Putin dhe Jinping takohen në Moskë, “Miqtë e zemrës” diskutojnë për fatin e luftës në Ukrainë

17 Mars 2023, 17:15Bota TEMA

Putin dhe Jinping takohen në Moskë, “Miqtë e

U deshën te lutura, por më në fund, Xi Jinping ka vendosur të kalojë në tapetin e kuq që i shtron, Vladimir Putin.

Nga20 deri në 22 mars, Presidenti kinez do të zhvillojë një vizitë shtetërore në Moskë, e 40-ta në historinë e marrëdhënies së tij të veçantë me liderin e Kremlinit.

Gjatë vitit të luftës në Ukrainë ai gjeti kohë për të takuar personalisht mikun e zemrës, siç u janë referuar njëri-tjetrit, vetëm një herë gjatë një samiti ndërkombëtar në mesin e muajit shtator.

Dhe në atë rast, Putin u detyrua të deklaronte publikisht se homologu kinez kishte shprehur shqetësim mbi çështjen ukrainase.

Siç u bë e ditur, dy udhëheqësit do të diskutojnë për partneritetin gjithëpërfshirës dhe bashkëpunimin strategjik ndërsa pritet të nënshkruhen një sërë dokumentesh bilaterale.

Gjatë vizitës shtetërore në Rusi, Presidenti Vladimir Putin dhe Shi Xhinpin do të shkëmbejnë pikëpamje mbi marrëdhëniet dypalëshe dhe çështje të mëdha ndërkombëtare e rajonal, të interesit të përbashkët.

Pekini theksoi se do të mbante një pozicion objektiv dhe të drejtë lidhur me luftën në Ukrainë dhe do të luante rol konstruktiv në promovimin e bisedimeve të paqes.

Pekini ka ofruar propozime për t’i dhënë fund luftës, të cilat janë pritur vakët nga perëndimi. Por presidenti ukrainas Zelenski ka thënë se dëshiron të takohet me Jinpin për të diskutuar propozimin kinez.

Media amerikane raporton se Xi do të flasë virtualisht me Zelenskin pas vizitës në Rusi, por kjo nuk është konfirmuar ende.

3 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  ose sa është data??këtu tek unë është 17.03.2023!! dhe këta do të takohen "Nga20 deri në 22 mars, Presidenti kinez do të zhvillojë një vizitë shtetërore në Moskë"?? kurse titulli e ka bërë fakt të kryer"Putin dhe Jinping takohen në Moskë, “Miqtë e zemrës” diskutojnë për fatin e luftës në Ukrainë"jo vetëm takimi por dhe për çfarë kanë folur?? oreidiotër,a e dini që në shqip egziston një kohë e foljes që quhet e ardhme dhe përpara çdo folje shkruhet "do të ....."?? ah moj gjuhë e shkretë,tashti po e kuptoj se përse të është dashur fillimi i shekullit të 20 të fillosh të shkruhesh!!ke pasur gjithnjë gajrprinjt në gji!!

  1. Z
   Zhvejku

   Si qen rrugaç qe je, qe leh e kuis ne xhdo koment, ne kete rast me qe ske ç'te thuash per ngushtimin e litarit rrethe qafes te homove perendimor, fillove t'ja qash hallin gjuhes shqipe pse nuk e perdorin drejte, dhe kush qahet censumqiri qe e ka batardisur dhe shkrmoqur gjuhen me keq se vrima e bythes se tij

   1. a
    anti25642654censurë

    o qifsh tët ëmë,ske faj ti,shqipen e ke gjuhën e qirësve të nënës(nuk dihet kush është babai tënd)prandaj "ç" e zëvëndëson me"xh"(xhdo)!unë nuk ta marr për të madhe,gjuha e nënës është më e fortë se gjuha e babait!!sidomos kur babai,përveç spermës dhe pagës për shërbimin 5 minutësh,nuk ka dhënë gjë tjetër!!

   Lini një Përgjigje