Donald Trumpi mbetet në qendër të politikës konservatore në Shtetet e Bashkuara

9 Gusht 2022, 21:00Bota TEMA

Donald Trumpi mbetet në qendër të politikës konservatore

Ish-presidenti Donald Trump mbetet në qendër të politikës konservatore në Shtetet e Bashkuara. Ai ishte politikani më i mbështetur në një sondazh jozyrtar për kandidatin presidencial republikan në Konferencën e Veprimit Politik Konservator, e cila u zhvillua në Dallas nga 4 deri në 7 gusht. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton.

Organizatorët e quajnë Konferencën e Veprimit Politik Konservator, tubimin më me ndikim të konservatorëve në botë.

Mes folësve në konferencë ishte edhe kryeministri populist hungarez Viktor Orban.

Megjithatë, figura qëndrore ishte ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

"Amerika është në buzë të greminës dhe lëvizja jonë është e vetmja forcë në botë që mund ta shpëtojë atë", tha ish presidenti.

Një sondazh jozyrtar tregoi se 69% e pjesëmarrësve në konferencë shpresojnë se Donald Trumpi do të kandidojë përsëri dhe 99 për qind e mbështesin atë.

“69 për qind e pjesëmarrësve duan që të kandidojë. Dhe 99% më miratojnë. Nuk e di pëse nuk mora 100 përqind mbështetje?”

Megjithatë, midis republikanëve në mbarë vendin, rezultatet janë më pak të njëanshme. Por një sondazh muajin e kaluar tregoi se gati gjysma e republikanëve do të votonin për zotin Trump nëse ai kandidonte përsëri.

Demokratët janë të entuziasmuar nga projektligji për kujdesin shëndetësor, klimën dhe taksat, që Senati miratoi të dielën, një fitore për presidentin Joe Biden.

Zoti Trump tha se projektligji do të kushtojë shumë.

“Ajo, që ata po bëjnë tani, është rritja më e madhe e taksave në historinë e vendit tonë.”

Zoti Trump kritikoi dy republikanë të moderuar që mundësuan miratimin e projektligjit në një votim përgjatë linjave partiake dhe mbështeti kandidatët e tij favoritë republikanë për në zgjedhjet e nëntorit për në Kongres.

“Kthimi i Amerikës fillon këtë nëntor dhe do të vazhdojë më tej me vrullin e pandalshëm, që do të marrim në nëntor të 2024-ës, sepse ai është kryesori”, tha ish presidenti Trump.

Zoti Trump do të ketë ndikim në zgjedhjet e nëntorit, thotë një analiste, por mund të mos ketë të njëjtën mbështetje për të fituar përsëri presidencën pas dy vjetësh.

“Nuk mund të fitosh zgjedhjet e përgjithshme vetëm me republikanët. Demokratët nuk do ta mbështesin atë dhe ka tregues se të pavarurit po zhvendosen dhe po largohen nga Donald Trumpi”.

Ajo thotë se kjo ka ardhur për shkak të seancave të fundit të Kongresit mbi sulmin e 6 janarit 2021, për të cilin shumë fajësojnë Trumpin.

Por, dy herë i akuzuar për t’u shkarkuar dhe dalë i pafajshëm, ish-presidenti mbetet një forcë madhore në politikën konservatore.

4 Komente

 1. J
  J

  Perse esht conservator qe e perdorin negativist shtepi I majte sorroist so CNN msbc etc etc. Se eshte per kufij te rregullt Ku njerezit emigrojn ne Amerike sipas rregullave,se esht per te prodhiar me shume ne Amerike sesa kine,se paralajmeroi ne 2018 europen per varesine e gazit rus e europianet fodull qeshnin me tallje? Se Kish prosperitet Ekonomik ne amerik si asnjeher,se Nuk hapu asnje front lufte?? Le te jete konservator dhe ndonje politikan me shqiperi si trump,te na sjelle ate mireqenie,gati jemi ta votojme. Majtistet e amerikes duan te kontrollojn cdo njeri,cdo aktivitet te jetes se perditshme ,te Lincojn kundershtaret politik,te bej ligjin sorros me prokuroret e tij qe nxjerrin NGA burgu vrases e NGA ana tjeter bejn sikur duan te ndalojn Armet... Po Ka rrezik demokracia sot,ata Jane klinton,obamat,fauci,gates Sorros ,ai bq FB e Google e me rradhe. Sesa vlen amerika me biden e pame ne afganistan ne 2021. Se SA vlejn fodulle europian te schwabb e pame se si esht Europa qe NE dimer do ngrohen me qiri si ne ne 90

  1. G
   Gezimi , emigrant ne Shqiperi ....

   Dhe ti je futur ne regull ne USA ??? Po je ne USA , e meriton te jete atje nje bole si ty ? Ke dhe sy e faqe dhe komenton o kokra e mullarit per Trumpin ?? Ik ore injorant , kupton se c'shkruan ?? Bajgarac , qe ke futur mik te kalosh filloren ....se 8 vjecaren sbehet fjale ta kesh mbaruar ..... Edhe emigrantet nga Bangladeshi qe kan apo skane 2 vjet qe vijne verdalle ne Shqiperi per nje cop buk shkruajn paster dhe pa gabime me mire se ty ....apo ste kane lene dhite te mesosh shkrim e kendim ????

  2. U
   Unë

   Konservator me tre pale gra, qe ka qire kurva me para dhe gra pa fund qe i ka zene nga cicat dhe bythet!? ????????????????????

   1. L
    Luli

    Me kete president qe ka Amerika vlerat e Trumpit dalin cdo dite e me shume ne pah.Kush nuk e kupton i ka shplare trute prapaganda e majte e CNN,CBS,NBC,BBC etj.

    Lini një Përgjigje