Biden konfirmon lirimin e amerikanëve nga Irani, njofton sanksione të reja ndaj Teheranit

18 Shtator 2023, 18:50Bota TEMA

Biden konfirmon lirimin e amerikanëve nga Irani, njofton sanksione të

Presidenti amerikan konfirmoi lirimin e amerikanëve nga Irani ndërsa njoftoi sanksione të reja ndaj ish-presidentit dhe shërbimit të inteligjencës iraniane për ndalimin e paligjshëm të qytetarëve.

Siamak Namazi, Morad Tahbaz, Emad Sharghi dhe dy civilë së shpejti do të ribashkohen me të dashurit e tyre – pas vitesh ankthi, pasigurie dhe vuajtjeje. Unë iu jam mirënjohës partnerëve tanë brenda dhe jashtë vendit për përpjekjet e tyre të palodhura për të na ndihmuar të arrijmë këtë rezultat, duke përfshirë qeveritë e Katarit, Omanit, Zvicrës dhe Koresë së Jugut.“, tha Biden.

Presidenti gjithashtu u bëri thirrje amerikanëve që të shmangin udhëtimet në vend, i cili ka burgosur vazhdimisht qytetarët amerikanë.

“Dhe ndërsa mirëpresim në shtëpi bashkëqytetarët tanë, unë u kujtoj edhe një herë të gjithë amerikanëve rreziqet e mëdha të udhëtimit në Iran. Mbajtësit e pasaportave amerikane nuk duhet të udhëtojnë atje. Departamenti Amerikan i Shtetit ka një paralajmërim të gjatë udhëtimi ku thuhet: “Mos udhëtoni në Iran për shkak të rrezikut të rrëmbimit dhe arrestimit dhe ndalimit arbitrar të qytetarëve amerikanë”. Të gjithë amerikanët duhet t’i vënë veshin këtyre fjalëve dhe nuk kanë shpresë se lirimi i tyre mund të sigurohet nëse nuk e bëjnë këtë.”, shtoi presidenti amerikan.

Lini një Përgjigje