Biden në vështirësi për kandidaturën e tij – gafa, kujtesa dhe hallet e djalit

18 Shtator 2023, 13:30Bota TEMA

Biden në vështirësi për kandidaturën e tij –

Nuk e dëgjuat?

Të 80-tat janë të 40-tat e reja.

Kështu iu përgjigj – duke qeshur – zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, një pyetjeje gjatë konferencës ditore me gazetarët e akredituar, të cilët pyetën nëse Biden kishte një plan për të bindur amerikanët se ai nuk është shumë i vjetër.

Sondazhet janë të pamëshirshme. Një nga “CNN” më 6 shtator thotë se 56% e demokratëve janë “seriozisht të shqetësuar” se mosha e presidentit do të ndikojë në aftësinë e tij për të fituar zgjedhjet.

Përqindja rritet në 73% nëse marrim parasysh amerikanët në përgjithësi.

Shtëpia e Bardhë përgjigjet se janë sukseset e presidentit që dëshmojnë për aftësinë e tij dhe kujton se çështja e moshës u ngrit edhe në 2019, 2020 dhe përsëri në 2022.

Megjithatë, ai gjithmonë “mundi skeptikët”.

Megjithatë, situata duket se është përkeqësuar më tej.

Ditët e fundit David Ignatius, kolumnist për “Washington Post”, i sugjeroi të bënte një hap pas: do të ishte e shëndetshme për vendin.

“Unë jam 76 vjeç, tani i takon një brezi të ri që të ketë lidership dhe të vendosë se në cilën botë duan të jetojnë”, tha Mitt Romney në vend të kësaj, duke njoftuar se ai nuk do të kandidojë më për Senat në 2024 dhe duke nisur kështu një goditje për Biden.

Në një debat publik, kongresmeni republikan, Byron Donalds, republikan i Floridës, tha se “Biden është shumë i zënë duke bërë sy gjumë” për t’u marrë me emigracionin.

Dhjetë ditët e fundit kanë qenë të ndërlikuara për presidentin.

Në Vietnam, konferenca për shtyp u mbyll papritur nga Karine Jean-Pierre sapo Biden filloi t’u përgjigjej pyetjeve të papritura.

Duke u kthyer nga India, duke folur për sulmet e 11 shtatorit, presidenti tha se ai “ishte në New York” ato ditë, diçka që asnjë e dhënë publike nuk e konfirmon.

Hapja e një hetimi që mund të çojë në një gjyq fajësimi dhe ngritja e aktakuzës ndaj djalit të tij Hunter për blerje të paligjshme të një arme kanë goditur fushatën elektorale, duke vënë në siklet Shtëpinë e Bardhë.

Biden as nuk e konsideron mundësinë për të bërë një hap pas, stafi i tij është i bashkuar dhe të gjithë ata që mund të aspirojnë për një rol janë larguar duke filluar nga Gavin Newsom, guvernator i Kalifornisë.

Nëse do të kishte një hap pas e për të nisur Kamala Harris, gjërat do të ishin edhe më keq sipas sondazheve.

Ajo do të humbiste ndaj Trump me një diferencë më të madhe se Biden.

 

5 Komente

 1. B
  Bidoni

  Kujtesa dhe gafat ….po kostone pampersave ku e coni ?? E seshte me per president ky , do jete gafa me e madhe e amerikaneve dhe me konkretisht e demokrateve te perfaqesohen nga ky ……kush do qofte nga republikanet do kete superioritet ndaj tij …..vec per nje gje ka merite ….Tumpit ja dha ne goje regullisht …..ate skapercen dot berger ngrenesi gojoren e Bidenit ne 2020-ten ….. Vec te jemi reale dhe te drejte …..per president te nje shteti kaq potent Bideni nuk ja vlen …..boll e provove nje here , u shkruajte ne historine amerikane si i 46-ti , e boll , hape krahun dhe mos u be tafmaqare ….sic erdhen punet sot sbesoj se do zgjidh pune Bideni ….vec ku i dihet , edhe mund te. Gjidhet ….personeli i Shtepise se Bardhe do cqepen ne ushqim ….. se Bideni do haje pak mualebi ……dhe nani nani pastaj

  1. L
   Luizi

   Ti @Bidoni ,dukesh që je i ‘dashuru’ mbas politikaneve populiste trampistë të “non-grada”-ve..! Kot nuk merr vota me shumicë Trumpi në Florida,se emigrantet kubaneze e latinoamerikane duan lirine anerikane,por ne pushtet duan modelin e Fidel Kastros. Çfar nuk po bëjne republikanet ekstremista brenda Partise Republikane me Trumpin e dhjerë ne krye ,per te bllokuar dhe njollosur figuren e nderuar të Biden.Ata vetem keshtu mund te kene mundesi te fitojne,duke perbaltur Biden,se kandidatet qe kane ,jane thjesht ca “të pompuar”,ashtu sikurse nxorren nga gjiri i tyre kllounin Trump,që përçau politiken dhe polarizoi shoqërinë. Amerika është vetëm një hap larg autokratizmit nëse do t’i vinte në Shtepine e Bardhë përsëri një si Trump dhe atëhere Amerika do të fillonte coptimin e saj. Nese kjo nuk ka ndodhur edhe pas perpjekjeve pa fund të Trump gjatë mandatit te tij 4 vjeçar,që e mbylli me ‘sulmin nda Capitol-it,kjo sepse institucionet ishin të forta,por Trump i‘lëkundi’ ato dhe një mundēsi e dytë e frymës trampiste,do te krijonte preçedentë të paparë më parë në Amerikë. Dhe sot papergjegjshmeria e politikes se republikanëve reflekton në atë që ata nuk tërhiqen për të kapur pushtetin në mënyrë makiaveliste,se po mbajnë të ndezur një ambient ‘të pistë’ trampist që nuk i sherben qytetareve amerikane,demokracise amerikane,vlerave qe ata kane perfaqesuar e perfaqesojne sot ne bote ,duke bëre kështu të ketë një krizë besimi tek lidershipi i tyre,por mbi te gjitha të institucioneve amerikane.

   1. Z
    Zhvejku

    Ore Lu i zi! Koment me te zi, se ç'ke bere s'mund te besh, sipas llogjikes tende 75 miljon amerikan qe votuan Trumpin ne zgjedhjet e fundit pasken qen budallenj, ngelem ne te albanistanit ti japim mend amerikes, se botes po e po! Ne qe s'po heqim dote shushunjat tona 30-vjeçare qe po na pin gjakun...!! Me Biden president amerika po behet qesharake, si dikur rusia me Yelcinin. E di ç'ake ti, ike futja gjumit, se Bidja ka kohe, qe ja ka fut...!!

    1. X
     XhaFCK

     Jo budallenj por RROTA KARI, sigurisht duke te perfshire edhe ty. Akoma mbroni trampin o ju qifte kanguri motrat? Bideni mund te kete 1 milion minuse, por ka nje plus te madh: E SHKERDHEU TRAMPIN PA DALE TE BEJE ASNJE DITE KAMPANJE. Nga bodrumi shtepise e mundi tyryfylin tramp. Si te duken ty o debil 85 milione qe votuan Bidenin? Jane 10 milione vota diference o deficient. Jane sa nje Greqi e gjitha.

   2. P
    Pirdhni se liroheni.

    Me gafat e kar-qolit Biden Pampersi u ka rane audienca humoristeve me te famshem Amerikan.

    Lini një Përgjigje