Ata qeshin me Trump, por ai mund të qeshë i fundit

3 Tetor 2022, 09:31Bota TEMA

Ata qeshin me Trump, por ai mund të qeshë i fundit

Javën e kaluar, drejtuesit e emisioneve të bisedave në SHBA patën një ditë në terren me Donald Trump, duke u tallur me deklaratën e tij për Fox News se ai kishte të drejtë të mbante të dhëna të klasifikuara qeveritare të gjetura në rezidencën e tij në Florida – sepse si president në atë kohë, ai mund t’i deklasifikonte ato nga dokumente vetëm duke menduar për të.

Vërtet qesharake. Megjithatë, ndërsa mediat kryesore liberale janë kaq të përqendruara në veprimet komike të Trump, ndikimi i tij brenda dhe jashtë vendit nuk është për të qeshur.

Pavarësisht dështimeve personale të ish-presidentit amerikan dhe hetimeve të vazhdueshme kundër tij, marka populiste e Trump po lulëzon, si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar. Nga Evropa në Amerikën Latine dhe nga Afrika e Veriut në Azinë Juglindore, gjithnjë e më shumë liderë po ndjekin shembullin e tij.

Disa prej tyre fitojnë zgjedhjet, si Giorgia Meloni në Itali të dielën e kaluar. Disa po kërcënojnë ferrin në tokë nëse humbasin zgjedhjet, siç paralajmëroi Jair Bolsonaro në Brazil. Dhe të tjerë drejtojnë fushata të suksesshme politike dhe shpejt fitojnë popullaritet, si Marine Le Pen në Francë. Edhe presidenti populist tunizian Kais Saied huazoi disa faqe nga libri i lojërave të Trump, duke sulmuar sistemin që e solli në pushtet, duke shpërndarë Parlamentin dhe duke demonizuar dhe shtypur opozitën, të gjitha në emër të “popullit”.

Trump zotëron republikanët

Amerika, sigurisht, është jackpoti i madh. Dhe deri më tani, Trump po sfidon shanset dhe të gjitha nekrologjitë politike duke mbajtur kontrollin e Partisë Republikane. Në pranverën e vitit të kaluar, redaktori amerikan i Financial Times pretendoi se Trump “po humbte ndikimin e tij mbi republikanët”. E megjithatë, nga fundi i verës, një editorial ndryshe i matur në këtë gazetë paralajmëroi se “Donald Trump tani zotëron republikanët” – vetëm disa javë para të ashtuquajturave zgjedhjet afatmesme.

Dhe në të vërtetë, sipas sondazheve të fundit, gati tre të katërtat e votuesve republikanë amerikanë mohojnë se Joe Biden është presidenti i zgjedhur legjitim i vendit. Shumë prej kandidatëve të Partisë Republikane besojnë – ose të paktën pretendojnë – se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 janë vjedhur. Nëse, siç parashikohet, ata fitojnë të dyja ose një nga të dyja (Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve) në nëntor, republikanët me siguri do të prishin ose shkurtojnë fondet për programet ambicioze sociale, ekonomike dhe mjedisore të Bidenit dhe do të ndihmojnë në krijimin e skenës për një rikthimi të mundshëm të Trump-it në 2024.

Edhe pse ai u fajësua, jo një herë, por dy herë, dhe megjithëse humbi pozicionin në vitin 2020, marka Trump mbeti e fortë në mbarë botën. Shumë e kanë ndjekur me krenari, duke fituar pseudonimet “Trump brazilian” (Bolsonaro), “Trump britanik” (Boris Johnson), “Trump filipinas” (Rodrigo Duterte), “Trump izraelit” (Benjamin Netanyahu) e kështu me radhë.

E megjithatë, ndryshe nga, le të themi, Barack Obama, i cili ka frymëzuar liderë të rinj në mbarë botën, ndikimi i Trump buron kryesisht nga fuqia e zyrës së tij, si udhëheqësi i mëparshëm dhe ndoshta i ardhshëm i superfuqisë së vetme në botë.

Kjo është e rëndësishme, sepse ajo që ne e quajmë Trumpizëm sot ka ekzistuar shumë përpara Trump dhe do t’i mbijetojë atij. Grupet nacionaliste të krahut të djathtë të Evropës tallën krijimin liberal, imigracionin dhe globalizimin dhe mbështetën vlerat tradicionale të familjes dhe komunitetit të krishterë dekada përpara se populisti Trump të hynte në skenën politike me shaka dhe shaka.

Admirimi i “Rasputinit të Putinit”

Në fakt, presidenti rus Vladimir Putin ka mbrojtur këto synime dhe ka mbështetur partitë e ekstremit të djathtë në të gjithë Evropën shumë kohë përpara se Trump të hynte në politikë – dhe nuk duhet të harrojmë se Putini miratoi kandidaturën e Trump në zgjedhjet e 2016-ës.

Në atë kohë, ideologu i Trump, Steve Bannon, ishte i ndikuar nga “Rasputini i Putinit”, Alexander Dugin, idetë e të cilit mbi nacionalizmin dhe tradicionalizmin ai i admironte dhe i pranonte. Ide që i kanë rrënjët në të menduarit e njerëzve si filozofi italian i shekullit të 20-të Julius Evola. Ide që metastazuan në fashizmin italian dhe ideologjitë e sotme europiane ultra të djathtë, përfshirë atë të Vëllezërit të Italisë, partinë që fitoi në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Sigurisht, nëse besoni se Trump ka lexuar Evolën ose ndonjë mendimtar të shekullit të 20-të ose ndonjë mendimtar tjetër, ju jeni sylesh. Është e qartë se Bannon lexoi dhe Trump udhëhoqi. Por a beson Trump atë që predikon?

Në një intervistë zbuluese me Bob Woodward për librin “Frika”, Bannon e portretizon Trumpin si një cinik gënjeshtar, më shumë të interesuar për pushtetin sesa për parimet, i preokupuar për të fituar dhe jo për vlerat, i gatshëm të ndryshojë pozicione për t’iu përshtatur interesave të tij. Bannon, i cili e konsideron veten një besimtar të vërtetë, është gjithashtu një sharlatan.

Dhe mos bëni gabim, ishte intuita dhe një sjellje e palëkundur, e pafalshme që i dha Trumpit mbështetjen e së djathtës së krishterë dhe konservatorëve të tjerë si Bannon. Ai mund të mos jetë një “gjeni i qëndrueshëm”, por ai ende u jep shtysë, forcë lëvizëse dhe prestigj për lëvizjet konservatore dhe të ekstremit të djathtë në Amerikë, Evropë dhe më gjerë.

Një katalizator për rendin liberal

Sot, Shtetet e Bashkuara, dhe në të vërtetë bota, “qëndrojnë në një pikë kthese”, për të përdorur frazën e përdorur shumë shpesh nga Biden. Ai mund të lëvizte drejt një autoritarizmi konservator më të ashpër ose drejt një demokracie më të butë liberale sociale. Kjo është një arsye për shpresë, por edhe për alarm.

Një fitore e republikanëve në 2022, e ndjekur nga një fitore e Trump në 2024, do të ishte jo më pak kataklizmike për rendin liberal. Një Trump triumfues dhe hakmarrës do ta shihte një fitore të tillë si justifikim për të bërë çfarë të dojë, duke u bërë gjithnjë e më i pamatur brenda vendit dhe gjithnjë e më me ndikim jashtë vendit. Dhe edhe nëse ai nuk kandidon, një pasardhës më i ri, më i zgjuar dhe ndoshta më i aftë si guvernatori i Floridës, Ron DeSantis po pret me padurim radhën e tij.

Liberalët e vetëkënaqur amerikanë të zënë duke tallur Trump duhet të dinë se ai “qesh më mirë ai që qesh i fundit”.

1 Komente

  1. K
    Kar kalec Dega

    Me pak fjale ja hodhi Kaleci Dega po u be Trumpi president ....eeee keto kane gojoret e mamase se tij dhe Evi Kokpalarit ....vjen nje dit qe shperblehen .....kush e mban Kalecn pastaj ....tre marsella shpartalloi mamaja e Kalecit , kot i prishi ???

    Lini një Përgjigje