Cili është vendi më i pasur në Europë që po shënon vitin e tretë të transportit publik falas?!

23 Mars 2023, 22:40Bota TEMA

Cili është vendi më i pasur në Europë që po

Duket më se e vështirë të imagjinohet, por, nëse keni jetuar në shtetin e vogël të BE-së të Luksemburgut, tashmë do të kishit pasur akses në transport publik falas gjatë tre viteve të fundit.

Çuditërisht në përvjetorin e kësaj praktike dhe iniciativës publike në dukje shumë të shtrenjtë, pothuajse të gjithë ata që përdorin tramvaje, autobusë dhe trena në shtetin e vogël të BE-së thonë se janë të kënaqur me të.

“Meqenëse është falas, është më e lehtë të marrësh një vendim shpejt, të zgjedhësh midis transportit publik ose një makine private. Kjo do të thotë se është shumë pozitive për mjedisin dhe praktike,” thonë vendasit.

Të jesh i pasur dhe të jesh një popullsi e vogël sigurisht që ndihmon. Ka vetëm rreth 640,000 qytetarë dhe secili, për sa i përket PBB-së për frymë, vlen rreth 99,900 euro në vit sipas të dhënave më të fundit të Bankës Botërore nga viti 2021. Krahasoni atë me çdo qytetar në Francën fqinje që ka mesatarisht vetëm 35,200 euro në vit.

Siç mund ta keni marrë me mend, transporti falas ka një çmim; Paratë e taksapaguesve në fund e financojnë atë – por kjo e bën atë më të drejtë, shpjegon Ministri i Lëvizshmërisë dhe Punëve Publike.

Ka barazi më të madhe në këtë, sepse padyshim, ata që paguajnë pak taksa nuk paguajnë asgjë ose shumë pak në këtë sistem, është vërtet falas. Dhe ata që paguajnë më shumë taksa, padyshim, kanë një çmim që është ndoshta pak më i lartë”, tha François Bausch.

Luksemburgu po e promovon gjithashtu si një mënyrë për të luftuar ndotjen dhe ndryshimet klimatike duke joshur njerëzit larg automjeteve të tyre dhe në trena dhe autobusë.

Por tani për tani, makinat janë ende mbret, megjithëse disa vendas tashmë e konsiderojnë transportin falas si një të drejtë dhe jo si një dhuratë bujare të qeverisë.

10 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  "falas"??kjo nuk egziston!!ajri është falas,çdo gjë tjetër,çdo shërbim ku punojnë njerëz,ku përdoren mjete,ku ka rrugë të shtruara,etje,etje,përdorimi i fjalës "falas" është një budallallëk!dikush i paguan njerzit,dikush blen makinat,i mirmban ato,dikush paguan për rrugët që ndërtohen e mirëmbahen!prandaj,nëse ndodhin të gjitha këto,ky shërbim nuk është falas!ai paguhet nga shteti që merr taksat nga të njëjtit njerëz që udhëtojnë "falas"!!pra udhëtimin "falas" e paguajnë tërë taksapaguesit e luksenburgut!!dikush e përdor me shumicë e dikush aspak!!

  1. T
   Tirona

   Eshte nje zgjidhje ideale. Sigurisht asgje nuk eshte falas per financat e shtetit, sepse nga diku tjeter do te dale si shpenzim, por praktikisht eshte shume lehtesuese. Shpresoj qe te zgjase ne kohe kjo praktike e bukur.

   1. B
    Beni

    Luksenburgu nuk esht shtet , esht nje qytet dhe i vjel leket nga bankat ska lidhje krahasimi sikur ta kishte Franca apo Gjermania falas ateher po.

    1. a
     anti25642654censurë

     të gjithë mund ta bëjnë falas!rritje taksash,aq sa duhen për të paguar atë shumë që të mbajë në punë,trasportin,dhe një menaxhim të saktë të tij!!ok,ndryshe është të merresh me trasportin e një qyteti ndryshe me të një shteti!!ku luksemburgu është një qytet jo i madh i gjermanisë!! teorikisht është e mundëshme!!praktikisht!? psh,gjermania tërë autostradat i ka "falas" si luksenburgu!!italia,franca,austria,zvicra,jo!!

    2. d
     dikur

     Ka qene nje pjese teatrale me titull "Shenomeni dhe mua" ne te cilen tema ishte hyrja ne kooperative e banoreve te nje fshati diku ne shqiperi. Propaganduesit e partise organizonin mbledhje per te bindur fshataret . J'u shpjegonin atyre se sa gje e mire eshte qe t'a jepnin kooperatives token qe kishin ne pronesi dhe te ndanin fitimin nga prodhimi bujqesor ,barabar ne fund te vitit . Ata fise qe kishin fare pak toke ishin te paret qe u futen ne kooperative . Por njeri prej fiseve te fshatit kishte toke dhe mjete pune shume teper se te tjeret. Plaku i fisit e pyeti sekretarin "O sekretar me kete mall e gje qe kam , a eshte me levetdi per mua te futem ne kooperative " ? Ti jo- i tha sekretari - por kjo eshte ne te mire te fshatit. Epo shenomeni dhe mua - tha plaku . M'u kujtua kjo nga pergjigjia e ministrit te transportit te ,Luksemburgut , Qenka komunist.

     1. a
      anti25642654censurë

      "M'u kujtua kjo nga pergjigjia e ministrit te transportit te ,Luksemburgut , Qenka komunist." pak a shumë ke të drejtë!!qarkullimi "falas"ose më mirë të themi për të gjithë që kanë dëshirë dhe pa paguar në atë moment,është pak a shumë si një "abone" mujore a vjetore që mund të blejmë ne të dy!!ti e përdor shumë e unë e përdor pak!!pra unë paguaj dhe për ty!!e njëjta gjë është dhe për sistemin arsimor,ka vënde ku ai që quhet "publik" është "falas",pra të gjithë shtetasit paguajnë brënda taksave dhe për arsimin!!unë përfitoj sot kur fëmijët e mi janë në shkollë,ti përfiton nesër kur janë të tutë!ti paguan për fëmijët e mi e unë dhe fëmijët e mir për të tutë!!këtu nuk ke të bësh me "komunizmin" tënd,por ke të bësh me mundësinë e njerëzve për të shkuar përpara,me të drejta të barabarta,pavarsisht "se sa tokë kanë në pronsi"!!këto lloj "komunizmash" kanë çuar shtetet përpara dhe jo "grumbullimi i tokës në një familje"!! sidoqoftë ti ke mendimin tënd!kjo që ndodh në luksenburg,është në leverdi të vëndit,ambientit dhe ajrit që thithin njerzit!!me një qarkullim "falas" a të paguar një herë në vit,të leverdis më shumë ta shfrytëzosh se të harxhosh dhe njëherë për të qarkulluar me makinë private!!ma merr mëndja se nuk do ishe aq anti komunist sa të harxhoje dy herë, a më shumë, për të njëjtën gjë??

     2. V
      Vk

      Ore cdo vend paguan taksa po trasportin public se kan falas. Si nuk e quan falas ju?

      1. a
       anti25642654censurë

       or ti njeri!! kush e paguan sipas teje,autobusin,trenin,shoferin dhe trenistin,kush paguan benzinën a rrymën elektrike,kush paguan,larjen e pastrimin e tyre,riparimet etje,etje??e jëma e zeqos,apo taksat e tua??taksat janë në çdo vënd,por varet se sa taksa merr!ato vënde që e kanë me pagesë trasportin,o e kanë privat o shteti a qyteti,ka bërë investim dhe nxjerr fitim nga trasporti,për të mbushur kasën e tij!!a ju pjerdhça mëndjen sa të qut që jeni!!

      2. f
       fake

       Lexova pak komentuesit dhe çuditem qe merren me lojra fjalesh,falas e jo falas. Artikulli t'a shpjegon qarte,se eshte "falas",por paguajne taksa,ku shtresat me te ulta paguajne me pak edhe pse mund t'i perdorin me shume keto lloj transportesh dhe te pasurit paguajne me shume edhe pse mund te mos i perdorin ato.Pra konkluzioni eshte ,qe keto transporte jane aq falas sa mund te jene,por fakti qe ate e perdorin pa limit shtresat me te ulta,atehere ai quhet vertet falas dhe per kete si gjetje eshte taksa me e madhe ( ne vlere" qe paguajne te pasurit.

       1. g
        ganiu

        Dhe unë bëra të njëjtën gjë, siti dhe po ashtu si ti kuptova, me krah të kundërt, se falas nuk është "falas", kushdo që e paguan, dhe kushdo që e përdor. Sepse në fund të fundit, paratë e të pasurit, vijnë nga puna e të varfërit, dhe duke përdorur "falas" transportin, i varfëri paguan më pak se i pasuri, taksat e tij, dhe përfiton një pjesë të asaj që nuk ja kanë paguar gjat aktivitetit prodhues të përditshëm. Ngado që të rrotullohet, njeriu i shkretë, bythën pas e ka. Transportin "falas", e paguajmë ne. Njerëzit, dhe e shfrytëzojmë po ne. Kush më shumë e kush më pak.

       Lini një Përgjigje