Rusët pretendojnë se mbi 140 mercenarë britanikë janë vrarë në luftën në Ukrainë

9 Gusht 2022, 20:10Bota TEMA

Rusët pretendojnë se mbi 140 mercenarë britanikë janë

Rusia pretendoi sot se 141 mercenarë britanikë janë vrarë në luftën në Ukrainë .

Shifrat erdhën nga ministria ruse e mbrojtjes pa emra apo prova të qarta se si janë llogaritur numrat.

Britania shihet si e treta midis vendeve evropiane për sa i përket numrit të vdekjeve midis luftëtarëve të huaj .

Rreth 436 mercenarë mbërritën nga Britania e Madhe që nga fillimi i luftës më 24 shkurt dhe 141 vdiqën, pohoi ministria e drejtuar nga aleati i ngushtë i Vladimir Putinit , Sergei Shoigu.

Gjithsej 1,837 mbërritën nga Polonia me 643 të dyshuar të vrarë.

Rreth 505 “mercenarë” mbërritën nga Rumania, me 156 të vrarë, thonë rusët.

1 Komente

  1. s
    serbi sale-hales

    dhe 4824 erdhen nga Serbia dhe 4823 jane vrare.

    Lini një Përgjigje