E vërteta dhe gënjeshtra sot në Shqipëri

24 Nëntor 2022, 19:27Blog TEMA

E vërteta dhe gënjeshtra sot në Shqipëri

Nga Spartak Ngjela

I.

Ndërgjegjja e një shoqërie formohet ngadalë. Por shqiptarët e kanë pasur shumë të vështirë që, ata vetë, ta ndërtojnë koshiencën apo ndërgjegjen kolektive si shoqëri e shkolluar dhe me moralitet.

Shoqëritë e pazhvilluara kanë hequr shumë që të krijojnë ndërgjegjen e tyre kolektive me moralitet shoqëror, dhe në çastet kur juridikisht kanë dashur të formojnë demokracinë si sistem politik,  prapambetja e tyre i ka hedhur drejt gënjeshtrës.

Edhe shqiptar, në këta 30 vite që po rreken të formojë demokracinë në Shqipëri, gënjeshtra, si fenomen shoqëror, i ka dëmtuar shumë.

II.

Në këtë të ashtuquajturën demokraci shqiptare ka sunduar gënjeshtra.

Kjo ndodhi se liderët e kësaj demokracie vinin nga një edukim fals dhe i gënjeshtërt, siç ishte komunizmi.

Moraliteti në qeverisje, është personalitet individual i burrit të Shtetit. Kurse këtu në Shqipëri, pushtetarët vetëm gënjejnë.

Sali Berisha e di gënjeshtrën simbol të orientalizmit banal që ai përfaqëson.

Edi Rama e di gënjeshtrën shpikje artistike që e mban në pushtet.

Ilir Meta e di gënjeshtrën një çudibërëse të hajdutëve.

E pse të zgjatimi. Të gjithë gënjejnë për arsyet që thamë në këtë analizë.

Po, mirë që këta gënjejnë, po njerëzit si i besojnë.

Për këta besimtarë të gënjeshtrës së pushtetarëve të tyre, e thamë më lart se, gënjeshtra në Shqipëri ka qenë koshiencë kombëtare që, më së shumti, në kohët moderne ka ardhur nga gënjeshtra komuniste e veshur me ideologji, kurse në historinë shekullore, ajo ka qenë një infiltrim otoman.

 Otomanizmi ka qenë një gënjeshtër e gjatë, e dhunshme njëlloj si ajo e 40 viteve komunizëm në Shqipëri. Sepse po ta shohësh me një arsye historike, komunizmi në Shqipëri, si hoxhizëm, ka qenë otomanizëm klasik.

III

Por, a do të kemi një shpëtim nga sundimi i gënjeshtrës?

I vetmi shpëtim aktual është ndëshkimi i korrupsionit.

Dhe duhet të kujtohemi, se korrupsioni aktual si fenomen në Shqipëri është fenomen otomano-oriental, ku gënjeshtra banale është simbol i sundimit politik.

Por, pikërisht nga ky fenomen ka ardhur edhe korrupsioni i lartë shtetëror. Kurse, vendosja e ligjit, duke goditur ashpër korrupsionin e lartë shtetëror, fillon ta shkëpusë shoqërinë nga adhurimi i gënjeshtrës së pushtetarit që i sundon.

Duhet ta përmendim se është aksiomë që: i sunduari e adhuron gënjeshtrën e sunduesit si pushtet politik.

E keni parë si bërtasin turmat kur gënjehen nëpër sheshet e Shqipërisë?

Ja, kjo është natyra që ka krijuar gënjeshtra shekullore me sundim politiko-tiranik dhe pa ligj në Shqipëri.

Po, a kemi shpresë?

Po, shpresa e shqiptarëve ka filluar.

Lufta kundër korrupsionit me ligj drastik dhe ndëshkim masiv, është hapi i parë që do të godasë gënjeshtrën si ndërgjegje shoqërore në Shqipëri.

Me goditjen e korrupsionit, fillon frika e gënjeshtarit dhe humbet forca shoqërore e gënjeshtrës. Prandaj, i vetmi shpëtim aktual është ndëshkimi i korrupsionit.

Kurse aksioni i moralitetit, me goditjen kundër korrupsionit të lartë shtetëror duhe ta kthejë shoqërinë shqiptare për të kaluar nga adhurimi gënjeshtrës, tek adhurimi i së vërtetës.

Ky pra duhet të jetë fenomeni i ri i ndërgjegjes shoqërore në Shqipëri: kalimi nga adhurimi i gënjeshtrës, tek adhurimi me respekt madhor i së vërtetës.

12 Komente

 1. J
  Jorgo

  aaa te kam rixha... vetem mos na thuaj qe kete do ta beje SPAK-u o Taku....se ndryshe u mbush oturaku

  1. P
   Plani 5te pesevjecar

   Aman Taku! A di të shikosh kafe turke se do vij tani ta pi një. Jo për gjë por vetëm ti të thua të vërtetën... Ta pagoj sa të bëjë vetëm më thuaj. Mos u shqetëso për kafen se do sjell edhe për ty.

  2. R
   Rambo III

   O Taku Ngjela, njerëzit, që juridikisht quhen “popull”, kanë qejfë, të gënjehen, mbasi kështu, ndjehen mirë, marrin frymë me gënjeshtrën, e hanë gënjeshtrën, flenë me gënjeshtrën, dhe gëdhihen me ëndrra gënjeshtare, duke i u dukur vehtja, zengjinë, të pasur sa më s’ka edhe kur marrin ushqimet me listë…. por është për tu theksuar, se ky POPULL, ka qejfë të gënjehet nga AI që ja u a fut më thellë, u a fut më shumë…… ai që s’di të gënjejë, rri tek fundi i oborrit,të katundit…..

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Beqirave u kerkohet te behen.... njerez!? Impossible!!! Eshte kontra cdo logjike, eshte kontra fisiologjikes, sunitet nuk kane per tu bere njerez kurre...... Suniti dhe Dhimokratia nuk mund te bashkejetojne.... gezuar ramazonin.

    1. V
     Vlora

     Avokätisesti ja fasule dhe prit????

     1. A
      Asd

      Populli e di shume mire qe politikanet genjejne, por bejne sikur i besojne qe te perfitojne edhe ata sa me shume; rroga, vende pune, e privilegje.

      1. M
       Mara emigrante ne Itali

       O avokat per çfare e ze ne goje Edi Ramen ? Qe i ndryshoi faqen shqeperise ,i ngriti dinjitetin ,ato qe partia jote ja mohoi shqipetareve dhe shqìperise.fol ku qeme dhe ku jemi mos fol kodra mbas bregut .per cfar e akuzoni ju edin deri tani asnjegje nuk eshte vertetuar ,ndersa per partine ku edhe ti beje pjese te gjitha jane te dokumentuara vetem per nje gje ke te drejte qe spaku -kapalu nuk po funksionon vertet ka deshtuar .

       1. .
        .MOS THEMI QE NUK TE THASHE

        Ore taku te dinim te zgjuar po ti na paske qene debil po debil nato Genjeshtra dhe e verteta jane te lidhura pazgjidhmerisht me njers tjetren . Cdo njeri ne pergjithesi por politikanet ne vecanti per cdo fjale qe thone ne mitingjet elettorale thone genjeshtra dhe vetem pas kater vitesh pjesa qe e ka votuar e merr vesh se eshte genjyer apo jo .Megjithe ate politikanet do te shpikin nje genjshter te re dhe populli megjithe e di se po genjehet do te shkoje te votoje GENJESHTREN ME TE MADHE .

        1. .
         .MOS THEMI QE NUK TE THASHE

         Ore taku te dinim te zgjuar po ti na paske qene debil po debil nato Genjeshtra dhe e verteta jane te lidhura pazgjidhmerisht me njers tjetren . Cdo njeri ne pergjithesi por politikanet ne vecanti per cdo fjale qe thone ne mitingjet elettorale thone genjeshtra dhe vetem pas kater vitesh pjesa qe e ka votuar e merr vesh se eshte genjyer apo jo .Megjithe ate politikanet do te shpikin nje genjshter te re dhe populli megjithe e di se po genjehet do te shkoje te votoje GENJESHTREN ME TE MADHE .

         1. .
          .MOS THEMI QE NUK TE THASHE

          Ore taku te dinim te zgjuar po ti na paske qene debil po debil nato Genjeshtra dhe e verteta jane te lidhura pazgjidhmerisht me njers tjetren . Cdo njeri ne pergjithesi por politikanet ne vecanti per cdo fjale qe thone ne mitingjet elettorale thone genjeshtra dhe vetem pas kater vitesh pjesa qe e ka votuar e merr vesh se eshte genjyer apo jo .Megjithe ate politikanet do te shpikin nje genjshter te re dhe populli megjithe e di se po genjehet do te shkoje te votoje GENJESHTREN ME TE MADHE .

          1. P
           Per Ngjalen

           Keni bvene re qe ky fut koken e struket sa here ne ajer ndihet aroma e keqe e korrupsionit qeverritar?! Edhe kur flet , perpiqet ta minimizoje kete arome ose ta zhduke e injoroje fare...Ky qe skle teme pa folur...politike , arkeologji, gjuhesi, bythollogji e letersi e...e ... Keshtu beri me avionet e droges, thoshte eshte problem i drejtesise italiane, keshtu me unazen ...thoshte eshte problem i drejtesise amerikane, keshtu me teatrin(heshti, keshtu me rruget e me inceneratoret(heshti) keshtu me Portin e Durresit (po hesht).Perse i iken zeri Ngjales sa here ne bllokojme hunden nga kjo ere e keqe?!Ngjela, qeni Alfa i slites se qenve te propagandes se Rames.

           1. p
            pokeristi

            Realisht ky shkrim i z.Ngjela i kapërxen kufijt e një shkrimi psiko analitik.Mund t’a lexojnë shumë,por thellësinē dhe gjerësinë,forcën reale nacjonale,finicjonet dhe simbolikat “nuk”përtypin dot nga pseudopatriotët e shumtë që kultivohen në moçalishtet politike. Spartak bjeri derrit se e ka hak Derri do plumb dhe e ka hak.

            Lini një Përgjigje