Drejtori i CIA, Burns: Ukraina mund ta humbasë luftën deri në fund të këtij viti!

19 Prill 2024, 11:20Bota TEMA
Drejtori i CIA, Burns: Ukraina mund ta humbasë luftën deri në

Nëse Ukraina nuk merr ndihmën e nevojshme në armatime, do ta humbasë luftën në fund të këtij viti. Ky është paralajmërimi i zymtë dhe më i drejtpërdrejtë i bërë nga drejtori i Agjencisë Amerikane të Inteligjencës, William Burns. Deklaratën Burns e bëri përpara ligjvënësve në Capitol Hill.

“Me nxitjen që do të vinte nga ndihma ushtarake, praktikisht dhe psikologjikisht, unë mendoj se ukrainasit janë plotësisht të aftë të mbajnë veten deri në vitin 2024. Pa ndihmë shtesë, tabloja është shumë më e tmerrshme. Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën ta vendosin Putinin në një pozicion ku ai në thelb mund të diktojë kushtet e një zgjidhjeje politike”, tha William Burns, Drejtor i Përgjithshëm i CIA.

Paralajmërimi vjen ndërsa zyrtarët në Kiev flasin për një ofensivë e afërt ruse në verë, e cilado të shihte valë masive trupash që pushtojnë Ukrainën. Mbështetja e Ukrainës tani është më shumë sesa lufta me Rusinë, argumentoi Burns gjatë deklaratës.

Votimi i Dhomës së Përfaqësuesve për ndihmat ndaj Ukrainës, Izraelit dhe Tajvanit pritet të zhvillohet të shtunën, ndërsa Kryetari i saj Mike Johnson po përpiqet që të binte republikanët për krijimin e shumicës për të kaluar projektvendimin.

Sakaq, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka lëshuar paralajmërime të tmerrshme se vendi i tij do të humbasë luftën nëse nuk merr më shumë ndihmë ushtarake. Si rrjedhojë, qindra biznese ukrainase që prodhojnë armë dhe pajisje ushtarake janë aktivizuar që nga pushtimi i plotë i Rusisë. Pronarët thonë se kanë grumbulluar paratë e tyre për të mbijetuar dhe po i kërkojnë qeverisë të bëjë më shumë porosi dhe të shkurtojë burokracinë e tepërt rreth shitjeve të armëve.

13 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  nesër votohet për ndihmat në kongresin amerikan!sot trapi mbështeti ndihmat për ukrainës,duke shkruar në truthin e tij(nuk dihet se kush e ka shtyrë,apo më në fund arriti ta kuptojë vetë)"se ndihmat për ukrainën janë ndihmë për strategjinë amerikane"!!prandaj ukraina jo vetëm nuk do humbë luftën,por dhe tregoi se ajo edhe me(pothuajse)fuqinë e saj po i bën ballë asaj që deri "dje"ishte "fuqia e dytë" në botë!!

  1. V
   Viking

   Gjynah. U vrane dhjetea mijra … E perse ?

   1. a
    anti25642654censurë

    gjeni,pyetje me vënd!!vështirë se mund të arrijë ndokush tjetër në nivelin tënd!!unë kam një pyetje për ty,në radhë të parë si vik e në radhë të dytë si gjeni:lali ti e di që do vdesësh,një ditë,përse jeton sot,përse nuk e ke mbyllur më parë dhe mbi të gjitha përse na harxhon oksigjenin ne të tjerëve!?që e dimë të paktën "se përse"!!

    1. G
     Gjethja e fikut

     Kur doli ky i smuri psiqik nga spitali!!?? Po boll or debil, ne çdo koment ti do futesh hundet, ik o kurve mashkull, o bythelepires, o krimbe haleje.

     1. g
      ganiu

      Sumçe, në spital është gjithë kohën. E ka si terapi këtë punën e komenteve. Dok. ZZi ka thënë "qiju nënat këtyre bijve të Putinit, se të bën mirë de ty dhe nënave të tyre.".

      1. S
       Seriu

       Ganoo. Ik vlla, hidhi nje dore bar gomarit, se jane pune te thella kto. Nuk t'i kap dot rradakja jote plot bajga...Ti dhe emrin e shkruan me germe te vogel. Duket qe dy klase nate ke...

       1. a
        anti25642654censurë

        sero,po ta kishte me të madhe do të të kënaqte më shumë??

     2. k
      katnar

      Pa na thuaj ti: - perse ?

      1. V
       Viking

       O vlla. Po ti ç'pate? Nuk te ftoi njeri te harxhosh oksigjenin me mua. Me sa shoh, paske dhe reputacion te mire te komentuesit e tjere. Ik o njeri shiko punen tende, mos u ngjit si muti pas kepuces.

     3. J
      J

      Ky censura kopili po del me i zoti se drejtori i CIA.. Vari trapin mother fucker (it)

      1. a
       anti25642654censurë

       ça me i bo o J!?unë e qi tët ëmë,ai i cias nuk e pjerdh fare!!nuk e di a është meritë,apo thjeshtë se ai ka më shumë pare dhe nuk qi një sharabajgë si nëna tënde!?sidoqoftë për financat e mia,si pensionist,nëna tënde është me të lirë!!kot nuk i thonë "më mirë një sharabajgë me të lirë se me e shkund me dorë"!!dhe jot ëmë merr ndonjë lek,për të mbyllur muajin!!e ke krenare shumë!nuk i pranon lekët pa bërë punë!!ps:si doli ai muhabeti i ndihmave??e votuan të shtunën apo jo??

      2. X
       XXXL

       Degjoni goren "anti ......." se nuk ha mut kot ai. Si te kam thene ore gore mos llap pa bere gojore q te pastrohesh, shko tani se u vonove per carin e rradhes. U ngeli goja tek ndihmat, harrojne qe deri me sot Ukarina ka merre mbi 200 miliard dollare ndihma dhe tekonologji ushshtarake qe perdoren e fumksionojne kunder ushtrise ruse prej oficereve dhe specialisteve te NATO-s me seli ne Kiev dhe ne Lviv, por kane ikur per lesh Zelenski. Ja do t'u japin ndihma qe ato deri me sot nuk kane munguar as nga Amerika dhe vendet e tjera te NATO-s, por nuk ka ushtare ukrainas per ti perdorur, ata jane ne boten tjeter dhe llogoret jane bosh. Cdo muaj Ukraina mer nga BE 5,5 miliard ndihma jo per qellime ushtarake ato jane te tjera, por per te paguar pensionistet, per furnizinimet e tregjeve me produktet baze jetike, etj etj. Fundi i luftes se provokuar nga NATO duke futur ne loje kllaunin palacon Zelenski dihej. Ukraina u perdor si mish per top kunder Rusise, skenar i deshtuar dhe 20% e territorit te saj i eshte qepur hartes se Rusise, pritet qe kjo te jete 30-35% dhe atehere do te kete bisedime per mbyllur kete lufte sipas kushteve te Putinit.

       1. a
        anti25642654censurë

        gjo e trashëë"U ngeli goja tek ndihmat, harrojne qe deri me sot Ukarina ka merre mbi 200 miliard dollare" tashti morën dhe 61 miliardë??pra bëhen 260 mld në total(1mld po e çoj në pidh të satëme,korrupsion)??unë nuk "ha mut kot"??çfar ndodhi të shtunën??u votua apo jo ndihma??ti po ha mut kot dhe "Ukraina u perdor si mish per top kunder Rusise, skenar i deshtuar dhe 20% e territorit te saj i eshte qepur hartes se Rusise, pritet qe kjo te jete 30-35% dhe atehere do te kete bisedime per mbyllur kete lufte sipas kushteve te Putinit."dërrdëllit si një bythë turtulli??bythë e trashë,mos harro se "dardha e ka gjithnjë bishti prapa"!!bëj durim zëmra bëj durim se mo na lësh para kohe!!ul pak peshë dhe ço ndihma në putanëri!!o bir putini,si ti dhe putana do ta hani sa krahu!!vetëm durimi do të ta tregojë fundin!!

       Lini një Përgjigje