Pse i tërboi Athina këta turqit tanë këtu?

15 Maj 2024, 11:17Blog TEMA
Pse i tërboi Athina këta turqit tanë këtu?

Nga Frrok Çupi

Këta nuk po pushojnë; sado pak janë, por nuk po pushojnë. Kokat e tyre u janë kthyer në pozicione shpërthimi fishekzaresh. Fjalët u janë prishur më shumë se më parë. Duart u dridhen edhe kur shkruajnë se ‘ta bëri mirë Greqia, o Edi Rama’.

Të tjerat, dmth se çfarë ndodhi në Greqi në takimin e kryeministrit me shqiptarët e Athinës, janë parë e janë kthyer në ikona të kohës.

Por pse them se këta janë ‘turq’, këta që u ka marrë koka formën e shpërthimit?

S’ka asnjë lidhje reale me tollovinë ballkanike ku gjithnjë dalin mbi ujë grekë e turq. S’ka lidhje as me besimin, natyrisht. Vetë këta e ‘provokuan’ fantazinë për t’u quajtur turq, teksa i erdhën rrethe rrotull famës së heroit tonë kombëtar; morën në mbrojtje heronjtë e Greqisë me gjak e gjuhë shqiptare; sulmuan Edin si ‘Skënderbe’; përqeshën Elisën si Laskarina…

Domethënë gjithë betejën për ta bërë ‘asgjë’ festimin më të madh kombëtar që u bë në Greqi, hynë e përdorën historinë. Çdo fantazi mund t’i pikturonte këta, asgjë tjetër, veçse si turqit që iu sulën varrit të Skënderbeut për t’i marrë eshtrat si hajmali. Kjo është legjenda, e prandaj këta janë ‘turqit tanë këtu’.

Këtë që bëri kësaj here Edi Rama për shqiptarët, për kudo- shqiptarë nëpër botë, për kombin e të ardhmen…, këtë nuk e ka bërë askush deri më sot. Tani nuk ka më kohë që kjo të ndodhë përsëri.  E jomë ta bënin këta…

Aq ë tepër që këta bëjnë vetëm keq.

Por fitoren si atë të Edi Ramës e duan… Si e duan ta kenë? Duke ia marrë me mjete shnjerëzore. Duke e sharë e duke ia shpifur veprën kombëtare.

Në të njëjtën vijë si edhe turqit që iu sulën kishës së Lezhës. Gjergjin e kishin armik, por eshtrat ia donin për hajmali fitoreje.

Këta i duan fitoret, por jo rrugën deri te fitorja. Madje rrugën nuk e duan fare, fitoren e duan aty në vend. Ja se si, sapo të vijnë thonë se do të shkatërrojnë Drejtësinë dhe të burgosin Prokuroret e SPAK. Për shembull duan të bëhen karizmatikë, njëri në ballkonin e tetë e tjetri në marrëzinë e shtyllave. Duan të djegin Bashkinë ose Parlamentin, siç bëri dikur Herostrati, zjarrvënës i Athinës dhe hero i së keqes.

Humorin e banditit dhe të vrasësit ua pëlqejnë vetëm disa nga fisi i tyre.

Madje edhe modelet e të korruptuarit e mashtruesit, i krijojnë sipas vetes së tyre. Shiko çfarë po përhapin tym: ‘Ku i morët lekët që udhëtuat për Athinë?… I mblodhët autobuzët e i mbushët këtu… S’ua vari Athina. Sa lekë morët, pa na thoni!’.

Kur u shkon gjuha te vjedhja e pasurisë publike, këtë fjalë e lëpijnë me buzë të këqija njësoj si të ishte hajmalia e vërtetë e Ramës. Aty tërbohen. Sepse e flasin ‘korrupsionin’ si një gjë qe po e mbaron administrata e Ramës e nuk mbetet shumë gjë për ta (!).

Edhe duan revolucion edhe nuk u shkon kush pas.

Edhe duan tua vërshëlleje bota, por bota e sotme s’është si këta, e paprinciptë dhe e dhunshme.

Edhe duan te manifestojnë forcë, edhe ua zë kokën halli i tyre

Këta u shfaqen pro Belerit të Greqisë, por edhe pro VMRO ne Maqedoni që është vënë kundër Europës. Këta janë kundër çdo gjëje të interesit perëndimor të Shqipërisë.

Këta iu sulën Ramës në emër të antishqiptarisë:

-Kujt i krekosesh ti në mes të Athinës? Dhe thua se Bubulina paskësh qenë shqiptare.

Pastaj u kujtuan se e shkelën:

-Ajo ka lindur në Qafe Luzhë nga një grua greke që po kalonte për andej. Edhe tjetri këmbënguli se Bubulina ishte nga Qepani, një emër që lidhet me ndërtim anijesh, si ‘gozhdë e çekan’. Por më në fund mbeti versioni se kishte lindur ne Luzhë, rrugës për në Va Spas, ku u shqua një udhëheqës i besimit  mysliman i veriut, Mahmut Pasha

Edhe Heroi kombëtar i Greqisë Kolokotroni ishte arvanitas, nga fshati Bitha- Guri. Këtë s’ishte nevoja ta thoshte.

Edhe kumtet e Krishtit ishin shkruar në gjuhën ilirishte…

Po ta thoshte edhe këtë në Athinë, Ramën do ta hanin në Tiranë.

27 Komente

 1. V
  Vranakonti

  Respekt zot Frrok. Shkrim shume i mire. Edhe Sali Berisha do ngelet ne histori si hero i se keqes.,Servilat dhe horrat e Saliut sot kerkojn qe krimet e tij t'i kthejn ne medalje qe do t'i zbukurojn gjoksin e tij te deformuar dhe surratin e tij te fishkur.

  1. B
   Biku

   Akoma vazhdon te hedhe helm ky spiuni I sigurimit dhe ish miku I ngushte I Berishes.

   1. M
    Mondi

    Na hidh ti ca mjalte o bitha.Le qe ç'them dhe une Bitha vetem ashtu nxjerr,ja si kjo qe sapo the ti.Kur I mbante ane kryekurvit te viçidolit nuk ishte spiun ky per llumin si ty apo jo.Ptu piskuriq gjirizesh.

   2. s
    specialisti

    IDIOT NUK KA TURQ KETU POR VETEM SHQIPTARE

    1. Z
     Zagali

     Saliu eshte turk,madje nje turk keq,pa din e pa iman.

     1. A
      Arberori

      Sot po qe quhen shqiptare pas berjes se shtetit shqiptar, por ne gjeneze mbi 90% e muslimaneve shqiptare jane osmano-turq qe nuk kane lidhje me arberoret.

     2. F
      Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

      Kafsho gjuhen Frrocko, se nga zelli per te lepire prapakolpin e Rames po e kafshon ne mollaqe : "Erdogani eshte vellami i tere shqiptareve" e di kush e ka thene kete ? Shko se ta tregojne andej nga kryeministria...

      1. K
       Kotë nukë thonë

       Kotë nukë thonë populli shkonë gjuha ku dhëmb llëmbi, Turqit tanë? Jo veç të tanë nukë janë këta... Por problemi ështe se as vetë Muslimanët nukë e dinë se çfarë janë një herë thonë Turq një her tjetër për interesatë e tyrë personal osë për një pensjonë 300 evrosh bëhën Grek Ortodoks hecë e merrë vësh se pse turbohën Turqit tanë??

       1. P
        Përdorim gabim i 'ë'-s

        Kot nuk ... shkon (shkruhet dhe thuhet), etj. vendosje të shkronjës -ë- gabim dhe deformim të gjuhës shqipe në fund të fjalës, kur shkruani dhe flisni me kuptimin e sendeve. Psh. 'shkonë', send që kalon nëpër diçka, ose 'duhetë', material që duhet vendosur diku, etj.

       2. E
        E verteta dhemb....

        Cfare beri Rama i tredhur per shqiptaret o rrot cari....ik o fytyre shpellari se nuk ke aq tru ti te analizosh politike se ti je malok,pak a shume nje majmun i zbutur.... hahahaha

        1. D
         Dedë Gjo Luli

         Ma hongsh mutin.

        2. S
         SOFI

         Kur debatet, boshe zgjaten kaq shume, argumentit i humb vula" kthehet thjeshte ne nje gare ,pshu....

         1. J
          Jugu

          Frrok del shpejt per te mbrojt padronin tend Rame hajdutin. Ke perfituar shume ne kete kohe nga Rama dhe se bashku me Mero dhe Boleinot i beni sherbim Rames duke keqperdorur gazeten dhe median. Pa etike dhe morale at all.

          1. k
           koli

           Sepse eshte patetik.Sepse Rama eshte ne nje pozicion delikat....i vellai i shenuar nga medit nderkombetare sitrafikant kokaine dhe numri dy e shume numra te tjere te hetuar per korrupsion... se shprehjen :Nacionalizmi streha e maskarenjve, njerezit e ditur e pa pasione e marrin seriozisht...ja pse.

           1. A
            Amjam

            Mediat ndërkombëtare janë syri.net dhe raitreshi, që jo shumë kohë përpara deklaronte që shqiptarët që luftonin për liri në kosovë që ishin të gjithë terroristë dhe kriminelë që hiqnin organet nga serbët dhe i shisnin në tregun e zi. Kta janë media ndërkombëtare i dashur peshk.

           2. B
            Bubulina

            Skaner realist. Flm

            1. T
             Trotski

             Para Frok e Le te Lehin Salistet Kermiste dhe Likeistet Hajdute.Shqiperia do te perparoje

             1. d
              drejtesia

              Bravo Frrok Çupi,te ta hane te dhjeret te gjithe ata qe te shajne...dhe jo vetem tendin,por te te gjithe familjes qe te ngopen! Injorante dhe antikombetar te blere e te shitur me mijra here!...TURP

              1. P
               Padrejtesia

               https://www.youtube.com/watch?v=mTWR4p2X6WM

              2. T
               Tifozi

               Keta ketu, nuk ka pak me duket jane jo turq por me shume se ARABE. Nuk e di se nga u bene ca shqiptare ARABE, dmth perqafuan pa asnje hezitim islamizmin. Te duash te bashkejetosh dhe aq me shume te emigrosh ne Europe dhe te pretendosh se i perket islamizimit eshte te shkosh ne drejtim te gabuar. Nuk e do as Europa e as Amerika islamizimin. Feja eshte private dhe ska perse te dalesh ne shesh e te ngresh sumatricen per te treguar se i perket islamizmit. Shumica e Shqiptareve e kane per turp te ngrene SUMEN perpjete gjoja "per te nderuar" Allahun. Ne kohen e Mbretit Zog u ndalua ne Kushtetute: 1) Kendimi i Kuranit pertej haspsirave te xhamive, 2) Grate u ndaluan te mbajne perce, te mbulojne fytyren dhe 3) Burrave ju ndalua te ngrene sumatricen perpjete gjoja per treguar "adhurim" per Allahun. Per shqiptaret ka vetem ZOT.

               1. Z
                Zagali

                E ka patur shume mire Zogu s mbret,qe i ka ndaluar perçet e ferexhet qe mbuloheshin grate,apo ngritjen e sumes perpjet jashte ambienteve te xhamis.

               2. B
                Biku

                Mondi,per mua kelysh sigurimi ka qene dhe kur fliste mere per Saliun dhe Frroku dhe Saliu o byth qire kompjuteri.

                1. a
                 aa

                 https://static.joq-albania.com/imagesNew/2022/09/9A28DF4D-11AA-409A-9E14-809FFCB507B4.jpeg https://static.joq-albania.com/imagesNew/2022/09/4E9CE557-AF23-4D7E-A1E4-28E07BFD6E49.jpeg i sakte Biku

                2. B
                 B_Eden

                 Më e pralëtë , do n'a u deshtë , me i bindë për mote , pse kanë le , se me i lënë me , leh , për mort si mortja vanë . Kur katërkëmbori bindet , bikëmbori s'ka pse s'ë .

                 1. T
                  Tomi

                  Gazetari Robert Rakipllari fiton gjyqin për shpifje me botuesin Frrok Çupi.Më 15 qershor 2021, në Gjykatën e Tiranës u depozitua ankimi i Çupit i cili kërkoi ndjekjen penale dhe deklarimin fajtor të Rakipllarit, pasi ky i fundit e cilësoi në emisionin “Open” spiun të sigurimit të shtetit.Rakipllari ka sjellë në gjykatë dokumente shtetërore që implikojnë Frrok Çupin, dokumente ku ndodhen emrat që u eliminuan nga gara për deputetë nga Komisioni i Verifikimit të personave. Mes tyre është edhe emri i Çupit.

                  1. J
                   Jani ne ,,Gjoni ju

                   O Frrok ,,,,ti e ke emrin ne rregull,,i pagezuar ne kishen tende katolike me emrin katolik ,,frrok ,,,,i thuaj dhe Rames qe ta heqi emrin Edi qe ja ka ven enveri ,,,se ai eshte orthodhokse ,,dhe duhet te pagezohet dhe te ket emer grekorhodhoks ,,,,si prinderit e tij ,,,,ta ket ,,,ose Qirjako ,,,vangjel ,perikli ,panajoti ,,,etj ,,,se enveri nuk i linte te vinin emrat e tyre te fese ,,,,

                   1. T
                    Turi

                    Te lumtë mendja z.Frok . I duhen Shqipërisë ca burra te urte dhe te zgjuar si ju.jo se nuk ka po duhet pak guxim

                    Lini një Përgjigje