Deputeti ukrainas akuzohet për tradhti të lartë, ja sa vite burg rrezikon

18 Shtator 2023, 14:19Bota TEMA

Deputeti ukrainas akuzohet për tradhti të lartë, ja sa vite burg

Një anëtar i parlamentit ukrainas është akuzuar për tradhti të lartë pas një hetimi nga shërbimi i sigurisë së vendit dhe zyra e prokurorit të përgjithshëm. 

Bazuar në gjetjet, deputeti i Popullit Nestor Shufrych është akuzuar për “veprimtari anti-ukrainase”, duke përfshirë “përmbysjen e hapësirës së informacionit”. 

Sipas hetimit, Shufrych ka bashkëpunuar ngushtë dhe ka kryer udhëzime nga Volodymyr Sivkovych – një agjent i Moskës përgjegjës për “koordinimin e aseteve ruse në Ukrainë”.

 

“Detyra kryesore e Shufrych ishte të përmbyste hapësirën e informacionit,” tha shërbimi i sigurisë në një deklaratë. 

“Ai përhapi sistematikisht narrativat e rreme të Kremlinit se shteti ukrainas është “një entitet artificial”, se Ukraina dhe Rusia “kanë një histori” dhe se ukrainasit dhe rusët janë “një popull”, shtoi ai. 

Kjo vepër dënohet me burgim deri në 15 vjet.

2 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  Ne vendet diktatoriale po te thuash te verteten denohesh si tradhetar, kjo po ndodh sot ne Ukrainen e zheles Zelensky i mbeshtetur deri ne rreze qe e ka brenda sa krahu i perthyer dysh nga prendimi per te eleminuar popullin rus qe jeton ne keto dy shtete. Ukraina ka lindur ne 1991 po na e shesin si shtet me histori kur historia e tregon qarte se kryeqyteti i pare i Perandorise Cariste.

  1. !
   !!??

   Ukraina eshte ne "mbrojtje" te demokracis perendimore. Ai duhet te thote, se: Ukrainasit jane pasardhes te hebrejvet, e jo te tregoj te verteten historike, se ashtu i sherben vellait "armik".

   Lini një Përgjigje