Ushtria amerikane gjen avionin e humbur 80 milionë dollarësh, por ka një lajm të keq

20 Shtator 2023, 09:16Bota TEMA

Ushtria amerikane gjen avionin e humbur 80 milionë dollarësh, por ka

Autoritetet amerikane kanë raportuar gjetjen e mbetjeve të avionit luftarak F-35, i raportuar i zhdukur pas një përplasjeje mbi qiellin e Karolinës së Jugut.


Avioni u zhduk mbi qytetin e Charleston të dielën pasdite pasi piloti aktivizoi parashutën dhe pasi u gjet nga ekipet e emergjencës u dërgua në një spital të zonës.

Të hënën ushtria amerikane lëshoi një thirrje drejtuar banorëve të zonës për të identifikuar mbetjet e avionit.

“Nëse keni informacione që mund të ndihmojnë ekipet tona të lokalizojnë avionin F-35, telefononi Qendrën e Operacioneve të Mbrojtjes së Bazës në numrin 843-963-3600”, shkruhej në mesazhin e çuditshëm që u shpërnda në X (ish-Twitter) dhe që zgjoi ironinë e komentuesve.


Sakaq, mbetjet e avionit luftarak u gjetën në një zonë rurale të kontesë Williamsburg dhe pas zbulimit të tyre banorëve iu kërkua të shmangin zonën ndërsa ekipet e ushtrisë punojnë në zonë.

Rindërtimi i ngjarjes


Aksidenti ndodhi rreth orës 14:00 (me orën lokale) të së dielës, kur piloti, me shumë gjasa që kishte humbur kontrollin e F-35B, u detyrua të braktiste avionin dhe të hidhej me parashutë në tokë. Ai arriti të ulej pa probleme në një zonë pranë Charleston-it të Veriut, Karolina e Jugut.

Sipas autoriteteve avioni F-35B Lightning II ishte nisur nga Stacioni Ajror i Trupave Detare Beaufort, si pjesë e një skuadroni stërvitor në raste sulmi që fluturonte së bashku me një avion tjetër luftarak.


Supozohet se ajo që e bëri veçanërisht të vështirë gjetjen e F-35 ishte vetë teknologjia me të cilën është pajisur, pasi sistemi “stealth” e bën të vështirë gjurmimin me radar të tij.

9 Komente

 1. L
  Lexhenda

  Lajmin e keq se lexuam o gazet(kokk)ar…!!!!

  1. G
   Gazetar krenar autokton

   Tami qe nuk lexuam lajmin e keq, them se do ta lexojme javen we vjen. Lajmi I keq ishte nje click bait. Gazetar perkthyes me Google Translate. Nivel shume I ulet.

   1. M
    Mesuesi

    Po të mos ishte ky titull, a do ta kishe lexuar? Kjo është strategji e redaksive të ndryshme të mediave. Klikime vëlla, sa më shumë klikime, se kështu shtohen reklamat, pra dhe të ardhurat. Nuk mendoj se ti nuk i di këto. Ndaj dhe kot shqetësohesh. Tung!

    1. L
     Lulua

     Si munde te quheni gazetae ju qe shkruani keto budallalleqe pa kuptim..

     1. a
      anti25642654censurë

      lali,që njeriu të tërheqë vëmëndjen e të tjerëve,ka shumë mundësi!!mund të vërë në kokë një kurorë floriri,mbushur me gurë të çmuar,por mund ta bëjë dhe shumë shumë më lirë!!mund të mbajë një copë muti në gojë!!

     2. I
      I Duruari.

      Mendoj që “lajmi i keq” , sipas artikullshkruesit, mund të jetë paragrafi i fundit, pra vështirësia e gjurmimit të avionit nga radarët e për rrjedhojë vështirësia e gjetjes pas rrëzimit.

      1. V
       Vlora.Vlora

       VK Avion 80 milione $ te zhduket nga radari ,dhe me gjithe ato probleme

       1. S
        SALIU

        NA MBYTEN INJORANTET E MEROS

        1. G
         Gjirokastra

         Tamom VK o Vlora, pastaj jam dakord qe ky avion mos te kapet nga radaret, por jo nga radaret apo paisjet e vet atyre qe e kane ndertuar kete lloj avioni, prandaj ne jepet e drejta te themi VK atyre qe kan harxhuar nje hale me lek, per kete lloj avioni.

         Lini një Përgjigje