshme’. Kush e do këtë?! Lajmi i mirë këtu nuk quhet lajm. Jo veç për leksionin qesharak e të vjetër se ‘good news isn’t news’; por për arsye se këtu nuk e shkruajnë dot lajmin e mirë…

Atëherë lajmi çapitet rrugës, por nuk ia del. Sot ishte dita më e vështirë për lajmin. Deri këtë të hënë në mëngjes ishte shumë e thjeshtë të shkruaje lajm: Prisnin te dera derisa Sali Berisha të dilte për lajm. Deri dje dilte shtatë herë në ditë e bëheshin 70 lajme. Këta e quanin ‘kryetar i PD’, dhe mashtronin si ai. Tani, që sot e tutje, Sali Berisha nuk bën dot lajm. Pa Berishën nuk e bën ‘vezën’ as Meta. Ky ka për të bërë edhe lajmin e fundit, siç e bëri Berisha si ‘kryetar’: Ose nga SPAK, ose nga Perëndimi si ‘non- grata’.

I vetmi që do të dalë nga burgu, do të jetë lajmi i vërtetë.

 

16 Komente

 1. D
  Demokrati orëve të para

  Nuk e keni vënë re që TV-Klan dhe një pordhë të bëje Saliu rropatet i ziu Reiz Çiço 10 minuta jo Saliu pordhi, jo Saliu shurroi në pantallona si Kryetar i PD. Çfarë TV qesharak, dezinformuar që e ka shitur shpirtin tek lloknat që ka marrë nga Saliu kur mbretëronte.

  1. b
   ben.

   O froki E kishe mire me ate per inceneratorin e tiranes qe deshi ta digjte meta. Mqs nuk egziston bej neser 1 shkrim padi , qe SPAK te arestoje meten , sepse inceneratori nuk gjendet. Dhe meqense nuk gjendet me siguri meta e ka djegur, djegesin. Ty te shkojne legenlleqet dhe idiotesite. Dhe je me fat , jeton ne 1 vend qe nuk jane pak ata si ty, se te ishte ne vend tjeter do te ndiqnin femijet me gure rrugeve si i mare dhe legen. Po jeton ne shqiperi , ku kurvat akuzojne zonjat per kurveri, ku hajdutet bertasin kapeni hajdutin, ku tutoret flasin per te drejtat e grave, ku trafikantet publikojne video si te ushqehemi shendetshem, dhe ku froku tregon se si duhet te veje halli i opozites. Welcome to Albanistan.

  2. P
   Plak matuf

   O plak MATUF , o mjeran i pacipe . Sala ka elektorat , o injorant. Alibeut i DHANE vulen. Çi duhet, perpos qe ta futi ne bythen e Gazit! Plani eshte ti ofrohet kandidateve te primareve te vejne tek alibeu , por si duket asnje , por ASNJE nuk do joshet nga kjo. Votimet do behen dhe alibeu me Gazin e CO do shofim sa do marrin dhe mbyllet ky muhabet!

   1. d
    drini

    Mos u nxeh Frrocka thjesht nxjerr duf.Ate ka bere, Eshte shkolle e vjeter Frrocka ,shkolla e qeneve te ZP.

   2. f
    fredi

    Ashtu eshte ska me lajme se lajmet jane zeevndesuar me cfryrjet gjithe mllef te nej ish spiuni si ty.

    1. B
     Bardha

     Lajmet jane pordhi Sali Karaxhixhi,kur pordhi ishte null Noka duke marre ere bashke me thuthuqin,juristin e madh Bylykleshi bashke me tthithelopen vokeshi,Saleh shpellari do godise USAn me bombe atomike ,ne darke ne tv e qenefeve do hane mut llubojvici i pjerdhur trush bashke me herojne e nevojtoreve te bllokut buthati

     1. L
      LORA

      Njerezia,ata shumica me mend ne koke, nuk presin ndonje lajm te mire nga kazani mediatik;prej dekadash antishqiptar i perbetuar ,,,, por e ndjejne progresin e perditshem te Shqiperise sone. "Ose nga SPAK, ose nga Perendimi",,,,amin Frrok,sa me pare.

      1. D
       Dani USA

       Sali nongraten se do Amerika alibeun se do elektorati shume e thieshte eshte futeni nongraten ne shtepine pa qera dhe cdo gje rregullohet me Halim Kosoven kryetar te PD behet opozit me te vertet opzit dhe fiton zgjedhiet ne 2025 dhe keshtu behet shteti per ndryshe shtet te degraduar do te kemi per nje koh te pa percaktuar.

       1. D
        Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

        Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

        1. D
         Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

         Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

         1. D
          Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

          Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

          1. D
           Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

           Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

           1. D
            Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

            Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

            1. D
             Dani USA futja nje pastrim atyre WC ..

             Ore Dannnga USA !! Futja nje pastrim mences ose Pizzerise ku je se i vjen hera..ahahahaa Dr.Halim Kosova vetete njeri i nderuar dhe ka Emer mjafte te mire ne Opinion.. Por kure thua Dr.Halim Kosova kryetare i PD me duket qe e krahason me Fatos Spiunin Lubonja ose me Spiunin tjeter xhaxhait Hysni ..nje m.,....Jane shumica ne PD .. Nuk Po them se Jane te pasterti te gjithe tek PS se dhe aty ka mbeturina ,,tek tuk ...por per PD ...eshte turp te njelloset fjalia Demokraci...

            2. D
             Dani USA

             Sali nongraten se do Amerika alibeun se do elektorati shume e thieshte eshte futeni nongraten ne shtepine pa qera dhe cdo gje rregullohet me Halim Kosoven kryetar te PD behet opozit me te vertet opzit dhe fiton zgjedhiet ne 2025 dhe keshtu behet shteti per ndryshe shtet te degraduar do te kemi per nje koh te pa percaktuar.

             1. Y
              Yp Xhixhi

              Frrrr, nje llaf te them - Nuk ke besueshmeri ngaqe je ne konflikt interesi, ...sepse ke ndenjur gjate me mollaqet mbi Macurrin e tij d.m.th.

              Lini një Përgjigje