Prokurori i Manhatanit: Loja e Donald Trump, me lajmin për arrestimin e tij

23 Mars 2023, 21:50Bota TEMA

Prokurori i Manhatanit: Loja e Donald Trump, me lajmin për arrestimin e tij

Zyra e Prokurorit në Manhatan tha të enjten se Donald Trump krijoi një pritshmëri të rreme për arrestimin e tij dhe bëri që republikanët në Kongres të ndërhyjnë në hetimin ndaj ish-presidentit.

"Letra juaj ... është një kërkesë e paprecedentë për informacion mbi një rast penal që është nën shqyrtim. Letra erdhi vetëm pasi Donald Trump krijoi një pritshmëri të rreme se ai do të arrestohej të nesërmen dhe avokatët e tij raportohet se ju kërkuan që të ndërhyni", thuhet në letrën e zyrës së Prokurorit të Qarkut në Manhatan, Alvin Bragg drejtuar tre ligjvënësve republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve.

Një juri e madhe e mbledhur nga prokurori Bragg në janar filloi të dëgjonte provat për rolin e zotit Trump në një pagesë për aktoren e filmave pornografik, Stormy Daniels, në këmbim të heshtjes, disa ditë përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, në të cilat ai doli fitues

Daniels, një aktore dhe regjisore e filmave pronografik, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, ka thënë se i ka marrë paratë në këmbim të heshtjes për një aferë seksuale që kishte me zotin Trump në vitin 2006.

Ish-Presidenti Trump ka deklaruar se është i pafajshëm dhe thotë se hetimi ishte i motivuar politikisht.

Letra nga zyra e prokurorit Bragg thoshte se kryetarët e tre komisioneve të Dhomës së Përfaqësuesve kishin kërkuar informacion jo-publik në lidhje me një hetim penal në zhvillim e sipër, i cili është konfidencial sipas ligjit të shtetit.

"Kërkesat e shtruara në letrën e ligjvënësve republikanë janë një ndërhyrje e paligjshme ndaj sovranitetit të Nju Jorkut", i shkroi këshilltarja e përgjithshme e prokurorit të qarkut të Manhatanit, Leslie Dubeck, kryetarit të Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, Jim Jordan, kryetarit të Komisionit për Mbikqyrje, James Comer dhe kryetarit të Komisionit të Administrimit, Bryan Steil.

6 Komente

 1. X
  Xhediku

  Shef endrra trampi dhe cohet ne mengjes dhe i kujton per te verteta. Cfare pret nga nje idiot i tille?

  1. f
   fukaraji20

   Demokratet po e zgjedhin parakohe president per here te dyte Trump me menyren se si po veprojne, dhe ky rast po i diskretiton sistemin e drejtesise te perdorur nga pushteti per te goditur kundershtaret politike..!!!! Sikur t’a injoronin sindromin Trump, demokratet do te fitonin terren ne opinionin publik por inati prej fshatari bene qe te marrin harac ne zgjedhje nqs nuk behen si ne 2020…!!!

   1. M
    MALRUX

    Dolen bllof keta koqet dhe lajmet qe nxirrnin vete ia hedhin Trumpit.

    1. P
     Pirdhni se liroheni.

     Sa shpejt u tremb Bragg, pune jevgu shpejt i mbushi. Kurva "denoncoj" me porosi kundtrejt pageses ne vitin 2016 para zgjedhjeve Presidenciale kur karin e kishte ngrene 10 vjet me pare ne 2006 dhe me qene se Trump ka shpallur kandidaturen per vitin 2024 perseri kundershtaret nga Biden pampesi dhe demokratet qe kane per simbol gomarin se te tille jane, nxjerrin kete baxhellen qe e do vetem ne goje..

     1. U
      Usa

      O loqe lepuri, te kujtohet mor debil, qe ne 2020 po te njejtat fjale thoshit juve truboshet trumpets? Biden vs Trump ishte edhe atehere . Rezultati? 50/50 kongresi, 85 milione votuan per Biden, 72 milion per Kar-Trumpin! Vete republikanet kane votuar kunder tij o skorrje. Te kujtohet red wave qe fryheshit si kaposhe pa pupla ne Nentor 2022?! Ju doli flluske periodash ajo red wave. Perseri do ta hani ne 2024 po shkuat me ate derdimen ne votime. Do qani e ju qijne ne bythe prape ne 2024 o shqipfoles pjatalares pabujs.

     2. l
      labi

      Manjat kapitalist qe parat i ka bere me mashtrime per mos te paguar taksat me delirin e madheshtise nuk ma merr mendja se eshte personi i duhur ti pershtatet vendit me demokracin me te larte ne bote

      Lini një Përgjigje