A do e ndjekë Sali Berishën në marrëzinë e tij, Ilir Meta?

19 Nëntor 2022, 12:35Blog TEMA

A do e ndjekë Sali Berishën në marrëzinë e tij, Ilir

Nga Bledi Lumani

Më 6 dhjetor, ditën që në Tiranë zbarkojnë kryeministrat e Bashkimit Europian, një ngjarje e e rëndësishme kjo për një vend të vogël si Shqipëria, Sali Berisha ka premtuar se do të organizojë një protestë.

Ai thotë se me anë të kësaj proteste, kërkon t’i tregojë Europës fuqinë e opozitës shqiptare.

Me pak fjalë, të tregojë se edhe pse është shpallur “non grata”, ka ende fuqi të mbledhë njerëz e të shkaktojë trazira, ndaj BE duhet ta lërë të qetë në këto kohë të vështira për botën, ndryshe ai do bëjë gjëmën.

Por ndërsa Berisha po përgatitet t’i tregojë fuqinë e tij Europës, ditën që BE zbarkon në Tiranë, ajo që nuk dihet, është nëse Ilir Meta do e ndjekë pas në marrëzinë e tij.

Në daljet e fundit publike, Meta e ka shmangur përmendjen e protestës së 6 dhjetorit dhe për momentin nuk ka asnjë konfirmim nëse ai dhe partia e tij do të marrin pjesë.

Edhe pse aleatë të ngushtë, kur vjen fjala tek marrëdhëniet me ndërkombëtarët, Ilir Meta ka pasur një distancim të qartë nga Berisha kohët e fundit.

Mjafton të kujtojmë këtu takimet e “shpeshta” me Yuri Kim, vetëm pak muaj pasi deklaroi se ishte gati që të vritej nga amerikanët tek “Mali me Gropa”.

Apo pjesmarrja e tij në një pritje të Ambasadës britanike, vetëm një ditë pasi Sali Berisha kishte akuzuar ambasadorin britanik si të korruptuar, provat e të cilit ai do t’i publikonte së shpejti.

Ndryshe nga Meta, që ka moderuar në mënyrë drastike gjuhën ndaj ndërkombëtarëve, aleati i tij Berisha është bërë më agresiv se kurrë ndaj tyre, me akuza deri për korrupsion seksual.

Për të arritur tek 6 dhjetori, që është qartazi një protestë e paprecedentë kundër Perëndimit, nga partia që u krijua pikërisht si ajo që do na çonte në Perëndim, jo që do na përplaste me Perëndimin për fatin e Sali Berishës.

Ndërsa nga PD, disa deputetë të saj janë shprehur qartazi se kjo që po bën Berisha nuk është normale, madje një goditje e rëndë për demokratët, tani pritet përgjigjia e Metës.

Sepse 6 dhjetori, përveçse një protestë kundër Perëndimit, është edhe një provë për Ilir Metën, nëse do e bashkojë apo jo fatin e tij me Berishën deri në pikën kur pastaj s’ka më kthim pas!

22 Komente

 1. k
  k

  Psikopatët autoreferencialë si berisha janë të bindur se gjithë bota nuk e kupton dot madhështinë e tyre të përjetshme dhe universale prandaj sillen keq ndaj tyre. Vizioni i shtrembër i realitetit lidhet me reflekset e deformuara në trurin e tyre të mjergulluar. Kur aleatët (rusët) ishin vetëm 1 km nga bunkeri i tij,Hitleri bënte plane për të pushtuar botën.

  1. D
   Dakord

   Zoti K jam ne dileme per kete koment. Edhe se mendoj qe ke ca te drejte, por mua nuk me pelqen ta quaj te semure psiqik sepse i therras arsyes per meshire pastaj. Prandaj le ta quajme vrases, vampir, antikrisht qe te gezojme siç duhet kur te shkoje ne varr.

  2. s
   sako

   le te protestoje , caktojeni vedin ne stadium, dhe te llafoset atje. Caktoni kufijte per mos tu kaluar, dhe nqs tenton merreni prej zhelesh dhe rraseni brenda. eshte shume thjeshte. cdo veprim tjeter nga pozita eshte dakortesuar me berishen

   1. u
    una Merda Faccia una Merda Rrazza

    jane i njejti Mut dal nga e njeta Hale . c'ka ktu per te ven ne dyshim ,apo Plehrat e Kazanit leshojn brockulla ,luftojne per Klikim !

    1. Q
     Qytetari i Thjeshtë

     Deputetet demokrate kane dal kunder protestes se 6 Dhjetorit dhe bejne shume mire. Ajo qe nuk "kupotj" une dhe te tjeret besoj, eshte se vendimet tek PD e Saleh Kamunisit Birishes merrem me konsensus, si ka mundesi qe deputet nuk duan protesten e 6 Dhjetorit ndersa Baba thote do e bej! Kjo tregon qe PD ka marr fund, nuk eshte prej kohesh aspiruese e idealeve per te cilat u krijua 31 vite me pare. Eshte shnderruar ne nje parti leshi. Qe ti veme koke muhabetit Salehu eshte gati ta djeg Shqiperine edhe nje mije here vetem qe ai te mos preket. E ka bere ne 1997 dhe po e lane edhe ne 2022 e ben. Mjere ata qe i shkojne pas thuaj se ai ka marr rrugen e hales. Zoti eshte i Madh, vonon por nuk harron dhe te denon aty ku te dhemb me shume. Salehut i dhemb Argita dhe Shkerdheni....

     1. S
      Sqarim

      Ka munsi mer hajvan se SHUMICA e deputeteve jane PER protesten . Kurse PAKICA e Alibeut kuptohet qe jane KUNDER. Kaq e thjeshte eshte .

      1. B
       Byrektore SHQUP-i

       Mëso o injorant të shkruash gjuhën e Kombit tënd përpara se të sqarosh të tjerët.

       1. S
        Sqarim

        Ti po qe qe(n)ke i ditur . Kjo ishte me e ren(dë)sishmja ne koment . Eh te pshurr(ë)sha trute !

      2. D
       Dakord

       Qytetari i thjeshte ti thua: "eshte shnderruar ne parti leshi"??? Po jo o zoteri jo!! Nuk eshte parti por BANDE. Le ta lexoje dhe ky shpellari "sqarues". PD ESHTE BANDE TERRORISTE. E NJEJTA QE HIDHTE NE ERE SHTYLLAT E TENSIONIT NE KOHEN E NANOS.

      3. F
       Fatmiri

       Pyetje naive e shkrimit.Ata jane bythe e fliri bashke,kete e dine edhe femijet.

       1. L
        Lori

        Kur rama te cilin e solli ne pushtet Ilir Meta ne 2013 (se pa ilir meten e shikonte me dylbi pushtetin) te ulet ne gjunje, ti kerkoje falje dhe ti lutet Ilir Metes qe ky i fundit te marre pjese ne qeveri, athere ndoshta Meta edhe ndahet nga Berisha. Ne te kundert, ajo qe ndodhi ne 2013 do ndodhe ne krah te kundert.

        1. I
         I juaji Edi Rama

         Bledushka, Ilir Meta po nuk e ndoqi pas Saliun, do ja grisim Dosjen I.M. qe ja sajuam e do ta zgjedhim pas 5 vitesh serisht President te kesaj Republike....u sqarove tani?

         1. D
          Dante

          Ps humbet zgjedhjet lokale. Mund te mbaje me shume veshtiresi 10-15 bashki por do humbase shumicen e bashkive. Tashme eshte fundi. O rama kalon ne metoda erdoganiste ose me zgjedhje te lira humbet. Nuk ka asgje per te festuar ne shqiperi per asnje shtrese sociale. Me perjashtim te kastratit salillarit dhe rames kuptohet.

          1. A
           Agim

           Mos felliq emrin e Dantes...

          2. r
           robi

           Me 6 dhjetor ne balle te pordhestes se Spiunit Agysh askush kokeducja kembeshtrembeti do te jete ideatori i revolucionit Lefterihunderromaliqjan Lefter hunderr maliq kokexhufka i biri i babait te teqese se Kulmakut qe e ka te sigurte humbjen me 14 maj ne Kucove se eshte fytyra me e urryer ne Lapardha

           1. K
            Kjo eshte per te vene duart ne koke

            Booo , MARREZI e madhe te protestohet kunder RAMES qofte edhe diten e samitit te BE -se . Se edhe Enveri kedo qe guxonte te shante rregjimin e tij e quante sharje te Atdheut tone te dashur , dhe te quante Armik te popullit. Prandaj per Rilindjen dhe bythlepiresit e saj çdonjeri qe guxon te na “ prishe imazhin” qd Kryerilindasi me aq mund e sakrifica po nderton, eshte Armik dhe agjenz i kesaj apo asaj agjenture !

            1. K
             Kjo eshte per te vene duart ne koke

             Booo , MARREZI e madhe te protestohet kunder RAMES qofte edhe diten e samitit te BE -se . Se edhe Enveri kedo qe guxonte te shante rregjimin e tij e quante sharje te Atdheut tone te dashur , dhe te quante Armik te popullit. Prandaj per Rilindjen dhe bythlepiresit e saj çdonjeri qe guxon te na “ prishe imazhin” qd Kryerilindasi me aq mund e sakrifica po nderton, eshte Armik dhe agjenz i kesaj apo asaj agjenture !

             1. K
              Kjo eshte per te vene duart ne koke

              Booo , MARREZI e madhe te protestohet kunder RAMES qofte edhe diten e samitit te BE -se . Se edhe Enveri kedo qe guxonte te shante rregjimin e tij e quante sharje te Atdheut tone te dashur , dhe te quante Armik te popullit. Prandaj per Rilindjen dhe bythlepiresit e saj çdonjeri qe guxon te na “ prishe imazhin” qd Kryerilindasi me aq mund e sakrifica po nderton, eshte Armik dhe agjenz i kesaj apo asaj agjenture !

              1. e
               eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

               Kudo ku zhvillohen samite te BE a NATO shoqerohen me protesta por askund nuk ka derdimene si Rama qe ti quaje Armiq te Perendimit.

               1. H
                Himarioti

                Sali Shpellar Berisha, duhet lidhur, menjiherë. Ai është i çmendur, nuk ndalet dot. Duhet të pësojë fatin e Sadam Huseinit dhe Millosheviçit, që të shpëtojë populli nga ky kriminel.

                1. N
                 Nokja

                 Kush nuk beson se spiuni-hajdut nuk mer pjese ne proteste e ka gabim . Ata jane e njejta gje si vellezrit siamez te betuar vetem ta pegojne kete vend ne rrugen e zhvillimit . Megjithate mire do te bejne qe ti njohi Europa kush jane ti shpallin nongrada keta plera te pa riciklushme se shqiptaret i njohin mire

                 1. N
                  Një përgjigje për pyetjen...

                  Pa u zgjatur në detajet e shkrimit, pa e lexuar fare, kam një përgjigje: Aventurierët, egoistët, hajdutët, karrieristët kanë një emërues të përbashkët: poshtërsinë. Secili nga dy emrat e urryer, që përmenden në këtë shkrim, është më i poshtërm se tjetri. Për të kryer poshtërsinë e radhës ndaj Shqipërisë, ata nuk mund të ndahen nga njeritjetri. Like Agush Metaj është më i poshtërm nga sali mortja dhe sali mortja është më i poshtërm nga like agush metaj! Ndoshta më 6 dhjetor ata mund të mos jenë bashkë në protestë (nëse do u jepet leje), por për të keqen e vendit ata janë kurdoherë bashkë.

                  Lini një Përgjigje