A e goditi Kina “me thikë pas shpine” Putinin?

20 Shtator 2023, 19:30Bota TEMA

A e goditi Kina “me thikë pas shpine” Putinin?

Media shtetërore ruse ka publikuar një raport se si kufizimet në eksportin e komponentëve kryesorë për mjetet ajrore pa pilot, të vendosura nga qeveria kineze, po e bëjnë të vështirë për Moskën prodhimin e dronëve ushtarakë, të cilët mund të pengojnë përpjekjet luftarake të Vladimir Putin në Ukrainë.

Rregulloret e reja kineze të prezantuara në fillim të muajit “ndërlikuan seriozisht dërgesat e dronëve në Rusi dhe çuan në mungesa të komponentëve të shumtë, siç janë kamerat e imazhit termik”, raportoi gazeta Kommersant e lidhur me Kremlinin, duke cituar Newsweek.

Në fund të gushtit, qeveria kineze njoftoi se po vendoste kontrolle të eksportit për disa drone dhe pjesë të lidhura me to. Masat prekin gjithashtu disa pajisje komunikimi, motorë dhe lazer të përdorur në drone, si dhe sisteme anti-drone, tha qeveria kineze.

Kufizimet prekin gjithashtu dronët komercialë të destinuar për përdorim ushtarak si dhe dronët me një kohë fluturimi prej më shumë se 30 minuta.

Kina është një nga prodhuesit kryesorë në botë të dronëve dhe ka mbajtur një qëndrim neutral ndaj luftës në Ukrainë, por mban marrëdhënie diplomatike miqësore me Moskën.

Konflikti, i cili ka vazhduar për më shumë se një vit, ka nxitur zhvillimin e dronëve “me shpejtësi rrufeje”, thanë ekspertët për Newsweek. Të dyja palët në luftë përdorin gjerësisht lloje të ndryshme të mjeteve ajrore pa pilot, duke përfshirë dronët e zbulimit dhe sulmit.

Ukraina shpesh publikon pamjet luftarake të “personit të parë” dhe sulme ajrore të profilit të lartë në territorin rus, si dhe sulme me dronë detare ndaj objektivave ruse në Krime.

“Pas përfundimit të luftës, Ukraina do të ketë një përvojë unike dhe çdo shans për t’u bërë eksportuesi kryesor i mjeteve ajrore pa pilot në botë,” tha Mykhailo Fedorov, zëvendëskryeministër ukrainas, në fillim të gushtit.

Në sulmet ndaj qyteteve dhe infrastrukturës ukrainase, Moska përdor shpesh mjete ajrore pa pilot, kryesisht dronë kamikaze të dizajnit iranian.

Ndalimi i Pekinit për eksportin e dronëve më të mëdhenj dhe disa komponentëve të nevojshëm për prodhimin e tyre është një temë e diskutimit të nxehtë në qarqet e përfshira në prodhimin e dronëve të Moskës, pretendon Samuel Bendett nga Qendra Amerikane për Analiza Detare.

Lini një Përgjigje