Ky është Altay, tanku turk i ridizajnuar

23 Mars 2023, 19:50Bota TEMA

Ky është Altay, tanku turk i ridizajnuar

Prodhuesi turk i mjeteve të blinduara BMC ka përfunduar punën për tankun e ridizajnuar Altay, i cili ka arritur në fazën e prodhimit serik dhe më 23 prill do t’i dorëzohet Forcave të Armatosura për testim.

Anëtari i Bordit Ekzekutiv dhe Menaxheri i Përgjithshëm i BMC, Murat Yalcintas, dha informacion mbi projektet që ata kanë zbatuar, me referencë të veçantë për projektin e tankeve Altay.

Ai deklaroi se “BMC Savunma”, e cila do të prodhojë tankun Altay, është një kompani 100 për qind turke.

“Prodhimi i tankut Altay ka përfunduar, ne duam ta dorëzojmë në Forcat e Armatosura Turke për testim më 23 prill. Ky është një Altay krejtësisht i ri.

Për momentin, nuk ka asnjë pengesë për prodhimin serik të rezervuarit Altay. Puna e projektit në njësinë e brendshme të energjisë ka përfunduar, prototipet janë prodhuar dhe testuar. Vlerësohet se testet do të zgjasin një vit e gjysmë deri në dy vjet”, tha Yalcintas, transmeton Anadolia.

Eksporti i mundshëm në vendet mike

“Ne jemi në gjendje të dorëzojmë tankun tonë të ri Altay në inventarin e Forcave të Armatosura Turke deri në vitin 2026. Aktualisht ka kërkesa nga shumë vende mike dhe aleate. Nëse Ministria e Mbrojtjes e miraton, ne mund ta eksportojmë tankun Altay në vendet mike dhe aleate”.

Altay i ri me aftësi shumë superiore u krijua pas lokalizimit dhe aftësive shtesë të bëra në prototipet e tankeve Altay të prodhuara në 2014.

Prodhimi masiv i tankut Altay do të fillojë në vitin 2025, i ndjekur nga dorëzimi në Forcat e Armatosura Turke.

6 Komente

 1. I pa rendesishmi

  Me celikun e armeve qe shkriu Sali Derri ne Elbasan ?

  1. Z
   ZYBER

   NEVE VEND MIK JEMI. INSHALLA NA FALIN NDONJE SE USHTRINE E KEMI ZHVESHUR

   1. g
    ganiu

    Duhet me na i fal dhe me naftë me dryna për naftën. Se ne në fillim vjedhim naftën e pastaj çojmë tankun për skrap në Greqi a Mal të Zi.

    1. a
     anti25642654censurë

     nëse do të rrish bythëjashtë,ska njeri që të vesh o zybe!! të veshur deri në dhëmbë ishim,por nuk i mbajtëm dot,na vinin shumë ngushtë,ato rroba!! edhe të ti falin(normalisht për gjënë e falur nuk të ha palla)ti nuk je në gjëndje ti mbash,stërvitesh,përdorësh!!një fakt të vogël nëse e kujton!pas tërmetit në shqipëri,doli në pah se ne kishim harxhuar blerje,ushqim,banim dhe stërvitje me një vlerë 1.5 mln $,për 5 qenë katastrofash,që nuk i kemi pasur KURRË!

    2. a
     anti25642654censurë

     "Altay, tanku turk i ridizajnuar" sulltan salepit nuk i del shpirti pa shkuar në rrënjët e tij!dhe rënjët e tij nuk janë aspak në turqinë që ne e njohim sot,as në atë turqinë osmane a nosmanërinë nga ku filluan ndërtimin e perandorisë!!jo këto rrënjë shtrihen në altain e largët ujgur,në kufirin verior të kinës dhe mongolisë!!në kinën e sotme,nga ku erdhën këta "vëndasit" e sotëm!!a thu që një ditë,pasi të ketë realizuar idiotësitë e tij perandorake sulltan salepi,do kërkojë që të pushtojë kinën si po kërkon të pushtojë ukrainën xhuxhi i rusisë??jo për gjë por me këta sociopatë nuk i dihet!!

     1. a
      anti25642654censurë

      ore ja ka idenë ndokush se çu bë me ata bajraktarët e erdos??apo po i pregatisin për atë dronmbajtësen që po jua ndërton spanja?? do jetë anija e parë,rekord botëror,që në vënd të aeroplanëve do të ketë dronë!ide e sulltan salepit!! njëlloj si ky tank "fantastik" që do zëvëndësojë në 100 vitet e ardhëshme tanket "paton" të 10 herë modernizuar të L2B që ka me shumicë truqia!!ky tank i prodhuar nga industria "e jashtëzakonshme" turreke e armatimit,ka pak probleme me peshën e jashtëzakonshme(truqit e kanë qef dhjamin)dhe me nyjet e trasmesionit,por nuk ka rëndësi!këta dinë ti përdorin shumë mirë!!njëlloj si kanë përdorur tanket leopard kundër kurdëve!!nuk e di se çafrë qëllimi kanë pasur,por e kanë ulur shumë numrin!!dhe skan faj,të përdorësh një tank të tillë kundër "guerrileve",në zonë malore dhe pa këmbsori ndihmëse,do të thotë se je më keq se gerasimovistët e putinit!!

      Lini një Përgjigje