Këlliçi ka shumë gjasa t’i fitojë primaret e Tiranës, por…

23 Nëntor 2022, 18:08Blog TEMA

Këlliçi ka shumë gjasa t’i fitojë primaret e

Nga Eduard Zaloshnja

Ndër garat primare që do të zhvillojë PD-ja më 4 dhjetor, gara e Tiranës duket më interesantia, ngaqë janë futur në të plot 7 kandidatë (në Elbasan është vetëm Luçiano Boçi, në Shkodër vetëm Bardh Spahia, në Durrës është praktikish e sigurtë që do fitojë Igli Cara, në Korçë, Ledina Alolli, e kështu me rradhë).

Gara në Tiranë do të jetë e fortë, sepse 5 kandidatë janë të njohur gjerësisht në publik (për arsye politike, mediatike apo protestore). Sidoqoftë, dy politikanë karriere në këtë garë (Këlliçi e Bogdani), e fillojnë atë me një epërsi paraprake, për vetë mënyrën e organizimit të primareve të 4 dhjetorit.

Sipas rregullave të publikuara për primaret e PD-së, në listat e votuesve të primareve do të jenë antarë dhe simpatizantë të seksioneve të ndryshme të PD-së nëpër territorin e bashkisë. Kryesia e çdo seksioni do ta hartojë listën e seksionit të vet me anëtarë dhe voues të rregullt të PD-së rreth tyre. Pra, nuk bëhet fjalë për një listë krejt të hapur për çdo qytetar që don të votojë në primare (sepse ashtu mund të hapet rruga për abuzim nga socialistë të kamufluar si simpatizantë të opozitës).

Në kushtet kur listat e votuesve të primareve janë nën kontrollin e kryetarëve të seksioneve të PD-së nëpër territor të bashkisë, kandidatët me karrierë të gjatë politike kanë epërsi paraprake, ngaqë ata kanë vite që punojnë në terren me kryetarët e seksioneve… Dhe kuptohet që Këlliçi ka epërsinë më të madhe në këtë drejtim, sepse Bogdani ka disa vite që është shkëputur nga puna në terren me seksionet e PD-së.

Duke presupozuar se Këlliçi do t’i fitojë primaret e PD-së në Tiranë (drejtpërdrejt me mbi 50% apo në balotazh me Alimehmetin), pyetja që mbetet është sa konkurues do të jetë ai përballë Veliajt më 14 maj. Sepse më 14 maj nuk mjafton vetëm përkrahja e seksioneve të PD-së…

Në zgjedhjet e vjetshme parlamentare, në territorin e Bashkisë Tiranë votuan plot 380 mijë zgjedhës. Ca prej tyre u ngatërruan me ato fletët e votimit të ndërlikuara si fjalëkryq (dhe u rezultuan fletët të pavlefshme), por statistikisht mund të abstragohet se vota të pavlefshme kanë dalë përpjesshmërisht në të dyja krahët në Tiranë.

Meqë votat e vlefshme vjet në territorin e bashkisë Tiranë u ndanë 52.8% për PS+PSD dhe 47.2% për partitë e ndryshme opozitare, mund të llogaritet që rreth 200 mijë tiranas kanë votuar vjet për mazhorancën dhe rreth 180 mijë për opozitën. Por kandidatët e majtë për kryebashkiakë të Tiranës kanë treguar në 22 vitet e fundit se marrin pothuaj po aq vota sa ka marrë koalicioni i tyre në zgjedhjet parlamentare paraardhëse. E kundërta nuk ka qenë gjithmonë e vërtetë…

Dhe kandidati i djathtë kësaj rradhe (me shumë gjasa Këlliçi) do ta ketë edhe më të vështirë se më parë. Sepse ka gjasa të mëdha që PD-ja të futet e përçarë në garën e 14 majit. Do të duhen përpjekje titanike prej Këlliçit që të tërheqë drejt tij të gjithë ata që votuan vjet për partitë opozitare në territorin e Bashkisë Tiranë – dhe mundësisht të tërheqë edhe disa mijëra të tjerë…

20 Komente

 1. S
  Sala lan bythen me Lulushin dhe e fshin sumen me K

  O Zaloshnja or budalla. Kerriçi as jevgjit e bregut te lumit nuk terheq dot mbas vetes po ca na hap barkun kot me keto rrota kari qe i mban Saliu per te fshire bythen.

  1. t
   timi

   hahahahahahahahahah i madh je hahahahahahaha

  2. k
   krricat imitojne Gamoret

   yyyyyyyyyyyt putanat e shqiperise ,qe s'lat gjo pa flliqur kerma ,gabele ju shume shume mundet te fitoni karucat e qenve te rruǵes majmjuni primare

   1. M
    Mara emigrante ne Itali

    Zalahoshe (zaloshnja)boll e torovitet kete popull ,te kane mbaruar leket dhe pret ndonje dore ? Asnje nga sondazhet e tua nuk ka dale .Erion Veliaj e fiton garen ,shikoni ndryshimin e madh qe ka pesuar Tirana ,hapini xellat qe jy plaçin ishalla bashke me salen dhe ilirin ,pika tu bjere nuk fitoni dot

    1. D
     Dakord

     Kete here morem vesh dhe sa qelbesira, kellira e pocaqira ka sali vampiri rreth vetes. Jane hedhur ne sulm te gjithe gazekare e anal-iste me moton shpif shpif se nje gje ngelet. Kujtojne se jemi akoma ne kohe te Nanos ku keta plehra te mediave helmuan dynjane kur ishin i vetmi mjet informimi. Tani pak ju shohin o media qelbesira. Rrofshin rrjetet sociale.

    2. c
     cuf dabjoni

     Ore Eduard...pse nuk e thua qartë që këto nuk janë primare po Saliare...je dhe amerikan i di mire si behen primaret.. Ti e di mirë që Saliu ka qene kunder voted se lire per 20 e kusur vite dhe tashti mburet per te e shpik regulla qe shpien ujë në mullirin e tij dhe behet dhe me shume qesharak kur thote qe do hapi partine pas primareve te nxituara e aspak demokratike.. e do therasi specialiste e intelektual...sigurisht salinista...

     1. P
      Poseidon

      PALLEN E DUPIT DO THOSHTE TIRONSI I VJETER E KA TE SIGURT KELLICI

      1. e
       ee,

       Primaret i morem vesh qe primaret do i fitoje Kêlliçi apo Dobiçi, njesoj eshte; sekondaret dhe terciaret kush do ti fitoje?! Po ç'jane keto terma qe po ja fusni shqipes: ne jug Lugomare, ne votime, primare, piçkes i thoni vagine, qirjes i thoni sex....do e ruani gjuhen shqipe apo do pirdhni ne te si deri tani?

       1. E
        EHS

        Ti japesh vote PD do te thote te kthehesh ne kohen e SB Ata jane gatuar vetem per te shkaterruar

        1. Y
         Y.H

         A mendon njeri se Kellicua i fiton zgjedhjet?

         1. H
          Hyp sala

          O sali o mut muti ta vente ne sume fshatari nga fshiqurasi.

          1. R
           Rush

           Eh sikur ta dinim se kush eshte me i miri dhe te votohej...

           1. B
            Baxhanaku i Gerdecit

            Ky Kellici me ngjan si kurd,se edhe mbiemrin e ka me origjine arabo -otomane;-kellic perkthehet arabisht shpate,ose thike e madhe.

            1. S
             Shqipe

             K•qe mbete o Ed…

             1. U
              Une

              Jo Kellici, por Kerrici !!!!

              1. B
               Bota Rrotullohet

               Sala ja jep ketij te fitoje primarily, sepse eshte i sigurt qe do ti humbe. Prandaj qe tani ka filluar te cirret: mi vodhen votat, mi vodhem

               1. D
                Degelisi

                Pse perdorni fjalen "primare", dhe zgjedhjet ne parti nje antar nje vote

                1. A
                 Arturi

                 Kellic jevgu nuk fiton pavarsisht se ha buke nga te dy anet, socilaiste dhe demolesh. Te fitoje Kerrici do te thote qe fiton komnisti pafytyre krimineli Sali. Nuk bien aq poshte tironsit.

                 1. J
                  Jari

                  Këlliçi do mari atë që marin Gratë në darkë në krevat dopjo se për vota as votën e tij nuk e mer, ky Mavria i Sali Non Grada.

                  1. V
                   Valteri

                   Kelliçi do te jete kandidati per Tiranen sepse pas 14 Majit do te kerkoje largimin e Sali Berishes si arsye e humbjes se zgjedhjeve vendore. Te gjithe te rinjt do behen bashke kunder Sali Berishes dhe Flamur Nokes ne PD. Forca Belo! Jemi te gjithe me ty Belind!

                   Lini një Përgjigje