A i doli pija Vjosa Osmanit, se Albini vepron si lugati natën

22 Nëntor 2022, 10:52Blog TEMA

A i doli pija Vjosa Osmanit, se Albini vepron si lugati natën

Nga Kimete Berisha

Kur po nxehet, me ti shti ethet, si ata t'trentit me kapuç, me cigare në gojë e me shtagë në dorë, te dyer e oborrit...

Komandantja duhet ta fsheh nervozën bash kur më së shumti është nervoz, e jo të tregojë se të vetmen armë krye shpirti e ka gjuhën e gjarprit, magazinën e grindjes dhe se ka aftësi t'ia numërojë mëkatet e Evropës.

Sa herë e nguc dikush Albin Kurtin kjo çartet, e humb kontrollin si lumi kur del nga shtrati.

Albini e ka gojën e vet, ka kush e mbron Albinin.

Por kryeministri i mençur, e shfrytëzon Presidenten për t'u grindur me Evropën në vend të tij.

Presidentja duhet ta ruaj qetësinë bash atëherë kur e humbin të gjithë.

Përgatitesh për luftë me paqe në gojë. Merr mësim nga armiku.

E jo që shkruan kundër Evropës dhe i josh shqiptarët kundër Perendimit.

Nuk po të vjen inat:

Albini u pajtua (pas mesnatës me Borrelin, se e ka zanat të veprojë si lugat pas mesnatës), e ty të mbeten fjalët antievropiane varur...

Dhe pëlqimet e ekstremistëve që mezi s'presin ta kenë një prijës antiperendimor.

Shqiptarët si ai robi që ëndërron ta vras zotninë e vet...

Prej se u çliruan shqiptarët veprojnë kundër çlirimtarëve.

Se është logjika e robit.

Nuk i rrihet robit pa ëndërruar për ta mbytur zotninë e vet, anipse mund të bëhet vet zotni, askush s'e ndal...por pastaj nuk i rrihet pa mbytur...

Albin Kurti është thembra e saj e Akilit, sepse sa herë që i duket se po rrezikohet Albin Kurti, Vjosa kujton se po rrezikohet ajo.

Ka të drejtë që e lidh fatin e saj me të Albinit, sepse është e vetmuar, votat e saj janë të huazuara, vota të Vetëvendosjes, dhe pa Albin Kurtin ajo nuk ekziston...

Prandaj, edhe kur e mbron Albin Kurtin nga Evropa, kjo e mbron veten, nuk e bën që është e ndershme.

Gjithkush e di një fjalë të keqe për ta thënë, gjithkush di të shajë...

Por problemi është se nuk njoh shqiptarë që nuk thotë krejt çka di, e presidentes agresiviteti i duket virtyt.

Të jesh agresiv dhe trim nuk është njejtë. Prandaj, kur bën si trimneshë duket si e trentë.

44 Komente

 1. s
  shqiptar

  Z:Kimete je brilante ne analizat tuaja.Respekte pa fund per vendosmerine e mencurine tende per ti nxjerre kallain ketyre dy kelysheve serbe e antishqiptare Kurti e Osmani

  1. t
   tetovari2

   Qenke koqe kandari.

   1. s
    shqiptar

    Per ke or trim

   2. L
    L.Xh

    Saktë oj Kimetlije…shumë realiste dhe tallje therëse, por kujt i a thua……. mbasi presidentja juaj e Shqiptareve të Kosovës, është si një LOPË e mbërthyer nga KAPSLLËKU, që kur flet, ajo PËLLET, duket sikur lëshon BAJGA nga goja, njesoj si Lopa nga prapanica. Gjithsesi, si bytha e lopës, dhe goja e Vjosa Osmanit, të dyja, BAJGA lëshojnë

    1. S
     SH

     Lop koke vet edhe i madh

    2. A
     Arjan

     SHQIPTAR MOS E NDY EMRIN SE ESHTE I TE GJITHEVE SHQIPTAREVE,QENDRO LARG PARTIVE KUR FLET ME KETE EMER.

    3. M
     Monstra perverse

     Kimet: Osmanija eshte qenie stalle,kurse al-bini katundar qe ka desantuar ne Kosove,nga Mali Zi. Dhe te dy kundermojne ere anadoll,me syte dhe shpresen,per ta ulur babä sulltanin kembekryq si dikur ne Ballkan.

     1. t
      tetovari2

      Zonjushë Kimete,a nuk të fletë në vetëdijen tënde fakti që Vuçiqi deri më sot nuk i është dhe plotësuar asnjë marrëveshje të Brukselit. Më tej a nuk të flet fakti që si Z. Borrel edhe Z.Lajçak vijnë nga shtetet që nuk e njohin pavarësinë e R.së Kosovës?

      1. P
       Pollogasi

       E mira e mirës, T´i VRASIM Albinin e Osmanin dhe t´i lëmë Mustafën e "znam malo serpski" t´ua fuse Vucici e shkinia e ne ta bajmë APAN BAKLLAVA...dhe ta ngjallim Esatin, Enverin, Kolë Shirokën, Ali Shukriun, babanë e Ali Amet Afmetit pi Zajazi..

       1. P
        Pollogasi

        Tetovar, kjo është një femër histerike, si shumë të tjera prishtinase që, posprimitivizmit dhe provincializmit, ushtrojnë kultin e bythës së hapur. Kanë një vetëvlerësim aq të gabuar, saqë dalja në trafik e tyre, ka probalitet të madh shkaktimi aksidentesh. Tipa aksidental. Nuk sheh majtas e djathtas kjo pulë që sapo e shkel gjeli, kujton se e shkel botën.

       2. f
        fuat

        Keta dy plera po e marin ne qafe Kosoven, jane te dhier por krenar. Te dalesh sot kundra BE dhe SHBA eshte cmenduri sepse keta te dhane lirine dhe keta po te ruajne pavarsine se po te largohen forcat paqeruajtse per 24 ore Kosova pushtohet nga Serbia.

        1. T
         Tironci

         Rrespekte Kimete Berisha jeni gazetarja me e mir ne Kosov sot per sot , keni dhe nje dhunti hyjnore qe jeni atdhetare e doni me zemer kosoven dhe kombin shqiptar , prandaj je e rrespektuar , suksese ne detyren tende te veshtir.

         1. H
          Himarioti

          Kimete Berisha, respekt për mençurinë, diturinë dhe patriotizmin tuaj! Albin Kurti dhe Vjosa Osmani janë bashkëpunëtorët e besuar të kryekriminelit të kombit tonë, Sali Shpellar Berisha.

          1. A
           Arben

           Ikni o ptronazhisht te pushtetit vrastat te edvin gelbazes ju bejn tifo te korruptuar te brukselit dhe paqedashesit te shba se pse nuk po ju bindet Albini dhe Vjosa te pa udheve qe jan mesuar qe ma ane te shitjes se interesave te nje jombi te hellin gjith trojet shqiptare ne treg vetem per te ber pasuru dhe tralleti keta jan pro amerikanet si sali advini aliu taci rramushi Abdullah memli lumiri tosi e keshtu me rralle posht shqiptaret tralltar pro amerikanet shqipfoles e shpirt muti.

           1. I
            I tille je , sa here qe hap gojen

            Ti Arben ende nuk e paske mesuar te gjithe alfabetin e gjuhes shqipe ! Si nuk e ditke qe ( sot eshte edhe dita e festes se alfabetit) gjuha shqipe ka 36 shkronja , nder te ciat eshte edhe shkronja "DH " , qe ti nuk e paske mesuar dot , por perdorke " LL" ne vend te saj ! Kur nuk paske mesuar dot as alfabetin , si prfetendon t`u japesh mend te tjereve ?! Prandaj thone qe budallalleku nuk ka fund .

           2. T
            Tetova

            Ashtu sic ishte Uzina e Traktorëve dikur...

           3. p
            preshevali

            I ke pi ilaçet Ti Zojë. Një sugjerim; lexo më shumë e shkarravit më pakë.

            1. Çekiçi

             Albinoviçi luga Osmanoviçka shtrigë Janë njerz pa kurriz te poshter idiot faqezi dhe e keqja më e madhe e shqiptarve në pergjithsi kudo qe janë Njera çikë udbashi Tjetri djal më origjinë serbo malazeze Njera kuder e bija qenit Tjetri qen i biri i qenit Kimete je brilante ne shkrimet tua shkruaj më shpesh qe populli ti njef keta faqezi

             1. S
              Shqiperia Etnike

              Shpesh ne shqiptareve, alergjia qe kemi per njeri tjetrin, mosbesimi total ne aftesite tona qeverisese por edhe qeveritaret medioker, na cojne te jemi vetem mistrece, sherraxhinj, tribale, te vegjel dhe te paafte. Ate qe urrejme gjithe mllef tek tjetri, e manifestojme si pa te keq tek vetja. Kosova, pavaresisht kush e perfaqson, kesaj rradhe ka te drejte! Te vulgarizosh per dekada, problemin e zgjidhjes se ceshtjes se Kosoves, ne pafundesi klauzolash teknike ku Serbia eshte patjeter pjese ( legjitime sipas BEse), do te thote te ndertosh nje shtet qe nuk mund te funksjonoje KURRE. Serbia me kujdes, durim dhe bashkepunimit e plote te shqiptareve mendjelehte dhe BEse se falimentuar qe kerkon suksese imagjinare per te justifikuar impotencen e saj, po nderton Palestinen. Nje shtet jo funksjonal, te marre peng. Kushdo te jete statusi perfundimtar i Kosoves, me gjithcka eshte ndertuar se prapthi deri tani me Serbine brenda Kosoves, Kosova po shkon drejt kolapsit. Rrugen e Kosoves drejt BEse dhe NATOs, vete BE e ka sabotuar perfundimisht. Kosova dhe shqiptaret duhet te pergatiten per lufte. Duket paradoksale, por eshte logjika e vetme ku te con realiteti. Por shqiptaret kane asgjesuar ushtrine e tyre dhe shqyer sektorin strategjik, keshtu qe pranojne cdo lloj "zgjidhje" dhe kushti poshterues, duke lepire dhe veneruar cdo vrime.

              1. G
               Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

               Eshte e vertete qe Kosova ka te drejte, por nuk duhet harruar se Kosova eshte shume e dobet ekonomikisht, politikisht. Ajo eshte nje shtet i pakonsoliduar, i pa pranuar nga pese vende evropiane qe per kundershtare ka shtete te fuqishme si Rusia dhe Kina. Prandaj Kosova duhet te jete me e matur, me e kujdesshme dhe duhet te degjoje miqtë. Albini dhe Vjosa nuk kane asnje aresye qe te mos i besojne Amerikes. Ajo e beri shtet. Kosova e vetme (pa Ameriken) eshte e humbur. Eshte si foshnja qe vetë nuk mund te mbijetoje... Albini dhe Vjosa ta lene menjane krenarine e tepruar dhe ta degjojne mikun !!!

               1. S
                Sandra

                Europa duhet ti dale ne Leah Kosovos dhe jo Seribse qe po krijon dy palestina ne Balkan (Bosnjen dhe Kosoven). Europa Po ia ploteson tekat Serbise vetem se keto dy shtete jane Muslims! Eshte turp qe Europa I kreh bishtin nje shteti kriminel si Serbia! Dhe eshte turp qe ne Shqiptaret nuk mbrojme njeri tjetrin ne arenen nderkombetare! Turp

                1. G
                 Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                 Se pari, nuk mendoj qe Europa ja ploteson tekat Serbise per aresye se Bosnja dhe Kosova jane vende myslimane. Se dyti , Bosnja dhe Hercegovina nuk eshte vend mysliman. Raporti ne mes te myslimaneve dhe te krishtereve eshte 50% me 50%.

                2. A
                 Arjan

                 Garda Pretoriane e Skenderbeut eshte e lehte te mbash emrin e tij te madh te HEROIT KOMBETAR SKENDERBE ,por shqiptaret nuk duhet te harrojne messazhet e tij se se bashku po te bashkohemi nuk ka serbi e greqi qe te na bejne balle.Kete gje e kane harruar politikanet tane ne SHQIPERI ,e harroj doktor adhamuthi dhe po vazhdon edhe piktori deshtak.

               2. B
                Buda

                E vetmja zgjidhje e problemit te krahines shqiptare te Kosoves eshte heqja dore nga kater komunat serbe ne veri te saj dhe bashkimi i pjeses tjeter me trungun ame-Shqiperine. Duke iu trembur kesaj zgjidhjeje, Al Bini dhe Osmanesha jane bere qesharake ne sy te europianeve.

                1. A
                 Arjan

                 BUDALL NUK ESHTE KRAHINA E KOSOVES POR ESHTE REPUBLIKA E KOSOVES.

                 1. B
                  Buda

                  Per mua mbetet krahine e Shqiperise. Te fala Budallai!

                2. A
                 Arben

                 Ketu shkruan vetem ata patronazhishtet po te jesh kundra jeruzalemit domethen kundra amerikes per cfar do te afroh eshte e mirserarllur nga keta parazit qe shkruajn vetem propagande se per ato paguhen nga taksat qe jua vjell gelbaza kryehajduti dhe i biri i saliut edvin gelbaza ,sepse lufta e ketyre eshte jo se done ti dalin zote amerikanve por personaliteti i Albinit dhe i choses me shqipfolsit qe qeverisen trojet shqiptare me ndihmen e qeverive serbo greke duke e vjell dhe shitur vendin duke filluar nga shqiperi me sali fatos edvin ne kosove nga bandat taci mustafa ne maqedoni me ali ahmetin dhe mendu tacin ne mal te zi me abazovicin keta jane pra pro amerikanet dhe keta parazit qe paguhen per prapaganden kundra Albinit dhe Vjoses qe jan te pa korruptuar dhe te ardhur ne pushtet me votat e popullit jo si esvini me shok ketu eshte dallimi i madhe se perse Albin dhe vjosa nuk i degjojn Haleatet e hajduteve nen petkun e amerikanve grabisin vendin e tyre per te ndejn ne pushtet.

                 1. Y
                  Ylli

                  Ti qenke qyp fare.

                  1. P
                   Pollogasi

                   ARBNORËT, ARBNORËT - janë Shqiptaria arbnore. ALBIN = ZELYNSKI = LEH VALENSA = NEMET i Ungarisë

                  2. P
                   Piro

                   Amerika eshte pafundesisht ne krahun e Kosoves, pavaresisht cdo mosmarreveshjete perkohshme. Kosova eshte KRIJESE dhe aset gjeopolitik i rralle i Shteteve te Bashkuara ne Evrope, andaj edhe ne kete rast (ne fund te fundit) SHBA do te jete ne krahun e Kosoves e jo te Serbise. Ligjin ende e ben Amerika dhe jo BE.

                   1. P
                    Pollogasi

                    Or tutkallë, Albini është i sëmurë proamerikan, por mendon me kokën e vet dhe vendimet e tija janë plotësisht në favor të USA, USA, USA, resp në favor të Dardanisë. Amerikës i duhen luanë, jo "znam malo serpski" e Mustafa jargëxhi të jargëtarëve LDK halexhi

                   2. l
                    lexuesi

                    Kimete bravo. Si gjithmonë brilante.

                    1. X
                     Xhemali, Tirane

                     Me pelqen shume per te vertetat, stilin dhe kurajom me te cilin shkruan. Pres me kenaqesi te shikoj titujt e shkrimeve te tua.

                     1. a
                      anti anarkisti

                      Prej VOTKËS së RUBLOV - PUTINIT nuk iu delë lehtë dehja. E mjera Kosova çka po përjeton me këta antikombëtar e antishtetror. Çdo e keqe ka në fund.

                      1. P
                       Petrit

                       Nuk mori as Nuk deshti te merrte pjese ne lufte, e urren UCK, Moho. rambujen, mohon flamurin, mohon ushtrine, percan kombin, I oavetedishem oer cfare po ben. Urren ne shpirt loderete e UCK, me te gjitha keto ne mendje Dhe zemer Ai do qe te “ lere gjurme “ ne historine e kosoves se gjoja eshte patriot .harron se Kosova liri e e ka nga USA, Kosova eshte shtet I ri, pa potential ekonomik Dhe ushtarak Dhe nqs Nuk eshte USA ajo gllaberohet lehtas nga serbia qe eshte sh here ne e forte . Albini eshte NJE RRENE E MADHE PER KOSOVEN. Ai mashtron, dredhon. Keq me vjen te them Por pjesa dermuese e kosoves Nuk po e kuptoj e se kush eshte Dhe se cfare Ai po ban ne shkaterrimin e vendit. Askush Nuk po I kerkon te bleje ose shear toka- nje tjeter rrene e tija. Nuk mesoj askend Por do thoja - hap syte kosove me kete njeri, Nuk eshte Ai qe duket , Dhe duket Ai qe Nuk eshte.

                       1. T
                        Trebeshina

                        Shtriga Osmani dhe shtrigani delirant Kurtiqi i kan shpallur lufte perendimit dhe shtetit shqiptar,dhe e kan fut Kosoven ne rrethim si dikur Enver Hoxha Shqiperine.Do pendoheni por do jet vone,sic thot populli,kur vijn ment nuk i hane as qent.

                        1. T
                         Trebeshina

                         Shtriga Osmani dhe shtrigani delirant Kurtiqi i kan shpallur lufte perendimit dhe shtetit shqiptar,dhe e kan fut Kosoven ne rrethim si dikur Enver Hoxha Shqiperine.Do pendoheni por do jet vone,sic thot populli,kur vijn ment nuk i hane as qent.

                         1. D
                          Dajti

                          O delirant prej Kosove,o folkloriket kosovar,do luteni per kembimin e teritorit me Serbine por nuk do ja u japi kush,per aresye se mbas disa viteve popullsia e Preshev-Medvegj-Bujanovc do jet me shumice serbe.

                          1. M
                           Mariña Xiceroña

                           Më mirë s'po shkel mbi rrogoz se kam me shyp kokat e rrogëzanëve .

                           1. a
                            arrifi

                            Po vertetohet gjithnje dhe me shume se Kosova duhet ti kthehet Serbise. Me keta ANTIKAPATE qe drejtojne Kosoven ku armikun e kerkojne ne Shqiperi nuk ka vend per te diskutuar shume gjate.

                            1. G
                             Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                             Po te deshironte Kosova nuk do te luftonte por do te rrinte nen Serbi. Ajo nuk e deshi kurre Serbine prandaj luftoi dhe u clirua. Fatkeqesisht udheheqesit kosovare jane mendjemedhenj dhe te papergjegjshem. Ata duhet te nderrohen me udheheqes me te mencur, me konstruktiv. Edhe z. Rama duhet te jete pak me i kujdesshem ne raport me Vuciq e te mos behet sic u be Enveri me Dushanin, Miladinin, Tempon...

                            2. P
                             Pollogasi

                             Redaktor i nderuar i Tema-s! Një shkrim i nivelit diletant asesi nuk do duhej t´iu servirej lexuesve. Ju shkruaj, për hirë të standardit informativ që duhej të ketë (dhe ka) gazeta juaj - e jonë. Me nderime! N. K.

                             1. S
                              Sotiri

                              Kur dosa behet presidente!

                              1. E
                               Emigrant 1990.

                               Kimete Berisha, unike.

                               Lini një Përgjigje