Arrestohet në Izrael motra e shefit të Hamasit

2 Prill 2024, 11:46Bota TEMA
Arrestohet në Izrael motra e shefit të Hamasit

Forcat izraelite të sigurisë arrestuan të hënën motrën e liderit të Hamasit Ismail Haniyeh me akuza për nxitje të terrorizmit, sipas raporteve të mediave që citojnë policinë.

Oficerët thuhet se kanë gjetur dokumente, telefona dhe sende të tjera përmes të cilave 57-vjeçarja Zebah Abdel Salem Haniyeh, që është shtetase izraelite, është e lidhur me “shkelje të rënda kundër Izraelit”.

Policia fillimisht nuk e identifikoi të dyshuarën, duke thënë vetëm se ajo ishte banore e qytetit jugor të Tel Shevës, ku u bë bastisja mëngjesin e së hënës. Megjithatë, sipas The Times of Israel, burime mbrojtëse, duke folur në kushte anonimiteti, konfirmuan se gruaja është një nga motrat e Haniyeh.

Operacioni, i quajtur “Agimi i hershëm”, thuhet se ishte një përpjekje e shumë departamenteve, me policinë, oficerët e kufirit, IDF-në dhe njësinë ajrore të Policisë izraelite që morën pjesë në bastisje.

Komandanti i Distriktit Jugor të Izraelit, Superintendent Amir Cohen, u citua të komentonte operacionin e arrestimit se nuk do kursehej askush në luftën kundër terrorizmit dhe se çdo pasuri në dispozicion do të përdorej për të garantuar paqen dhe sigurinë për qytetarët izraelitë.

Më vonë të hënën, disa media izraelite raportuan se Haniyeh do ndalohej deri më 4 prill.

Raportet për arrestimin vijnë pasi Izraeli vazhdon të luftojë kundër Hamasit në Gaza. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar të eliminojë grupin militant palestinez, pasi organizoi një sulm vdekjeprurës në Izrael tetorin e kaluar, në të cilin rreth 1200 njerëz u vranë dhe rreth 250 u morën peng. Fushata izraelite ka shkaktuar dëme të mëdha në Gaza, duke lënë të paktën 32,000 njerëz të vdekur, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

3 Komente

 1. K
  Kaqol kaqoli

  Arritje spektakolare. Bravo..

  1. K
   Koz Vertopi

   Nashti e ka rradhen komshija e kunatit... O burra...

   1. d
    dyshuesi

    Po pra vërtet do ketë ndonjë shqiptar që e ka menduar këtë operacion . Do jetë ndonjë vlonjat se ato shajnë me motër . Edhe artikulli duket mjaft sqarues sepse thotë qartë Beniamini është zotuar t'i "bëjë motrën" Hamasit . I cili ka organizuar një sulm vrasës të përgjakshëm duke vrarë dhe masakruar 1200 izraelitë. Kurse Izraeli si kundërpërgjigje ka organizuar disa operacione për gjetjen e personave përgjegjës . Mirëpo , këto operacione kanë shkaktuar disa dëme anësore si fjala bie , lënia ( jo vrasja dhe masakrimi) tridhjetë e dymijë të pajetë ne zonat e dyshuara si përkrahës të pengmarrësit.

    Lini një Përgjigje