Albini ka vdekur, rroftë Kurti!

24 Nëntor 2022, 18:57Blog TEMA

Albini ka vdekur, rroftë Kurti!

Nga Baton Haxhiu

Albin Kurti ka vdekur. Ka vdekur edhe Vetëvendosja.

Sot mund te themi se është krijuar një parti e re politike paralel me metamorfozën e liderit në burokrat.

Me Albin Kurtin ka vdekur edhe shëmbëlltyra edhe memoria. Flokët e gjata, burgu në Serbi, janë kujtime varri.

Nga sot Kosova ka një kryeministër të dobët dhe pa imazh.

Por, ky është fajtor për vdekjen e tij politike, jo për jetën në politikë.

Prandaj, është një lider me i dëmshëm politikisht se sa Albin Kurti. Është ish-Kryeministri, Ramush Haradinaj. Për qeverisjen dhe mënyrën e prezantimit në arenën politike në rajon. Veçanërisht me ndërkombëtarët.

Por, në gjithë të keqen që i bëri Kosovës me shijen e munguar politike, ai, në anën tjetër, zh/vendosi një kriter në jetën politike të Kosovës.

Lëshoi rrugë out of blu dhe iku nga beteja. Ndërkohë i dha jetë Albinit dhe i shtroi autostradën politike të ardhjes në pushtet. I dha jetë Vetëvendosjes.

Mbase bëri mirë, sepse na rrinte mbi qafë një projekt dhe një djalosh me refleksionin e burgut dhe parimet e tij në projektin vetëvendosës.

Nga dje Albin Kurti i vetëvendosjes nuk është më. As ai, as krijesa e tij, s’kanë kuptim më në jetën tonë politike, në mënyrën se si janë prezantuar publikisht.

Është e habitshme çudia e një pjese të opinionit publik me tërheqjen kokulur të Kurtit para kërkesave të Aleksandër Vuçiç e BE-së për çështjen e targave.

Duket sikur një pjesë e tyre nënvetëdijshëm ende besojnë se Albin Kurti i vërtetë është Albin Kurti i “sakrificave vetëmohuese për të mirën e kombit”, siç ka zotuar edhe në ditët kur e kundërshtonte shpalljen e pavarësisë së Kosovës me arsyetimin se kjo nuk është një pavarësi e njëmendtë, kur ai e cilësonte EULEX-in si mision kolonial apo e luftonte Ligjin Kundër Shkuarjes në Luftëra të Huaja me idenë se kjo ua ndalonte shtetaseve të Kosovës të shkojnë të luftojnë në Shqipëri a Iliridë po e kërkoi nevoja.

Këto përshtypje megjithatë nuk janë asgjë tjetër, pos mbetje e një naiviteti të patretur, marrë parasysh gjithë lëvizjet politike të Albin Kurtit tani e disa vjet në qeverisje.

Për cilëndo mendje të kthjellët, ndërkaq, tërheqja e djeshme e Kurtit nuk është asgjë tjetër vetëm vazhdim i taktikave të tij për të zbatuar marrëveshjen përfundimtare me Serbinë pa njohje dhe me Zajednicën në qendër.

 

Albin Kurti, përkundër lojërave me fjalë e arsyetimeve të tij publike, në fjalën e tij të fundit në Kuvend, dukej thellë i shqetësuar për çfarë ka ndodhur mbrëmë. Dikush mund të mendojë se dhimbja vinte nga përplasja mes idealit dhe realitetit. Jo, ajo është fytyra e trishtuar e krijuesit që sheh kryeveprën që i tha shpirt tek ia merr po vetë, sepse të dy nuk jetojnë dot më. “Public Persona” e tij është viktima e radhës. S’është e para, por është më e rënda. Filicid në Parlament.

Në të vërtetë, ai është plotësisht i vetëdijshëm qe e ka marrë pushtetin me dhunë, gënjeshtra dhe mashtrime, duke iu fryrë zemrave më atdhetare me këngë prej gjaku dëshmorësh (edhe ata qe ua punoj fort duke ua menderosur sakrificën si Mon Balaj, Arben Xheladini, Arbnor e Astrit Dehari, pa i përmendur këtu dhjetëra vite burg në tërësi të mbajtura prej aktivistëve të devotshëm, kryesisht sot pjesë e PSD-së), premtime te zjarrta për hajdutë e oligarkë në burg të cilëve sot s’guxon as ai, as mendjet e robëruara të tij, t’ua përmendin as emrin, sepse po ua hajnë lekun.

Përbetimi për bashkim kombëtar me Shqipërinë e makro-shengen shqiptar në Ballkanin Perëndimor. Këto manipulime e kanë sjellur në pushtet, por të njëjtat janë edhe barra e madhe e tij, veçanërisht para shqiptareve të ndershëm që ende refuzojnë ta shohin realitetin drejt e në sy, para marrëveshjes përfundimtare me Serbinë dhe me Zajednicën në qendër.

Edhe pse, sa i përket kësaj pjese, Albin Kurtit mund të fle fare i qetë, pasi për menaxhim të marrëdhënieve të tij me publikun kujdeset një skuadër e tërë kukullash të stërvitura për lojë teatrale në krye me Lumir Abdixhikun, Memli Krasniqin dhe së bashku me shoqëritë e tyre nga bota e tregjeve te zeza, ajo e ndërtimtariëe, sektori i IT-së patjetër, investimeve në fushën e bujqësisë e aksioneve në klubet e natës.

Së fundi, në këtë projekt është përfshirë edhe një ZERO e madhe politike.

Prandaj, jo vetëm për nënshkrim të marrëveshjes me Zajednicën në qendër, por edhe për ndonjë vendim si rikthimi i Kosovës nën Rezolutën 1244, Albin Kurti mund të llogarisë lirshëm në mbështetjen e dyshes së kapur Abdixhiku-Krasniqi (renditja nuk është bërë sipas nivelit të kapjes, por sipas përkushtimit për të qëndruar të kapur)

Përtej lojës ditore me kukullat e tij politike, Albin Kurti ka një hall më të madh, një brengë më të thellë, një shqetësim më të rëndë –  Dëshira gërryese për t’u bërë pjesë e historisë me çdo kusht. Pa kursyer asnjë mjet.

Është metoda që e solli në pushtet, por e ka trullosur politikisht.

Për të qenë të saktë, Albin Kurti asnjëherë nuk ka kundërshtuar asnjë proces për shkak të bindjeve te tij, as interesave shtetërore të Kosovës, apo interesave të kombit shqiptar, por për faktin që nuk ka qenë vetë në krye të tyre.

Ky është rasti që nga koha kur në vitin 1998 e kundërshtonte luftën e UÇK-së duke premtuar – pa ia kërkuar kush – në gjuhën angleze se ai kurrë nuk do të kap një armë në dorë; nga koha kur hiqej si azgan i pafre duke kundërshtuar Rambujenë e deri te mallkimi i Marrëveshjes së Uashingtonit si tradhti kombëtare, përkundër faktit që krejt marrëveshjet e tij për targa, letërnjoftime e energjetike janë më të rënda sesa përmbajtja e saj.

Pra, logjika është përgjithësisht e thjeshtë.

Në botën e iluzioneve që ka ndërtuar vetë dhe më pas u bë banorë i përhershëm, çka nuk mban firmën e tij është tradhti, dhe kushdo që nuk mbështet çdo firmë të tij është tradhtar.

Për këtë logjikë, Vjosa Osmani, para se ta bej kapërcimin e madh nga servilizmi sahanlëpirës ndaj Isa Mustafës tek servilizmi puthadorësh ndaj Albin Kurtit, e quante këtë të fundit Hugo Chavez. Betohej se kurrë në jetë nuk do të behet punëtore e tij.

Sidoqoftë, marrëveshja që tanimë është pajtuar plotësisht Albin Kurti, është politikisht aq e rendë, sa ai fare mire e di se i duhej të blejë edhe pak kohë për t’i lënë vetes pak derë në Kosovë.

Ne fakt, unë besoj se ai do rrijë këtu sa ta lëvrojë këtë vend politikisht e t’i qëndroj ne krye me xhipa të zi se pastaj do ia mbath tek gruaja e tij, e cila pa asnjë të drejtë i fut hundët nëpër shumë komunikime me ndërkombëtarë rreth temave për Kosovën, por gjithsesi me shumë më tepër marifet se Prindoni i Fenomenes. Kjo megjithatë është temë tjetër.

Ne fjalën e tij në Kuvend, Albin Kurti deklaroi se me opozitën ka dallime nga e kaluara, sepse gabimet e tyre janë bërë tani qëndrime të BE-së. Përkthimi në gjuhen e kuptueshme shqipe i kësaj fjalie është se “unë do ta zbatoj Zajednicën, por lavdia historike e mbylljes së konfliktit shqiptaro-serb më takon mua”.

Përgjegjësia?

Përgjegjësia do t’iu takoj prapë juve.

Vete Borrell e pranoi se palët janë pajtuar për të zbatuar krejt marrëveshjet e arritura në Bruksel. Vetë Vjosa Osmani, ne fakt, duke i ndërsyer Borrellit e telekomanduar nga Albin Kurti, BE-së nuk i kërkoi rivlerësim të marrëveshjeve të deritanishme, por e kritikoi se nuk po i bën Serbisë presion të mjaftueshëm për zbatim të tyre.

Si rrjedhojë, Zajednica në qendër të marrëveshjes pa njohje, është zotim i marrë nga Albin Kurti, por ai ka nevojë për dramë dhe teatër të mëtejmë për ta bërë edhe pak më të lehtë shitjen e saj te një pjesë e popullit që i duhet akokma.

Albin Kurti do ta kryejë këtë marrëveshje dhe kjo do t’i sigurojë qëndrim në pushtet (pushtetin ai e do më shumë se çdo gjë tjetër në jetë, për këtë të fundit e shkelmoi si leckë edhe shërbëtorin e tij më jetëgjatë, Liburn Aliun) edhe mbështetje ndërkombëtare me ç’rast si foshnje te vërteta ai edhe Rita e Vjosa e Prindoni do të kenë mundësinë të bëjnë edhe disa selfie më shumë me udhëheqës evropianë. Sidoqoftë, Albin Kurti me këtë lëvizje do të humbë përfundimisht diçka që i ka ikur fija me kohë: Trashëgiminë e tij historike.

Sepse –  dhe këtu situata bëhet e dhimbshme e rruga pa dalje – ndërtimi i lavdisë që kërkon është në proporcion të zhdrejtë me opozitarin e ndërtuar.

Ai prej kohesh ka filluar ta shes për interesa ditore LËVIZJEN VETËVENDOSJE.

Fillimisht, për llogari materiale, në KQZ e regjistroi tërësisht si PARTI, jo si NISMË QYTETARE, duke hequr dorë nga një prej tipareve kryesore dalluese të ligjëratës së tij politike. Pastaj, për llogari politike, e largoi nga identiteti i partisë së tij, shprehjen identifikuese ‘JO NEGOCIATA’.

Se këndejmi, ai u be udhëheqës i një partie pro-negociata (me parime ama) për vetëvendosje.

E, tani? E, tani është radha që të nënshkruaj një marrëveshje pa njohje me Zajednicë në qendër, më të keqe se çdo pararendës i tij. Pak rëndësi ka çka thonë argatët e paguar me zarfe nën tryeza të partisë nëpër rrjete sociale.

E vërteta është se me këtë nënshkrim, mundësia e lënies së një trashëgimie historike me imazhin e djaloshit flokëgjatë që nuk bën kompromise me bindjet e tij në rrudhë të parë, dhe pastaj me një partie të quajtur VETËVENDOSJE që theu besën e përgjakur në sheshe të Prishtinës duke iu dhënë plotësisht qejfeve politike të Serbisë, shkon dem plotësisht.

Ta kemi të qartë: VETËVENDOSJE më nuk ekziston.

Sfida e ardhshme është shkruaja e historisë se si një grup profiterësh, keqpërdoren djem e vajza idealist me rrëfimet më frymëzuese historike, për t’ua tregtuar brenda natës zellin e sakrificën për një marrëveshje me Zajednicën në qendër.

Pra, tanimë historia politike e Albin Kurtit dhe e VETËVENDOSJE-s është mbyllur, pavarësisht përpjekjeve të tij për të menaxhuar kriza perceptimi duke u mbajtur në patericat e tij Abdixhiku-Krasniqi.

Në një rrethanë tjetër mbase mund të gjejnë edhe emra të rinj, por sigurisht jo GUXO, sepse puna e tyre s’ka më asnjë lidhje me guximin.

Tani me VETËVENDOSJE historikisht është e mbaruar.

Pjesa e atyre qe kapen ende prapa këtij emri është një tufë e atyre që bie pas gomarllëqeve të Elvis Hoxhës dhe Husamedin Ferrajt dhe, si pasojë, s’kanë as mend, as karakter as moral.

Burokratë të zakonshëm, megalomanë te paditur, gojëligë të papërmbajtur, profiterë të pangopshëm shërbëtorë të zellshëm të një udhëheqësi që s’mban as presion mesatar mbi dy ditë.

Pas kësaj dite, tani çdo gjë është menaxhim politikash ditore e dallaveraxhinjve të zakonshëm.

Gjithsesi, mbetet te shihet nëse pas nënshkrimit të marrëveshjes, Albin Kurti do te përkulet në nderim të jetës dhe varrit së Astrit Deharit.

Asgjë e re në historinë politike tek e fundit.

Një tjetër tigër prej letre që prokalmon ecje nëpër rrugën e trasuar nga dëshmorët, vetëm për të shkelur mbi ëndrrat e një gjenerate.

Një pseudo-protagonist nëpër forume koti që pjesëmarrja paguhet, sepse përmbajtja mungon.

Sikur të na tregonte se e gjithë dëshira konsiston në ecje mbi tepihët e kuq të kryeqyteteve evropiane. Thonë se njerëzit i meritojnë liderët e tyre, por e pakuptueshme me çka e merituam të paguhet kaq shtrenjtë morti i këtij njeriu.

Albini ka vdekur, rroftë Kurti!

46 Komente

  1. M
   Miradije Hoti

   Oj prostitut ramutiste e semaforave te italis ja hongsh bolet Albin Kurtit Mretit te Shqipetaris.

  2. t
   tata luigji

   Baton me then te drejten je kokrra e bythqirit, nuk. di pse te ka ofruar edi rama

   1. O
    Osmani V.

    E paskeni nga përvoja , këtë bythqirjen, si duket!???? Vetëm shijoje, mirë të bëftë!

   2. P
    Pajaziti Z.

    Bravo z. Haxhiu.???????? Të them të drejten po ndihem keq , me Memli Krasniqin, që është bërë një servil i Kurcit , si një klysh që i shkon mbrapa! Është për keqardhje.

    1. D
     Dardan

     Shume gjate i tjerr trikot e tradhtise o Baton. Tradhtoa e Albin Kurtit ka 20 vjet qe ia ben mu.

     1. L
      Lanabregsi

      Tipa aguridhe si Albini vetem ne popullsine rurale te Kosoves mund te kishin sukses,ne Shqiperi ky palaco e provoj kur zbarkoj ne Shqiperi per te rrezuar Edi Ramen,e nisi ne 2 Mars nga Lezha dhe e perfundoj ne Lanen e Tiranes ku e hodhen shqiptaret ne zgjedhjet e 25 Prillit 2021.

      1. S
       Selimi

       Shumë e qëlluar. Respekt

      2. B
       Batoni (pacavuria e media's sociale dhe ushtari I

       Ju komentues dhe se bashku me Batonin, flisni brockulla ndaj kryeministrit Kurti. Po mire sa pa nivel jeni, se vendimet dhe pikat e marreveshjes midis Kosoves e Serbise, e vendosin keta te dy. Perkundrazi dhe ne menyre kategorike vendos BE, ndersa keto zbatojne. Kosova perfiton levizjen e lire ne BE (pa viza, e pret padurim qe nuk do te kete nevoje per turizmin e Shqiperise), ndersa Serbia integrimin ne BE. Kushtet dhe zbatimin e rregullave midis shteteve shihen dhe kontrollohen nga BE, per te mos krijuar perleshje te shtetasit e tyre nga levizja e transport ne tregtimin e mallrave, pra sidomos siguria e marredhenieve politike e tregtare. Kurti ka nje nivel te larte inteligjence, e meriton te vazhdoje, prisni se Kosova do te perparoje sa te hiqen vizat, por Shqiperia cdo bej me turizmin e Shqiptareve te Kosoves do te ulet. Pastaj merrni serb e ruse. Pallatet ne portin DR per ke do shiten, pra serb e ruse. Se Palace germoi shkembin nuk jane shit e keto ne Dr sdo jete gje tjeter pastrim para e piset.

       1. E
        Epirioti II

        Nje malesor i vjetër do te te thoshte "T'shitoft Zana". Une po te uroj "Zoti te shpetofte nga trute qe ke". Kosova do te perparoje, sikurse perparoi edhe Shqiperia kur kishte Albinin e vet nga Vicidoli sepse dashurine e nje kombi per prosperitet nuk e ndalojne dot shushunjat qe mban mbi lekure.

        1. B
         Bureto

         @Baton (paçavurja...)! Ato që thua ashtu kanë qenë, janë dhe do të jenë! Historikisht fatet tona janë paracaktuar e vendosur nga të mëdhenjtë e kësaj bote, dhe interesat gjeostrategji, të tyre. Ne ose sipas porosive të tyre, i kemi ndihmuar ata t'realizojnë ato, ose i kemi lënë punët me vetërrjedhje. Më duket se nuk e ke kuptuar shkrimin e Batonit, (s'ke faj, ishte ca i gjatë). Por ajo që mund të thuhet me dy fjalë është ajo se, Albini për karrierën e vet, e ndërtoi jo mbi ato që predikonte e që nuk i besonte as vetë, por me demagogji e mashtrime, duke spekulluar me patriotizmin e kosovarëve përgjithësisht të pjesës rurale, e arriti atë që donte: Pushtetin, por me ato që ka bërë dje dhe po bën aktualisht jo dhe Historinë. Nuk është se Albini, nuk e di shprehjen se: "Nga e thëna në të bërë na ndan një det' i tërë!", por i ndërgjegjshëm ai ka vepruar si çdo arrivist e demagog, por me fund të palavdishëm. Pararendësit, pse jo dhe inspiruesit e tij si, Enver Hoxha dhe Sali Berisha na e kanë treguar këtë.

         1. S
          Selim

          Ok. Pyetja eshte per cfare e rrezume qeverine e meparshme? Per cfare dhe me cfare aspetativash erdhi ne pushtet?A po ben nonji gja Kurti qe paraardhesit po e banin ma keq apo ndryshe nga cpo vepron ai? Sa per vizat pa Kurtin do ishin heqe me kohe. Filozofia e Vetevendosjes (shife nga emri) ishte: nuk pyesin kend per cka do bajm me Kosoven. Vendosim vete. Ne kete kuptim Batoni ka te drejte. Albini vdiq (fale zotit) rrofte Kurti. Dhe KM Edi Rama u shpreh se eshte shume kollaj te shprehesh si i burgosur. Si kryeminister jo dhe aq.

         2. Çekiçi

          Albini ka cofë Vetem kafshet cofin Albini kacofë si qeni Vjosa ka cofë si kudra

          1. A
           Analisti

           Bravo BATON për shkrimin. Analizë perfekte.

           1. K
            Kosovari Romantik

            Albini jau qiu nonen n'piqke ju shkive qe folni shqip, baton stanishiqave, uqkurcave, pldkurcave, ramkurcave, borellave, lajkakave, be's, dhe serbis. Po edhe Amelikes nese bohet krah me ju e kunder Kosoves ja qin nonen populli me vote 90% e rreh ftyres. Krrkkkkkk deri n'fyt jau rras KRYEMINISTRI ALBIN KURTI.

            1. E
             Epirioti II

             Some of them want to abuse you (Albini) Some of them want to be abused (Romantiku) Sweet dreams are made of this...

             1. S
              Shkrim interesante

              Kosovari - Romantik mundet me qen vet Al bini ,ose qeni tij i Shtepise . Batoni nuk fyen ,nuk shpif por e ilustron Analizen e tij me Fakte mbi Mister Bin-in ,i cili e luan jokeq Rolin qe i kan caktuar ne Kosove , nga ata qe e prune ne Pushtet , porse kostot qe ai po i shkakton Kosoves do jene te medha ,mbi kurrizin e tij

             2. L
              Luli Tanguli

              Hahaha o kelbci drenuces tradhtare, per shkak te njerzve si ti kane kullote per 20 vjet kriıminelat si Hajnshimi, Kardia, Limuci e Ramushk Haraç Radojqiqi. Kta jan kriminela, hajna e tradhtar qe kan vra shqiptar dhe nuk i duhen Kosoves. Cofshin ne Hag e kurr mos u kthefshin. Per grat e tyne mos u boni marak. S'kam me jav qkoq karin dite as nat. Uqkurcin e nones ta qifsha edhe ty batonqiq udbashi.

              1. D
               Dani

               I Cate karin ju turret si hiena Albinit qe ta bente dhe tani qe Albini e beri ate qe i kerkuat(dhe me ksht, duke marre edhe dicka per Kosoven e vec te tjerash nje paralajmerim per nderkombetaret qe i bien kokes vetem Kosoves) na cani karin dhe ne ti hajdut e pis qe ke bere e ben biznese me beogradin Kujton e harruam miellin serb?!

               1. B
                Bukurije Krasniqi RKS

                Ajo cka po dihet haptas baton stanishiqi eshte nje perkrahes i madh i serbise.Ne te gjitha tv kinse si analist ka deklarua kesht u: "Cka po kujtoni ju, ku mos me u nervozua serbia, i ka humbur 11 minje kilimetra katror toke dmth. tere Kosoven". Thua se Kosova paska qene e serbise.Interesant si nuk ka reagua as nje banalist e as nje politikan apo udheheqes i Shqiperise se mbetur. Per dijeni te shipecave serbia ka qene okupator qe nga viti1912 dhe i erdhi momentivme u largua si pushtues nga Kosova e u kethye prap ne token shqiptare te okupuar me 1877/78 ne Toplice dhe token tjeter shqipetare shumadin e okupuar me 1817 duke vrare, masakrua dhe larguar nga shtepit e tyre popullaten shqipetare nga trojet etnike. Per kete eshte libri i 20 i Dr.Jusuf Osmanit me fakte e me harta ne gjuhen angleze, nxjerre nga arkivat e ndryshme. Kete nuk don me dijte baton serbofili tradhtari e fara i hupt ketij drenicaku te flliqt.

                1. l
                 lexuesi

                 Bukri po shqipnia ç'hyne ne kete mes?Apo edhe ti je me teorine e fondamentalistit Al Bin qe pasi fituem luften me Serbin po i hyjm edhe Shqypnis! Si ti edhe Batoni jeni te nje tipi e kallepi kur ju vjen veza ne "bythe" permendi kombin pa kokçarrje e qi kur vjen sezoni i veres token ame e doni per me djegun trupin e shpelare bythet ne bregdetin Shqipetar.Si Batoni edhe fondamentalisti permendeni "Kombin" si atdhetare te flaket ku kjo fjale e madhe nuk eshte per kategortin tuaj!Sa per figuren e fondamentalistit Al Bin ai ashte nje zero ne çeshtjen kombetare ori Bukri . Nji "KRONIST" poshte teje ashte edhe ma i zhvilluem se sa ty ,duke shkue edhe ma larg e duke aludue se Serbia e paska gjetun çelsin per lobim ndermjet kryeministrit te Shqypnise Edi Rama!Keta rapsode popullor qi kan si refren "Ashte Kosova e pas Shqypnia" kerkojne te bejne melodi me çifteli me dy tela ! Na kendej na vjen keq qe rregjimi gjakatar i Millosheviçit ka lene gjurme ne disa mendje boshte ku me siguri akoma gjuhe ametare lkane Serbishten e per shtet njofin vetem Dardanin e kurr Shqipnin! Keta nuk jane gja tjeten veçse vegla te indoktrinume te Serbise! Vellau i madh ka me kenun kurdohere i duruem e kur tu vijne mend ,ka me ju ofrue do zgjidhje pa ju prishun punet ,pavaresisht se Ju nuk keni kohe se doni me ngrane edhe prej Serbise e edhe prej Shqypnise. Ndaj moj Bukri mos e shaj aqi shume Batonin se pak a shume ashte po si ju,me te njejtat karakteristika e mendime persa i perket çeshtjes kosovare e kombetare!

                2. K
                 Kronisti

                 Vite me heret Serbia mobilizonte Ivicen per lobim dhe per fushata anti Kosove por kjo i kushtonte shume. Tash Serbia ka gjetë nje lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e permend edhe ne takime me aletatet, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Vllazen, suksesi me i madh i Serbisë nga Lufta e Kosoves deri sot është rekrutimi i kryeministrit te Shqipërisë si lobues per interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhe ne momentin kur shqiptaret do duhej t’ishin te bashkuar ne synimet e tyre integruese drejt Evropes dhe ta ndihmonin e kuptonin njeri-tjetrin. Sidoqofte, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Rames na lejon te kuptojme shume gjera dhe sjellje te ketyre viteve te fundit ne kurriz sidomos te Kosoves. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mije euro ne muaj nga nje spital qe per pacient ka vet Shqiperine. Idioti i dobishëm dhe i gjatë.

                 1. B
                  Blendi Fevziu

                  Ca pidhin e robve thua ore pis amfib? Po te zien bytha katran nga smira ndaj Grande Kurtit e nuk te ze menderja vend apo. Juve zagareve hermafrodit te Stanishiqit nuk ju pjerdhe njeri. Ik tash shko futi hajdarin Grenell dylberit pas ndonje shkurre ore rryp transmisioni i se keqes. Na çave bythen re bythar. Robte ku t'i kesh. Udbash.

                  1. R
                   Rrokomon Kosova

                   Marre ikoft popllit mut te shipnis si e voton trathtarin psikopat beqir Edvin Ramenë. Nonen npidh jav qiefsha.

                   1. G
                    Gjeneral Isa Boletini

                    Kosova duhet me intervenu ushtarakisht ne Shqipni. Nuk duhet mi lone kete milet hibrid me rreshqite kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek.

                    1. R
                     Reksi Keksi

                     Duhet mu rujt shum nga kta te Shypnise serbe te Edvinvuciqave e Batonstanishiqave se ska bes nta . Eehhh na kan kallxu qysh moti babat e gjyshrit per kta te Shypnis serbe…..Qdoher ju kemi pa sherrin ktyne politikes se Shypnis serbe.. edhe kur jena kon refugjat na qitshin haraq e naj plaqkitshin traktorat ——Na Kosova duhet me pas shum kujdes, nuk osht Shypnia qysh keme menu na- kujdes ku po shkoni dhe kujt po ja leni ojrot ne pushime……… Shypnia sot nuk osht ndur te shqipetarve.

                     1. B
                      Baca Xhaf

                      Simas agjentve te NATOs Shqipnia e Ramut Bato Stanishiqit nuk konsiderohet si shtet antare LOJAL i NATOs dhe Perendimit…shipecat serbogrek jon trathtare dhe pik. Nuk ju zinet bes.

                      1. E
                       Erzeni

                       Buburreci ose bubuzheli Kurtiqiii do larguar nga drejtimi i Kosoves,boll e demtoj ceshtjen e shqiptareve ne Ballkan.

                       1. y
                        ylli pranga

                        Rama ashte grek ortodoks njejt si vuqiqi e baton udbashi e qa pret prej ti asni kosovar sban me shku ne pushime nshipri vetum deri en Kuks se Kuksi ashte Kosov.

                        1. R
                         Ramushk Govnadinaj

                         ooo gjithmon sherrin jav kemi pa shipnise, thojke gjyshi jen. Pse, gjysh... a more nip, hini shipnia e na vrajke neper Kosove, per "vllaznit" serb, toni na vran neper shipni e deri ne tivar ku gati 10000 i myten. Kur erdh rankoviqi, prej zullumi ikshim ne shipni, e ata ja te shtishin ne burg, ja te qojshin ne biligrad...... njejt osht shqipnia e sotme, me ato te ateherit..kunder kosovareve, koketula, kokderra, shkijegreka..

                         1. B
                          Baton Stanišiči

                          Po Shypnia kurr shtet nuk ka qene dhe nuk eshte edhe sot e kesaj dite— Shqiperia ka mbijetuar me pahiri, rastesisht, edhe sot jeton me pahiri ( francezt thojne:- par hazard ) - Shypnia nuk eshte kurrfar shteti,,askush se merr per serioz—— eshte qudi e madhe qysh ka mbijetu ky shtet deri me sot!!!

                          1. B
                           Bingo

                           Bëthton letrushixhenikos…..e Po Fondi…i Viçiçit Te detyron ………Te mungon bratstvo jedinstvo

                           1. N
                            Njesia Brisku

                            CRISTACOVICI me 4 KEMBE ne SHERBIME te BOTES SERBE!!!!!KY MBETURINE SLLAVE sa ma PARE ne GJYGJE per TRADHTI KOMBETATARE!!!!

                            1. K
                             Kosovarja

                             I vetmi udhëheqës i rajonit që ka mbajtur qëndrim të ngjashëm me presidentin serb është kryeministri shqiptar Edi Rama. Pikërisht në Berlin, në një bisedë me gazetarët pas vizitës tek kancelari Scholtz, ai e minimizoi alarmin duke thënë se Serbia po merr armatime për mbrojtje: “Nuk shoh se si një sistem mbrojtje nga raketat mund të jetë shqetësues për ne? Serbia ka bërë hapa. Ka bërë hapa inkurajues në OKB. Dhe Ballkani deri më tani është bashkë. Bashkëpunimi në rajon është me rëndësi të madhe për shkak të konfliktit në Ukrainë” tha ai gjatë konferencës për shtyp.

                             1. D
                              Dušan Mugoša

                              Vuciqi e Rama jane pjelle incestoide e komunjarave te komunizmit sovjetik. Shqiptaria duhet mu pastru njeher e mire, kemi kopila incestoid shume- populli shqiptar ka probleme me veteveten- populli ma laraman dhe ma hibrid n’bote,…….populli me kater pese fe nuk eshte popull kompakt, dhe pike- eshte popull laraman, tradhtare, i perqare, pa edukate e fillozofi te njajte shpirterore e kombetare, dhe pike.

                              1. H
                               Hasan Rrota

                               Edi rama faqe zi i ka nreq punt me shki po punon kunder shqiptaris ne kosove e shqiperi oh hapni syt o vllazer shqiptar se nqeveri e kemi ni shkjaa.

                               1. M
                                Matilda Gurbardhi

                                U mbuloftë jashtëqitja ju që fyeni kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Por sigurisht ju jeni produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat.

                                1. B
                                 Bardhyli nga Kosova

                                 Përderisa tandemi Buzhala-Haxhiu, që me kohë, kishin të preferuarit e vet për në krye të PDK-së, kryespiuni i Serbisë në Kosovë, Baton Haxhiu befasoi me kritikat ndaj Memli Krasniqit e Vlora Çitaku, kur tha se këta kanë vendosur që opozitën ndaj qeverisë ta bëjnë në klubet e natës, vetëm pse ata u panë në një manifestim madhështor të modës në Prishtinë, ku merrnin pjesë edhe personalitete tjera politike. Batoni është mësuar t’i shohë krerët e PDK-së në takime me Vuçiqin ku aranzhohen pazare tokash dhe bëhen plane për faljen e veriut të vendit tonë Serbisë hegjemoniste, ndarjen e ri copëtimin e Kosovës dhe shuarjen e shtetësisë së saj, ndaj dhe i duket shumë e panatyrshme, që udhëheqësit e PDK-së të jenë të pranishëm në manifestime mode. Madje, kur Buzhala deklaronte se Sami Lushtaku ishte personi më i mirë në PDK, i cili në kundërshtim me të tjerët, mban fjalën dhe nuk gënjen, gazetari Baton Haxhiu qonte porosi nga emisionet televizive se PDK-në, pas arrestimit të Kadri Veselit e Hashim Thaçit, duhet ta udhëhiqte Vlora Çitaku, por që tani, duket se ka hetuar zhvillime të pakënaqësisë brenda saj, ndaj edhe spiuni i Stanishiqit ka ndryshuar qëndrimin. Kryespiuni më i bujshëm i Serbisë, duket të jetë zhgënjyer aq shumë, jo vetëm me Memli Krasniqin por edhe me vet zonjën Çitaku, sa që përveçse nuk është më, më e pëlqyeshmja prej tij, për të parën e partisë, ai deklaron se njëjtë si Memli ashtu edhe Vlora janë bërë sinonime të nënshtrimit ndaj Albin Kurtit dhe vetëm pse i pa ata të ishin të pranishëm në sfilatën e organizuar nga Valdrin Sahiti, për Memli Krasniqin dhe nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, tha se kanë vendosur që opozitën ndaj qeverisë ta bëjnë në klubet e natës. Krejt kjo, pasi që PDK me kryesinë e re, nuk arriti të futej në Qeveri, siç pretendonte Baton Haxhiu, duke u shprehur se për PDK-në, është jo vetëm parësore, por edhe jetike, pa marrë parasysh mënyrat se si, të futet medoemos në secilën qeveri. Por varfërimi i popullsisë, izolimi total i vendit dhe gjendja e rëndë ekonomike, në të cilën e sollën vendin partitë e inkriminuara me në krye PDK-në, bënë që njerëzit, me këto parti, të mos ëndërronin më për ditë më të mira, ndaj PDK dhe aleatët e saj, jo vetëm që nuk mundën të jenë pjesë e asnjë qeverie, por edhe të bien aq poshtë me votat e qytetarëve, sa që për kohë bukur të gjatë, të mos kenë më mundësinë, për të udhëhequr me vendin. Kjo u bë shkak që të shuhen edhe ëndërrat e partisë, ndaj në shenjë vuajtje e nostalgjie, që PDK ka pasur gjithmonë për qeverisje, në pamundësi që të jetë në krye të shtetit dhe udhëheqë me institucionet normale të vendit, tani sapo ka formuar të ashtuquajturën "qeveri në hije" prej nga e ka vështirë të dalë më, për kohë të shpejtë, e kjo ka nisur ta zhgënjejë shumë edhe Baton Haxhiun, i ngelur në mëshirën e azilit, që Edvin Kristaq Rama i ka ofruar përkohësisht në Shqipëri. Përndryshe gjatë gjithë kohës sa kjo parti ka udhëhequr me shtetin, nuk ka dëshmuar kurrë rezultate efektive, përveç "sukseseve" në zhvatje, vjedhje e përvetësime kundërligjore, duke shkatërruar gjithë sistemin e drejtësisë dhe dëshmuar defektet më të mëdha që mund të tregojë një parti e njëmendtë politike në qeverisjen e vendit. Por Baton Haxhiu, gjatë sundimit të saj, gëzonte të gjitha privilegjet e mundshme dhe ishte këshilltar i Hashim Thaçit bashkë me spiunin e BIA-së së Serbisë Bratisllav Nikoliqin, ndaj dhe porosiste me kohë, që në rast se do të burgoseshin Hashim THaçi e Kadri Veseli, kryetare e re të jet Vlora Çitaku , të cilën e shihte si faktorë që pa marrë parasysh rezultatin e votimeve, PDK-në, vetëm ajo mund ta fuste në Qeveri, akt që Batoni e vlerësonte si akt me shumë rëndësi. Por duke qenë se, kjo nuk u realizua, dhe spiuni i njohur i Serbisë, gjatë karrierës së tij, u detyrua ti ndërronte disa padron dhe pas Jovica Stanishiqit e Hashim Thaçit, ka rreth dy vite që është futur, tërësisht në shërbim të sivëllait të Vuçiqit, Edvin Kristaq Ramës, dështimet e PDK-së, ai ka filluar ti shohë edhe si dështime të veta, ngase kolegët e tij spiun, si Bratisllav Nikoliqi gjetën vend në Listën srpska, kurse ky, pas arrestimit të Thaçit u detyrua të ikte në Shqipëri, ku ka filluar të mos ndihet i sigurtë as atje. Ndaj duket se Baton Haxhiu vërtetë po përjeton ditë të këqija dhe nuk po ndihet aspak mirë,në vendin në të cilin ka marrë azil, ngase pas burgosjes së Thaçit, emri i tij ka filluar të harrohet në Kosovë dhe pesha e Baton Haxhiut, po bie në mënyrë rapide, madje edhe Edvin Kristaq Rama, ka nisur ta kuptojë ngadalë se sa i parëndësishëm është bërë Batoni pas ndryshimeve politike në Kosovë, i cili tanimë, nuk mund ti hy më në punë as Serbisë që ta ndihmojë sadopak Aleksandër Vuçiqin, për gllabërimin e Veriut, pra edhe vet Rama ka filluar të tërhiqet dhe të mos i japë më asnjë rëndësi, spiunit të njohur të Serbisë, duke e lënë Batonin tërësisht jashtë dore dhe të vetmuar në fatin e keq të tij. Kështu që shuarja e iluzioneve se ai, sërish edhe nga atdheu, do të mund të veprojë si spiun i armiqve të shqiptarëve dhe mungesa e mbështetjes së kuislingut Thaçi, që Batoni të bëjë emër e rritet zëri i tij, duke punuar nga Kosova, për Serbinë hegjemoniste, e kanë sjellë para një zhgënjimi kaq të madh bashkëpunëtorin shqipfolës të UDB-së dhe BIA-së së Serbisë, sa që, përveç sulmeve të pakursyera kundër Presidentes Vjosa Osmani dhe Kryeministrit Kurti, tani ai damkos pa asnjë mëshirë edhe zyrtarët më të lart të PDK-së, si Memli Krasniqi e Vlora çitaku, të cilët për shkak të paaftësive për ti fituar zgjedhjet dhe krijuar vet Qeverinë, jo vetëm që i kanë humbur keq ato, por tani kanë filluar edhe të improvizojnë, duke u argëtuar me të ashtuquajturën "qeveri në hije". "Krijesë” e cila jo vetëm se nuk do t’i hy aspak në shërbim PDK-së, por nuk do të mund ta ndihmojë më as spiunin më të njohur shqipfolës të Serbisë, Baton Haxhiun, emri i të cilit, me burgosjen e Thaçit, ka filluar të heshtet dhe kalojë në harresë, i cili mund të përmendet përsëri vetëm nëse së shpejti, nga shteti i Kosovës ngritet padi penale kundër tij, për bashkëpunim me shërbime të huaja sekrete dhe spiunazh kundër vendit, për ti krijuar favore Serbisë. Për aq më tepër sulmet e spiunit të Serbisë kundër emrave kryesor aktual të kryesisë së PDK-së duket sikur sinjalizojnë se brenda kësaj partie, ka jo vetëm përplasje të vogla verbale në prapavijë, por faktikisht ekziston dhe zhvillohet edhe një konflikt i hapur, brenda për brenda partisë ndërmjet grupit të mbështetësve të Hashim Thaçit të cilët nuk mund të pajtohen që PDK-në ta udhëheqë dikush që nuk është nga Drenica, si dhe të një grupimi tjetër fraksionist, që përpiqet për reformimin e njëmendt të kësaj partie. Ndaj i bindur se duke mbështetur ndonjë kandidat të preferuar me origjinë nga Drenica, për tu emëruar kryetar i PDK-së, do ta ndihmonte edhe rikthimin e pozicioneve dhe privilegjeve që ai i kishte dikur në kohën e kuislingut Thaçi, Baton Haxhiu si një dhelpër e vjetër që është, ka mundur ta hetojë me kohë këtë fakt, dhe me shpresën se grupi tjetër do ta nxjerrë edhe atë nga gjendja depresive në të cilën është katandisur si azilant i pavlerë dhe i padëshiruar politiko-ekonomik në Tiranë, ka filluar ta sulmojë publikisht Memli Krasniqin e sapo zgjedhur në krye të partisë dhe Vlora Çitakun si nënkryetare dhe zëvendëse e tij, me shpresën se do i ndihmojë vetes dhe grupit tjetër në krijimin e avantazhit për përmbysjen e kryesisë aktuale të PDK-së, dhe kthimin e kësaj partie në duart e drenicasve, që sipas bindjes së tij,do të ishte edhe shpëtimi i kryespiunit të Serbisë Baton Haxhi Stanišići. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                                 1. B
                                  Bubuzhel Berati

                                  Nga Vetvendosje ne Vetfundosje .Nje populiste e ka te shkurter jeten politike por ne kosove me nje mentalitet provincial dhe teje mase te pa zhvilluar thuajse tribale Kurti do zgjasi shume pamvarsisht qe i mungone oratoria nuk ka elegance as ne te genjyer eshte tipik njeri i odave te çajit medioker njeri me nje vocabulaire te limituar eshte nje Sali Berrishe .

                                  1. M
                                   Memorja

                                   Bravo Baton. Vetem mos përdor fjalë serbisht siç kanë mbetur ndër shqiparët fjalët turqisht. Në rastin konkret fjala “tepih” është serbisht, në shqip - tapet.

                                   1. M
                                    Moisi Golemi

                                    Paska lëshuar Al Bin Kurdi gjithë zagarët e tij që të komentojnë te Tema e të shajnë gjithë kritikët e Al Binit. Disa prej tyre shkruajnë me 3-4 pseudonine, disa shkruajnë "kosovarçe" pa qenë kosovarë. Oooo b¥theca shqipfolës të Albinit (se dreqi e di çfarë kombësie keni në të vërtetë, jevgj, goranë, boshnjakë, serbë). Ju jeni llumi që ngre sipër ajkën e llumit. Bëni qejf në Kosovë, ku ju dëgjojnë, se këtu në Shqipëri, Albinit s'e pordhi kush. Ashtu siç nuk pjerdhim as juve, sepse e dimë cilët jeni. Mjerë Kosova trime që ju ka.

                                    1. S
                                     Shqiperia dhe Cameria

                                     Ik pirdhu o Fshatar nga Golemi se ti qenke kokrra e mutit . U be bitha jote te beje pis emrin e nderuar Mojsi.Ti je nga atu funderrina te qelbura qe ne vend te fjaleve vetem shurre e kake nxjerrin .Qyt ,Phy dhe pusho zagar ,qen i mutit se do te mbyse peshtyma e njerezve te ndershem qe vetem se kane emra myslimane si shumica shqiptare ti ore qelbesire i shan apo perfiton se je ne Greqi dhe ketu nuk kerkohet IMAIL FRIKACAK UTURAK I QELBUR

                                    2. S
                                     Smira fshatareve

                                     O Baton o vemie..te behet province Kosova te kundershtoj BE-n ??

                                     1. P
                                      Prokop Semani

                                      Per mendimin tim Batoni eshte nje nga gazetaret dhe analistet me te mire te Kosoves e Shqiperise.Po te lexosh e degjosh normalisht Batonin pa u nisur nga mllefe politike,fetare apo krahinore Batoni eshte nje aset i ralle,jo vetem gazetar por ,edhe psikolog dhe inteligjent i madh. Respekte nga Tirane,por nuk jam tiranas por nga Jugu qe eshte nje gje e parendesishme se nga jam. Te lumte Baton analize perfekte

                                      1. M
                                       Mamica

                                       LVX . Uku kam k'an menim .

                                       1. A
                                        ARBERI KOQEVAR

                                        Po shihet ofansiva e serbo- greko- rusofile që duan të përshqipës si të UÇK dhe ua tharbin dhëmbët siç ua bënë Serbisë dhe tradhtarëve që tash lehin kundër bashkimit kombëtar dhe legjendarëve që sollën lirin. Provojeni nëse doni ta ndijeni në lëkurën tuaj. Edhe gjatë Luftës së UÇK ishin 30.000 spijuj dhe 4.00 paramilitar matan barikade që ndimuan regjimin gjenocid të Millosheviqit por që sot fshihet nëpër botë e disa lehin nga atje kundër UÇK dhe Herojve të luftës dhe paqes.TURP PJELL E FLLIQTË.

                                        Lini një Përgjigje