"Askush nuk është mbi ligjin", Scholz reagon për urdhër arrestin ndaj Putin

18 Mars 2023, 12:45Bota TEMA

"Askush nuk është mbi ligjin", Scholz reagon për

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka mirëpritur vendimin e ICC, duke thënë se diçka e tillë tregon se askush nuk është mbi ligjin.

“Gjykata Ndërkombëtare Penale është institucioni i duhur për të hetuar krimet e luftës.

Është fakt se askush nuk është mbi ligjin dhe kjo është ajo që po bëhet e qartë tani,” tha  Scholz në një konferencë të përbashkët shtypi në Tokio me kryeministrin japonez Fumio Kishida.

 

7 Komente

 1. P
  Phoenix

  C'fare eshte ky Ligji, se nuk kuptojme. Ju dhisni vete pa pushim mbi ligjet tuaja, a prisni qe ti rrespektojme ne? Tallje tallje, dhe ofendim inteligjence.

  1. V
   Vlora.Vlora

   Po tallni bythen ?kush mendoni se eshte Putini, Kadafi apo Sadami edhe sikur te ndodhe mendoni qe ai ka dhe nje valixhe te vogel qe i jeni trembur qe nga fillimi luftes ,dhe mos te harrojme qe leviz dhe me nje ekorte te madhe ,ate flet arrestin futeni ne byth ,eshte bere sa per sy e faqe

   1. R
    Roberto

    Vlora eshte e vertete qe nuk eshte kollaj ta arrestosh por me sa shoh Putinit po i vjen fundi. Nuk ka rruge tjeter. Do jene vete ata qe e shoqerojne qe do e arrestojne pasi nuk mund te mbajne mbi supe qindra mijra krime monstruoze qe kane bere ruset ne Ukraine ose do nderhujne marinsat amerikane sic kane bere ne shume asione te tjera deri ne asgjesimin e tij. Per kete te jesh i bindur.

   2. T
    T

    KY po qe te han karin,KY esht Ber me keq SE plaku rrjedhur bide. Jepuni NGA nje akullore ktyre te kenaqen. Me keta tall riken berisha,merre me men CA u bo putini ketyre loqeve marksist

    1. L
     Loku

     As mish as peshk,ky me kujton Bamir Topin.

     1. P
      Pirdhni se liroheni.

      Po furnizimi me armatim dhe stervitja e nazizteve ukrainas ne Gjermani nuk eshte krim per ty, ore toc gay.

      1. K
       Komunist me Rolex

       Cili shtet do guxoje ta arrestoje? Që në kohën e romakëve ligjin e bën ai që ka 6.000 predha nukleare kshu mos na tregoni përralla

       Lini një Përgjigje