Për çfarë (patash) porti e keni ju fjalën?

26 Nëntor 2022, 19:41Blog TEMA

Për çfarë (patash) porti e keni ju fjalën?

Nga Shpëtim Nazarko

Në romanin e tij të famshëm “Tre vetë në një barkë pa llogaritur qenin”, Zherom Zheromi në një episod, flet për dy nga shokët e tij, që kur vijnë në darkë, marrin vesh se ai që kish mbetur i vetëm, kishte luftuar tërë pasditen me ca pata që donin tu prishnin çadrën. Ai kishte luftuar si luan, kishte vrarë disa prej tyre, e të cilat nuk dihen se ku kishin vajtur për të vdekur…

Kur në mëngjes e pyetën për këtë luftë, – ai u përgjigj i çuditur – Për çfarë patash e kini fjalën zotërinj?

E ndoqa diskutimin dje të Kryeministrit dhe deputetëve dhe më shumë se Konica emrin e të cilit mban portali im, mu kujtua Zherom Zheromi dhe patat e tij.

Po prisja të dëgjoja për portin e ri, e natyrisht jo atë të jahteve, pra portin e ri që do të shkonte në Porto Romano. Është i vetmi port real që i ka mbetur Shqipërisë, pra Durrësi. E natyrisht fakti që eksportet e saj janë mallrat të rënda, naftë çimento, gurë, ujë, krom etj, kërkon detyrimisht ta shikosh ekzistencën e portit si ekzistencën reale të Shqipërisë.

Natyrisht po prisja të dëgjoja më shumë se citimet e librit të njohur të Konicës, shpjegimin për portin e ri të mallrave. Po të ishte shpjeguar ai, diskutimi për portin e jahteve, besoj se nuk do të kishte asnjë rëndësi. Sapo të kishim port të ri, vendi i mbetur bosh mund të plotësohej me çfarëdo lloj gjëje ti binte në mend Kryeministrit apo Ministrave të tij, me lulishte, pallate, rrugë apo dhe port jahtesh, nëse duhesh një i tillë.

Pra thelbi është Porti i ri i Durrësit. Ku do jetë ai? Sa para bën zhvendosja e të vjetrit? Sa para bën ndërtimi i të riut? A do të jetë ky i riu më i thellë se i vjetri, tek i cili hyjnë deri sot vetëm anije me tonazh jo më shumë se 10-15 mijë tonë, se po të jenë më shumë, anija që bie mallin do ndalur larg prej tij, e malli i saj do vijë pjesë-pjesë se nuk mundemi ndryshe.

A mund të bashkëjetojë pjesa ushtarake, nëse Nato vjen vërtet me depozitat e naftës, pra depo e fishekëve me fuçitë e naftës? A është gati projekti i hekurudhës që do ta shpjerë mallin në tërë rajonin dmth Kosovë, Maqedoni, Serbi etj?

Vjen pastaj një pyetje prej gjysëm budallai. Çfarë “Porti i thatë” është ky në Kosovë, në thelb një magazinë e stërmadhe, qe një zot e di për çfarë duhet, kur nuk dihet se ku do vejë prej aty?

Ajo që duket se shqetëson para të gjithash, është se sa para kushton ky port i ri mallrash dhe sa transporti i të vjetrit?

Nëse u besojmë të thënave (mirë ishte ta dëgjonim nga goja e Kryeministrit), transporti i të vjetrit kushton rrotull nja një meleardë euro dhe i riu një meleardë tjetër.

Thua të ketë njeri në Shqipëri të besojë se po ti kishte qeveria kaq para, nuk do të reklamonte ndonjë gjë tjetër përveç këtij investimi që do të ishte më i madhi në historinë e saj?!

Qeveria që mburret dhe për një magazinë a shtëpi të re, zor të na e kishte lënë pa thënë këtë mrekulli investimi. Më të madhin në historinë e vendit.

Po me të drejtën e Perëndisë, ajo mund të na thoshte. Shikoni nuk kemi dy meleardë, por do ti gjejmë avash avash, duke shitur pallatet që do të ndërtojmë dhe me taksat e tyre, do të ndërtojmë portin e ri të mallrave që ka dhe ky aq merak.

Një shaka e tillë duket më e rëndë se ajo që tregohet për një ditëzi që gjeti në rrugë një patkua kali dhe pastaj tha; “Tani më duhen edhe tre patkonj, një kalë dhe një samar, pastaj do bëhem suvari…” Zot o zot ku u katandismë do të thoshte Faik Beu…

Po të ishte puna që do të bëheshin paratë me pallate këto mund ti bënin shqiptarët. Dhe do të ishin shumë më tepër para se sa këto pallate ti bënin e ti shisnin të tjerët. Po ndoshta paratë e pallateve janë në Shpellën e Ali Babait dhe duhet të kesh parrullën e tij për të thënë “Hapu Sezam”.

Zot o zot ku u katandismë do të thoshte prapë Faik Beu!

Kam shkruar ndoshta nja njëqind artikuj për këtë pikë për portet dhe për korridoret e do ti bie shkurt alla Faik Beu.

Faik Benë natyrisht për të cilin vetë më ke thënë që e njoh më mirë nga zotrote, më tha mbrëmë që të të flas me një gjuhë që natyrisht ti e njeh dhe e kupton më mirë nga unë..

Thuaj kryeministrit të marrë atë hartën e Shqipërisë, e do ta shohë se është si një zonjë e hollë e gjatë dhe e drobitur. Vëri një rrip i cili të kalojë nga mesi i saj, domethënë nga Durrësi e nga Vlora e të zërë Poradecnë. Se është bel i hollë beli i saj… Prej aty vendi lidhet më tërë botën. Po ta zëjë nga Vlora që ka thellësi më të madhe, nja tre herë më të madhe në Orikum se Portet më të mëdha të botës, apo i Roterdamit, do ti kushtonte ky rrip asnjë para. Mjaft të bënte një pikturë të lehtë me këtë port apo ndryshe një copë letër të mirë me karakteristikat e këtij porti, e tua jepte të huajve, do të shihte ca gjëra të vogla.

Pa hedhur asnjë para të vetme shqiptarësh, do ti binin në këmbë nga tërë anët e dheut, për ti afruar para për ti bërë rrugën, hekurudhat, a çfarë ti donte qejfi qeverisë së tij. Se porti, bën rrugët dhe e anasjellta nuk është e vërtetë.

Nuk do vinin ta kërkonin për nuse gjithë dynjaja afër, por edhe larg, shumë më larg. Gjermanët thonë, do të vinin jo vetëm nga India e Amerika, Kina e Japonia, por deri nga Afrika e Veriut ku vinë 500 milion njerëz e mallra.

Se nuk ka gjë që e zëvendëson Vlorën dhe pastaj Durrësin.

Po për të mos e zgjatur këtë punë. Romakët që e kishin bërë Rrugën e Egnatia si rrugën botërore, i kishin bërë portet duke u menduar gjatë ku ti bënin. Kishin pyetur dhe Plutarkun e madh që u thoshte se Vlora ishte porti më i madh i antikitetit.

Për atë meraknë që ke për turizmën, ndaj doni të blini samarn para gomarit, ta them unë. Turizmën nuk e bëjnë ndërtesat. E bën domatja, patatet e lopa me qumësht të mirë e fshatarit që i serviret bukur e mirë në pjatë turistit… E që blen dhjetëfish, kur e sheh ku e ka dhe si e ka mbjellë e rritur.

E pashë në ëndërr Faik Beun e i thashë;

Mos u mërzit Faik Bej. Ato që ndodhnë mbrëmë janë zakon tek ne dhe ti e di mirë. Besoj se janë ëndërra që nuk bëhen se nuk kanë para për ti bërë. Në shqipen e re dhe të vjetër i quajnë “Manovra në xunkth”.

Po gjithsesi do të përpiqem të shkruaj të them ato që ke shkruajtur për Zonjën tonë të hollë e të drobitur.

Mos bëj si Nanua që ju fut Shqipërisë nga fundi, Berisha nga qafa dhe as si ti që po i vjen nga anash. Përpiqu që Zonjës ti lidhni rripin e mesit. Bëje atë portin që e lidh Durrësin dhe Vlorën me Qafën e Thanës, se do të të bien në gjunjë të tjerët e të ti bëjnë e të japin edhe lekët që të duhen. Po në nuk e bën dot, atëhere lëre të qetë në hallet apo shenjtërinë e saj.

Mbyllur me Zherom Zheromin. Unë nuk shqetësohem shumë për çfarë u fol dje në parlament. Mu kujtua mjeshtri englez dhe pastaj referuar tij dhe unë thashë… Për çfarë patash flasin këta. Port nuk pash dhe nuk do ta shoh gjëkundi!

67 Komente

 1. i
  ik o Thes me Mut zbrazu ne Hale

  po hik o fshatare i qelbur se s'te pjerdh asnji shqiptare ty . je nji lllapaqen kazanesh asgje me shume , nuk te llogarit asnji shqiptare e as qe do te dij se cfar te pjerdh ty ajo goje idiot

  1. F
   Futja kot, futja

   Ky ka rrjedhur fare. Vlora porti me i mash i abtikitetit thote. A paska thene Plutarku. Hahaha. Si dujet i shkreti muk ja degjuar per portet e Aleksandrise, Kartagjenes, Kartagjenes se re, Tirit, Antiokise, Marsejes, Bisantit, Pireut, Ankones, Askolit, Ravenas, Akuilese, Tarantos, Palermos, Salones, Efezit, Tarson, Ostias Antike qe furnizonte direkt Romen, etj etj. Jo po na paskam pyetur dhe Plurarkun. Po kur lindi Plutarku Roma kishte 1 shekull e gjysme qe kishte pushtuar Durresin e krejt Shqiperine e sotme more, qysh me mundjen e Pirros. Kur lindi Plutarku Qezari kishte luftuar ne 3 kontinente dhe i kisjte rene mesdheut kryq e terthir e kishte zbarkuar dhe ne Angli. Nuk kishte nevoje te priste librat e plutarkut qe t i thoshte se Kleopatra e kishte rrufen e shtrember dhe Vlora kish portin me te madh. Nuk po llogaris ketu portet luftarake te Mizenos dge ravenes qe ishin baza e marines luftarake romake. A e di ti Shperim Nazarko se Durresi quhej Colonia Iulia Augusta Dyrrachinorum siç rezulton nga mbishkrimet ne muzeun e Durresit qe ti s e ke vizituar ndonjehere. Po keshtu eshte kur shkruan alla Faikshe, se as ai nuk ia kishte idente historise boterore e fliste qesim! Jane mbledh nje tufe pleqsh te roitur e derdellisin pa pushim duke ia futur kot. Ai tjetri, avokati Ngjela thote se Qezari kerkoi Durresin. E kujt ia kerkoi Qezari Durresin? Pse nuk ndejti ne Durres po u sul me vrap t'i priste rrugen Pompeut duke i rene nga Malet e Pindit? Ngrihet Mertiri e shkruan se romaket i binin nga Gryka e Mezhgoranit. Po çfare dreqin do benin ke gryka e mezhgoranit ata? Ku ne te s emes do ahkonin kur kishin rruge te gjera e te drejta e te thata e te sigurta? Jo po dhe Eva e Adami na paskan rene ke kanionet e Kelcyres. Shkoni more truthare lexoni nje liber historie e mos ngaterroni Plutarkun me Plutonin.

   1. H
    Hordhia rrumpalle e Saliut

    I nderuar Futja Kot. Te tere keta të rrjedhur qe permende ti, qe nga Mertiri i currufjasur, e deri të Ngjela megalomani pordhac, dhe Nazarko gjynah i shkreti, janë nje tufë pseudo-gjithollogë, qe janë mbrujtur me filozofine idiote se bota u ka borxh shqipetareve, se Shqiperine e kane zili, se ne duhet të na japin gjithshka falas, sepse e meritojme. Është i njejti mentalitet qe e bën nje restaurant prej kashte ne Jug, të shesë nje pjate peshk 100 euro, sepse "e shikon çfare deti është ky?"Ndersa këta pseudo-historiane lexojne disa informacion të mbledhura aty-ketu dhe pastaj nxjerrin teori si Sazan Guri se Zeusi ishte nga Peqini dhe e kishte marre gruan nga Qerreti. Duhet të kuptojme që: 1. Shqipërisë nuk i ka borxh asnjeri. Po të kane vjedhur, ti e ke fajin. Ta kishe ruajtur. Nuk pate bythe ta ruaje, ik bej shurren. 2. Nuk jemi ndonje vend qe e ka zili bota. Po ti kishte plasur botes per Shqiperine, nuk do ta kishte Lene deri ne 1912 nën Turqine, dhe nën diktaturen e Enverit per 45 vjet. Nuk do ta kishte lene ne dhjerokraci per 30 vjet. 3. Askush nuk meriton asgje ne këtë botë. Behu i zoti të fitosh. Ndryshe të shkelin me kembe. Ne jemi bere si lypsarë. "O Teta Amerika, i thuaj Teta Europes se nuk me jep edhe mua çokollata. Asaj Serbise i jep gjithmonë, ndersa mua me genjen me ca karamele nje lek kilja." 4. Roma e pushtoi Ilirine se i çau trapin me piratlliqe, se nuk ie plasi shumë per Dyrrachium. Me qenë, Diokleciani nuk e ndertonte pallatin ne Kroaci. 5. Turqia e pushtoi Shqiperine se e kishte ne mes të rruges per ne Europe. Jo se ie plasi per Shqiperine. Kur hoqi dore nga pushtimi i Italise, e la Shqiperine si vilajeti me i prapambetur i perandorise. Persa kohë të presim si dembelët qe të na e bejne Shqipërine të tjerët, ne mut do zhgryhemi. T'i dalim zot ne vendit, dhe jo të presim amerikanet të na bëjnë Drejtesi. E kemi ngrene turpin me bukë. Serbet nuk emigrojne. Serbet nuk ankohen per drejtesi të munguar dhe korrupsion endemik. Serbet nuk ie prishen të gjitha fabrikat prodhuese se demek do vije Amerika të na ushqeje. Është Serbia armike e Shqiperise? Po. A e kemi fqinje? Po. A duhet të kemi marredhenie me të? Po. Beje pra të të ketë frike. Dili perballë dhe detyroje të te respektoje. Jo duke nderruar rrugën kur kalon Serbi, por duke i zënë rrugën dhe duke i thene: "Ho me, si e ke mendjen? A do me u ulë per kafe dhe bojme paqe e marreveshje, apo do me u zone me grushta? Si t'dush. Une jom gati ene per grushta, por them qe ta leverdis me mire mepi kafe me mu, dhe vazhdojme ne paqe. Them unë. Ti boj si t'dush." Prandaj na duhet ekonomia e forte, prandaj duhet porti ne Porto Romano, prandaj duhet Durresi të behet qendron e madhe turistike. Ndersa Nazarko na hap barkun me Plutarkun.

    1. B
     Bureto

     Për ata që 'vdesin" për të vërtetën, ja kjo është e vërteta! Dhe boll me parrullën: "Ta bëjmë Shqipërinë si Evropa!", kur do të mjaftonte ta bëjmë atë si Zvicra. Natyra na ka falur më shumë se atyre, por ne jemi shumë, shumë larg nga ata. Aty jetojnë në paqe dhe prosoeritet, katër etni (gjermanë, francezë, italianë dhe helvetët autoktonë), ndërsa ne i biem akoma legenit veri-jugë, shqiptarë-kosovarë, edhe pse jemi një etni.

   2. S
    Soni

    Po pse ctha...? Ate qe thone te gjithe...ku do jete porti nallrave se pa te Shqiperia vdes...trap patronazhist .

    1. N
     Naim Frasheri

     Duhet t'ju Qish Mitrat ketyre Televizjoneve ,qe ftojne keta Kurva fshatar dhe Malok Shpellash, ç'far them Unë? Edhe keto Tv me Fshatar, Malok ,Kurva dhe Putana jane. Nje nga keto eshte dhe Top Channel dhe shume e shume Putana te Tipit Eni Vasili, Bythqi.it Lubonja Shkullaku, Bushati, Booooo sa Shume Kurva ka Shqipria.

     1. s'kam asgje kunder sharlataneve vetem ti dhjes ne

      Naim i Madhe Frasheri , ______eshte pikerishte ky Komenti i Duhur , per te gjithe kto lehsit e organizuar te injorances dhe Fatḱeqesise Shqiptare,qe u kujdesen si ne te Kaluaren si e kan tradite ky gen sharlatanesh injorante ,, e quajtur dikur (Rrace e Zagarve te beut ) , edhe ne kto 31-vjet ta shndrojne kte vend ne nji Stan plehrash zagaresh kriminelesh ,karagjozesh te pafytre ,qe jane te afte vetem per te ber zhurme e lepir sumen e dikujt me fitu dicka . ___ Ky Kontigjent Toksik , qe shpertheu si muti nga Halete kur ne krye te Shqiperise u vu nji nder jashqitjet e Shoqerise Shqiptare saleh hamuti etj , gje e cila shpertheu ne nji Skandal zinxhire ne Shqiperi te injorances se cdo lloj Sharlatani (si kto Sharlatane qe Ti Numeron e citon ne TV Shqiptare qe mbushen Kazanet e Demokracise kafsheve dhe injoranteve paFre ! ) ______ I gjithe ky Kontgjent Toksik FakePolitikanesh FakeAnalistesh FakeDemokracie ,i cili gjeti ngushellim ne Lajthitjen e kohes se Jashteshqitjes Njerezore ne pushtet , si President i Injorances ,i tingelloj jovetem Zagarve te Beut be vesh si dicka e tille ; ________________ Ky eshte nji shanc per jeten sot : Pse jo "1-her te vetme" te shkel mbi cdo Vlere ,mbi cdo Moral , te humbas e injoroj cdo ndjenje ,dashuri e dinjitet Njerezore , te lesh veten te mashtrohesh nga Kryemashtrusit qofte dhe Kriminel apo 1i mete nga trut , si nji oferte qe te hap rruget ne jete ,,,pa bere aspak mendime se ku po shkon dhe se i sherben edhe pse i ferkon bolet e fishkura ,nji Kufome ,nji Bestie qe te shkaterroj te Ardhmen e vendit ,por qe ti s'e shikon ,s'te intereson ,sepse ke ty gjithcka ka te bej me Instiktin jo Moralin Njerzore ,jo Arsyen , joDinjitetin , jo Atdhedashurine , sepse ti s'di kujt Kombi i perket vec ati Sharlatane , i fokusuar vetem ke perfitimi personal ,si nji Thes me Mute qe nuk e ke aspak te mevojeshme te Shprehesh ,sepse gjithcka flet vete . _ Kjo eshte Rraca e Sharlataneve maloko-katunaro -fshatare qe permbyten kulturen e moralin njerezore ne Shqiperi kto 31-vjet . Katunari me kulture bajgash -flet per Porte qe s'di c'eshte Porti , injoranti shpelles per Qytetarim e Kulture , Krimineli flet per Drejtesi e Ligje , sharlatani flet per gjithcka - pa guxuar te shikohen njiher ne Pasqyre !

     2. e
      elton

      @ ık o thes.. Pse mer debil çfare ka thene gabim aty? Te gjitha te sakta i ka thene Po i japin toke falas njerit qe do beje pallate. Edhe e quajne investim kete

      1. b
       ben.

       Shptimo , nuk eshte faji i atij qe shet mut, fajin e kane ata qe e hane. I shef keto mizat e mutit qe komentojne ??? Nuk e duan portin se eshte shfaqje e huaj. 1 pyetje per keta delenxhinjte e rilindjes. Greqia eshte 1 nga vendet me turizmin me te zhvilluar ne bote, ndersa kina ekonomia e dyte e botes por me ritjen me te madhe. Ne kulmin e krizes ne greqi ,kinezet nuk blene as pallate ,as hotele, as toke per te bere resorte, blene portin me te madh te greqise pireun. Njeriu pastaj mendon kushedi sa te zgjuar dhe te pasur jane shqiptaret qe 1 port qe ka 2000 vjet port e heqin fare se nuk ka ca ju duhet. Vari leshte pune shqiptaresh ,gjelle qensh, 60 % jane analfabete funksionale.

       1. K
        Kosta

        Ben Ben porti i Pireut nuk eshte me i Gerqise po i Kines,pasi administrohet nga Kina dhe per 20 vite.Ndaj mos ia fut kot se te gjithe kontenieret Kineze me mallra 1 euro zbarkojne ne Pire dhe nese e di te gjithe tregetia Greke ka falimentuar se gjithe Athina eshte kthyer ne magazina "made in Caina" apo nuk jeton ketu ti e per rrjedhoj e ke mùe te ndigjuar!Gjithe tregun ne qender te Athines e drejtojne Kinezet ore shoku i Shpetim Nazarkos .Sa per ate % analfabete te jesh i sigurte qe je dhe ti brenda!Te fala Nazarkos.

        1. o
         oh ti Mut i shenjte ,je i mirpritur ne halen njere

         ben , gjith ju Mizat qe grumbulloheni rreth Thesit me Mute , keni traditat , ndjeshmerite dhe instiktet tuja , keni te drejten tuaj , ta shijoni eren e Mutit sepse ju jep kenaqsi . C'ka ktu per faj ?

         1. H
          Hordhia rrumpalle e Saliut

          O Ben Koqja, Nuk po heq njeri Portin. Po e bejne atje ku ka pase venin, dhe quhet Porto Romano. O Kandar. Apo e do Autostraden qe të kaloje mes per mes Durresit? Debil.

        2. K
         Klevi jam kerrici i Faros

         Gjynaf , shume shpejt i ka filluar alzheimers ketij trapit qe i duket vetja shume i zgjuar.

         1. A
          Aron

          Po ik ore idiot se na cave derrasat, se nuk u cmend Rama te bej vetem port per Jahte dhe ta ler pa prot per mallra.

          1. Z
           Zeqo Pilafi

           Ndoshta as ti vetë nuk e kupton sa pak keni mbetur ju që akoma nuk e keni kuptuar, se Rama është thjesht një i çmendur. Ti lejosh vehtes të bëhen gjëra pa pyetur askënd por sipas dëshirave dhe preferencave të tua në vëndin që drejton, kjo do të thotë shqeto se je një i marrë me zero mundësi për t'u shëruar. Sidoqoftë, më thjesht, bukur dhe qartë se ç'e ka thënë komentuesi 'BEN' në komentin e tij vlerësimin për Ramën dhe ju larot që ja bëni amin për çdo marrëzi që bënë, zor se mund të thuhet. Dhe për t'a mbyllur, t'ju vijë turp juve që i suleni si qëndër të tërbuar Nazarkos pse shfaq një mendim të tij, i cili nuk është në të njëjtën linjë me marrëzitë e padronit tuaj.

           1. S
            Shqipetar i Jugut,

            O Zeqo, Mos fol si jot' eme ne maje të Thanes. Kur u çmend Rama? Kur filloi tunelin e Llogarase? Kur filloi aeroportin e Vlores? Kur beri bajpasin e Vlores? Kur beri shetitoren e Vlores? Kur beri shetitoren Plepa- Qerret? Kur beri bajpasin e Fierit? Kur beri rrugën Kardhiq-Delvine? Kur beri shetitoren e Sarandes? Kur beri Belshin qytet turistik? Kur beri gjithë qendrat urbane të Shqipërisë? E të tjera si keto? Ka lene gjera pa bere? Natyrisht? Nga korrupsioni? Mbase. Ka gjera të paligjshme apo të paregullta neper keto projekte? Mbase. I takon opozites t'i zbertheje. Vetem çmenduria ku është ketu? Po qe ai i çmendur, ti je rrote k***. Edhe per ta share nuk di. Rama është megaloman, si Erdogani. Kerkon te mbetet ne histori. Por kjo nuk është çmenduri. Duhet ta heqim Ramen ne 2025? Natyrisht qe po. Por ke të veme? Tet'eme? I thuaj të sbrese nga thana nje here se la nam. O koqe. Shqiperia nuk ka opozitë, to e ke mendjen tek Rama.

            1. P
             Pyka

             Hahahahahaha...i fortë je..hahahaha...

          2. M
           Mal Cori

           O Shpëtim, ti shkruan sikur Rama do ta lexoj këtë shkrim, por ai jo vetëm që nuk e mer mundimin, por edhe nëse dikush ja bën të ditur, do ti thotë , do na lësh rehat............ .

           1. A
            Arian

            A ti ke ik me kohë mor i shkrete

            1. N
             Nje qytetar

             Ky eshte bërë si plaku Mere.

             1. b
              baca

              o peshto, gjej me mire noj kosovar qe ta rrjepesh nga paret sic e ke zakon.

              1. B
               Bureto

               Nazarko, shkrimit tënd, për të qenë i plotë nuk do duhej t'i mungonte dhe një nga ato referencat e tua që nuk të mungojnë kurrë në çdo studio ku të ftojnë si gjithollog. Fjalën e kam: Për këtë problem kaq të madh që është edhe shqetësimi yt, pra të dy porteve Durrës-Portoromano, a mos vallë të ka dalë gjë në ëndërr dhe 'plaku Dritëro', dhe po qe se po, çfarë të ka sygjeruar ai?

               1. A
                Ari

                Kur gazetari ben ekspertin ne cdo fushe, quhet"i rrjedhur"

                1. C
                 Cika

                 Shpetimi ka shkruar me mire sesa heren e kaluar. Cfare thote sot jane te sakta, sado qe mendon se vetem ai i di. Jam i sigurte se KM i di keto, dhe i ka projekte. Si do zbatohen keto projekte? Me gjysmen e klases politike te perfaqesuar nga salihale berisha plotesisht anti-kombetare, e vetmja shprese eshte investimi i huaj. Kuotohet, do shesim bythen, dmth vendin. Nuk ka rruge tjeter. Keto jane probleme qe mazhoranca duhet te challengohet. Por kush? Pashe dje ne spotlight/vizionplus nje idiote te persosur qe perfaqesonte foltoroen e salihalese - o zot, cfare turpi per durresin dhe shqiperine. Ky turp influencon cilesine e jetes politike dhe vendimmarrjeve strategjike. Sot, Edi Rama eshte fat per Shqiperine - ka ambicie, idera, talent dhe eshte patriot. Por konteksti historik me dumbabista dhe esatista e kufizon. Prandaj vellezer, nese doni femijet tuaj, nese doni qe te kete akoma Shqiperi edhe pas 100 vjetesh, mendoni para se te nxirrni fjalen, argumentoni me fakte.

                 1. B
                  Bureto

                  Bravo Çika! Mjerisht si ju, të paktën nga këta që komentojnë nëpër forume si ky, por jo vetëm, janë shumë pak, për të mos thënë aspak. Respekte!

                  1. H
                   Hordhia rrumpalle e Saliut

                   Bashkohem me Bureton. Respekte.

                 2. M
                  Meta

                  Si shpjegohet qe ky njeri i deshtuar Me çdo pune, jep mend per pune? Ky dhe i vellai.

                  1. G
                   Genti

                   ky Nazarko eshte nje rrot kari qe se bo nona

                   1. E
                    Eni

                    Po pse qenka I cmendur se beri ca pyetje...po e keni socialist o te rrjedhur....

                   2. Tuti

                    Do të investojë 2 miljard. Euro Shqipëria do të investojë portin rrethinat do të marri 33 përqind ke afër 4 miliardë që do shiten Shqipëria do të marrë mbi 1 miliard euro besoj dalin për portin e ri mbeturinat do të shiten ke metalurgjia s'ka lidhje.me trasfertë 1 miliardëshe që thu ti mund të them edhe diçka tjetër për portin e ri por një herë tjetër

                    1. S
                     Semi

                     Ai as 76 nuk do investoje 2 miliard me kesmet po u shiten dhe nese be I thote jo pasaportave te arta iku per lesh projekti dhe porti e te hame Ramen pastaj...peshku ne det e tigani ne zjarr dhe nese behet üorti mbas 20 vjetesh porti do humbi klientelen ....kaq fatkeqsisht

                    2. L
                     Luarasi

                     Unë mendoj ta bëjmë fushën e Korçës liqen dhe porti të bëhej në Helmës në Qafën e Qarrit dhe të quhej"Dritëro".

                     1. q
                      qazim

                      Dikur e vleresoja,sot eshte per te ardhe keq,i ka filluar demenca.

                      1. R
                       Rrapi

                       Nuk është merita juaj që fshati Helmës i Kolonjë ndodhet pranë atij nga e ka origjinën Noli, apo qëFaik Beu është nga Kolonja, apo që Dritëroi është nip në Helmës. Nuk besoj se ju besoni se kjo ju bën të mënçur.

                       1. L
                        Loni pe Saigoni

                        Ky osht dhe qelbesire dhe mashtrues Se si mund të ketë qenë Vlora porti më i madh në lashtesi, vetëm ky shkerdhate e di Dhe për ta bërë genjeshtren të kaperdihet, citons gjoja Plutarkun... Vlora, mor miku i shkut Ramiz, është gati e rrethuar me male...

                        1. K
                         Kolonjaret

                         Po do shesim vendin, Epo cte bejme. Te njejten gje beri Greqia, ka bete Mali i Zi etj etj se mos jemi vetem ne. Apo jemi dhe punetore te medhenj e nuk na duhet ndihma e askujt. Nazarkove nuk ju dha gje Rama si jane mesuar, dhe kur mbarojne llokmat fillojne dhe lehin, keta jane intelektualet shqipetare, po nje pjese e jo te gjithe.

                         1. A
                          Atdheu

                          Prap ti Shpetim?

                          1. H
                           Himarioti

                           O Nazarko, gjithë jetën tënde mbete një katundar Skrapari, andej nga ke ardhur. Ty të mungon materia për të menduar, shprehur dhe vepruar, si qytetar dhe gazetar. Shkurt, je një katundar injorant.

                           1. V
                            Velo partizani

                            Po ik o Nazarko se nuk jane pune per ty keto! He xhan. Shkrime qe i shkruan te Konuca dhe i lexon po vete ti. Dhe kenaqesh bile.

                            1. S
                             Spak

                             Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                             1. S
                              Spak

                              Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                              1. S
                               Saliu

                               Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                               1. S
                                Spak

                                Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                                1. S
                                 Spak

                                 Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                                 1. S
                                  Spak

                                  Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                                  1. S
                                   Spak

                                   Jane dy vellezer! Ketij te madhit i ka ngelur koha kur lexonim Francezet,Italianet Ruset! Ajken e letersise Boterore! Kur kemi studiuar Konicen dhe Nolin e te tjere por qe edhe ata e hanin koken njani tjrtrit! Ky i madhi bile ka mundur robotin ne shah! ATy tjetri eshte kthyer ne nje gagac qe s'guxon te thote ndonje gje me vlere!Si perfundim kush do t;i qaje hallin Shqiperise! Keta te mykurit qe vegjetojne ne llumin e medias! Duhet te largohen te vjeterit thone keta dhe harrojne se edhe vete e kane ngrene me vakt!

                                   1. P
                                    Punetori

                                    Mire mor SPAK, mire, por mos e posto komentin tend 7 here se na merzite .

                                   2. d
                                    dinjiteti

                                    Gjithmone do gjejme ankesa,,eshte njelloj se jane o nuk jane te shpjeguara se keture nuk ju intereson,,,vetem ju intereson PROJEKTI RRUMPALLE,,,

                                    1. D
                                     Doktori

                                     Shpetim nuk te punon mire SNQ.

                                     1. J
                                      Josif Shpati

                                      E shipo, vetem vrer nxirrni po ky eshte mendimi i tjetrit tani te shkruajme tonin,ai qe ka.

                                      1. E
                                       ERTV

                                       Ore po lerini kush është, Por shikoni mirë çfarë thotë... Në thelb po thotë: Dakord e kanë nda mendjen per portin aktual të bëjnë projektin e përfolur 2 miliadësh (Rama me Belanë). Po porti i ri ku është. Nxorri një 3-D ky artisti përpara pak kohësh. Por nuk dha as një detaj në shifra. Sa do kishtonte? Kur do të bëhej? Sa Sipërfaqe? Sa thellësi? Nga do hyehej e dilej për det te hapur duke shmangur pengesat natyrore nën ujore. Etj etj... Mos u merrni me Shpëtimin. Por me portin. Përpara se të prishej dhe tjetërsohet aktuali a nuk duhej të ishte i riu gati ?? Dikush e shan për shkrim fshataresk etj etj. Por problemi është real. Ku është porti i ri ??

                                       1. A
                                        Ari

                                        Ke goditur ne shenje o i goditur nga perendia!Nje sugjerim nga Shpetim nderoje emrin ne Shterpim se te pershtatet shume !Je niveli i Mu. Nanos dhe i ndonje trapi tjeter!Sa per Vloren or rrush mos harro qe eshte çelsi qe nuk mund ti jepet çdokujt,kjo per aresye te thella e nevralgjike gje qe ti nuk i kupton dot ore levozhge qepe!Nazarko nje nga arresyet se perse Shqiperia nuk eshte bere deri me tani eshte se jeni nje grup propangaduesish pengmarres qe numeroni rregjimet e ketej vendi.Recetat qe jipni nuk vlejne as per ne wc e jo me per arsyetim.Je ne versionin Agron Markagjoni e do te te shkonte shume nje ballafaqim me te kuptohet tek Grita Suma ose tek Ylli Raqipi dhe asgje me shume!Ndaj ne pamundesi shiko ate filmin e vjeter dikur "Shtrengpo rripin Thanas"!

                                        1. F
                                         Franc

                                         Mos i nxirrni Keta Spiunet e Sigurimit si ky Fshatari qe duket si kryetar i Pularise.cfare ti ofroje shqiperise ky dordolec.vendi nuk ka nevoje per fjale te Babusheve Fuksa or per inovatore e njerez te Rinj.ikni o ju qifsha grate se nuk beni per asgje o Spiuna.hapni rruge nje brezi tjeter o Race e keqe bolshevike

                                         1. Q
                                          QIrio QInam QIriazi

                                          Mora sot mundimin lexova nje SHKRIM ku nje gazetar shprehte nje MENDIM! Ne esence shkrimi shpreh nje SHQETESIM Si te nxjerim guret nga pusi qe hedh nje EDVIN! guret e Sali Edvinit jane 'ne uje nje VËRË mendimi racional, konsideron 'Keshtjella ne RËRË Shqiptaret pa buke Durresi pa UJË Nje fare psikopati Jahteve u ben BUJE! Kete Nazar Nazarkon as une nuk e kam QEF Po keta kAmentuesit jane thjesht QENEF! Jane shumica qenef kamikaze te EDvin SALISE kerkojne tu bejne 'avokature' 30 vjet varrmihesave te SHQIPERISË!

                                          1. S
                                           Shqipetar i Jugut,

                                           O Qirje nga trutë E di ti si shkruhet poezia mo? Poezia shkruhet ne vargje mo. Paske dale të shkruash poezi per qef. Por edhe ti, komentues je, pra .. qenef..

                                           1. Q
                                            QIRIO

                                            dretoju moderatorit pse nuk e ka botuar ne vargje ti aAfrika e jugut...

                                          2. M
                                           Mara emigrante ne Itali

                                           Gelltit nje luge çorbe dhe do vjellesh tete jeten tende o nazarkostan

                                           1. i
                                            investimi po nuk pati firmen e kriminelit komunist

                                            te gjitha keto gjasme projekte i ka gati saliu me cecenet e tij ,ku faqe djegura hund pall dhe sypeshkaqeni do marin pjesen e majme. gjithe lufta behet,pse te fitosh (vjedhesh)ti me njerzit e tu dhe une qe kam 9 vjet bredh rrugeve si qen zorresh,te mos fitoj asnje kacidhe.

                                            1. M
                                             Mjere ne per "intelektuale" dhe gazetare qe kemi

                                             Me mos gabohem ky zoteria po sugjeron me marifet (me budallallek) , qe te behet nje port gjigand nderkombetar ne Orikum ??????

                                             1. N
                                              Nik

                                              Është vërtet që vendit i duhet një km ambicioz me ëndrra e ide të mira dhe km jonë këto i ka me shumic. Por puna është te realizimi, kur vjen puna për të marr leket ne dore e për të kthyer ëndrrën në realitet, këtu fillon e keqja, tjetërsimi, korrupsioni, vjedhja e në fund katandiset kaposh një thelë. Në një pikë Nazarko ka të drejtë :zero transparencë. Askush nuk di të thotë se sa, si dhe kush do ti bëjë këto pune. Askush nuk di të thotë se sa do të përfitoj shteti dhe sa investitori. Askush nuk njeh kushtet e kontratës, kujtojmë kontratat e hidrokarbureve kur shteti doli sot e gjithë ditën me gisht ne gojë dhe ata që i bënë këto kontrata gëzojnë leket e vjedhura. Pra këtu nuk di askush asgjë. Të gjithë merren me portin e jahteve, por çfarë është me portin e Portoromanos? Zero Information. Prandaj ky plak i "rrjedhur" ka të drejt të marr përgjigje për pyetjet që nuk kanë marr përgjigje dhe që kam frikë se nuk do të marrin kurr përgjigje.

                                              1. P
                                               Prandaj jemi ne kete pike ,nga ky batak

                                               Seriozisht e ke qe mund te behet port gjigand nderkombetar ne Orikum ???????

                                               1. v
                                                vang

                                                TE madhin Zherom Zherom e njohin vetem disa kokrra ne Shqiperi dhe te brezit te vjeter.

                                                1. F
                                                 Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

                                                 Lackua i madh i Mentor Nazarkos, ky Shpetua deklaroi ne nje studio - "Rames une i puth duar e kembe..."! ! Eee, doni me tej te bindeni se kush jane keta qe vetquhen "Analiste" e aq me paturpesisht, edhe "te pa varur"?

                                                 1. S
                                                  Sula

                                                  Po il mor fshatari Nazarko mos na u ngatero neper kembe. Leri njerzit te punojne se puna jote eshte si ajo endra tek filmi Kapedani

                                                  1. V
                                                   Veterani

                                                   O bobo sa zhurme e madhe per nje investim madheshtor.Te gjithe ju qe jepni mendime qe nga gazetari deri tek komentuset kush ju pyet per ato qe flisni sikur ka dale investimi ne rruge dhe po ju marin mendim . Shqiperia ka nje kryeminister nje parlament dhe ngrihen atje problemet ne duhet te ju themi ju vafte mbare dhe me bereqet deri ketu e kemi cakun.Shume mami e nxjerin kalamanin cyryk. Jemi si ne kohen e mbas clirimit ku vendi kishte nevoje tezhvillohej me fabrika kombinate uzina rruge hekurudha e plot te tjera nuk i nxori ne pazar Enver Hoxha ato qe do realizoheshin , por i zbatoi dhe i beri realitet qe u be Shqiperia te cilen e shkatroi Sali mortja . Dhe Edi Rama kete po ben pse duhet ti nxjer ne pazar ato vepra qe do realizoi?

                                                   1. Z
                                                    Zozo

                                                    Zhozho në pelegrinazh në kërkim të thesarit të shpellës së Çudis . Suspens . Zhozho kish dëgjuar për një Nazaretz , e u nis . Rrugës ....

                                                    1. x
                                                     xhemal

                                                     Thjesht salinjt e vegjel te deshperuar mundohen te kacavirren ne deshperimin e saliut te madh moster

                                                     Lini një Përgjigje