Paranojat e një dështaku dhe përkujtimi i turpshëm i Salvador Allendes

14 Shtator 2023, 12:20Blog Nga Baton Haxhiu

Paranojat e një dështaku dhe përkujtimi i turpshëm i

Albin Kurti para pak ditësh nderoi veprimtarin e njohur socialist, ish-Presidentin e Kilit, Salvador Allende.

Ai ishte i njohur për formulën e tij për ‘rrugën kiliane drejt socializmit’ dhe bindjet e thella kundër ‘imperializmit amerikan’, mik i dashur dhe adhurues i flaktë i diktatorit kubanez, Fidel Kastro.

Të dhëna të shumta flasin se në grusht-shtetin kundër tij një rol të madh kanë pasur vetë ShBA-të, ndërsa ai nuk kishte kursyer asnjëherë diskursin e tij kundër politikave shfrytëzuese të ShBA-ve në Amerikë Latine.

Amerikanët fillimisht kishin mohuar përfshirjen, por shumë vite më vonë CIA e pranoi se kishte dorë në disa segmente që çuan në grusht-shtetin që iu bë Allendes nga ushtria, por asnjëherë se planifikoi apo ndihmoi vdekjen e tij.

Në shumë gjenerata socialistësh, veçanërisht të një pjese të madhe nga lëvizja e vendeve te painkuadruara, ai u promovua si simbol i luftës kundër politikave kapitaliste të imperializmit amerikan dhe filloi të njihet si “martiri marksist”.

Allende do vdiste në zyrën e tij, derisa ushtria jashtë saj më në krye gjeneralin Pinochet-i i kishte dhënë ultimatumin e fundit për t’u dorëzuar.

Asnjëherë s’është kuptuar deri në fund se Allende u vetëvra, apo u vra meqë refuzonte të dorëzohej. Por, vetë gruaja e tij kishte deklaruar se ai “me gjasë ka vrarë veten me automatikun që e kishte dhuratë nga Fidel Castro”.

Për interesin e tij, edhe pse situatat s’kanë fare krahasim, këtë politikan e nderoi paturpësisht Kryeministri i Kosovës, ai i cili ka shtënë Kosovën nën sanksione nga BE-ja, e futi atë në përçarje me ShBA-të dhe kapitulloi përballe Serbisë me një marrëveshje pa njohje reciproke.

Për të qenë i qartë, Allende dhe Albin Kurti nuk kanë asgjë të përbashkët.

I pari u vetëvra në betejën e tij politike dhe çoi jetën në sakrificë për bindjet e tij ideologjike.

Albin Kurti, ndërkaq, deri me sot ka ngrënë kokën e shumë miqve të tij për  hir pushteti, përfshirë vëllezërit Dehari, dhe i ka dëshmuar gjithë dynjasë se ai nuk ka asnjë bindje ideologjike.

Albin Kurti ideologjinë e ka për të trullosur mendjet e rrjedhura të pasueseve te tij: ai as nuk u angazhua për bashkim të kombit, as për politika të përafrimit të Kosovës me Shqipërinë, as për prerje të marrëdhënieve ekonomike me Serbinë, as për ndalje të Zajednicës, as për ridemarkim të vijave kufitare me Malin e Zi.

Përkundrazi, bindjet e tij politike janë aq të dobëta dhe vullneti për pushtet aq i madh, sa ai nuk i rezistoi as edhe një ditë të plotë lakmisë së ruajtjes së pushtetit e jetës luksoze duke nënshkruar një marrëveshje pa njohje pikërisht ne Vilen e Tito-s.

Në fakt, Albin Kurti nga sistemi i Titos e ka dhuratë edhe banesën e Zaimit (babit), me gjase diku në Aktash.

Në kohën kur ai është vënë nën sanksione dhe është duke e kryer shkëlqyeshëm detyrën e tij për prishjen e marrëdhënieve të Kosovës me aleatet e saj, Albin Kurti ka nevojë pikërisht për një figurë të qëndresës anti-perëndimore, një Allende, për të zgjuar frymëzimin e një pjese të shoqërisë, demek për moralin e tij të lartë dhe për të fshehur faktin se ai është në krye të Qeverisë e cila bashkërendon politikën me Milan Radojiçiç-in.

Ai nuk nderon asnjë njeri në mënyrë të rastësishme dhe pa interes. Për figurat e mëdha historike, si Hasan Prishtina e Fan Noli, ka shprehur nderim vetëm sa për të forcuar pushtetin e tij moral dhe politik.

Në shumë fjalime të tij, ka përsëritur faktin se VV-ja është pasardhëse e Hasan Prishtinës, Shaban Polluzhës e Fan Nolit për të forcuar bindjen se ajo nuk është vetëm një subjekt elektoral, por një lëvizje e rrënjosur në histori.

Njëjtë ka bërë me Ukshin Hotin, në luftën e tij kundër pinjollëve jugosllavë, ndaj të cilëve sot është në përpjekje të dëshpëruar për t’i rehabilituar, duke filluar nga anëtarë të këtyre familjeve të cilët i ka pozicionuar në poste qendrore në kabinetin e tij.

Jugonostalgjikët sot përbëjnë lëvozhgën e parë me të cilën mbështjellët Kurti.

Po ashtu, pasi e refuzoi për President të Kosovës dhe filloi t’i lëshonte kunja mes akademive përkujtimore si ajo e Ali Aliut, duke i kujtuar Demaçit se jeta mund të jetohet deri në fund edhe pa u shitur, Albin Kurti filloi përuljen dhe përvetësimin e trashëgimisë së tij.

Kështu që, përkujtimet e Albin Kurtit tregojnë krejtësisht karakterin e tij personal dhe llogaritë për hir të momentit politik.

Në të vërtetë, Albin Kurti ka bërë aq shumë gafa me përkujtime e nderime sa më nuk prodhon as befasi. Kjo është një nga arsyet pse ky përkujtim për Allenden nuk u kthye në një skandal masiv publik.

Fundja, çfarë mund të pritet nga një njeri që lartëson Gjingjiqin dhe përulet para Ivanoviçit, ndërkohë që angazhon Mimoza Kusarin për të përbaltur ushtarët e UÇK-së në takim me Simiçin?

Mirëpo kësaj radhe përkujtimi i Allendes tregon diçka më shumë sesa një idiotësi personale, një gabim të rëndë diplomatik, një mosnjohje të thellë (apo shtrëmbërim të qëllimshëm) të historisë, një pasqyrë të trishtë të karakterit të tij të mbrapshtë.

Përkujtimi për Allenden u shoqërua me një mesazh për trashëgiminë e tmerrshme që paraqesin gjithë të zhdukurit dhe detyrën solemne për t’i rigjetur ata.

Kësisoj, ai filloi t’i japë një dimension moral punës së përbashkët me Serbinë për gjetjen e të zhdukurve nga lufta e fundit në të dyja anët, gjë që do të shpaloset shumë shpejt.

Në rrafsh personal, kjo tregon se të zhdukurit janë vetëm një instrument në lojërat politike të Kurtit.

Ai e filloi karrierën e tij politike në Kosove duke i shfrytëzuar nënat e të zhdukurve nga lufta e fundit ne Kosovë dhe i shkelmoi ato në Vilen e Titos, jo vetëm duke shprehur përkushtimin për të tejkaluar trashëgiminë e te kaluarës pa gjykim, por edhe duke i klasifikuar ata thjeshte si ‘missing persons (persona që mungojnë)’.

Në rrafsh politik, kjo tregon se Albin Kurti pas dështimit spektakular në dialog me Serbinë, është në përpjekje për të përvetësuar disa prej arritjeve të deritashme në dialog si suksese te tij.

Çështja e gjetjes së personave të zhdukur është zhvilluar prej kohësh në dialog me Serbinë nga kryenegociatorë të ndryshëm dhe secili prej tyre ka bërë punë më patriotike, të ndershme dhe profesionale sesa mashtruesi Bisnik Bislimi.

Pikërisht Kurti e Bislimi tashmë kanë vendosur të përvetësojnë këtë marrëveshje si sukses në dialog për të mbuluar turpin e tyre historik.

Në fakt, vetë Besnik Bislimi e pranoi se Kosova ka bërë një lëshim të madh duke pranuar një marrëveshje pa njohje.

Kjo deklaratë bëhet edhe më e rëndë kur vjen nga një zvarranik politik, i cili ka premtuar dorëheqjen në rast të pranimit të marrëveshjes me çfarëdo lloji të asociacionit.

Të dy, pikërisht kur ka filloi numërimi i kohës së prapthi para takimit Kurti-Vuçiç, kanë filluar të mbulojnë këto koncesione të rënda me punën për çështjen e të zhdukurve.

Nëse dikur gjetja e të zhdukurve konsiderohej si parakusht për dialog, sot gjetja e tyre është shndërruar në mbulesë demagogjike për përfundimin e dialogut pa njohje nga Serbia.

Në thellësinë e tij, përkujtimi i Allendes shpërfaq pikërisht këtë: heroin e munguar të një revolucioni që nuk ndodhi asnjëherë dhe kapitullimin e turpshëm përballë Serbisë të një njeriu që u ngrit duke folur vetëm për revolucionin.

Çështja e të zhdukurve, ndërkaq, është fillimi i procesit delikat të formimit të asociacionit me kompetenca ekzekutive dhe pa njohje të ndërsjellët në qendër, të cilën, Albin Kurti duhet ta shfrytëzoj për të fshehur shpërfytyrimin e tij, ashtu siç ka bërë me gjakun e Astrit Deharit.

64 Komente

 1. Z
  Zdravo VV

  ALBINI PSIKOPAT I SËMUAR MËNDORË MASHTRUAS DHE HAJN ÇKA PRITET PREJ KËTIJË MASHTRUESI???!!! ASGJË VETEM MASHTRIME MASHTRIME MASHTRIME NGA NJI DROGUAR PSIKOPAT

  1. D
   Dakord

   Mesa duket Kosova është e destinuar të ndjekë rrugën e mjerë të Shqipërisë, dmth të kalojë nga enveri dhe saliu para se të bëhet shtet demokratik, nëse bëhet se mund edhe t'ja heqin njohjen fare këta të mëdhenjtë.

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    Nuk ka nevoje ta lexosh shkrimin nqs shkruan Baton spiuni i Serbise kunder Kurtit. Baton spiuni duhet te hetohet nga SPAK per rogen super te larte qe merr nga Spitali Amerikan, dhe per tregetine e Miellit serb qe fut ne Shqiperi, qe eshte miell pa asnje llloj standarti ushqimor. Ndaj Shqiptaret e Shqiperise ku ta gjejn Baton qelbesiren ti fusin nje plumb kokes , se ky po i helmon me miellin e skaduar serb

    1. b
     ben

     Gazeta Tema sponsorizohet nga Serbia me Batonin. Rama i ballkanit te hapur esht ai qe po shkaterron interesat shqiptare. Kosova eshte vendi me pak i korruptuar ne rajon. Albini po forcon ushtrine kur serbofilet e shkaterruan dhe flasin se Nato do na ruaje.

    2. S
     Sadiki Abdylheqimehmeti

     Të gjithë ju kosovarët , që hani kokat e njëri tjetrit, ku me ja futë sa ma thellë shoqi – shoqit, ku me ja u ngartërru gratë e me ja u a bo lamsh njana me tjetren, ku gratë shajnë ma randë e me fjalë që nuk ka gojë mashkulli që i nxë, ku fjalën besë e keni tretë, mbasi të paktën 30 % jeni të rekrutuar nga inteligienca Serbe, duke filluar nga Albin Kurti e vargu i gjatë prapa tijë…. Jeni pa bosht mendimi për atdheun, deri sa keni ideologë që proklamojnë termin KOMBI KOSOVAR. Qysh këtu, fillon trapllëku dhe gomarllëku juaj, dhe duke përdorur një shprehje tuajën, JENI KOMPLET PA LIDHJE, jeni bërë si pula me kokë të prerë, që vetëm me vra në pusi e me vjedhë dini mirë. Kaq. Mbasi ka shumë për ju kosovarët.

     1. X
      XHAKOMO PUCINI

      Nje shkrim sa nje cercaf nga nje pasardhes shpirteror i Hitlerit, nje dallkauk kosovar qe ha buke ne Perendim dhe eshte gati te qihet ne bythe per Perendimin. Sipas ketij njeriu pa karakter, qenka skandal te nderohet nje njeri si S. Alende, i cili ishte zgjedhur me votat e popullit por, meqe nuk pranonte te behej vegel e SHBA apo disa vendeve te tjera perendimore, diktatori dhe krimineli Pinocet, ne bashkepunim dhe me ndihmen amerikane e rrethuan dhe e vrane. Pra, ishte nje grusht i paster shteti. Dallkauku kosovar Baton Haxhiu na thote se nuk duhet nderuar viktima por vrasesit dhe se cdo veprim, sado kriminal qofte, qe kane bere e bejne vendet perendimore duhet pershendetur e nderuar. Ky eshte morali i bytheceve shqiptare qe mjafton te mbushin barkun diku dhe i ke te gatshem per ushtare falas ne sherbim te barkmbushesit. Njeri pa moral, pa ideale dhe pa vlera.

     2. C
      Cen Dymi

      Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

      1. P
       Pilo Lala

       Amerika e ka nxjerre jashte loje Albin Kurtin, nuk ulet me me te ne tavoline. Sa me shpejt ta heqi Kosova , aq me shpejt do shpetoj nga sanksionet, projektet e financimet e Europes. Albin Kurti sot eshte armik i Amerikes. Disave nuk ju vjen mire qe Baton Haxhiu, analisti me i mire i Shqiperise dhe Kosoves, e thote hapur, shkeputuni prej Albin Kurtit se ajo makine ju con ne gremine.

       1. s
        shqiptar zemergjeri

        Ore Cen leshi.Ku e gjeni tere ate balte,vetem e vetem ti delni ne mbrojtje Mister Binit.E di qe rrjetet sociale te bejne "te mencem"po jo kaq poshter.

        1. R
         Raimond Vlonjati

         Boll ti o legen SHkerdhat muti, .Na jeni mbledhur te gjithe ju krimbat patronazhiste , spiune te qelbur dhe beni propagande antishqiptare pro ketij spiunit te Serbise, Baton sharlatanit, duke ju sulur Albinit, i cili mbron Interesat e Shqiptareve te Kosoves , qe jane edhe interesat tona. Batoni eshte nje armik i Shqiptareve kudo qe jane , eshte nje spiun i piste i Serbise. Flet Baton hajvani per Alenden dhe na mburr reimin e Alendes , O Baton bajga , por pas Alendes erdhi Pinoceti qe ishte nje diktator i piste dhe beri me mijera vrasje te pafajeshme te popullit te Kilit , legen . Amerika aty beri gabim, sic beri tek Sadami , sic beri ne Vietnam etj. Pinoceti internoi edhe Poetin e madh Kilean Pablo Neruden qe ishte nje Fitues i cmimit Nobel ne Letersi . Kur shruan ky Baton spiuni me keto shkrimet e tij tipike te spiunit qe mundohet te na hedhi hi syve na fyen intelektin e topeve, ky mut muti , qe merr roge 30 mij dollare ne muaj nga Spitali Amerikan. Ky spiun i qellbur duhet hetuar se cila eshte puna qe ben ky njeri qe merr kete roge kaqte larte ne nje vend te varfer si Shqiperia?

       2. C
        Cen Dymi

        Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

        1. C
         Cen Dymi

         Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

         1. C
          Cen Dymi

          Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

          1. C
           Cen Dymi

           Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

           1. C
            Cen Dymi

            Po ku je o Baton Spiuni i UDB -se , KGB -se , Kines etj.pervecse se Spiun me damke ty Shqiptaret ne Shqiperi duhet te Shpallin NONGRAT , sepse ti more i pa cipe ke kryer GENOCID ne Shqiperi me ane te miellit te grurit jashte standartit per njerzit dhe Prod. Blegtorale qe ke futur dhe vazhdon te fusish ne tregun Shqiotare.. Po te kete shtet ne Shqiperi ti duhesh denuar me varje.

            1. C
             Ceni nuk janë për ty këto,se aq kupton

             Ceni qënke me cene dhe ke postuar të njëjtin koment 20herë se aq tru ke,por al bin Ladeni e ka përkujtuar alenden për hir të ilir Metës që donte të bëhej alende hero te mali me gropa

            2. E
             Erli

             Kur Alende u rrezua nga pushteti inflacioni ishte 50%, nderkohe qe populli vuante per buke Alende dhe shpura jetonin ne luks. Kili pas tij u qeveris nga financieret me te mire usa... Edhe sot, ndonese me pak ka ekonomine me te konsoliduar dhe eshte me i sigurti per jeten ne Ameriken Latine. Keshtu qe boll me kete Alenden.

             1. D
              Daku

              Alenden e kishte votuar president populli i tij ne zgjedhje te lira por Kissinger donte president tjeter. Inflacionin e krijuan çunat e CIAs si pjese e luftes ekonomike ndaj tij. Edhe grushtin e shtetit e organizuan dhe financuan çunat e CIAs. E vrane ne menyre te paligjshme ne pallatin presidencial pasi refuzoi oferten qe i bene per tu arratisur dhe pasi refuzoi te armatoste perkrahesit e tij. E marr me mend se ne çfare „luksi“ ka jetuar nje njeri i tille. E marr me mend se çfare „mireqenie“ e „lumturie“ ka nje vend ku mijera njerezve nuk u dihen as varret sot e kesaj dite. Erli, si eshte ajo shprehja: life, liberty and the pursuit of happiness? He xhan, shko bli nje akullore.

             2. B
              Bureto

              Nuk marr persiper ta miratoj apo te kundershtoj ato qe shkruan B.Haxhiu. Politikanet, analistet dhe opinioni publik kosovar eshte dhe duhet te jete ai qe duhet ta vleresoje Kurtin, kjo si kudo në vendet demokratike pra edhe në Kosove. Thene kete sot Albin Kurti eshte kryeminister i Kosoves. Pyetja qe shtrohet dhe më së shumti në kete shkrim eshte se kontensohet fakti që Albin Kurti ka pranuar (por jo neneshkruar), marrveshjen e Brukselit (franko-gjermane) dhe aneksin e saj në Shkup. Cila eshte pyetja: Po tani si duhet të beje Kurti, ta pranoje apo jo ate marreveshje? Jo vetem ta pranoje, se verbalisht e ka pranuar, por duke qenë nen nje presion te madh nga BE dhe USA, por dhe nga vete ne si shteti Amë, a duhet ta firmose ai ate? Kjo pergjigje kerkohet si nga Kurti, po ashtu edhe nga Baton Haxhiu dhe jo sperdredhje perkunder saj. Sipas mendimit tim, Kurti qysh në Oher duhet ta kish firmosur ate dhe t'u thoshte Borrellit, Lajçakut dhe Eskobarit qe, ja ku e keni firmen time, tani le ta firmose dhe Vuçiç. Që me siguri matematike ai nuk do ta bente. Atë moment po qe prej Kurtit ky do te ishte nje veprim i mençur (burre shtetasi-kujtojme Rambujene), edhe pse thellë-thellë në ndergjegjen e tij nuk e donte dhe nuk e do ende, sigurisht per konsum te brendshem por dhe se do i duhej te lepinte ato qe më here i ka peshtyre!). Por duhej, duhej! Ai me kete veprim do t'i vinte si miqte nderkombetare dhe 'armikiun' Vuçiç para faktit të kryer. Nga gjithe opinioni kombetar dhe nderkombetar do kuptohej se, anej e mbrapa, nuk ishte Kosova që prodhon kriza në Ballkan, por serbet. Që ta mbyll, politikanet kosovare në opozite, por dhe disa analiste si Batoni, nuk duhet t'i fryne zjarrit qe prodhon kriza permanente dhe qe e kane vënë, si Kurtin ashtu dhe Kosoven, nen sanksione por se zgjidhjen e çeshtjes se njohjeve (Serbia edhe kur ta beje, nese nje dite do detyrohet ta beje, do te jete e fundit), jo vetem qe e frenojne por nuk dihet se deri ku do shkoje gjendja e saj as mish e as peshk (e pavarur por e pa njohur nga shumica e vendeve te botes, pra dhe pa nje ulëse ne OKB). Keto nuk i sherbejne Kosoves. Çeshtja e njohjes, kerkon kohe dhe pune jashtezakonisht te madhe politike dhe diplomatike, sidomos nga amerikanet, te cilet jane direkt te interesuar qe çeshtja kosovare te mbyllet. Ama kjo kerkon qe mençuria jone (pra mbare shqiptare), pikerisht në kete faze nuk duhet t'i dale ndesh atyre. Vetem ata ( qe i dhane dhe pavaresine asaj) jane ata që mund ta zgjidhin kete Nyje Gordiane. Po nuk e zgjidhen ata kush do ta zgjidhë Kurti, Batoni apo kukuvajkat ne Tirane? Per dy te paret duhet thënë se ata, thellë-thellë, per motive te ndryshme, jane në të njejten llogore, që indirekt çon uje në mullirin serb. Le te presim, po koha do ta tregoje se cila do te jete rruga e drejte.

              1. P
               Pilo Lala

               Analize e drejte, ky eshte fakti, Amerika kerkon ta zgjidhe ceshtje e Kosoves sa me shpejt. Albini nuk e firmos Ohrin, sepse ka hipur ne fron me tezat qe nuk do e njohi Komunat Serbe, Assosacionin. Nderkohe qe Assosacioni i Komunave Serbe ne Kosove, eshte i njejte me ate ne Kroaci. Kroacia nuk ka asnje problem. Sapo te firmosi Ohrin, Albin Kurti do akuzohet nga opozita se ka vonuar 3 vjet proceset e njohjes Kosoves, pse nuk e firmosi Assosacionin para 3 vjetesh kur i thane Amerikanet, dhe sot po e firmos? Seicila zgjidhje, do coj ne shkarkimin e Albin Kurtit, Amerika nuk i beson 2 here nje njeriu.

              2. B
               Bureto

               Nuk marr persiper ta miratoj apo te kundershtoj ato qe shkruan B.Haxhiu. Politikanet, analistet dhe opinioni publik kosovar eshte dhe duhet te jete ai qe duhet ta vleresoje Kurtin, kjo si kudo në vendet demokratike pra edhe në Kosove. Thene kete sot Albin Kurti eshte kryeminister i Kosoves. Pyetja qe shtrohet dhe më së shumti në kete shkrim eshte se kontensohet fakti që Albin Kurti ka pranuar (por jo neneshkruar), marrveshjen e Brukselit (franko-gjermane) dhe aneksin e saj në Shkup. Cila eshte pyetja: Po tani si duhet të beje Kurti, ta pranoje apo jo ate marreveshje? Jo vetem ta pranoje, se verbalisht e ka pranuar, por duke qenë nen nje presion te madh nga BE dhe USA, por dhe nga vete ne si shteti Amë, a duhet ta firmose ai ate? Kjo pergjigje kerkohet si nga Kurti, po ashtu edhe nga Baton Haxhiu dhe jo sperdredhje perkunder saj. Sipas mendimit tim, Kurti qysh në Oher duhet ta kish firmosur ate dhe t'u thoshte Borrellit, Lajçakut dhe Eskobarit qe, ja ku e keni firmen time, tani le ta firmose dhe Vuçiç. Që me siguri matematike ai nuk do ta bente. Atë moment po qe prej Kurtit ky do te ishte nje veprim i mençur (burre shtetasi-kujtojme Rambujene), edhe pse thellë-thellë në ndergjegjen e tij nuk e donte dhe nuk e do ende, sigurisht per konsum te brendshem por dhe se do i duhej te lepinte ato qe më here i ka peshtyre!). Por duhej, duhej! Ai me kete veprim do t'i vinte si miqte nderkombetare dhe 'armikiun' Vuçiç para faktit të kryer. Nga gjithe opinioni kombetar dhe nderkombetar do kuptohej se, anej e mbrapa, nuk ishte Kosova që prodhon kriza në Ballkan, por serbet. Që ta mbyll, politikanet kosovare në opozite, por dhe disa analiste si Batoni, nuk duhet t'i fryne zjarrit qe prodhon kriza permanente dhe qe e kane vënë, si Kurtin ashtu dhe Kosoven, nen sanksione por se zgjidhjen e çeshtjes se njohjeve (Serbia edhe kur ta beje, nese nje dite do detyrohet ta beje, do te jete e fundit), jo vetem qe e frenojne por nuk dihet se deri ku do shkoje gjendja e saj as mish e as peshk (e pavarur por e pa njohur nga shumica e vendeve te botes, pra dhe pa nje ulëse ne OKB). Keto nuk i sherbejne Kosoves. Çeshtja e njohjes, kerkon kohe dhe pune jashtezakonisht te madhe politike dhe diplomatike, sidomos nga amerikanet, te cilet jane direkt te interesuar qe çeshtja kosovare te mbyllet. Ama kjo kerkon qe mençuria jone (pra mbare shqiptare), pikerisht në kete faze nuk duhet t'i dale ndesh atyre. Vetem ata ( qe i dhane dhe pavaresine asaj) jane ata që mund ta zgjidhin kete Nyje Gordiane. Po nuk e zgjidhen ata kush do ta zgjidhë Kurti, Batoni apo kukuvajkat ne Tirane? Per dy te paret duhet thënë se ata, thellë-thellë, per motive te ndryshme, jane në të njejten llogore, që indirekt çon uje në mullirin serb. Le te presim, po koha do ta tregoje se cila do te jete rruga e drejte.

               1. Vjosa.al

                Zoti Bureto, Larg retorikave boshe dhe perversitetit per te qene ne cdo rast politikisht korrekt, po te kerkoj te pergjigjesh shkurt, per keto pyetje: - A mendon se po te firmoste Kurti ne Oher, Serbia do te hiqte dore nga veriu i Kosoves dhe do te njihte pavaresine e saj. - A mendon se BE do ti vendoste sanksione Serbise, nese Serbia nuk do ta zbatonte marreveshjen edhe pasi Kurti ta firmoste ate. - A do ta miratoje ti vete Zajednicen serbe edhe duke ditur pervojen e Bosnjes me Republiken Serbskaja, edhe duke ditur mirefilli se Zajednica do te jete dizintegrimi i sovranitetit te Kosoves dhe te integritetit teritorial te saj. - A mendon se roli i BE-se si arbiter midis Serbise dhe Kosoves, eshte i paaneshem apo ky rol eshte i drejtuar nga interesat e lobeve proserbe evropiane, nen dirigjimin e Frances, tradicionalisht mike e Serbise dhe e Rusise. - A te duket ty normale dhe naive qe Mero Baze prej vitesh eshte angazhuar ne nje fushate pothuaj te perditeshme editoriale kunder Kurtit, praktikisht prej kohesh, kunder interesave thelbesore te Kosoves, me te gjithe baterite e nje gazete te rendesishme si Tema. Une e gjykoj kete, jo thjesht nje gazetari, por si nje angazhim te tij dhe si nje mision te Mero Bazes, me origjine dhe financim te dyshimte. - A te duket e llogjikeshme qe, nje publicist, opinionist dhe gazetar kosovar, qofte edhe kontravers, si Baton Haxhiu, te jete i angazhuar dhe i rekrutuar, ne nje publicistike konstante kunder Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, kunder qeverise se Kosoves, kunder cdo rezistence te popullit te Kosoves per ti rezistuar nje fushate dhe agresioni te paprecedent te nje fronti te gjere nderkombetar te kombinuar me nje kollone te peste shqiptaresh gjakshprishur, per tu dorezuar, per te kapitulluar, per te dorezuar integritetin teritorial dhe vete thelbin e pavaresise substanciale te shtetit te Kosoves. Mesa kuptova ne komentin tend, zoti Bureto, ti i shmangesh ketyre pyetjeve dhe je i fokusuar vetem ne nje teze: Derisa nderkombetet i thone Kosoves ti dorezoje te gjitha keto, athere Kurti duhet te pranoje, te behet pjese e lojes serbo-ruso nen egiden e BE-se dhe e interesave gjeo-rajonale te Washingtonit. Gjithe historia 20 vjecare e maskarades se bisedimeve te Kosoves me Serbine ne Bruksel, ka treguar se cfaredo te kete nenshkruar Kosova, cfaredo leshimesh te kete bere ajo, Serbia nuk e ka njehur dhe kurre nuk do ta njohe Kosoven. Vetem reciprociteti strikt dhe i palekundur i Kosoves ne raport me Serbine, eshte kriteri dhe balanlca qe do te lejoje bashke-egzistencen e ketyre dy shteteve ne Ballkan, sa kohe qe Republika Serbskaja nuk do ti jete bashkuar Serbise dhe Kosova nuk do ti jete bashkuar Shqiperise. (Pas kesaj, eshte nje faze tjeter, fillon nje loje tjeter gjeo-rajonale, ku serbet do te jene te rrethuar nga kroatet dhe shqiptaret, shqiptaret do te jene te rrethuar nga serbet dhe greket, dhe greket do te jene te rrethuar nga shqiptaret dhe turqit). Deri atehere, cdo leshim substancial i Kosoves, sic eshte Zajednica, do te shenoje dezintegrimin e Kosoves dhe njeherazi, do te shenoje fillimin e planit grek per te kerkuar nga BE-ja, njohjen e te drejtas se minorotetit grek ne Shqiperi per ''Zajednicen greke'' ne Shqiperi, qe do te thote autonomine e Vorioepirin dhe me pas bashkimin e tij me Greqine. Sllavo - greket jane ata qe kane qene gjithmone pergjate gjthe historise kundrejt shqiptareve. Dhe do te mbeten te tille. Dhe ata kane miq ne Evrope, Francen me se pari, si edhe nje lob te fuqishem grek ne Washington, qe punon pa rreshtur per kete skenar. Dha ata, armiqte tane shekullore, kane pasur gjithmone, dhe kane sot edhe me shume se me pare financime e fonde, spiune e agjentura, per te blere Mero Bazet tane shqiptare, te shtypit apo te politikes qofshin; ata kane derdhur e derdhin resorse pafund dhe rrjete agjenturiale te sofistikuara, per te akaparuar Baton Hanxhite e Kosoves, per ti vene ata ne sherbim te tyre, per ti angazhuar ata ne denigrimin dhe eliminimin e cdo figure dhe lidershipi kosovar qe reziston, per te trullosur dhe thyer e vullnetit te popullit te Kosoves per te rezistuar. Keta birbo e zuzare, gjakeshprishur denbabaden, i kane humbur skrupujt, e kane shitur ntegritetin moral dhe profesional dhe prandaj kane edhe paturpesine te thone publikisht se Alende i zgjedhur demokratikisht, por i vrare ne nje grusht shteti, dhe nje klike puciste e fashiste si e Pinocetit ne Kili, jane mesime per ne, jane modele per tu ndjekur. Ky Baton Hanxhiu e Fytyreziu eshte nje nga ata pupetet jo te pakte, qe duhen demaskuar e lincuar publikisht, qe duhen varur ne te gjitha sheshet publike te Kosoves dhe te Shqiperise dhe te ftohen shqiptaret ti peshtyjne dhe ti pshurrin 24 ore, non stop, derisa te kullojne zgjyren e tradhetise dhe poshtersise qe ju ka mbushur damaret.

               2. D
                Diana

                Pasi ju lepi e lepi e lepiiii Albinit dhe Albini si hodhi qurrat.....ca do beje Batoni?!....perbalt sic ka surratin e tij

                1. d
                 dejavu

                 Haxhishiq qe predikonte ndarjen e Kosoves si akt te kryer po e zevendeson me zell te madh petullhollen Kim Berishian.

                 1. a
                  asllani

                  Albin Kurti nuk ka ideollogji per jeton me realitetin,, serbet nuk meritojne asnje tolerance, kur ato e kane masakruar kosoven ne vite. Po te pranoj marrveshjen , lufta e kosoves ka shkuar kot.Por Albin Kurti te jap dorheqjen dhe te shohim se si kundershtaret e tij do ta menagjojne kete konflikt.

                  1. P
                   Pilo Lala

                   Batoni nuk ka qene kurre me teorite dhe batutat "patriotike" te Albin Kurtit. Batoni eshte njeri praktik, kerkon qe Kosova te marri Pamvaresine, te njihet si shtet ne OKB. Albinit nuk i behet vone nese Kosova katandiset si Palestina.

                   1. x
                    xheti,KS

                    Nese CIA e ka rrezur Salvador Allenden dhe ka sjell ne pushtet Pinochet, duhet te themi BRAVO se jemi pro Amerikes, a? Hajde moral Batonesk hajde!

                    1. a
                     alphade

                     Baton ! C’ eshte ky sulm kinder Kurtit keto momente ?! A mos valle, pyes uji shkon ne mullirin e serbit ?!

                     1. B
                      Baton je pis njeri

                      Baton ti per pese leke mund ti hash edhe mutin Amerikes por nuk jane te gjithe si ti . Prandaj rri larg Albinit se ai eshte qelibar e ta ndjen eren e qelbur dy ore larg .

                      1. I
                       Isuf

                       Alende vdiq duke luftuar me helmete ne koke dhe kete nuk e beri per Kurtin apo Haxhiun,por per idealin e tij. Pinoceti u arrestua ne Spanje nga nje gjykate por Theceri(pa asnje lloj juridiksioni apo tagri shteteror) e shpalli hero sqe luftoi komunizmin.Pinoceti vrau 5000 vete pa gjyq dhe mbreteroi pa asnje ligj per 30 vjet sa edhe shurren nuk e beje dot se i dukej e kuqe. U shkelen te gjitha ligjet dhe kodet e drejtesise nga ata qe bertasin cdo dite per drejtesine. Kurt karavastaja qe eshte nje ngjale e trashe kerkon te behet edhe peshk edhe kafshe duke futur vendin ne nje mjergull koti. Kurt nje perdorishmi mbahet mend ne Tirane per krijimin e nje VV qe do rrezonte qeverine Rama dhe do te vinte vehte sulltan Kerrti. Ne Shqiperi u tallen me te se eshte nje gomar ngaterrestar qe i duket vehtja gjithcka. Eshte turp qe te krahasohet dikush me diellin e Kurtit. Atje le te rrije dhe atje le te udheheqi.

                       1. G
                        Gjakovari

                        O Baton legeni po Usa Demaj demokratike i beri puç Allendes per te instaluar diktaturen ne Kili, ku u vrane e u zuduken me mijra njerz. Kaq budallenj don ti besh njerzit ti o legen.

                        1. D
                         Dardhari

                         Don't cry for me Argentina (Kosovo)!

                         1. K
                          KUNDËR ZDRAVO-s POLITIKËS

                          Nuk flas për Batonin por për shkrimin e tij BRILJANT. Për këto vite ti mia nuk kemi parë e dëgjuar asnjë një mashtrues e manipulues kaq shumë fytyrosh dhe kundër kombëtar si A. Kurti dhe dëmin që ka bë kombit dhe shtetit të Kosovës. 1. Të nderosh anti amerikanin do të thotë se je kundër interesit kombëtar. 2. Të lavdërosh anti demokratet dmth. se je përkrahës i anarkis. 3. Të anashkalosh UÇK dhe NATO-n d.m.th. je anti çlirimtar. 4. Të anashkalosh Shqipërinë d.m.th. je kundër kombëtar. 5. Të mbash përkujtime për Alendën e harrosh DËSHMORËT E KOMBIT d.m.th. kundërshton LUFTËTARËT E LIRISË dhe kjo nuk ka asnjë logjik njerëzore etj. 5 Të ecësh me apo pa qëllim në njëjtin binar me politikat e serbo - ruse do të thotë se je jashtë kornizave të shtetet bërësit dhe me apo pa vetëdije behësh aleat i asaj politike që donë të na shfaros etj. Kurti, kemi dhënë miliona jetë për ketë LIRI DHE PAVARËSI mos na kthe në robëri se nuk ta kemi borxh as ty a e askujt.

                          1. R
                           Raimond Vlonjati

                           Ti je nje rrot gomari qe duhet te shkosh ne shkolle nga klasa e pare perseri, se duket qe ti je hajvan fare . Sa per Kurtin mos u merr me te, se e di populli atje ne Kosove qe e kane zgjedhur dhe nuk te pjerdhnjeri ty, me keto mndje te kalbur qe ke

                           1. R
                            Realisti

                            Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                            1. R
                             Raimond Vlonjati

                             Hhahahaha hahahahahaahahahahahaha Koperativstet patornazhiste na jane irirituar , more . Ikni o bajga , ju nuk duhet te komentoni aspak, se ju jeni krijesa pa IQ, jeni shpellare muti , dhe po na hapni namin ne Europe per nivel te ulet intleketi ,nga niveli jashtezakonisht i ulet qe ju shafaqini ne komentet tuaja te dhjera , Se keto komente analizohen nga EU organizations dhe krahaosen me ato te komentuesve europiane , dhe ju dilni me IQ frigorifer , Sharlatane te piste . Shkoni ne shkolla o bajga te ngrini IQ , se jeni hajvane fare . Langaraqe te qelbur

                            2. R
                             Realisti

                             Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                             1. R
                              Realisti

                              Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                              1. R
                               Realisti

                               Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                               1. R
                                Realisti

                                Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                                1. R
                                 Realisti

                                 Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                                 1. R
                                  Realisti

                                  Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                                  1. R
                                   Realisti

                                   Sa i padurueshëm je, ore! Në çdo shkrim, natyrisht, ka me dhjetëra komentues -pro dhe anti artikullshkruesit- por rob më kot, më acarues, më gërricës, më idiot, më trap, sesa ty nuk komenton në këtë gazetë! Largohu vetë, se na e shpife fare!!!

                                   1. H
                                    Henks

                                    Rajmond kari, E mori motra provimin, orreeee ..

                                  2. N
                                   Nik

                                   O Baton Stanishiqi, Baton Krrundja, je edhe i lig edhe i çoroditur!!!

                                   1. k
                                    katarakti

                                    Mesa di unë ky Batoni të atin e ka pasur funksionar të lartë i policisë serbe në kohën e Millosheviçit. Që i zhdëpte në dru "irredentistët" dhe "enveristët" kosovarë. Pêrsa i takon Alendes, 50 vjetori i vdekjes së tij u përkujtua edhe në shumë vende perëndimore. Alende ishte tërësisht i majtë, por njëkohësisht demokrat. Plani i tij ishte të çpronësonte rreth 1 000 latifondistët më të mëdhenj të vendit, që kishin zaptuar gjithë tokat e Kilit si dhe të nacionalizonte pasuritë nëntokësore që shfrytëzoheshin nga shoqëritë amerikane. Ky program ekonomik si dhe miqësia e tij me Fidel Kastron ia hëngri kokën. Ai u rrëzua nga pushteti nga Pinoçeti me ndihmën e CIA-s. Këto dihen dhe janë pranuar sot publikisht. Prandaj nuk ka asgjë të keqe që edhe i majti Kurti përkujtoi Alenden. Problemi i Amerikës dhe Bashkimit Europian me Kurtin është se ai nuk pranon të krijohet një republikë tjetër serbska në Kosovê, si ajo në Bosnjë. Dodiku, udhëheqësi i serbêve të Bosnjës, jo me larg se dje deklaroi se ai do shpallte republikën e Bosnjës të pavarur nga Sarajeva dhe nuk do të pranonte vendimet e të dërguarit të posaçëm të bashkësisë ndërkombëtare atje! I njëjti rrezik kërcënon edhe Kosovên. Në marrêveshjen e Ohrit është paraparë krijimi i një presidenti që do të përfaqësojê serbët e Kosovës brenda dhe jashtë vendit! Kosova kurrë nuk do të jetë shtet efikas nëse brenda saj do ketë asosacionin apo Zajednicën e komunave serbe. Një ditë ky asosacion do të ketë të drejtë të shqyrtojë edhe vendimet e Prishtinës në marrëdhëniet e saj me Tiranën apo Beogradin! Kurtit bravo i qoftë që ka guximin tu thotë "JO" ndërkombëtarëve. Ndryshe nga Thaçi të cilit i kërcisnin para syve në çdo moment prangat. Kosova nuk ka pse të kthehet në "kokë turku" për interesa që nuk janë të sajat. Perëndimi gabon si çilimi, kur beson se do ta kthejë Serbinë nga vetja e saj. Serbia dhe populli serb kanë 200 vjet marrëdhënie vëllazërore me Rusinë dhe nuk do e ndryshojnë sot udhërrëfyesin e tyre. Por bythëlëpirësit shqiptarë në Tiranë aq dinë. Kasollja e tyre u duket si qëndra e botës !

                                    1. P
                                     Pa karr a kter

                                     Ja ke futur kot shoku Baton Haxhiu vjen nga nje familje patriotesh

                                     1. S
                                      Sebastia

                                      Shume e sakte! 100 vjet ndejten Shqiptaret nen serbi te vrare e te masakruar e mezi moren ca te drejta. Ku p...dhin e robve ishte amerika me europen? Dhe nuk ishin 50.000 por ishin mbi 2 milion. Pse nuk ka zajednica per Shqiptaret ne Serbi? Kurti meriton vetem mbeshtetje dhe kurajo sepse amerika dhe europa Kosoven e duan Bosnje 2 !

                                     2. K
                                      Kris

                                      Butoni i Vucicit u shtepi dhe kete rradhe me sulme ndaj Albinit ne mbrojtje te serbise.Kina dhe india mbi kete te shitur

                                      1. G
                                       Genti

                                       Kurti nuk është as socialist, as marksist e aq më pak patriot por një anarkist psikopat, kokëtrashë megaloman e një nul politik. Është fatkeqësi që Kosova ka një njeri të tillë në kry në këto mente kur duhet të realizohet Marrveshja e Ohrit.

                                       1. S
                                        Sem

                                        Kurti zotërinj,ka pjerdhur nga trutë e kokes

                                        1. B
                                         Baton Haxhiu mbreme ke truperuar Drenicen

                                         Baton nuk je Drenicak dje ne mbremje duhet ta rihje komunistin e vetefundosjes Ramabajen te ofendoje ne studion kazan te Léonard magjypit kosovo-centiste .

                                         1. R
                                          RAIFI

                                          Nuk është shumë fatkeqësi që Batoni me fakte është shpiun i Serbisë,por fatkeqësia më e madhe është se ka përkrahës dhe bashkëmendimtarë sidomos në Shqipëri,kjo nuk ndodh rastësisht,lekët serb janë ndar gjithëandej por edhe ata grek po.Greku publikisht po shpërndan lekë pa u ndrojt fare se tani e ka marrë kalanë nga brenda.

                                          1. R
                                           Raifi iiiii hiii

                                           O Raif o Raif shko kullot lopet se nuk eshte per ty ky lloje sporti

                                          2. A
                                           Ardi Mammurrzaku

                                           Gazeten Tema eshte per mos ta lexuar me....! Duket ndjeshem qe ka hapur lufte kunder NJERIUT ME PATRIOT,DHE ME SHQIPTAR KETO 30 VITE TE FUNDIT.......

                                           1. A
                                            Ardi Mamzlluku haa

                                            Ahh o idiot Bibini eshte nga cerrnagora nuk eshte shpitar ku kupton ti cfare eshte patriotizmi o idiot interneti Bibini beri bashkim kombetar haaaa

                                           2. D
                                            Dardhani ta lumsha synin

                                            Je gjeni o Albin trimi, sa here qe ti del kundra serbit dridhet shqiperia, ky shtet me gomilla »nashki » qe per shkaun-serb, grekun, malezezin , bullgarin e japin shpirtin, ky popull qe veq Enveri (mos vdek’t kurre hieja e tij)diti ta mbaj gaditun , ket popull qe as vet se din nga e ka driten e djellit i qale e i perqare e i mallkuar qdo dite me nga 100vrasje e aksidente se zoti din ti shperblej kta shpirtera mizore . Mos u mdal kurre o Albini i madhe , normale asht qe para te fortit duhesh te pranosh disfaten por ngrih kanopin deri para sa te keputet dhe leshoje aq sa mundesh e duhesh se i forti(usa ) qon ujin tatpjet e sa per opinga te drenices e « nashki » te shqipris mos rruaj as bolet se kta bolet me lesh i kane ne qefe . Hajt theni qafen o bolshevika se veq bojen e keni ndrrue e byqymet i keni te njejta si para 60vjete.

                                            1. D
                                             Dardh hani haa jo nuk ha Dardha

                                             Dardhania haaa koqevar ke lindur koqevar do vdesesh i dale nga shpella . Te qenit provicial tribal eshte e rende por mos u merrzit se te nena Serbi do shkoshe prape te bashkim vllazerim nderzim , fatkeqesi per ata shqiptar te vertete o karre me syze qe nuk njeh as veten as krahinen e kosoves keta Shqiptare kane hapur shtepit jo tycse ti je gjak serbi ndoshta femije i ushtarit Serbe qe perdhunoje 25 mije koqevarka dhe normale duhet ta rrespektosh babin ushtarin Serbe. Mesoje bajge Serbe tre eksode jane bere ne drejtim te Shqiperse nga shqiptaret nga krahinaxe kosoves jo ti se ti i perket koqevareve ( koqe te varruara ) Dhe u hapem shtepite eksodi pare koha e mbretit Zog i kemi dhene zoka ne pronesi eksodi dyte ne kohen e diktatorit ku u dhame pune shkolle shtepi prone dhe eksodi trete ne lufte me traktoret md karrocat me tre rrota njerez fukarsnje ne veshje prej turqish turkomane i hapem dyeret ne nje kohe krize qe edhe vete nuk oshim mire . Urimi im per ty dhe bolshevikun e vetefundosjes eshte qe mbas frikacakut Vuçiçi te dali nje Serbe i vertete nje trime Serbe e t'ju shfarosi si njerez beseprere

                                            2. c
                                             chp

                                             Albin Kurtin e shumzoj me zero per aresye se Serberishen e respekten dhe e quan atdhetar kete tradhetar ..Ndersa per Bottom Haxhiun kete dhe nja 5 cope si ky I varja ne litar si Zorra e Trashe e Serbise.Fakti qe flet per Alenden ne kete menyre nuk eshte se tregohet idiot por dhe amerikanboleferkues I peshtire.. Gjithe bote e di se Amerika ndihmoi nje kuazi-fashist si Pineceti duke u bere pjese e nje akti te paster TERRORIST dhe duhet te kerkoje falje… Nuk ka ndryshim ardhja e Pinocetit ne fuqi me katapultimin e Berishes me 2 prillin 1991 qe Izet Haxhia ve gishtin te Elez Biberaj qe perdori Pit Bullin e tij Azem Hajdari ne djegien e Shkodres dhe gjithe Shqiperise..

                                             1. I
                                              Izedin Kutrullia

                                              ALBIN KURTI po mbron Kosoven me mire se te gjithe politikanet ne Kosove dhe ne Shqiperi. Perndryshe Kosova shperbehet.

                                              1. P
                                               Partizani

                                               NJË pyetje për B.H.:kush eka bërë koombin tonë të jetoj në 4 shtete ?Për mua Albini ka 1000 tëzeza por qoftë dhe njëherë të vetme duhet të jemi bashkë dhe si jo më larg se nja 40 vjet ti vëmë kufij EU por dhe USA.sps po lërkëdhelin atë që vetë BOMBARDUAN.

                                               1. a
                                                anti25642654censurë

                                                "i diktatorit kubanez"???KUBAN dhe jo kubanez!!po të duash ta thuash pak a shumë në shqip,mund ta bësh dhe "kubanian",por jo kubanez!!batonë,në shqip thuhet afgan e jo afganez,thuhet vlonjat dhe jo vlorak,thuhet rus dhe jo rusez!sa për të tjerat!?nuk vazhdova gjatë por mendimi tim është se albin flokziu fshihet pas "marksizëm-leninizmit",duke qënë një erdoganist i thekur!!

                                                1. J
                                                 Jam me Kurtin

                                                 Albin Kurti eshte i vetmi politikan shqiptar me bolle (topa). Cdokush tjeter qe e kritikon per qendrimin perball Serbise (nuk me interesojne shume politikat e tjera) eshte servil ndaj te huajve, ksenoman, me komplekse, ose, me e keqja, eshte ne sherbim te Serbeve. Kurti nuk intimidohet nga pozicionet e kryetareve te shteteve te medha, por as nga batutat bajate te liderit global te mikroshtetit Albanistan

                                                 1. a
                                                  anti25642654censurë

                                                  lali ti je me kurtin sot si ke qënë me të gjithë para tij!!ke qënë me braçen me harshin,me mushin,e tashti me kurtin!!mo u mërzit se do ta shash dhe ti një ditë!!

                                                 Lini një Përgjigje