‘Jeto nga shpata, vdis nga shpata’ – si falimentoi Banka Silicon Valley?

17 Mars 2023, 21:10Bota TEMA

‘Jeto nga shpata, vdis nga shpata’ – si falimentoi Banka

Pse falimentoi e famshmja SVB dhe efektet që kjo do të ketë mbi ekonominë amerikane, atë europiane dhe jo vetëm?

Si shef i tre kompanive start-up në sektorin e shëndetësisë në 3 dekada, Bill Hunter mori përsipër shumë rreziqe në karrierën e tij. Por që banka e tij do të falimentonte, kjo nuk kishte qenë kurrë pjesë e planeve të tij.

Ndërsa Silicon Valley Bank (SVB) po luftonte për të mbledhur kapital ose për të gjetur një blerës javën e kaluar, Hunter ndodhej në një fluturim nga Las Vegas në Vankuver, Kanada. Në kohën kur ai zbarkoi tre orë më vonë, SVB ishte mbyllur dhe marrë përsipër nga rregullatorët amerikanë, pas atij që përshkruhet si i pari ‘bank run’ i nxitur nga Twitter.

I ashtu-quajturi ‘bank run’ është termi që përdoret për të përshkruar rastet ekstreme kur për shkak të humbjes së besimit apo spekulimeve të ndryshme, një numër i madh klientësh i drejtohen një banke për të tërhequr paratë e tyre në masë, duke cuar kështu në kolapsin e saj.

Kolapsi i SVB, dështimi më i madh i një banke në SHBA që nga kriza financiare e vitit 2008, ka shkaktuar tronditje në të gjithë sektorin e teknologjisë, për të cilin SVB ishte kujdesur prej më shumë se katër dekadash.

Ndërsa qeveria federale e SHBA-së ka ndërhyrë për të siguruar që klientët e saj do të kenë akses në depozitat e tyre të plota, sipërmarrësit shqetësohen se kolapsi i bankës do të lërë mbrapa një boshllëk të madh dhe se paratë për financimin e sipërmarrjeve të tyre mund të thahen.

E themeluar në vitin 1983, SVB e kishte pozicionuar veten si huadhënësi kryesor për bizneset start-up në SHBA, të konsideruara si shumë të rrezikshme nga bankat më tradicionale. Që nga viti i kaluar, ajo bëri biznes me gati gjysmën e të gjitha kompanive të teknologjisë dhe shkencës së jetës të mbështetura nga sipërmarrjet në SHBA.

“Këta djem u fokusuan në mënyrë specifike në kompanitë e vogla dhe në zhvillim, dhe ata ishin pesha e rëndë në atë hapësirë,” tha Hunter për Euronews Next.

“Ka edhe peshq të vegjël aty-këtu, por ata kishin shtrirjen më të gjerë. Pra, kjo është një goditje tejet e fortë dhe do të ndikojë për ca kohë”.

‘Një bankë unike në llojin e saj’

Industria e shkencave të jetës dhe e kujdesit shëndetësor mbështetej shumë në SVB, me rreth 12 për qind të depozitave prej 173 miliardë dollarësh të bankës (161 miliardë euro) që i përkisnin kompanive në atë sektor.

Nëntë në 10 biznese fillestare (apo start-up) dështojnë brenda 10 viteve, dhe në veçanti teknologjia farmaceutike dhe shëndetësore është një biznes me rrezik të lartë për nga natyra. Pra, kur themeluesit enden duke kërkuar investitorë për t’iu dhënë besim dhe para në hapat fillestarë të biznesit të tyre, gjërat mund të bëhen goxha të ndërlikuara.

Në një nga bizneset e tij të mëparshme të llojit start-up, një kompani farmaceutike e specializuar në Zvicër, Hunter tha se kishte patur vështirësi për të hapur edhe thjesht një llogari bankare të korporatës.

“Shumë banka nuk i duan paratë tuaja, madje edhe një shumë të mirë parash. Me 25-30 milionë dollarë [23-28 milionë euro], do të mendoni: nuk ka problem të hapni një llogari bankare. Do të habiteshit”, tha ai.

“Ju nuk po fitoni para kur po filloni, kështu që vazhdimisht po zvogëloheni, nuk po shtoni. Pra, ata thonë: ‘E dini çfarë? Thjesht nuk kemi nevojë për këto ngatërresa.”

Kjo është pika ku SVB bëri një ndryshim të vërtetë në lojë; duke u ofruar sipërmarrësve të rinj një llogari bankare dhe mbështetje të çmuar për të filluar, për të punësuar një ekip, për të krijuar listën e pagave dhe për të ëndërruar larg.

SVB u huazoi para këtyre themeluesve, duke përfshirë rastet kur kompanitë e tyre nuk kishin ende një fluks monetar pozitiv dhe i ndihmoi ata të rrisnin kapitalin në fillim.

“Ata ishin një lloj banke qendrore që lidhte kapitalistët sipërmarrës me sipërmarrësit. Kjo është ajo ku ju doni të shkoni. Nëse po përpiqeni të mblidhni para dhe dëshironi të shkoni në një konferencë dhe të takoni 100 investitorë, jo pesë investitorë, ky është vendi ku duhet të shkoni”, tha Hunter.

Hendeku i financimit

Ironia me rënien e bankës më të dashur të teknologjisë është se ajo u ushqye kryesisht nga vetë teknologjia – nga banka dixhitale që e bënte shumë më të lehtë transferimin e parave deri tek përhapja e panikut në mediat sociale dhe në grupet private të bisedave WhatsApp.

Klientët e SVB tërhoqën $42 miliardë dollarë (39 miliardë euro) në një ditë të vetme javën e kaluar, duke e lënë bankën me gati $1 miliard dollarë (930 milionë euro) në bilanc negativ të parave, sipas një dosjeje rregullatore.

Shumë sipërmarrës thanë se betejat e bankës përbënin një kërcënim ekzistencial për biznesin e tyre – atë për të cilin ata kishin punuar aq shumë për ta ndërtuar – dhe ata ishin të tmerruar nga ideja se nuk ishin më në gjendje të paguanin stafin dhe faturat e tyre.

“Isha i tronditur. Banka e motrës sime ishte SVB, ajo kishte rreth $2 milionë dollarë (1.9 milionë euro) aty. Ajo ishte shumë e shqetësuar, unë e ndihmova të hapte një llogari tjetër bankare gjatë fundjavës, “tha Ke Cheng, themeluesi dhe presidenti i HistoWiz, një kompani bioteknike që automatizon përpunimin dhe dixhitalizimin e mostrave të indeve për farmacitë dhe akademinë.

Meqenëse depozitat e kompanisë së saj ishin kryesisht të sigurta jashtë SVB-së, Cheng shkoi në LinkedIn për të ofruar ndihmën e saj për bizneset start-up të prekura në zonën e saj, Miami.

Ajo shpjegoi se në kulmin e pandemisë COVID-19, Programi i jashtëzakonshëm i mbrojtjes së pagave të administratës Trump e kishte shpëtuar kompaninë e saj, e cila u bë fitimprurëse, dhe tani ishte “koha për t’i rikthyer komunitetit lokal dhe për të ruajtur inovacionin në ekonominë amerikane”.

Hunter, kompania e të cilit Canary Medical kishte rreth $5 milionë dollarë (46 milionë euro) para të gatshme të ekspozuara në SVB, natyrisht u lehtësua kur rregullatorët amerikanë njoftuan se të gjitha depozitat në SVB do të garantoheshin. Por ai është i shqetësuar për të parë një partner të vlerësuar të bjerë.

“Po, ne kemi akses në kryeqytetin tonë dhe kjo është fantastike. Por, ju e dini, ne nuk bëmë vetëm biznes me ta. Ne jemi duke punuar në marrëveshje të ndryshme M&A, dhe ata po na ofronin këto shërbime gjithashtu, “tha ai.

“Pra, paratë janë një gjë, por shërbimet dhe gjërat e tjera – ato do të mungojnë nëse nuk ka ndonjë mënyrë për t’i mbajtur ato”.

Cheng tha se shpresonte që qeveria amerikane mund të “inkurajojë disi këto banka lokale dhe më të vogla miqësore për start-up-et për të vazhduar”, sepse ajo ishte shumë e shqetësuar për perspektivën për financimin e hershëm të kapitalit sipërmarrës në start-up-et e teknologjisë shëndetësore këtë vit.

“Unë mendoj se QV-të do të jenë shumë të kujdesshme me shkrimin e kontrolleve tani. Për shkak të rritjes së normave të interesit dhe pasojave të kriptove, jam e sigurt që njerëzit janë shumë të shqetësuar për investimin e parave në startup-e,” tha ajo.

“Fitimi i lartë kërkon risk të lartë”

Për momentin, është e paqartë nëse ndonjë institucion mund ose do të mund të plotësojë boshllëkun e lënë nga SVB kur bëhet fjalë për financimin e bizneseve fillestare.

“Ka edhe banka të tjera që i bëjnë këto shërbime, mos më keqkuptoni. Por kjo ishte gorilla 800 paund e bankave që e bëri këtë, “tha Hunter. “Pra, jam i sigurt se me kalimin e kohës, një nga kompanitë e tjera do të shfaqet për të marrë atë hapësirë. Por do të duhet kohë. Nuk do të jetë për një apo dy vjet”.

Një partner në një ofrues rival të borxhit të sipërmarrjes evropiane i tha Euronews Next se SVB kishte bërë “një punë të frikshme për t’i shërbyer ekosistemit të teknologjisë dhe kujdesit shëndetësor”, duke përfshirë Evropën ku ka qenë aktive për rreth 15 vjet.

“Sigurisht që është shumë për të ardhur keq kur një lojtar i një shkalle të tillë zhduket. Natyrisht, kjo lë një boshllëk financimi, “tha partneri, i cili kërkoi të mos identifikohej sepse kompania e tij bashkëpunonte dhe konkurronte me SVB në kontinent.

Ai përshëndeti ndërhyrjen e shpejtë të qeverisë britanike për të rregulluar një marrëveshje që HSBC të marrë përsipër krahun e SVB në Mbretërinë e Bashkuar në një përpjekje për të mbrojtur sektorin teknologjik të vendit nga një krizë e mundshme.

“Unë mendoj se në të dy anët e Atlantikut, ekziston një kuptim se ekosistemi teknologjik dhe ai i kujdesit shëndetësor është thelbësor për ekonominë e rritjes dhe themelor për mbijetesën e ekonomisë në përgjithësi,” tha partneri.

“Ata duhej të bënin gjithçka që mundeshin për t’u siguruar që ekosistemi të mbijetonte dhe të mos ndikohej nga problemet e brendshme të një banke. Por mbetet për t’u parë se si do të vazhdojnë të sigurojnë financat”.

Jeto nga shpata, vdis nga shpata’

Në një farë mënyre, kolapsi mund ta vendosë sektorin e teknologjisë në SHBA më shumë në të njëjtin nivel me sektorin e teknologjisë në Evropë, për të cilin ekspertët thonë se nuk ka ekuivalent real me SVB-në as në shkallë, as në specializim.

Në BE, bankat e asaj madhësie janë zakonisht më të larmishme dhe të rregulluara më rreptësisht se në SHBA, dhe shpesh ka një paragjykim të brendshëm gjithashtu, me kompanitë gjermane, të themi, si bankat e llojit të Deutsche Bank.

“Përfitimet e sistemit evropian dhe kanadez janë se kapitali është më i shpërndarë dhe marrja e rrezikut është më e matur. Disavantazhi i kësaj është se shpërblimi i lartë kërkon rrezik të lartë, “tha Hunter.

“Amerikanët gjithmonë kanë përqafuar rrezikun dhe e kanë mbështetur avantazhin. Dhe asnjë vend në Tokë për 30 vitet e fundit nuk ishte më i dukshëm se Lugina e Silikonit, apo jo? Pra, mendoj se është pak si ajo shprehja “jeto nga shpata, vdis nga shpata”.

“Ne [në Kanada dhe Evropë] kemi një qasje më të kujdesshme dhe kompanitë tona priren të dalin mbi sipërfaqe më ngadalë dhe të mos i ngjitin lartësitë aq shpejt. Amerikanët kanë një qasje shumë më agresive dhe ata duket se inkubojnë kompani më të suksesshme,” shtoi ai.

Por në të dy anët e Atlantikut, sipërmarrësit e teknologjisë dhe mbështetësit kanë mbetur të shqetësuar nga ndodhia e fundit në Luginën e Silikonit.

Rënia e SVB-së rrezikon të frikësojë më tej investitorët të cilët tashmë ishin bërë “pak më pesimistë për sa i përket teknologjisë, bizneseve fillestare apo start-up, si dhe inovacionit në muajt e fundit,” tha Antonio Fatas, profesor i ekonomisë në shkollën e biznesit INSEAD në Francë.

“Unë mendoj se gjërat do të bëhen më të vështira. Dhe financimi me siguri do të bëhet pak më i matur dhe konservator,” tha ai.

Lini një Përgjigje